Zavrieť

Porady

skoncenie prac. pomeru a PN

chcem sa opytat. nasa pracovnicka zostala pn a bola este v skusobnej dobe, ktora jej koncila 30.4.2005. v piatok 30.4. nam postou poslala pn-ku a zaroven skoncenie pracovneho pomeru k 30.4.2005. je to mozne? nie je tam tiez nejaka ochranna doba?
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Ak som dobre pochopil, prijali ste zamestanca, ktory pocas skusobnej doby bol na PN. Hned po skonceni PN, este v ramci skusobnej doby ukoncil prac pomer zo strany zamestnanca a zamestnávatel ma voci tomu namietky.

Ak je to takto, tak tam ziadne ochrane doby nie sú. Zamestnanec môze pocas skus. doby kedykolvek, bez uvedenia dôvodu ukoncit prac. pomer. Jedinou podmienkou je, aby to bolo písomne. Malo by to byt spravidla 3 dni pred skoncenim, ale ak to doruci v den skoncenia, nema to za nasledok neplatne skoncenie prac. pomeru.

Takze z môjho pohladu tá dotycna zemestnankyna môze kludne skoncit 30.4., ak ste ju prijali 1.2. so skúsobnou dobou 3 mesiace. Dokonca sa jej skus. doba predlzuje o dobu, ked bola na PN, takze ak bola chora 1 tyzden, môze ukoncit PP v skus dobe do 7. 5.

V skusobnej dobe sa nehovori o ochrannych lehotach.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

A môže zamestnanec skončiť pracovný pomer aj počas PN, ak je ukončenie PP dohodou na vlastnú žiadosť zamestnanca? Je v skúšobnej dobe. PN mu končí 30.04.2005 a chce odísť, aký dátum je na ukončenie PP vhodnejší - 30.04. alebo 01.05.2005, keďže 02.05.2005 nie je v práci. A nemá nárok ani na dovolenku. nastúpil 14.02.05 - za február má odpracovaných 11 dní, v marci začal maródovať od 10.03.05 a PN mu končí 30.04.05. teda celkovo má odpracovaných 18 dni.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Ak ukončím pracovný pomer k dnešnému dňu, on nebol celý deň v práci a nemá ani nárok na žiadnu dovolenku. dať mu absenciu?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Tak tu uz nie som uplne doma, ale myslim, ze môze, lebo ukoncenie PN nie je naviazane na ukoncenie PP. Tzn, ze prac. pomer sa môze skoncit, ale PN môze trvat dalej. Ale tu by sa lepsie vedeli vyjadrit nejake mzdarky.

Na dovolenku nema narok v tom pripade, ak ta praceneschopnost nevznikla z dôvodu prac. urazu alebo choroby z povolania, za ktore zamestnavatel zodpoveda (§144 odst. 4).

Predosly text patri k Tvojmu vyssiemu prispevku. Preco si to komplikujes? Chce skoncit PP v skusobnej dobe, uviedol k 30.4., tak ukoncite k 30.4. Aky by to malo zmysel davat absenciu za 2.5.?
Naposledy upravil Chobot : 02.05.05 at 10:00
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
lucy podľa mňa, ak zamestnanec požiada o ukončenie prac.pomeru počas pn-ky, je to jeho problém, nie tvoj...a lepšie by bolo k 30.aprílu...
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Nebol to žiaden úraz. A neodpracoval tých 22 dni, lebo potom bol len PN.Pracoval tak, ako som písala v príspevku vyššie.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Karkulka, aj ja si tak myslím, že by lepšie bolo k 30.04.05. Teda musím antidatovať dohodu o ukončení, len dúfam, že nebude mať výhrady. A na dovolenku nemá nárok však?
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
neodrobil zákonom danú dobu, nemá nárok...za každých tuším 22 dní jedna dvanástina ak splnil predchádzajúcu podmienku...neviem takto z hlavy, nemám po ruke zákonník práce...tam je to dosť polopatisticky...doporučovala by som ti, kúp si zákoník práce čo napísala teta BARANCOVÁ...veľká modrá hrubá buchla...je tam aj polopatistick výklad a plno príkladov s riešeniami...
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Lucy,
- dovolenka nula dní (neodpracoval 22 dní)

Ešte sa chcem opýťať, to skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe na žiadosť zamestnanca dáva akože zamestnanec? A uviedol dátum skončenia PP? Alebo podnet na skončenie PP v skúšobnej dobe dávaš ty ako zamestnávateľ? A prečo tu spomínaš dohodu o ukončení? Ide o skončenie PP v skúšobnej dobe (§ 72) alebo o dohodu o skončení PP (§ 60)? Lebo to sú dve rozličné veci
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Karkulka díky, tak presne som to vedela,len som si to chcela s tou dovolenkou overiť.

Vlaďa, díky. Si ako vždy
0 0
mirkab mirkab

mirkab je offline (nepripojený) mirkab

Ahojte, potrebujem poradiť. Keď mám zo zamestnancom (dôchodcom) uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú (do 30.06.2005) a on mi doniesol PN 14.03.2005, môžem s ním ukončiť pracovný pomer k tomu dňu, ako je na zmluve? Prosím, poraďte. Vopred ďakujem Mirkab
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

V prípade zmluvy na dobu urcitú sa pracovný pomer koncí dnom, ktorý je uvedený na pracovnej zmluve (ci uz priamo dátumom alebo nejakou skutocnostou - napr. návratom zastupovanej zamestnankyne z materskej dovolenky) nezávisle od toho, co sa deje s príslusným zamestnancom - ci je PN, na materskej, v nemocnici, ...
0 0
Evaman Evaman

Evaman je offline (nepripojený) Evaman

Tak ako píše chobot, ja v takom prípade , dávam zamestnancovi " Oznámenie o ukončení pracovného pomeru".Jedno pre mňa na podpis a druhé si nechá. Resp. zasielam poštou.
0 0
exitt exitt

exitt je offline (nepripojený) exitt

Mam otazocku dufam ze som tu dobre. Moj zamestnavatel nedodrzuje pracovnu zmluvu.Mam zmluvu na dobu urcitu a pracujem unho 2 mesiace za tu dobu mi este nedal vyplatu.Mozem od zmluvy odstupit bez toho aby som musela dodrzat vypovednu lehotu? Vopred dakujem za odpoved
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

AK si ešte v skúšobnej dobe, môžeš PP skončiť hocikedy počas nej § 72. Môžeš skončiť PP aj okamžite § 69.odst-1 písm.b-nevyplatenie mzdy.
0 0
exitt exitt

exitt je offline (nepripojený) exitt

ale ja nie som v skusobnej dobe, zmluvu mam uz od prveho dna na dobu urcitu.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tak potom okamžtié skončenie PP podľa §69.
0 0
exitt exitt

exitt je offline (nepripojený) exitt

Aha pardon uz to tu vidim, dakujem velmi pekne za pomoc.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

So zamestnancom bola uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú - 3 mesiace s jednomesačnou skúšobnou dobou. Zamestnávateľ nie je s prácou zamestnanca spokojný, chcel s ním rozviazať pracovný pomer v skúšobnej dobe, zamestnanec však priniesol PN-ku. Vzťahuje sa ochranná doba aj na zamestnanca počas skúšobnej doby? Alebo Z-Ľ môže skončiť PP až po skončení PN-ky /skúšobná doba sa predlžuje o dobu PN/.

Ďakujem za odpoveď

---------
Veronika
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

PP na dobu určitú môže skončiť podľa § 59 aj v skúšobnej dobe, t.j.aj počas DPN..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať