Zavrieť

Porady

mrp tipy a triky - kontrola

Pejo Pejo

Pejo je offline (nepripojený) Pejo

Dobrý deň,

Dosť často využívam rady porady, rád by som prispel aj ja. Som troška počítačový šprt a mrp(vizuálny systém) - podvojné účtovníctvo v spolupráci s programom excel veľmi dobrý program na účtovanie. Chcem zistiť, či by bol záujem o nasledovné tipy v písomnej forme:

- kontrola DPH evidencie s s účtom 343, ak Vám vznikne rozdiel v určitom období medzi vstupom/výstupom v evidencií DPH a konkrétnym analytickým účtom 343. S využitím exportu do súboru xls.(excel) je to možné aj do 3 minút, a to aj bez škrtania na papieri, či máte dokladov 5 alebo 1000.

- kontrola saldokonta - konečný stav účtu 311 alebo 321 k určitému obdobiu so stavom neuhradených faktúr k tomu istému obdobiu. Podobný spôsob kontroly ako v bode predtým, pomocou exportu do xls.(excel) na počte dokladov nezávisí.

- Automatické účtovanie miezd z MRP mzdy do MRP Podvojné účtovníctvo, časovo náročne na začiatku, treba predvoliť účty, potom zaučtovanie miezd po vypočítaní, za pár sekúnd.

- Automatické účtovanie odpisov z MRP evidencia majetku do MRP Podvojné účtovníctvo, časovo náročnejšie na začiatku, treba predvoliť triedy zaúčtovania, potom zaučtovanie odpisov po vypočítaní, za pár sekúnd.

- pomoc pri prečíslovaní dokladov opäť v programe excel, chronologicky, s využitím niejakého bezplatného databázového programu, možnosť jednoducho prečíslovať doklady pár kliknutiami.

Neviem, možno už tu bolo na tieto témy niečo písané, píšte o ktorú tému by ste mali záujem, pracujem v účtovnej kancelárií, a kolegyne veľmi ocenili tieto kontroly na koľko mrp neobsahuje v sebe modul, na vykonávanie týchto kontrol. Ešte raz z dôraznujem, napíšem návod len k tým témam, o ktoré bude záujem, nechce sa mi písať návod na to, čo nikoho nezaujíma V prípade ak máte problém s niečím iným, kludne napíšte tiež, určite nájdem riešenie aj na to Aspoň sa pokusím

Dúfam, že takáto anketa sa tu môže písať. Na témy, o ktoré bude záujem, doplním do tejto témy odkazy na tieto návody.
Naposledy upravil Pejo : 24.08.08 at 18:28
Usporiadat
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
No ja osobne by som si rád prečítal takéto návody.
Keby si pre začiatok uverejnil napr. tú kontrolu DPH...
Predpokladám, že návod by mohol byť uplatnený aj pre iné programy ako MRP, pokiaľ robia výstup do Excelu...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Predpokladám, že "vypichne" tie doklady, na ktorých je zaúčtovaná DPH iná ako by mala byť.
0 0
Pejo Pejo

Pejo je offline (nepripojený) Pejo

Áno presne tak, vlastne v exceli veľmi rýchlo porovnáte sumy pri tých istých číslach dokladov, kde bude rozdiel, tam je chyba, ok na DPH začínam pracovať.
0 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

Automatické účtovanie mzdy a odpisy do PÚ síce mám, ale tie ostatné veci sú veľmi zaujímavé. Ja som skôr typ užívateľa, ktorý maká na účtovníctve a nemá čas sa hrať s počítačom a programom. Takže by som veľmi privítala tvoje tipy a triky, hlavne ak urýchlia a zjednodušia našu prácu. Takže s chuťou do toho.
0 0
Pejo Pejo

Pejo je offline (nepripojený) Pejo

návod spravený, je ako príloha pri prvom príspevku, ak niečo nechápete z toho napíšte popíšem Vám to podrobnejšie, doložené sú aj obrázky ku každému kroku.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Pejo Pozri príspevok
návod spravený, je ako príloha pri prvom príspevku, ak niečo nechápete z toho napíšte popíšem Vám to podrobnejšie, doložené sú aj obrázky ku každému kroku.
...no vyzerá to dobre, ale pravdupovediac, neviem ako to mám urobiť v svojom PC, resp. ako to tam dostať? Uvítala by som popísať trošku viac "laicky" a tak...
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
ahá, to je vlastne návod ako to presne urobiť. Skúsim, ale neviem, či sa mi to podarí. Môžem sa potom ozvať Pejo?
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Lenka, pozri príspevok č. 6 od Peja.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
tuta Pozri príspevok
Lenka, pozri príspevok č. 6 od Peja.
dík, tuta, pozrela som, ale až po prečítaní príspevku. Najprv sa mi to zdalo ako "španielska dedina", ale treba to skúsiť urobiť.
0 0
Pejo Pejo

Pejo je offline (nepripojený) Pejo

Lenka1979 Pozri príspevok
dík, tuta, pozrela som, ale až po prečítaní príspevku. Najprv sa mi to zdalo ako "španielska dedina", ale treba to skúsiť urobiť.
nič sa neboj, prvý raz to bude najhoršie, ale keď sa to naučíš, skráti ti to veľa času a papieru, keď si budeš hladať chyby kludne napíš ak niečo nechápeš, tú časť ti rozpíšem konkrétnejšie
0 0
nadka1 nadka1

nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

účtovník
Pekný večer, vie mi niekto poradiť: mám starú neaktualizovanú verziu programu JÚ verzia 5.41 univerzálny systém multiverzia. Chcem si kúpiť novú verziu vizuálny systém, v ktorej chcem pracovať od nového roku. Bude možne preniesť údaje zo starej do novej, napr. adresy zákazníkov nejakým rýchlym spôsobom alebo len pracne nahadzovať?
Ďakujem.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
áno, je to možné.
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
nadka1 Pozri príspevok
Pekný večer, vie mi niekto poradiť: mám starú neaktualizovanú verziu programu JÚ verzia 5.41 univerzálny systém multiverzia. Chcem si kúpiť novú verziu vizuálny systém, v ktorej chcem pracovať od nového roku. Bude možne preniesť údaje zo starej do novej, napr. adresy zákazníkov nejakým rýchlym spôsobom alebo len pracne nahadzovať?
Ďakujem.
V žiadnom prípade Ťa prácny postup nečaká- u nás v práci si sťahujeme vždy novú verziu cez internet /platená služba/ a funguje to bez problémov-minutová záležitosť.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
V žiadnom prípade Ťa prácny postup nečaká- u nás v práci si sťahujeme vždy novú verziu cez internet /platená služba/ a funguje to bez problémov-minutová záležitosť.
Ingrid, nepochopila si zadanie - zadávateľka chce zmeniť DOS verziu na WIN verziu....
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Ups...
0 0
nadka1 nadka1

nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

účtovník
mysimis Pozri príspevok
áno, je to možné.
Ďakujem za ohlas, prosím vysvetliť, ak to nie je veľmi zložité, ako to urobiť alebo kde by som mohla nájsť postup práce.
Vďaka.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Dáta je možné prevádzať len z Vizuálneho účtovného systému. V praxi to znamená, že pokiaľ účtujete v Univerzálnom účtovnom systéme, najprv je potrebné dáta previesť do Vizuálneho účtovného systému a potom z Vizuálneho systému do MRP K/S. Na priloženom CD a inštalačnej diskete na požiadanie obdržíte pre tento prípad zdarma špeciálnu licenciu DEMO_KS Vizuálneho účtovného systému. Prevod dát do MRP K/S sa prevádza pre každú firmu/rok samostatne, tzn. založí sa v MRP K/S vo výbere a definícii firiem nová firma/rok a v tejto novej firme sa spustí funkcia Prevod. V prípade požiadavky na prevod účtovníctva a majetku do jednej firmy je potrebné zachovať poradie, keď sa najprv prevádzajú dáta účtovníctva a až potom majetok.

I. Postup prevodu účtovníctva z Univerzálneho systému (MS DOS) do MRP-K/S

1. Z inštalačného CD nainštalovať Vizuálny účtovný systém, licencia DEMO_KS.
2. Nainštalovať Základ Vizuálneho systému (pokiaľ už nie je nainštalovaný).
3. Nainštalovať MRP-K/S.
4. Spustiť Jednoduché alebo Podvojné účtovníctvo - Vizuálny účtovný systém - v hlavnom menu zvoliť Údržba dát - tlačítko Údržba dát - Prevod dát - Z DOS verzie 2.74...5.x.
5. Spustiť MRP-K/S, v hlavnom menu zvoliť Údržba - Údržba dát - Prevod dát - Prevod dát z MRP - Vizuálneho účtovného systému - Účtovné agendy.
6. Prejsť si protokol o prevode dát, prípadné nedostatky zobrazené v protokole odstrániť vo Vizuálnom účtovnom systéme. Popis najčastejších problémov prevodu a ich riešenie nájdete v otázke 266.

II. Postup prevodu účtovníctva z Vizuálneho systému (WIN) do MRP-K/S

1. Nainštalovať MRP-K/S.
2. Spustiť MRP-K/S, v hlavnom menu zvoliť Údržba, tlačítko Údržba dát - Prevod dát - Prevod dát z MRP - Vizuálneho účtovného systému - Účtovné agendy.
3. Viď bod I.6.

III. Postup prevodu Evidencie majetku - Univerzálny systém (MS DOS) do MRP-K/S

1. Z inštalačného CD nainštalovať Evidenciu majetku - Vizuálny účtovný systém, licencia DEMO_KS.
2. Nainštalovať Základ Vizuálneho systému (pokiaľ už nie je nainštalovaný).
3. Nainštalovať MRP-K/S.
4. Spustiť Evidenciu majetku - Univerzálny účtovný systém. Zvoliť v hlavnom menu Iné - Príprava dát pre verziu Windows
5. Spustiť Evidenciu majetku - Vizuálny účtovný systém - v hlavnom menu zvoliť Údržba dát - tlačítko Údržba dát - Prevod dát - Z DOS verzie 2.74...5.x.
6. Vo Vizuálnom systéme v Údržbe dát zvoliť tlačítko Export - Export dát pre účtovný systém MRP-K/S.
7. Spustiť MRP-K/S, v hlavnom menu zvoliť Údržba - tlačítko Údržba dát - Prevod dát - Prevod dát z MRP - Vizuálneho účtovného systému - Evidencia majetku.
8. Viď bod I.6

IV. Postup prevodu Evidencie majetku - Vizuálny systém (WIN) do MRP-K/S

1. Z instalačného CD nainštalovať Evidenciu majetku - Vizuálny účtovný systém, plná verzia (pokiaľ už nemáte aktuálnu verziu nainštalovanú).
2. Nainštalovať MRP-K/S.
3. Vo Vizuálnom systéme v Údržbe dát zvoliť tlačítko Export - Export dát pre účtovný systém MRP-K/S.
4. Spustiť MRP-K/S, v hlavnom menu zvoliť Údržba - tlačítko Údržba dát - Prevod dát - Prevod dát z MRP - Vizuálneho účtovného systému - Evidencia majetku.
5. Viď bod I.6
0 0
nadka1 nadka1

nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

účtovník
Veľmi pekne ďakujem za podrobný popis, budem podľa toho postupovať, dúfam, že sa mi to podarí. Som rada, že sú na porade takí ochotní a fundovaní ľudia.
Pekný deň.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
záleží akúverziu si kúpiš, postup aj:
Prevod dát z Univerzálneho systému do vizuálneho systému.

Odpoveď:


Táto možnosť vo Vizuálnom systéme je a nájdete ju v menu Údržba dát - Údržba dát - Prevod dát - Prevod dát z MS-DOS verzie. Má však svoje úskalia (vysvetlenie ďalej), kvôli ktorým doporučujeme urobiť prevod na začiatku účtovného obdobia, kedy je dát po ročnom prevode najmenej.

Vizuálny systém nie je pokračovaním Univerzálneho, ale je to iný systém s odlišnou štruktúrou dát a obsluhy. Neočakávajte teda prevod dát 1:1.


Je možné prevádzať len živé dáta, nie dáta zálohované (z programu do programu). Vizuálny systém teda musí mať priamy prístup k dátam systému univerzálneho.


V prípade multiverzie je nutné previesť každú firmu samostatne - pre každú je potrebné založiť vo Vizuálnom systéme novú firmu.


Po prevode skontrolujte, či zodpovedajú výsledky typických výstupov (výkazy, priznanie k DPH a pod). Pokiaľ nie, hľadajte príčiny (viď ďalej).


Všetky databázy Univerzálneho systému musia mať aktuálnu štruktúru. Pretože Univerzálny systém štruktúru databáz aktualizuje až pred prvým použitím, môže sa stať, že nepoužívané databázy nemajú v tej chvíli aktuálnu štruktúru a prevod sa na nich zastaví. Toto úskalie rieši v multiverzii voľba [W] v definícii rokov /firiem, ktorá všetky databázy aktualizuje a pripraví na prevod. V základnej verzii táto voľba nie je, je potrebné postupovať tak, že každú agendu (minimálne tú, na ktorej sa prevod zastavil) otvoríme, pridáme zápis (medzerník) a opustíme (Esc). Príprava na prevod do vizuálneho systému dáta nijako nezmení.


Väzby dát sú vo vizuálnej verzii prísnejšie a komplexnejšie. Pokiaľ program pri prevode narazí na neexistujúcu väzbu (najčastejšie medzi knihou daňových dokladov - KDD a denníkom - PD alebo UD), program vypíše upozornenie do protokolu. Zistené nezrovnalosti (nejedná sa nutne o chyby) podľa vlastného uváženia môžete opraviť v Univerzálnej verzii a prevod spustiť znovu.


Daňovým skupinám v Univerzálnej verzii (ktoré sú voliteľné) zodpovedajú Typy DPH vo Vizuálnej verzii (tam sú nadefinované). Je potrebné pripraviť si pred spustením prevodu pridelenie typov DPH používaným daňovým skupinám. Pokiaľ nie je možné rozhodnúť o pridelení typu DPH, potom program pridelí štandardne jeden typ DPH pre daňové povinnosti - '10' a jeden typ pre odpočítanie dane - '40'. Typy DPH sa musia potom opraviť v konkrétnych dokladoch. Potrebné informácie nájdete v nápovede vizuálneho systému.


Údaje, ktoré sú uložené inak než v databázach (nacionálie firmy) sa neprevádzajú.


Prevod dát do vizuálneho systému je možný až od verzie 2.74W (univerzálneho systému).
0 0
nadka1 nadka1

nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

účtovník
Ďakujem pekne, budem sa opakovať, som rada, že sú tu také ochotné odborníčky, ako Miška a Lenka.
Ešte otázka, odporúčate mi tento krok, teda prejsť z univerzálneho systému na vizuálny?
Príjemný večer a pohodovú dušičkovú nedeľu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať