Zavrieť

Porady

Preukazovanie cestovných nákladov na PC

Dobrý deň,
mám jeden problém ohľadom preukazovania cestovných nákladov na pracovnú cestu. PC sa opakuje pravidelne každý týždeň a je potrebné predkladať cestovné lístky ako doklad o výške cestovného. Stretol som sa však s prípadom, kedy zamestnanec pri pravidelne sa opakujúcich PC ako doklad predložil len potvrdenie o cene cestovného a cestovné lístky už nemusel preukazovať. Zamestnávateľ mu každý týždeň preplácal sumu uvedenú na tomto potvrdení. Chcel by som sa spýtať, či niekto nevie, či je to zákonné a ak áno, ktorý zákon, prípadne ktorá jeho časť to umožňuje. Zákon o cestovných náhradách o takomto prípade podľa mňa nepojednáva ale v praxi to funguje.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    jtomasik Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    mám jeden problém ohľadom preukazovania cestovných nákladov na pracovnú cestu. PC sa opakuje pravidelne každý týždeň a je potrebné predkladať cestovné lístky ako doklad o výške cestovného. Stretol som sa však s prípadom, kedy zamestnanec pri pravidelne sa opakujúcich PC ako doklad predložil len potvrdenie o cene cestovného a cestovné lístky už nemusel preukazovať. Zamestnávateľ mu každý týždeň preplácal sumu uvedenú na tomto potvrdení. Chcel by som sa spýtať, či niekto nevie, či je to zákonné a ak áno, ktorý zákon, prípadne ktorá jeho časť to umožňuje. Zákon o cestovných náhradách o takomto prípade podľa mňa nepojednáva ale v praxi to funguje.

    Ďakujem
    Ono to funguje v podstate tak, že zamestnanec akoby použije vlastné motorové vozidlo, pričom zamestnávateľ nevyplatí náhradu v zmysle § 7 ods. 1 teda ten paušál plus PHM, ale dohodnú sa v zmysle § 7 ods. 8:

    (8) Zamestnávateľ môže so zamestnancom písomne dohodnúť poskytovanie náhrady za použitie cestného motorového vozidla v sume zodpovedajúcej cene cestovného lístka pravidelnej verejnej dopravy.


    Potom zamestnanec nemusí preukazovať spotrebu motorového vozidla ani počet najazdených km, lebo zamestnávateľ mu dá náhradu vo výške cest. lístka. Potom je zamestnávateľovi jedno, či zamestnanec pôjde na pracovnú cestu autom, na bicykli alebo stopom, vyplatí mu náhradu vo výške cestovného vo verejnej doprave, lebo to by mu aj tak musel vyplatiť.

    Takže takto je to ošetrení v zákone a preto to môže takto fungovať aj v praxi.

    jtomasik je offline (nepripojený) jtomasik

    jtomasik
    Ďakujem za pomoc,
    ešte by som potreboval vedieť, či nie je pri takomto spôsobe preplácania cestovného nutné mať zaplatenú cestnú daň za vozidlo, prípadne havarijné poistenie.

    Ďakujem

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    jtomasik Pozri príspevok
    Ďakujem za pomoc,
    ešte by som potreboval vedieť, či nie je pri takomto spôsobe preplácania cestovného nutné mať zaplatenú cestnú daň za vozidlo, prípadne havarijné poistenie.

    Ďakujem
    Predpokladám, že cestnú daň asi nebude treba uhradiť. Zákon o miestnych daniach znie takto:

    (2) Daňovníkom je tiež

    a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec;


    A keďže zamestnanec nemusí preukazovať počet km a spotrebu a ani nepredkladá žiadny doklad o aute, tak môžu jednoducho povedať, že išiel cudzím autom, nie vlastným a potom nie je povinnosť platiť DzMV.

    S tým poistením to je iné - poistenie nepredpisuje zákon, ale je na zamestnávateľovi, či bude alebo nebude vyžadovať poistenie.

    Tu som o tom písal viac:

    http://www.porada.sk/t28109-havarijne-poistenie.html

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    jtomasik Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    mám jeden problém ohľadom preukazovania cestovných nákladov na pracovnú cestu. PC sa opakuje pravidelne každý týždeň a je potrebné predkladať cestovné lístky ako doklad o výške cestovného. Stretol som sa však s prípadom, kedy zamestnanec pri pravidelne sa opakujúcich PC ako doklad predložil len potvrdenie o cene cestovného a cestovné lístky už nemusel preukazovať. Zamestnávateľ mu každý týždeň preplácal sumu uvedenú na tomto potvrdení. Chcel by som sa spýtať, či niekto nevie, či je to zákonné a ak áno, ktorý zákon, prípadne ktorá jeho časť to umožňuje. Zákon o cestovných náhradách o takomto prípade podľa mňa nepojednáva ale v praxi to funguje.
    Zákon o cestovných náhradách umožňuje podľa §7 ods.8 písomnú dohodu o poskytovaní náhrady za použitie cestného motorového vozidla v cene cestovného lístka pravidelnej verejnej dopravy.

    jtomasik Pozri príspevok
    Ďakujem za pomoc,
    ešte by som potreboval vedieť, či nie je pri takomto spôsobe preplácania cestovného nutné mať zaplatenú cestnú daň za vozidlo, prípadne havarijné poistenie.

    Ďakujem
    V tomto prípade skúste dať dotaz na daňové riaditeľstvo. Ja vidím problém v tom, že s použitím motorového vozidla na pracovnej ceste súhlasite, len ste sa dohodli na inej náhrade.
    Záleží aký dopravný prostriedok Vám nariadil zamestnávateľ použiť na pracovnú cestu.

    llubenka je offline (nepripojený) llubenka

    llubenka
    A keďže zamestnanec nemusí preukazovať počet km a spotrebu a ani nepredkladá žiadny doklad o aute, tak môžu jednoducho povedať, že išiel cudzím autom, nie vlastným a potom nie je povinnosť platiť DzMV

    Nie je mi potom jasné prečo zamestnávateľ žiada čestné prehlásenie majiteľa auta, ktoré bolo použité na SC. Preplatenie použitého MV bolo dopredu dohodnuté len v cene cestovného lístka.
    Tak isto mi bolo povedané že budem musieť ja doplatiť cestnú daň, ale to ma asi len skúšali
    Ďakujem za všetky rady - pomohli

    Preukazovanie cestovných nákladov na PC

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.