Zavrieť

Porady

Oprávnenie fakturovať

Sme oprávnení fakturovať obchodnému partnerovi nasledovné:
náš zamestnanec bol vycestovaný v zahraničí s obchodným partnerom, môžeme potom fakturovať napr. tlmočnícke služby, sprevádzanie (má v danej krajine kontakty), ... Potom vlastne zamestnanec všetky doklady, ktoré predložil, nebude mať preplatené ako služobnú cestu, ale bude to náklad firmy oproti výnosu z faktúry. Zamestanec bude mať zaplatené normálne akoby bol vo firme (jemu to nevadí, je zároveň aj konateľom).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Vlasta
    Sme oprávnení fakturovať obchodnému partnerovi nasledovné:
    náš zamestnanec bol vycestovaný v zahraničí s obchodným partnerom, môžeme potom fakturovať napr. tlmočnícke služby, sprevádzanie (má v danej krajine kontakty), ... Potom vlastne zamestnanec všetky doklady, ktoré predložil, nebude mať preplatené ako služobnú cestu, ale bude to náklad firmy oproti výnosu z faktúry. Zamestanec bude mať zaplatené normálne akoby bol vo firme (jemu to nevadí, je zároveň aj konateľom).
    Teraz neviem, či sa pýtaš, alebo len konštatuješ?!
    Jedná sa o zamestnanca a zároveň konateľa spoločnosti, bol na pracovnej ceste? - bol, mal by mať z dôvodu fakturácie aj cestovný príkaz, alebo si tam zakaždým len odskočil súkromne po pracovnej dobe pretlmočiť a potom späť?! Ja by som určite vystavila cesťák, tam máš náklady, a samozrejme že aj mzdu, nakoľko bol na pracovnej ceste, aj všetky náklady s tým spojené! Máš doklad o tom, že to nie je len fingovaná faktúra pre niekoho, že sa služba skutočne uskutočnila. A ako by si chcela mať len doklady zo zahraničia na náklady firmy, predsa niekto z firmy tam musel byť - no a k tomu predsa patrí cesťák! Alebo sa mýlim? - ak áno, kolegovia, prosím opravte ma.
    Vlasta

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Vlasta, ja mám rovnaký názor. Najkorektnejšie je zo strany zamestnanca vystaviť pre zamestnávateľa cestovný príkaz na zahraničnú pracovnú cestu.
    Minimálne tieto náklady, ale vhodnejšie aj zodpovedajúce osobné náklady (mzda, odvody, príspevok zamestnávateľa na stravovanie, prídel do SF...) s určitou mierou zisku potom zo strany zamestnávateľa prefakturovať obchodnému partnerovi, ktorý služby zamestnanca využíval. Alebo nech si zamestnanec vo firme vyberie voľno, uzatvorí dohodu o vykonaní práce priamo s obchodným partbnerom (s dojednaním, že má nárok na plné cestovné náhrady v zmysle príslušného zákona) a nechá si priamo preplatiť odmenu i cesťák.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    andrej_rv
    Vlasta, ja mám rovnaký názor. Najkorektnejšie je zo strany zamestnanca vystaviť pre zamestnávateľa cestovný príkaz na zahraničnú pracovnú cestu.
    Minimálne tieto náklady, ale vhodnejšie aj zodpovedajúce osobné náklady (mzda, odvody, príspevok zamestnávateľa na stravovanie, prídel do SF...) s určitou mierou zisku potom zo strany zamestnávateľa prefakturovať obchodnému partnerovi, ktorý služby zamestnanca využíval. Alebo nech si zamestnanec vo firme vyberie voľno, uzatvorí dohodu o vykonaní práce priamo s obchodným partbnerom (s dojednaním, že má nárok na plné cestovné náhrady v zmysle príslušného zákona) a nechá si priamo preplatiť odmenu i cesťák.
    Andrej, ale ten zamestnanec je majiteľom firmy, takže pochybujem, že by si dal odmenu, z ktorej by musela firma platiť vyššie odvody!

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    ondrejvla
    Andrej, ale ten zamestnanec je majiteľom firmy, takže pochybujem, že by si dal odmenu, z ktorej by musela firma platiť vyššie odvody!
    Je to úplne jedno, pretože vo fakturovanej sume by mali byť zahrnuté okrem odmeny aj zodpovedajúce odvody - čo firma odvedie, to si aj vyfakturuje . Ináč nemyslel som to doslova, že firma má vyplatiť konateľovi odmenu a tú sumu aj s cestovným uviesť na faktúre. Len fakturovaná suma za zamestnanca by mala byť taká, aby pokryla cestovné náhrady, osobné náklady i primeraný zisk. (Proste výška predpokladaných osobných nákladov by mala byť zložkou cenovej kalkulácie).

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Súhlasím s tebou Andrej.

    michelle je offline (nepripojený) michelle

    michelle
    možno by stačilo vystaviť cestovný príkaz na zahr. prac. cestu - ten potom vyúčtovať a následne obch. partnerovi faktúrovať služby spojené s tlmočením a pod. Takže v podstate dve operácie.

    laur12 je offline (nepripojený) laur12

    laur12
    Celkom nerozumiem: jemu to nevadi, ze nedostane zaplatene za pracovnu cestu? Ved su to prenho prijmy nepodliehajuce dani a pre firmu danovo uznane naklady. Tie moze fakturovat dalej. Danovo vyhodne pre vsetky strany, tak preco nechce vyuctovat pracovnu cestu?
    Navyse vyjadrenie, ze bude akoby bol vo firme sa mi javi zvlastne, on okrem cestovnych nahrad ma narok i na mzdu.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    laur12
    Celkom nerozumiem: jemu to nevadi, ze nedostane zaplatene za pracovnu cestu? Ved su to prenho prijmy nepodliehajuce dani a pre firmu danovo uznane naklady. Tie moze fakturovat dalej. Danovo vyhodne pre vsetky strany, tak preco nechce vyuctovat pracovnu cestu?
    Navyse vyjadrenie, ze bude akoby bol vo firme sa mi javi zvlastne, on okrem cestovnych nahrad ma narok i na mzdu.
    K odpovedi na otázku či nedostane zaplatené za pracovnú cestu - asi nie, veď sú to jeho vlastné peniaze, resp. jeho firma, aspoň tak som to pochopila od zadávateľky otázky - mimochodom tiež Vlasty, fakturovať bude.
    A to vyjadrenie, že bude akoby bol vo firme je aj pre mňa zvláštne, práve z toho dôvodu, čo aj tebe. No ale čo už, tak bola postavená otázka, a aj čudná otázka je otázka!

    Vevey je offline (nepripojený) Vevey

    Vevey
    Tiez si myslim, ze je vyhodnejsie, ked si vyplati i mzdu i nahrady cestovnych nakladov, ved mzda sa tym nekrati. Ked je konatel, co tym chces povedat? Ze venuje svoje vlastne peniaze firme? A firma ich zdani za prijem z faktury, kdezto on by nemusel, keby to bola cestovna nahrada?

    Vevey je offline (nepripojený) Vevey

    Vevey
    O, sorry, on je i majitel, no i tak ide o danove kontra nedanove vynosy. Ja uprednostnujem tie druhe. Este som neuctovala majitela, co by si neprelial rad z firemneho vrecka do vlastneho, i keby to bola jeho firma. A navyse preliat si moze bez zdanenia. Porad mu nech si tie cestovne nahrady vyplati a ukaz, ze ma dobru uctovnicku.

    Vlasta je offline (nepripojený) Vlasta

    Vlasta
    Ďakujem za všetky odpovede, vlastne takýto prípad mám prvý krát a nebola som si istá hlavne tým, či sme oprávnení fakturovať tlmočenie a sprevádzanie na služobnej ceste, či je nutné k tomu vypracovať nejakú zmluvu alebo stačí faktúra.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Vlasta
    Ďakujem za všetky odpovede, vlastne takýto prípad mám prvý krát a nebola som si istá hlavne tým, či sme oprávnení fakturovať tlmočenie a sprevádzanie na služobnej ceste, či je nutné k tomu vypracovať nejakú zmluvu alebo stačí faktúra.
    Si oprávnená fakturovať všetko, čo máš v zápise z Ob.registra, alebo v Živn.liste, pozri sa, ak to nie je konkrétne, hľadaj, ktorú z blízkych činnosti by si mohla dať. V podstate je to tvoja obchodná činnosť, resp. poskytovanie služieb.
    A myslím, že by nebolo na závadu, keby ti odverateľ dal objednávku na tie služby.
    S pozdravom Vlasta

    Vevey je offline (nepripojený) Vevey

    Vevey
    Je povinnost mat objednavku i zmluvu ku kazdej mnou vystavenej fakture?

    A este mam i inu otazku, kto vo firme moze vystavit fakturu? Raz som jednu zaplatila a zauctovala a potom mi prisiel list, ze pracovnicka firmy nemala opravnenie fakturovat a teda mam im tu fakturu vratit. Tak som im odpisala, ze nech mi najprv poslu opravnenu fakturu a viac sa neozvali.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.