Zavrieť

Porady

lekvar bez cukru

Viete mi poradit, ci sa da urobit lekvar z cernic bez cukru?skusala som, ale nezhustol ..
Usporiadat
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Zita, prosím ťa mohla by si pridať recept podľa ktorého si lekvár robila, je ich tu viac. Ďakujem.
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

Ja som dnes na próbu robila lekvár podľa Heni z 1kg sliviek http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=17786 a môžem povedať, že treba sa silno držať receptúry a lekvár bude ako malina. Zajtra si idem kúpiť slivky na trh a pokračujem v pečenom lekváre
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Katarina Pozri príspevok
Zita, prosím ťa mohla by si pridať recept podľa ktorého si lekvár robila, je ich tu viac. Ďakujem.
Katka mám to v čerstvej pamäti


6 kg sliviek
1 kg kryšt.cukru
1 dcl octu

Slivky som umyla, odkôstkovala, zomlela a dala som to do vandlíka , pridala som 1 kg cukru ,1dcl octu a 24 hodín som to nechala stáť.Ešte v ten večer som to pár krát premiešala. Na druhý deň som slivkovú hmotu dala do pekáčov(mám také veľké , že sa mi do jedného vmestilo po 3 kg hmoty ) šup s tým do rúry .Najskôr som to dala na 200 st. a keď sa to rozbublalo, tak som ubrala na 150 st. a nechala som to takto 3,45 hod.. Potom som už mala nachystané poháre do ktorých som lekvár naložila, uzavrela a dolu víkom do deky (suchý dunct). Dnes večer ich už oslobodím , keď prídem z práce a vyložím na regál .
Inak chuťovo je veľmi fantastický , skutočne fakt ...a má peknú farbu. Uvažujem, že ešte jednu dávku spravím .

Na záver....veľmi som sa bála, že v tom pekáči mi lekvár prihorí .....ale teda vôbec sa to nestalo .
Čistá prácička , ako keby sa ani lekvár nevaril .Uvažujem už , či by sa týmto spôsobom nedal robiť aj marhuľový džem
Naposledy upravil Zita5 : 12.08.11 at 05:59
3 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
jozka56 Pozri príspevok
Ja som dnes na próbu robila lekvár podľa Heni z 1kg sliviek http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=17786 a môžem povedať, že treba sa silno držať receptúry a lekvár bude ako malina. Zajtra si idem kúpiť slivky na trh a pokračujem v pečenom lekváre
Aj to je OK, možno pri druhej várke , vyskúšam aj tento spôsob .
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Ešte jedna otázka, akú má konzistenciu lekvár varený v rúre, dá sa použiť aj na pečenie napr. plniť buchty ?
0 0
Marikaby Marikaby

Marikaby je offline (nepripojený) Marikaby

tina1 Pozri príspevok
Poradi mi niekto ako sa vari klasicky slivkový lekvár?
Zatial som slivky pomlela a varim asi 1 hod. Ako dlho sa vari?
Posielam recepty - slivkový lekvár (2 druhy) pečený v rúre.



SLIVKOVÝ LEKVÁR s rumom (v rúre)
2 kg sliviek vykôstkovaných +50 ml octu = piecť 25 min.
250 g kryšt. cukru pridať = piecť 15 min.
250 g kryšt. cukru pridať = piecť 25 min
Pridať=½ rumovej esencie,2 KL škorice,
3 drvené klinčeky
Vymiešať tyčovým mixérom a plniť horúce do fliaš .
Uzatvoriť a otočiť hore dnom.



SLIVKOVÝ LEKVÁR pečený v rúre.
Do pekáča dáme :
5 k očistených pomletých sliviek
1 kg kryšt. cukru
2 PL octu
Necháme odstáť 8 hod (v chladničke) pečieme cca 3 h
v rúre, plníme ihneď do fliaš. Uzatvoríme a otočíme hore
dnom.
4 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Zita5 Pozri príspevok
Katka mám to v čerstvej pamäti


6 kg sliviek
1 kg kryšt.cukru
1 dcl octu

Slivky som umyla, odkôstkovala, zomlela a dala som to do vandlíka , pridala som 1 kg cukru ,1dcl octu a 24 hodín som to nechala stáť.Ešte v ten večer som to pár krát premiešala. Na druhý deň som slivkovú hmotu dala do pekáčov(mám také veľké , že sa mi do jedného vmestilo po 3 kg hmoty ) šup s tým do rúry .Najskôr som to dala na 200 st. a keď sa to rozbublalo, tak som ubrala na 150 st. a nechala som to takto 3,45 hod.. Potom som už mala nachystané poháre do ktorých som lekvár naložila, uzavrela a dolu víkom do deky (suchý dunct). Dnes večer ich už oslobodím , keď prídem z práce a vyložím na regál .
Inak chuťovo je veľmi fantastický , skutočne fakt ...a má peknú farbu. Uvažujem, že ešte jednu dávku spravím .

Na záver....veľmi som sa bála, že v tom pekáči mi lekvár prihorí .....ale teda vôbec sa to nestalo .
Čistá prácička , ako keby sa ani lekvár nevaril .Uvažujem už , či by sa týmto spôsobom nedal robiť aj marhuľový džem
...aj môj slivkový lekvárik už spinká v suchom dunste, ja som neodolala a do prvej várky som dala aj škoricový cukor a do druhej várky ešte aj 0,5 dcl rumu
hmmmm, dodalo mu to šmrnc
1 0
mahony1 mahony1

mahony1 je offline (nepripojený) mahony1

Skuste pri konzervovani ovocia resp. vareni lekvaru nabuduce pouzit hnedy cukor - nech je to zdravsie. (v kauflande sa da bezne kupit 1kg za 1,99 EUR.) Je to dost velky rozdiel v zlozeni - pozri obrazok dole.

Aj ked slivkovy sa da (ako jeden z mala) urobit aj bez cukru, ale recept nemam.

Na zhustnutie sa da namiesto chemie tiez pouzit riasa AGAR-AGAR (dostat bezne v bio obchodoch, je to taky biely prasok). Staci 1/2 az 1 maly sacok, ale on zhustuje az pri vychladnuti = cize lyzickou odobrat z vareneho lekvaru na tanierik a pockat, aky bude husty po vychladnuti (aby ste vedeli, ci este treba pridat) - v horucom hrnci sa zhustnutie neprejavi.

HNEDY cukor versus BIELY:
Naposledy upravil mahony1 : 15.08.11 at 14:21
hnedy_biely_cukor.PNG  
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dievčatá, čo by spravili marhule, ak by sa robili v rúre ako slivkový lekvár ? Máte s tým niektorá skúsenosť. Včera som zomlela 10kg marhúľ a zamiešala som cukor a priznám sa , nemám chuť to dnes robiť po troške, pri týchto teplotách .
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Zita5 Pozri príspevok
Dievčatá, čo by spravili marhule, ak by sa robili v rúre ako slivkový lekvár ? Máte s tým niektorá skúsenosť. Včera som zomlela 10kg marhúľ a zamiešala som cukor a priznám sa , nemám chuť to dnes robiť po troške, pri týchto teplotách .
ja som robila takto v rúre jahodovo-rebarborový. Mne sa zdá trochu redší, ale od stravníkov som nepočula sťažnosti. Ale je pravda, že som recept od minulého roka zabudla, tak som nepridala ani ocot, ani som nevarila 3 hodiny. Akurát bolo treba variť v zatvorenom pekáči, lebo inak bolo ťažké čistiť rúru.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dáša_ Pozri príspevok
ja som robila takto v rúre jahodovo-rebarborový. Mne sa zdá trochu redší, ale od stravníkov som nepočula sťažnosti. Ale je pravda, že som recept od minulého roka zabudla, tak som nepridala ani ocot, ani som nevarila 3 hodiny. Akurát bolo treba variť v zatvorenom pekáči, lebo inak bolo ťažké čistiť rúru.
To si Dáška robila tento rok ? A koľko si ho asi mala v rúre ?
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Zita5 Pozri príspevok
To si Dáška robila tento rok ? A koľko si ho asi mala v rúre ?
ano, tento rok. A v rúre bol asi hodinu. Až teraz som si prečítala, že minuý rok som slivkový mala 3 hodiny

Keby som ja mala namleté marhule, tak by som ich aspoň časť jednoducho do tej rúry strčila a nechala, nech si robia, čo Chcú
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dáša_ Pozri príspevok
ano, tento rok. A v rúre bol asi hodinu. Až teraz som si prečítala, že minuý rok som slivkový mala 3 hodiny

Keby som ja mala namleté marhule, tak by som ich aspoň časť jednoducho do tej rúry strčila a nechala, nech si robia, čo Chcú
Však uvažujem o tom aj ja , že to skúsim .
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Zita5 Pozri príspevok
Však uvažujem o tom aj ja , že to skúsim .
Daj potom vedieť, ako to dopadlo. Možno sa aj ja ešte po nejakých pozriem. Aj keď su tu dosť drahé tie marhule - priemerná cena je niekde na 2 eurach . ja som zatial robila iba kompot
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dáša_ Pozri príspevok
Daj potom vedieť, ako to dopadlo. Možno sa aj ja ešte po nejakých pozriem. Aj keď su tu dosť drahé tie marhule - priemerná cena je niekde na 2 eurach . ja som zatial robila iba kompot
Určite večer podám správu
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dáška tak včera som skúsila časť marhúľ dať do pekáča do rúry...som si povedala hop alebo trop no bolo to v nej 2 hodiny .Džem(lekvár) bol tmavší oproti tomu čo som varila po troške na sporáku...pri 180 st . dosť penil , tak som stiahla na 150 st. Ale v podstate ide to .Len ešte napíšem keď otvorím pohár , aká konzistencia bude po odstáti a aj chuť džemu .

Len ....si myslím, že časť aj keď som dala do pekáča a robila som to v rúre....naplnila 3 poháre ....a keby som tom robila na sporáku , tak čas varenia je kratší a za dve hodiny uvarím napr. 6 kg džemu . No takže varenie má samozrejme aj svoje finančné plus oproti elektrickej rúre
2 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

zu som tri razy varila marhulovy dzem a stale este mam marhule.kompot nechceme.

mate nejake specialne overene recepty co by sa z nich dalo robit?od nutely ma odhovaraju,tak co by sa dalo?
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

osky
zu som tri razy varila marhulovy dzem a stale este mam marhule.kompot nechceme.

mate nejake specialne overene recepty co by sa z nich dalo robit?od nutely ma odhovaraju,tak co by sa dalo?
ja robim ovocnu dren, zmixujem, pridam cukru-hnedy podla chuti a mrazim v teglikoch. Vydrzi aj 6 mesiacov..Potom vyrabam nanuky- do malych 1 dcl umelohm.poharov dam tuto zmixovanu zmes, zapichnem polovicu farebnej slamky.necham zamrazit, vyberiem o pohara- nalejem roztopenu cokoladu a zamrazim. Niekedy kombinujem tmavu a bielu cokoladu, yvzera to dobre, alebo miesam dren v viacereho ovocia, vytvara to farebne pruhy.
2 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Ja som si namrazila vsetko bez cukru...napr.marhule som rozmixovala dala do formiciek na lad...ako sa to mrazilo,kocky som vyluskala do sacku....to mam akurat davku do jogurtu.
3 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

dievcata vdaka za rady.

kedze kazdy z nas sa snazi co najzdravsie,aha tuto som nieco nasla-zaujimave:

http://urobsisam.topky.sk/zahrada/uz...adko-1696.html
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať