Zavrieť

Porady

Vyživné-neplati

Dobrý deň, chcem sa spýtať a poprosiť o radu. Čo sa stane ak otec neplati výživné dlhšiu dobu? čo môže manželka urobiť? Po 3mesiacoch neplatenia sa môže dostať do väzenia?
Môžte mi poradiť?
Vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    lucy200 Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem sa spýtať a poprosiť o radu. Čo sa stane ak otec neplati výživné dlhšiu dobu? čo môže manželka urobiť? Po 3mesiacoch neplatenia sa môže dostať do väzenia?
    Môžte mi poradiť?
    Vopred ďakujem
    Trestný zákonník:

    § 207
    Zanedbanie povinnej výživy



    (1) Kto najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

    (2) Kto sa najmenej tri mesiace v období dvoch rokov úmyselne vyhýba plneniu svojej zákonnej povinnosti vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

    (3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2

    a) a vydá oprávnenú osobu do nebezpečenstva núdze,
    b) závažnejším spôsobom konania, alebo
    c) hoci bol v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch za taký čin odsúdený alebo z výkonu trestu odňatia slobody uloženého za taký čin prepustený.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lucy200 Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem sa spýtať a poprosiť o radu. Čo sa stane ak otec neplati výživné dlhšiu dobu? čo môže manželka urobiť? Po 3mesiacoch neplatenia sa môže dostať do väzenia?
    Môžte mi poradiť?
    Vopred ďakujem
    môžeš požiadať UPSVaR o poskytnutie náhradného výživného

    pozri tu :

    http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/1...0?OpenDocument

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    manželka môže podať trestné oznámenie, obrátiť sa s právoplatným rozsudkom na exekútora a ako už bolo napísané, požiadať o náhradné výživné
    Ahojte poraďaci! Mam rovnaky problem ako lucy200 , no s tym rozdielom , že vyživne pride tesne po dvoch mesiacoch a to nie uplne ale čiastočné a dokonca s poznamkou za predošly mesiac či dva .Jeho nezaujima či zatial mam za čo dieťaťu niečo kupiť alebo či ma všetko potrebne do školy preto vas prosim o radu ,čo s takym lajdakom?

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    kalista111 Pozri príspevok
    Ahojte poraďaci! Mam rovnaky problem ako lucy200 , no s tym rozdielom , že vyživne pride tesne po dvoch mesiacoch a to nie uplne ale čiastočné a dokonca s poznamkou za predošly mesiac či dva .Jeho nezaujima či zatial mam za čo dieťaťu niečo kupiť alebo či ma všetko potrebne do školy preto vas prosim o radu ,čo s takym lajdakom?
    Bohužial vyzerá to tak, že asi nič, pokiaľ vždy niečo zaplatí. Asi má dobre preštudovaný zákon a dáva pozor, aby nemohlo prísť k trestnému stíhaniu. Ale skús sa obrátiť na exekútora, možno ti s tým nejako poradí.

    janka81261 je offline (nepripojený) janka81261

    janka81261
    Dobrý deň, chcem sa informovať o náhradné výživné.
    Bola som na socialnom o podanie náhradného výživného nakoľko mi ex manžel neplatí súdom stanovené výživné už viac ako tri mesiace. Problém nastal v tom, že dcéra dovršila teraz 18 rok a že vraj si musí túto žiadosť podať sama, aj ked je školopovinná a som stále zákonný zástupca ja? Súd stanovil ex manželovi posielať výživné na môj účet a zatial sa nič nezmenilo zo strany súdu. Zaujíma ma Váš názor, či pracovníčka sociálneho ma správne informovala. Na sociálny úrád ma odporučil exekútor. Dakujem Jana

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    pokiaľ sa jedná o náhradné výživné tak ťa asi informovali správne, ale vymáhať dlžné výživné od povinného môžeš stále ty a prostredníctvom exekútora.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Pardon - ak dieťa dovŕši 18 rokov tak návrh na vykonanie exekúcie u exekútora si musí podať vo svojom mene (môže sa dať zastupovať rodičom, ale ako oprávnený musí byť uvedené dieťa), tiež ak už prebieha exekúcia, dieťa dáva do spisu plnú moc na zastupovanie rodičovi, inak sú už písomnosti doručované plnoletým deťom.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    iriska Pozri príspevok
    Pardon - ak dieťa dovŕši 18 rokov tak návrh na vykonanie exekúcie u exekútora si musí podať vo svojom mene (môže sa dať zastupovať rodičom, ale ako oprávnený musí byť uvedené dieťa), tiež ak už prebieha exekúcia, dieťa dáva do spisu plnú moc na zastupovanie rodičovi, inak sú už písomnosti doručované plnoletým deťom.
    Neviem, ale budem to asi čoskoro musieť riešiť, tak poskytnem potom info.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Willma, ale ja som sa nepýtala, to bola odpoveď, tak to zatiaľ funguje v exekúciach.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    lebo ja som zatiaľ dostala info od sociálky, že aj keď je mladý plnoletý a študent denného štúdia, tak výživné môžem naďalej vymáhať ja bez akejkoľvek plnej moci. Preto som tam napísala, že dám info, keď to budem riešiť.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Také som ešte nevidela - vždy súd aj exekútor žiada buď plnú moc, alebo idú zásielky priamo plnoletémo oprávnenému. Aspoň Žilina teda funguje takto a nikdy som nevidela, aby sa komunikovalo s rodičom bez plnej moci, keď je dieťa plnoleté.

    wolff je offline (nepripojený) wolff

    wolff
    Martin Mocko Pozri príspevok
    Trestný zákonník:
    Martin Mocko Pozri príspevok

    § 207
    Zanedbanie povinnej výživy



    (1) Kto najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

    (2) Kto sa najmenej tri mesiace v období dvoch rokov úmyselne vyhýba plneniu svojej zákonnej povinnosti vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

    (3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2

    a) a vydá oprávnenú osobu do nebezpečenstva núdze,
    b) závažnejším spôsobom konania, alebo
    c) hoci bol v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch za taký čin odsúdený alebo z výkonu trestu odňatia slobody uloženého za taký čin prepustený.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.