Zavrieť

Porady

Porozvodové delenie dedičstva

Dobrý deň,

chcem sa opýtať, či je predmetom porozvodového delenia majetku aj dedičstvo (peniaze za predaj zdedenej nehnuteľnosti) jednej strany, získané počas manželstva...

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    chcem sa opýtať, či je predmetom porozvodového delenia majetku aj dedičstvo
    nie
    Občiansky zákonník - BSM §143

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Grip Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcem sa opýtať, či je predmetom porozvodového delenia majetku aj dedičstvo (peniaze za predaj zdedenej nehnuteľnosti) jednej strany, získané počas manželstva...

    Ďakujem
    No, ono to nie je tak jednoznačné. Ak si teda zdedil nejakú nehnuteľnosť, tak v zmysle obč. zákonníka patrí len tebe. Ak si ju ale následne predal, tak tie peniaze už nie sú jednoznačným majetkom. To už je príjem počas manželstva a môže byť posudzovaný ako spoločný príjem.

    Alebo si tie peniaze uložil na osobitný účet a vieš preukázať, že sú stále tam a pochádzajú z predaja nehnuteľnosti?

    Potom by bolo zaujímavé vedieť, že keby si si za tie peniaze kúpil auto, či by bolo len tvojím majetkom? Preto bude terza dôkazné bremeno ležať na tebe, aby si preukázal, že tie peniaze neboli spoločným príjmom (spoločne minuté) a že pochádzajú z predaja nehnuteľnosti. Keby si si ten dom bol ponechal vo vlastníctve, bolo by to jednoznačné. Takto to už také jednoznačné nie je.

    Grip je offline (nepripojený) Grip

    Grip
    A keď je dom v mojom vlastníctve (od rodičov) a rozvediem sa... Akú mám povinnosť voči manželke ohľadom jej bývania? Dakujem...

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    zákonnú žiadnu, len morálnu. Platí, k ste počas manželstva nič neinvestovali do domu Tvojich rodičov.

    Grip je offline (nepripojený) Grip

    Grip
    Áno morálnu... Na morálku mala myslieť keď išla za milencom. Ale to je už jedno...

    Investície nejaké boli, ale len minimálne - cca v hodnote 100tis... To by snáď nemalo hrať podstatnú rolu. Vcelku spolu vychádzame, predpokladám že to vyriešim prípadným odstupným, ktoré by zahrňovalo polovicu súčasnej hodnoty zariadenia a týchto investícií.

    Problém je, že máme deti. Tie samozrejme vyhadzovať z domu nechcem, najradšej by som bol, keby zostali pri mne. A v tejto súvislosti by ma zaujímalo, či pri snahe získať deti môže byť podstatným argumentom, že ona vlastne nemá kde bývať...

    Majabala je offline (nepripojený) Majabala

    Majabala
    Dobrý deň.
    Mám podobný problém. Manžel a po rozvode odsťahoval a zobral si aj časť spoločného zariadenia. Ja som mu v tom nebránila a umožnila som mu zobrať si aj časť spotrebičov zakúpených v manželstve. Bývali sme v dome rodičov, ktorý je stále v ich vlastníctve. Urobili sme tam nejaké stavebné úpravy, aby sme sa mohli osamostatniť. On teraz žiada, aby som mu vyplatila polovičnú čiastku z tejto úpravy. Rada by som sa s ním na tom dohodla, lebo sú tam aj jeho investície. Za tým účelom som navštívila aj notára. Ten mi povedal, že na takéto dojednanie mi stačí čestné prehlasenie od bývalého, že tieto peniaze prijal a podpíše ho. A že on to notársky potvrdí. Rada by som však vedela, či takéto prehlásenie je dostatočný doklad a či nieje možné právne, alebo inak tento doklad napadnúť. Alebo či ho nemôže nejako inak napadnúť a požadovať ešte nejaké iné finančné,či majetkové vyrovnanie, ak toto prehlásenie podpíše a já ho vyplátim.

    Ďakujem.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Majabala Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Mám podobný problém. Manžel a po rozvode odsťahoval a zobral si aj časť spoločného zariadenia. Ja som mu v tom nebránila a umožnila som mu zobrať si aj časť spotrebičov zakúpených v manželstve. Bývali sme v dome rodičov, ktorý je stále v ich vlastníctve. Urobili sme tam nejaké stavebné úpravy, aby sme sa mohli osamostatniť. On teraz žiada, aby som mu vyplatila polovičnú čiastku z tejto úpravy. Rada by som sa s ním na tom dohodla, lebo sú tam aj jeho investície. Za tým účelom som navštívila aj notára. Ten mi povedal, že na takéto dojednanie mi stačí čestné prehlasenie od bývalého, že tieto peniaze prijal a podpíše ho. A že on to notársky potvrdí. Rada by som však vedela, či takéto prehlásenie je dostatočný doklad a či nieje možné právne, alebo inak tento doklad napadnúť. Alebo či ho nemôže nejako inak napadnúť a požadovať ešte nejaké iné finančné,či majetkové vyrovnanie, ak toto prehlásenie podpíše a já ho vyplátim.


    Ďakujem.
    § 148
    (1) Zánikom manželstva zanikne i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.

    § 149
    (1) Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150.

    (2) Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali.


    § 150
    Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.

    Majabala je offline (nepripojený) Majabala

    Majabala
    Mám rozumieť tomu tak, že ak mi to prehlásenie o majetkovom vyrovnani podpíše, tak je to úradne platná listina a nemôže dodatočne toto prehlasenie napadnúť,že to bolo len nejaké čiastočné???

    Porozvodové delenie dedičstva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.