Zavrieť

Porady

Odmieta vyplatiť mzdu

Dobrý deň. Potreboval by som poradiť. Od 1.7.08 do 12.8.08 som pracoval v jednej firme a nakoľko zamestnávateľ sa rozhodol nás viacero prepustiť a teraz nám odmieta vyplatiť mzdu s tvrdením, že sme nič nerobili čo je absolutné. Diéty mi vyplatil v hotovosti pri odchode zo zamestnania. Potreboval by som poradiť ako môžem postupovať pri vymáhaní mzdy a pokiaľ mi ju nevyplatí v termíne do 31.8.08 (výplata za júl) ako je stanovené zákonom či mám právo si dať nejaké úroky z omeškania, ak áno tak v akej výške. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Myfko Pozri príspevok
    Dobrý deň. Potreboval by som poradiť. Od 1.7.08 do 12.8.08 som pracoval v jednej firme a nakoľko zamestnávateľ sa rozhodol nás viacero prepustiť a teraz nám odmieta vyplatiť mzdu s tvrdením, že sme nič nerobili čo je absolutné. Diéty mi vyplatil v hotovosti pri odchode zo zamestnania. Potreboval by som poradiť ako môžem postupovať pri vymáhaní mzdy a pokiaľ mi ju nevyplatí v termíne do 31.8.08 (výplata za júl) ako je stanovené zákonom či mám právo si dať nejaké úroky z omeškania, ak áno tak v akej výške. Ďakujem
    Ak ti dlhuje výplatu, môžeš si ju vymáhať súdnou cestou. Môžeš zároveň požadovať aj úroky z omeškania, napr. podľa obchodného zákonníka § 369:

    (1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu. Základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v prvý kalendárny deň kalendárneho polroka, sa použije počas celého tohto polroka.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Nevyplatenie mzdy je trestný čin. Pohroz zamestnávateľovi, možno sa zľakne. A tiež sa môže obrátiť na príslušný inšpektorát práce. Tí ti asi mzdu nevymôžu, ale môžu zamestnávateľa pokutovať.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    [hore]Zákon č. 300/2005 - Trestný zákon

    § 214
    Nevyplatenie mzdy a odstupného



    (1) Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

    (2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

    a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
    b) z osobitného motívu, alebo
    c) voči viac ako desiatim zamestnancom.

    (3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.

    (4) Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu.

    Odmieta vyplatiť mzdu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.