Zavrieť

Porady

Spadnutý komín Schiedel

DSCF1534.JPG  
DSCF1536.JPG  
1/1
Po piatkovej búrke som na stavbe našiel spadnutý komín. Komín mal 8 merov, vo výške 3 m bol ukotvený platňou prvého poschodia, zvyšných 5 metrov spadlo - odlomilo sa tesne nad platňou. Komín bol typu Schiedel Uni. Okolo komína sú postavané obvodové múry do výšky cca 2,5m, strecha ešte nie je. Mám niekoľko otázok:
  1. mohol dobre postavený komín spadnúť len vplyvom počasia, alebo pád znamená že bol zle postavený?
  2. tepelná izolácia komínovej vložky (nejaký druh kamennej vlny) je kompletne premočená - aj v spodnej nepoškodenej časti komína (prípadná výmena veľmi obtiažna). Bude po vysušení funkčná?
  3. zmluve so stav. firmou nemám žiadnu klauzulu o zodpovednosti za škody spôsobené živlami. Zmluva je na hrubú stavbu. Ako sa mám postaviť k prípadnej požiadavke na doplatenie za opravu?
  4. mohla byť pádom poškodená statika platne prvého poschodia? Platňa nemá žiadne viditeľné poškodenie.
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
harry345 Pozri príspevok
Po piatkovej búrke som na stavbe našiel spadnutý komín. Komín mal 8 merov, vo výške 3 m bol ukotvený platňou prvého poschodia, zvyšných 5 metrov spadlo - odlomilo sa tesne nad platňou. Komín bol typu Schiedel Uni. Okolo komína sú postavané obvodové múry do výšky cca 2,5m, strecha ešte nie je. Mám niekoľko otázok:
  1. mohol dobre postavený komín spadnúť len vplyvom počasia, alebo pád znamená že bol zle postavený?
  2. tepelná izolácia komínovej vložky (nejaký druh kamennej vlny) je kompletne premočená - aj v spodnej nepoškodenej časti komína (prípadná výmena veľmi obtiažna). Bude po vysušení funkčná?
  3. zmluve so stav. firmou nemám žiadnu klauzulu o zodpovednosti za škody spôsobené živlami. Zmluva je na hrubú stavbu. Ako sa mám postaviť k prípadnej požiadavke na doplatenie za opravu?
  4. mohla byť pádom poškodená statika platne prvého poschodia? Platňa nemá žiadne viditeľné poškodenie.
Nie som odborník, ale podľa fotiek:

1. Nevidím žiadne lepidlo medzi jednotlivými dielmi.
2. Nevidím prúty v rohoch dielov, ktoré vlastne by mali držať celý komín spolu (do tých rožných dier na jednotlivých dielach)
3. Z toho vyvodzujem, že to bola diletantská práca.
4. Ak mám zlý úsudok, prosím opravte ma, nechcem nikomu krivdiť.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

tak ja už sa medzi stavbárov vôbec nerátam, ale mne to pripadá akoby celý komín držala pohromade len komínová vložka, žiaden spojovací materiál tam ani pri najlepšej vôli nevidím.
0 0
harry345 harry345

harry345 je offline (nepripojený) harry345

Spojovací materiál tam bol, originál lepiaca malta Schiedel. Je ho vidno na prvej fotke (v medzere medzi dielmi ktoré nespadli, zvyšky na vrchu posledného dielu ktorý nespadol, niektoré rohové diery sú upchaté jeho zvyškami). Čo neviem posúdiť je kvalita prilepenia - teda či boli dielce dostatočne navlhčené pri murovaní.
Ďalšia vec sú oceľové prúty - neboli tam. Mali byť??? V montážnom návode od Schiedela som nič také nevidel...
0 0
Zypsik Zypsik

Zypsik je offline (nepripojený) Zypsik

Presne tak. Presne takyto Schiedel mame aj my. Ale jednotlive dielce sa navzjom lepia lepidlom a do rohov (tie otvory) sli 4 kovove pruty, ktore to maju drzat pohromade. A ani ja nic z toho na fotkach nevidim a naozaj to vyzera tak, ze to ti "majstri" len naukladali na seba ako lego...
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
V tých štyroch kruhových otvoroch na rohoch tvárnic mali byť oceľové prúty r=8mm zaliate cementovou maltou. Malo by to byť bez problémov reklamovateľné.
0 0
chlap chlap

chlap je offline (nepripojený) chlap

riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac
Pozri si montážny návod - obrázok 9a.4

Tiež (ako ostatní) pochybujem, že to bolo urobené !
0 0
harry345 harry345

harry345 je offline (nepripojený) harry345

V tom montážnom návode by to mohlo byť napísané aj jasnejšie. Ale asi máš pravdu.
Ešte by som sa znova opýtal na tú tepelnú izoláciu - je po navlhnutí (a vysušení) funkčná?
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Z otázky nie je celkom jasný spôsob výstavby, od toho je možné vyvodiť odpoveď.
Ako som pochopil stav, jedná sa o nedokončenú stavbu. Ak je stavia firma na kľúč musia uviesť vec do pôvodného stavu bez navýšenia nákladov stavby, každá seriózna firma sa poistí, lebo nedokončená stavba je najrizikovejšia a z tej poistky sa zaplatí škodu ktorá vznikla, to jednoduchšie.
Ak vám robia len časť dodávok od toho je stavebný dozor aby im nekvalitu zatrhol a nechal veci uviesť na pravú mieru. Osoba vykonávajúca stavebný dozor má dosť veľkú moc, a vy im nemusíte uhradiť doterajšie náklady.
0 0
marian7148 marian7148

marian7148 je offline (nepripojený) marian7148

ani ja nie som stavbár ale načo potom su v tvárnici nechané v rohoch diery keď by tam nemal ísť roxor.Teraz sa netreba čudovať že padol
0 0
kabul kabul

kabul je offline (nepripojený) kabul

chcelo by to aby sa na to prisiel pozriet odbornik znaly veci nech to posudi, alebo lacne riesenie by mohlo byt, ponuknut zakazku na stavbu komina nejakej firme a nech prv pride na obhlidku "miesta činu" a uvidiš čo ti na to povedia

PS:podla mna taky experti že by tam zabudli dať lepidlo to hadam nie....skor pochybenie mohlo nastať, že komin nebol dočasne dostatočne ukotveny.
0 0
juvask juvask

juvask je offline (nepripojený) juvask

Neboj statiku dosky to nepoškodilo, ak ano bolo by to vidiet. A firma sama rizkovala ked vytiahla komin do takej vyšky bez toho aby tam bola strecha alebo aby bol komin dostatočne ukotovnený pred podobnými živlami. Tak odkáž chlapocom nech sa pači spadnutý komin si si nezaplatil.
0 0
patrikK patrikK

patrikK je offline (nepripojený) patrikK

A nemali ste tam návštevu neprajníka, ktorý to zvalili????
Čerstvo postavený komín nemá problém zvaliť zdatný chlap.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

spadnutý komín sa riešil v auguste, myslím, že teraz sa už z neho kúri
0 0
harry345 harry345

harry345 je offline (nepripojený) harry345

nuž áno, z komína sa už dymí, v piecke si kúria elektrikár, murári, zatepľovači a ďalší.
K problému: informoval som sa priamo u Schiedela a odpoveď bola takáto: roxory nie je potrebné používať, povinné sú len na časti komína vyčnievajúce nad strechou. Príčinou pádu bolo neukotvenie konštrukcie v rozostavanom stave. Inými slovami, pokiaľ nie je strecha, komín sa nemá stavať, alebo sa musí "zavetriť" - teda priviazať, podoprieť, obstavať lešením a pod. (ako niektorí z vás správne uviedli)
Firma komín znovu postavila na vlastné náklady, jedinou spomienkou je oškretá krycia doska komína (tá bola aj po páde použiteľná a použitá).
0 0
flame flame

flame je offline (nepripojený) flame

No rozhodne tam chýba "železo" (stačí profil R8 - samozrejme do každého rohu) so zálievkou. To je rozhodujúce! Poisťovňa Vám to určite nijak neuhradí pretože nebol dodržaný technologický postup. A Vy si toto uplatnite ako reklamáciu u Vášho dodávateľa. Alebo si to dajte opraviť odbornej firme a túto čiastku mu nevyplatíte zo zádržného ak také čosi vo Vašej zmluve figuruje. Žiadne doplatenie za opravu!!!
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

harry345 Pozri príspevok
Firma komín znovu postavila na vlastné náklady, jedinou spomienkou je oškretá krycia doska komína (tá bola aj po páde použiteľná a použitá).
flame, prečítaj si hrubo vyznačené
0 0
flame flame

flame je offline (nepripojený) flame

Už vidím
0 0
16b93419b4848a960327cd61f 16b93419b4848a960327cd61f
ja som stavbar ale firme bi som dom postavit nedal aj keby som vyhral lotto,ten komin je fuserina sidel sa stavia podla navodu a to bi zvladol aj moj 9 roc syn,treba podat zalobu alebo spravit tej firme riadnu reklamu abi viacej taky komyn nikomu nepostavila
0 0
ktcc ktcc

ktcc je offline (nepripojený) ktcc

ked ti ten komin stavali pri teplote nad 0 a v noci klesla pod 0 tak to lepidlo zamrzlo a na druhy den sa rozpadlo a tie ptuti tam mali bit
0 0
tumainvest tumainvest

tumainvest je offline (nepripojený) tumainvest

podnikateľ
-spadnutý komín je spôsobený iba nezodpovednosťou stavebnej firmy, ktorá realizovala stavbu a taktiež st.dozoru, ktorý neupozornil na dôsledky, ktoré môžu nekvalifikovaným postupom vzniknúť,
-komín Schiedel nemusí byť previazaný roxorom v časti budovy kde nie je namáhaný bočným tlakom najmä vetrom a poveternostným vplyvom, je bezpodmienečne nutné, aby komín bol armovaný v časti prechodu cez krov a v exteriéri, firma schiedel taktiež dodáva ako jedna z mála firiem roxor pre časť komínu v exteriéri príp.pre final-nadstrešný dekor avšak nie pre celú výšku kom.systému
-je viac ako vhodné, aby si ku kom.systému investor zabezpečil armatúru-roxor pri kúpe komínového systému, ktorá nie je súčasťou dodávky systému o
rozmere o8,o10, alebo o12 v narezaných dľžkach 2m ktorá sa po navlečení po 2m previaže cca na10-20cm a pokračuje sa v navliekaní ďaľších tvaroviek, a roxor sa samozrejme zalieva murovacou zmesou ktorá je u fir. schiedel súčasťou dodávky systému
-voľba hrúbky roxoru je v závislosti od výšky komínu v exteriéri resp. nad krovom
-V prípade že stavebná firma stavia komín skôr, ako je postavený krov je roxor bezpodmienečne nutný a naviac pri vyšších komínoch voľne stojacich pre ktoré už platí výška 5m voľne stojaceho komínu je nutnosťou komín kotviť medzi krokvami /schiedel dodáva na požiadanie kotviaci prvok/ ,alebo iným možným spôsobom
-je potrebné upozorniť že komínové teleso má vysokú váhu 1m cca 100kg
a v tomto prípade došlo nielen k hmotným škodám, ale i k verejnému ohrozeniu osôb, z čoho je nutné vyvodzovať dôsledky
-myslím že realizačná firma dopadne prinajmenšom dobre ak Vám zabezpečí dodávku nového systému bez toho aby Ste akokoľvek musel investovať do škôd a dala systém postaviť odborne spôsobilej osobe/firme/
-firma schiedel pri systéme UNI ponúka taktiež dozor pri stavbe komínu priamo svojím pracovníkom čo bolo treba pre neznalosti systému využiť
s pozdravom pracovník firmy komíny-tuma
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať