Zavrieť

Porady

Mám právo na preplatenie nákladov na náhradné vozidlo?

Som konateľ sročky, používam svoje súkromné auto na podnikanie, nemám zatiaľ zaplatenú daň z motorových vozidiel za seba ako kvázi zamestnanca.

Mal som teraz kolíziu, nie som však vinník, ale poškodený, uplatňujem si poistnú udalosť so svojej havarijnej poistky(z dôvodu, že z vinníkovej zákonnej poistky sa mi to neoplatí).

A moja otázka - asi nebudete vedieť na ňu odpovedať, ale ak máte, napíšte svoje skúsenosti:

Mám právo na preplatenie nákladov na náhradné vozidlo, aj napriek tomu, že auto nie je firemné? Iné auto nemám a bez auta som stratený. Podľa mojich skúseností viem, že niektorým klientom toto poisťovňa preplatila, avšak vždy bolo auto firemné a zaplatená daň z MV. Inak poistený som v Allianz
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Celsus je offline (nepripojený) Celsus

    Celsus
    Podľa môjho názoru máte nárok aj náhradu nevyhnutných nákladov na náhradné vozidlo (tieto náklady považujem za súčasť spôsobenej škody).

    Otázne je, ako a či túto otázku rieši zmluva, ktorú máte uzatvorenú s Vašou poisťovňou.

    V každom prípade by som však uvedenú náhradu žiadal, ak nie z vlastného havarijného poistenia, tak od vinníka, resp. z jeho povinného zmluvného poistenia.

    Treba ale samozrejme počítať s tým, že poisťovne i vinník sa budú snažiť plateniu vyhnúť.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Na preplatenie náhrady z dovodu požičania si nahradneho vozidla NEMÁŠ nárok ( nieje to v rizikách klasického kaska poistenia)
    Od 1.5.2008 sa však pri poisťovaní nových áut toto riziko dá pripoistiť.

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Vďaka za reakcie, čo som si doteraz zistil, z mojej havarijnej poistky nárok na zapožičanie vozidla nemám, iba ak by som bol na uvedené riziko pripoistený, čo nie som.

    Podľa skúseností niektorých mojich klientov, niektorí dostali náhradu na zapožičanie vozidla a ušlého zisku zo zákonného poistenia vinníka, boli však poistení v DAS a táto poisťovňa to aj vymohla. Bohužiaľ nie som poistený v DAS.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    No aj ja som si to vymohol a nie som nikde poistený, na prvýkrát mi to zamietli a som sa odvolal a doplatili aj prenájom auta a išlo to z PZP vinníka.

    preboha je offline (nepripojený) preboha

    preboha
    viete akokoľvek preukázať, že vozidlo je používané na podnikanie (napr. nájomná zmluva medzi vlastníkom vozidla a konateľom s.r.o.) ? prenájom treba dokladovať napr. zmluvou o zapožičaní vozidla z požičovne + daňový doklad o zaplatení výpožičného

    unaghy je offline (nepripojený) unaghy

    unaghy
    Mne sa stala podobná vec. Auto pôjde do servisu približne na 3 týždne. Vediem paušálne výdavky, takže auto som nedal do majetku firmy ani si neúčtujem paušálne náhrady (tým pádom auto nie je ani prihlásené pre daň z MV), ale ku klientovi sa dennodenne dopravujem autom (súkromným). Poisťovňa ani leasingová spoločnosť mi neposkytnú náhradné vozidlo. Rozmýšlam o možnosti prenajať si vozidlo. Je reálna šanca vymôcť tieto peniaze? Ako postupovať v tomto prípade? Podať trestné oznámenie?

    preboha je offline (nepripojený) preboha

    preboha
    unaghy Pozri príspevok
    Mne sa stala podobná vec. Auto pôjde do servisu približne na 3 týždne. Vediem paušálne výdavky, takže auto som nedal do majetku firmy ani si neúčtujem paušálne náhrady (tým pádom auto nie je ani prihlásené pre daň z MV), ale ku klientovi sa dennodenne dopravujem autom (súkromným). Poisťovňa ani leasingová spoločnosť mi neposkytnú náhradné vozidlo. Rozmýšlam o možnosti prenajať si vozidlo. Je reálna šanca vymôcť tieto peniaze? Ako postupovať v tomto prípade? Podať trestné oznámenie?
    čo to znamená prepravujem sa ku klientovi,

    unaghy je offline (nepripojený) unaghy

    unaghy
    preboha Pozri príspevok
    čo to znamená prepravujem sa ku klientovi,
    No ráno nasadnem do auta, cestujem 20km do sídla firmy môjho klienta a tam spolupracujem so zamestnancami klienta a v systéme klienta na dodaní dohodnutej služby. Práve preto sa musím prepraviť ku klientovi.

    A nielen to, ako vedlajšiu činnosť mám MO/VO, takže 2x za týždeň robím nákupy vo veľkoobchodoch (skladoch) a to bez auta neurobím.

    Pietro1785 je offline (nepripojený) Pietro1785

    Pietro1785
    Ahojte.
    Prosim o pomoc/radu.
    Manzelka nacuvala do suseda (oskrety naraznik, svetlo) - poskodeny ide dat auto do servisu (cez svoju havarijnu). Predpokladam, ze jeho havarijna bude potom spoluucast vymahat od mojej PZP, ano?
    A este jedna otazka: Poskodeny si chce po dobu opravy jeho vozidla pozicat nahradne vozidlo a odomna chce, aby som mu zaplatil vsetky naklady s tym suvisiace - ma na to narok? Je to fyzicka osoba, nepodnikatel.
    Dakujem velmi pekne...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.