Zavrieť

Porady

Samostatné kúrenie

V úvode Vás pozdravujem a želám, veľa pracovných aj osobných úspechov.

Som vlastníkom bytu a členom bytového spoločenstva. Môj byt sa nachádza na prvom poschodí dvojposchodového bytového domu. Bytový dom má spoločnú plynovú kotolňu a k nej hodiny na plyn. Ja ako vlastník bytu po schválelení bytového spoločenstva som sa odpojil od spoločného kúrenia a taktiež aj od teplej vody. Zakúpil som si vlastný plynový kotol, ktorý my zabezpečuje vlastné vykurovanie môjho bytu ako aj ohrev mojej teplej vody. Tento plynový kotol mám napojený na vlastné plynové hodiny/ vlastne mám iné odberné miesto ako SVB, ktorého som členom/ Chcem sa opýtať či budem ešte platiť bytovému spoločenstvu nejaké percento nákladov na kúrenie, keď už mám samostatné kúrenie, samostatné hodiny na spotrebovaný plyn.
Naposledy upravil Toťo : 30.08.08 at 09:51
Usporiadat
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Áno, pozri, vyhláška ÚRSO 630/05, § 5, ods. 2.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Toťo Toťo

Toťo je offline (nepripojený) Toťo

V ods. 2 sa píše náklady na dodané teplo, a na aké teplo, keď si ho vyprodukujem sám a aj plyn SPP zaplatím si sám. V ods. 6 s s poukázaním na osobytný predpis / § 14 Z NR SR č. 182/93 Z.z. o vlast. byt. ...../, by SVB mohlo odsúhlasiť : npr. Nakoľko mám samostatné kúrenie, vyrábam si a dodávam si sám teplo nebudú sa mi rozpočítavať náklady na dodané teplo . Taktže podľa mňa by sa nemali zozratávať náklady na dodané teplo pre byty ktoré si vyrábajú a dodávajú teplo samostatne a samostatne si zaň aj platia.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Toťo nepoteším Ťa, ale myslieť si môžeš čo chceš, vyhláška je smerodajná i keď všetci dobre vieme, že je absolútne nešťastná.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

náklady na teplo dodané do celého domu, nie len do jednotlivých bytov. Sú aj vykurované spoločné priestory. Keď ich máte aj vy vo vašom dome, napr. radiátory na chodbách, tak potom budete prispievať ešte aj podľa ods. 3. A keďže ste na 1 poschdí, tak cez Váš byt prechádzajú stupačky a z nich teplo odoberáte.
0 0
Toťo Toťo

Toťo je offline (nepripojený) Toťo

spoločné priestory vykurované nemáme a stupačky ma každý samostatné cez chodbu, takže z nich teplo neodoberám
Naposledy upravil Toťo : 01.09.08 at 16:14
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Toťo Pozri príspevok
spoločné priestory vykurované nemáme a stupačky ma každý samostatné cez chodbu, takže z nich teplo neodoberám
A keď na mesiac odídeš z bytu a nebudeš vobec kuriť a bude -10, myslíš, že ti v byte pomrznu kvety a zničí sa ti nábytok? Kto ti to asi zachráni? alebo máš byt voľne stojaci mimo paneláku s vlastnou strechou?
0 0
Toťo Toťo

Toťo je offline (nepripojený) Toťo

keď bude -10 a odídem z bytu hoci aj na tri mesiace, kvety mi v byte nepomrznú, lebo kúrenie budem mať nastavené na +18 stupňov takže nebude treba zachraňovať a pokial nevieš poradiť tak zbytočne nevypisuj kraviny
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Toťo Pozri príspevok
keď bude -10 a odídem z bytu hoci aj na tri mesiace, kvety mi v byte nepomrznú, lebo kúrenie budem mať nastavené na +18 stupňov takže nebude treba zachraňovať a pokial nevieš poradiť tak zbytočne nevypisuj kraviny
no prepáč, ale asi si nepochopil čo som ti napísala a čo ti písali tí predo mnou... tak kraviny? no fajn , poraď si sám, keď si to už aj tak vyriešil vopred bez poradenia...
PS. tých 18 stupňov tam budeš mať aj keď nebudeš vobec kúriť...
Naposledy upravil Halli : 01.09.08 at 16:42
0 0
Toťo Toťo

Toťo je offline (nepripojený) Toťo

a možno si nepochopila ty, to čo mi poradili tý predtebou som si dôkladne preštudoval a plne s nimi súhlasím, lenže ja som zbitočne neivestoval do samostatného kúrenia, ja som si ho dal urobiť kvôli tomu, aby som sa vyhol konfliktom kôli spotrebe tepla, ktoré tomu predchádzali a teraz si zober, že ja ešte mám niekomu platiť za to čo mi on nedodáva a preto hľadám nejaký predpis alebo zákon ktorým § 5 ods. 2 vyhlášky č. 630/2005 nebudem akceptovať a ktorý bude akceptovať aj mňa a moju investíciu
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Toťo Pozri príspevok
a možno si nepochopila ty, to čo mi poradili tý predtebou som si dôkladne preštudoval a plne s nimi súhlasím, lenže ja som zbitočne neivestoval do samostatného kúrenia, ja som si ho dal urobiť kvôli tomu, aby som sa vyhol konfliktom kôli spotrebe tepla, ktoré tomu predchádzali a teraz si zober, že ja ešte mám niekomu platiť za to čo mi on nedodáva a preto hľadám nejaký predpis alebo zákon ktorým § 5 ods. 2 vyhlášky č. 630/2005 nebudem akceptovať a ktorý bude akceptovať aj mňa a moju investíciu
...tak fajn, škoda len, že si radšej neinvestoval aj do vlastného domu, keď už si toľko investoval. Spoločenstvo je úplne o inom, ale v poriadku, urobil si si po svojom a ďalej už uvidíš... sorry ,že som sa do toho plietla, už nereagujem, pekný večer prajem.
0 0
Toťo Toťo

Toťo je offline (nepripojený) Toťo

Nevadí aj ja tebe prajem pekný večer. Keby som mal na vlastný dom tak si asi doň zainvestujem, nemyslíš? Urobil som si po svojom, aby som predišiel hádkam, spoločenstvo mi to odsúhlasilo, lebo bez súhlasu by som si kúrenie spraviť nemohol, a pokial nenájdem nejaký kompromis budem rešpektovať vyhášku. Kľudne reagovať môžeš, mne nikoho reakcia vadiť nebude, rád si ju prečítam a preštudujem. PS: ja viem o čom je spoločenstvo.
0 0
Korund Korund

Korund je offline (nepripojený) Korund

muž, vo všetkom hľadám logiku a systém ...viac
Nuž to sa asi malo dojednať pri prejednávaní na spoločenstve, inak "hrozia sankcie" t.j. 30 perc. ako poplatok všetkých bytov "za vzájomné vykurovanie sa" a pod. Napriek tomu si myslím, že je to totálna hlúposť ale sme na Slovensku - je to zem neobmedzených nemožností. Bývam v 12-byt. dome, odpojili sme sa od CTZ a máme bytové kotle (podobne ako vy); spoločne sme uhradili zateplenie štítov a nik nemá s iným v dome vo veci kúrenia žiadne dlhy ani problémy - ideme systémom každý za svoje. Stupačky neberieme do úvahy - nie sú, spol. priestory vykurujeme nepriamo - prestup tepla stenami medzi bytmi a schodišťom. Nerozumiem čo stále "máta" niektorých vzájomné sa vykurovanie - je to obojstranná a recipročná záležitosť, tak čo vlastne chceme doriešiť ?
Na západe som sa stretol s tzv. polohovou rentou bytu - tam sú zakomponované (aspoň symbolicky) výhody či nevýhody polohu bytu (aj z hľad. kúrenia). U nás na to "múdri z parlamentu" ešte neprišli.
Naposledy upravil Korund : 09.09.08 at 11:58 Dôvod: kole mením na kotle, sorry
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Toťo Pozri príspevok
Nevadí aj ja tebe prajem pekný večer. Keby som mal na vlastný dom tak si asi doň zainvestujem, nemyslíš? Urobil som si po svojom, aby som predišiel hádkam, spoločenstvo mi to odsúhlasilo, lebo bez súhlasu by som si kúrenie spraviť nemohol, a pokial nenájdem nejaký kompromis budem rešpektovať vyhášku. Kľudne reagovať môžeš, mne nikoho reakcia vadiť nebude, rád si ju prečítam a preštudujem. PS: ja viem o čom je spoločenstvo.
Ale v domovej kotolni Ti ostal aj Tvoj podiel na spoločnom majetku a tak sa mi zdá, že ak Ti spoločenstvo neodpustí, Tak sa budeš musieť podieľať ešte na údržbe aj Tvojho majetku.
Myslím si, že si urobil veľmi zlú investíciu.

Apropo! Ten paragraf vo vyhláške 630/2005 nikto nevymyslel, ale priniesol ho život.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Toťo Pozri príspevok
a možno si nepochopila ty, to čo mi poradili tý predtebou som si dôkladne preštudoval a plne s nimi súhlasím, lenže ja som zbitočne neivestoval do samostatného kúrenia, ja som si ho dal urobiť kvôli tomu, aby som sa vyhol konfliktom kôli spotrebe tepla, ktoré tomu predchádzali a teraz si zober, že ja ešte mám niekomu platiť za to čo mi on nedodáva a preto hľadám nejaký predpis alebo zákon ktorým § 5 ods. 2 vyhlášky č. 630/2005 nebudem akceptovať a ktorý bude akceptovať aj mňa a moju investíciu
No mám pocit, že si si problémy práve vyrobil
0 0
Toťo Toťo

Toťo je offline (nepripojený) Toťo

Orim Pozri príspevok
No mám pocit, že si si problémy práve vyrobil
myslím, že sme dospelý a rozumný ľudia, zákony a predpisy ctím
Naposledy upravil Toťo : 02.09.08 at 16:25
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Toťo Pozri príspevok
V úvode Vás pozdravujem a želám, veľa pracovných aj osobných úspechov.

Som vlastníkom bytu a členom bytového spoločenstva. Môj byt sa nachádza na prvom poschodí dvojposchodového bytového domu. Bytový dom má spoločnú plynovú kotolňu a k nej hodiny na plyn. Ja ako vlastník bytu po schválelení bytového spoločenstva som sa odpojil od spoločného kúrenia a taktiež aj od teplej vody. Zakúpil som si vlastný plynový kotol, ktorý my zabezpečuje vlastné vykurovanie môjho bytu ako aj ohrev mojej teplej vody. Tento plynový kotol mám napojený na vlastné plynové hodiny/ vlastne mám iné odberné miesto ako SVB, ktorého som členom/ Chcem sa opýtať či budem ešte platiť bytovému spoločenstvu nejaké percento nákladov na kúrenie, keď už mám samostatné kúrenie, samostatné hodiny na spotrebovaný plyn.
AJ keď si sa odpojil od spoločného kúrenia, spoločný kotol stále je aj tvojím majetkom a budeš musieť na neho prispievať cez FO (opravy, revízie).

A teplo nepreniká len cez stupačky, ale aj cez steny bytového domu, teda sused vykuruje aj teba. Teraz mi povieš, že aj ty vykuruješ suseda - ale to je tvoj problém. Ty si kúpil byt v bytovke a nemôžeš sa tváriť, že si úplne samostatný a s bytovkou nemáš nič spoločného. Máš toho veľa spoločného, je to jedno spoločenstvo, ktoré má spoločný majetok a spoločne ho spravujú.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Prepáč Toťo, ale asi Ti nerozumiem. Na jednej strane útočíš na Slavicu, hľadáš spôsob ako obísť Vyhlášku URSO, na druhej strane píšeš že všetkému rozumieš a navyše s tým aj súhlasíš, a hádžeš súhlasy pod vyjadrenia ktoré sú také isté ako Slávkine.Tá to len vyjadrila inými slovami. Na môj vkus trochu dosť rozporuplné.
Ja navyše súhlasím aj s výhlaškou URSO.
Pekný deň
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

GABRIELA Pozri príspevok
Prepáč Toťo, ale asi Ti nerozumiem. Na jednej strane útočíš na Slavicu, hľadáš spôsob ako obísť Vyhlášku URSO, na druhej strane píšeš že všetkému rozumieš a navyše s tým aj súhlasíš, a hádžeš súhlasy pod vyjadrenia ktoré sú také isté ako Slávkine.Tá to len vyjadrila inými slovami. Na môj vkus trochu dosť rozporuplné.
Ja navyše súhlasím aj s výhlaškou URSO.
Pekný deň
Gabika, ďakujem za podporu ...ja som mu to napísala tak trošku polopate a on to asi neprijal a odpovedal útokom. Aj ja sa čudujem ako narába so súhlasmi a prajem mu, aby aj on mal čo najmenej protireakcií od susedov, kedže sa už rozhodol dištancovať od ostatných a dúfam, že nám o tom napíše ako to funguje
0 0
Toťo Toťo

Toťo je offline (nepripojený) Toťo

Drahé dámy, keby ste mali takých susedov ako mám ja, tak by ste sa mi vôbec nečudovali.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Toťo, každý máme nejakých susedov. Moji tiež nie sú ideálny, a užila som si s mini dosť. Ale nikdy ma to neviedlo k tomu , že ak niekto napíše aj názor s ktorým nesúhlasím, tak naňho útočim. Toto je porada, a keď žiadame radu , tak musíme počítať aj s inými názormi ako svojími. Veď keď som o niečom 100% presvedčená tak tu nepíšem, a názory ostatných mi môžu byť ukradnuté.
Ja si veľmi vážim komunitu týchto ľudí, lebo mnohí sme začínali na tomto fóre so správou SVB,a naozaj sme si pomáhali a malo by to tu tak ostať aj naďalej bez zbytočného osočovania.
Teším sa na všetky tvoje nové, prínosné rady a porady.
Pekný deň
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať