Zavrieť

Porady

ako znizit dane/zvysit naklady

zdravim vsetkych,
mam relativne novu zivnost a chcem sa spytat, akym sposobom sa da znizit danovy zaklad pri dan. priznani, resp. zvysit naklady? Co vsetko sa da zahrnut?

Nemam vlastne priestory, perspektivne budem mat auto (a uplatnovat 6,20 na km) V ziv. liste mam administrativne prace, preklady, fotenie, sprostredkovanie a velko/maloobchod)

Viem ze do nakladov sa daju zahrnut
-gastrolistky
-nakup techniky (notebook a pod)
-da sa odpocitat soc. a zdravotne poistenie (nie som si celkom ista ako)
-cestovne a taxiky... (to je tak vsetko, co viem, ze mozem pouzit.)

CO ESTE MOZEM UPLATNIT V NAKLADOCH?

Pocula som, ze je mozne kupit vec od fyz. osoby (kt. je zamestnancom) a ta to nemusi zdanovat. Ak ano, do akej hodnoty a ake doklady su k tomu potrebne?

Dakujem vopred za akekolvek tipy, usetrite mi kopu nervov (a snad aj penazi
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    sebka Pozri príspevok
    zdravim vsetkych,
    mam relativne novu zivnost a chcem sa spytat, akym sposobom sa da znizit danovy zaklad pri dan. priznani, resp. zvysit naklady? Co vsetko sa da zahrnut?

    Nemam vlastne priestory, perspektivne budem mat auto (a uplatnovat 6,20 na km) V ziv. liste mam administrativne prace, preklady, fotenie, sprostredkovanie a velko/maloobchod)

    Viem ze do nakladov sa daju zahrnut
    -gastrolistky
    -nakup techniky (notebook a pod)
    -da sa odpocitat soc. a zdravotne poistenie (nie som si celkom ista ako)
    -cestovne a taxiky... (to je tak vsetko, co viem, ze mozem pouzit.)

    CO ESTE MOZEM UPLATNIT V NAKLADOCH?

    Pocula som, ze je mozne kupit vec od fyz. osoby (kt. je zamestnancom) a ta to nemusi zdanovat. Ak ano, do akej hodnoty a ake doklady su k tomu potrebne?

    Dakujem vopred za akekolvek tipy, usetrite mi kopu nervov (a snad aj penazi
    Najskôr tam môžeš zahrnúť len to, čo skutočne budeš potrebovať na vykonávanie svojej činnosti, ale aj tak by som odporúčala najskôr si prečítať etiketu porady.
    Ak chceš používať vlastné motorové vozidlo na vykonávanie svojej podnikateľskej činnosti preštuduj si novelizáciu zákona o cestovných náhradách, kde náhrada za vlastné MV je vo výšky 5,50 Sk. Sociálne a zdravotné poistenie si zahŕňaš do nákladov a ak nie si si celkom istá ako - jednoducho, v účtovníctve. Nakupovať môžeš od FO rôzne, ale tiež len to, čo nevyhnutne potrebuješ k svojej činnosti, určite by ti bol zbytočný šijací stroj pri predmete tvojho podnikania.
    A tipy? - vieš koľko ich tu nájdeš?! - len treba chcieť hľadať. Všetko čo potrebuješ je tu, ale nežiadaj od nikoho, že ti dá návod ako obísť zákon - práve toto je v etikete porady.

    sebka je offline (nepripojený) sebka

    sebka
    Dakujem za radu.

    Btw JA SA NESNAZIM OBCHADZAT ZAKON, ale kedze o uctovnictve toho viem malo, zhanam co najviac informacii. (priklad: nevedela som, ze pri cestach do viedne si mozem uplatnit diety vyssie ako na svk, a pod.) Taketo tipy som mala na mysli, aby som nebola potom v marci prekvapena...

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    sebka Pozri príspevok
    Dakujem za radu.

    Btw JA SA NESNAZIM OBCHADZAT ZAKON, ale kedze o uctovnictve toho viem malo, zhanam co najviac informacii. (priklad: nevedela som, ze pri cestach do viedne si mozem uplatnit diety vyssie ako na svk, a pod.) Taketo tipy som mala na mysli, aby som nebola potom v marci prekvapena...
    Zákon o dani z príjmov určuje taxatívne niektoré veci, ktoré nemôžeš uznať za náklad ovplyvňujúci daň...a niekoľko vecí, ktoré na druhej strane môžeš.
    V konečnom dôsledku všetky tvoje náklady, ktorými chceš ovplyvniť výpočet dane musia súvisieť s podnikaním a musia byť použité na dosiahnutie alebo zabezpečenie zisku. Takže v mnohých prípadoch je to hlavne o dokazovaní daňovej kontrole, že naozaj ten náklad bol použitý oprávnene.

    ako znizit dane/zvysit naklady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.