Zavrieť

Porady

prístup k pozemku

Neviem či mi niekto bude vedieť poradiť v mojom probléme, ale dúfam, že sa niekto nájde.
Minulý rok sme nadobudli nehnuteľnosť dedením. Chceli by sme si ju začať rekonštruovať, ale máme dosť vážny problém. Ide o tom, že k pozemku a teda aj k nehnuteľnosti nie je prístup. Teda prístup je cez susedin pozemok. Ona má na pozemku ťarchu na prechod, takže prechádzať môžeme. Ale chceli by sme si ten prechod okúpiť, ale so susedou vôbec nie je reč. Skúšali sme už všelico, aj peniazmi, alebo sme jej ponúkli výmenu: pozemok za pozemok. Proste ona nechce nič. Takže prechádzať môžeme, ale len my. a ked bude chcieť niekto iný, napr. návšteva, tak sa ju stále musíme pýtať. Chceli by sme aj na rekonštrukciu hypotéku, ale problém je asi získať hypo na dom, ku ktorému nie je prístup? Myslím....
Poradte mi prosím, ako získať ten prechod do vlastníctva. Existuje nejaký zákon na vyvlastnenie v tomto prípade.
Vopred veľmi pekne dakujem za odpovede....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    anka_p Pozri príspevok
    Neviem či mi niekto bude vedieť poradiť v mojom probléme, ale dúfam, že sa niekto nájde.
    Minulý rok sme nadobudli nehnuteľnosť dedením. Chceli by sme si ju začať rekonštruovať, ale máme dosť vážny problém. Ide o tom, že k pozemku a teda aj k nehnuteľnosti nie je prístup. Teda prístup je cez susedin pozemok. Ona má na pozemku ťarchu na prechod, takže prechádzať môžeme. Ale chceli by sme si ten prechod okúpiť, ale so susedou vôbec nie je reč. Skúšali sme už všelico, aj peniazmi, alebo sme jej ponúkli výmenu: pozemok za pozemok. Proste ona nechce nič. Takže prechádzať môžeme, ale len my. a ked bude chcieť niekto iný, napr. návšteva, tak sa ju stále musíme pýtať. Chceli by sme aj na rekonštrukciu hypotéku, ale problém je asi získať hypo na dom, ku ktorému nie je prístup? Myslím....
    Poradte mi prosím, ako získať ten prechod do vlastníctva. Existuje nejaký zákon na vyvlastnenie v tomto prípade.
    Vopred veľmi pekne dakujem za odpovede....
    Bohužiaľ, ten pozemok je jej majetok a ona má právo rozhodnúť, či vám ho predá alebo nie. Ak nechce predať, tak ju k tomu nedonútite. Pozitívom je, že máte aspoň právo prechodu cez pozemok.

    Žiadny zákon na vyvlastnenie pre takýto prípad neexistuje. Môžete skúsiť súdne žiadať o výmenu pozemkov, ale nemusíte byť úspešní. Museli by ste riadne preukázať, že výmena je možná a je nevyhnutná na riadne využívanie vášho pozemku. Nie je to nárokovateľné, ale za pokus by to možno stálo. Ak presvedčíte sudcu, možno by to išlo.

    Inak vám zostáva stále len ten prechod.

    A úver si môžete zobrať aj na takú nehnuteľnosť. Banku nebude zaujímať, či pozemok má prístup alebo nie, ale jeho znalecká hodnota (a neexistencia prístupu jeho hodnotu zníži).

    A s tými návštevami - pokiaľ pôjde návšteva vo vašom doprovode, nemyslím, že by bol potrebný jej súhlas na prechod.

    olybaba je offline (nepripojený) olybaba

    olybaba
    pozdravujem,
    - predpokladam ze tarcha na pozemku susedy znie - ... blabla prechod na pozemok, parcelu cislo a pod......, nie je viazany pre konkretnu osobu ako prechod pre XY a jeho manzelku s detmi v pocte 1+1 ??? ....
    - tym si myslim ze mozete pani susedu obist a prijimat navstevy bez pytania sa

    anka_p je offline (nepripojený) anka_p

    anka_p
    práve je viazaný na konkrétne osoby - ja a manžel, tak to asi budeme musieť súdne zmeniť

    FAA je offline (nepripojený) FAA

    Som Božie dieťa FAA
    Nepoznám súvislosti, ale problém s prechodom cez pozemok, nie je u tej susedky asi jediný problém..... Možno by bolo dobre položiť si otázku, či stojí za to, mať v susedstve takúto susedku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.