Zavrieť

Porady

OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV

Pekný deň všetkých ochranuchtivým.

Má tu niekto už zaregistrovanú firmu? Má niekto poverenú osobu? Zjednodušene má v tom niekto jasno? Lebo ja nie. Otázka: Čo všetko ste uviedli do formulára k bodu 41? Aký ste si tam zvolili postup?
PS: Ak má niekto nieaké vzory na vyplnenie a ak bude taký zlatý mohol by ich sem aj prilepiť,tak nech ich prilepý. Myslím že všetcia mu budeme za to vďačný.
No nebudem sa tu ďalej rozpisovať, priliepajte...poskytujte všetky možné údaje.
Pekný dníček všetkým... cmuuuuk.
PS: Od stredy má byť zima... : (
Usporiadat
Martina80 Martina80

Martina80 je offline (nepripojený) Martina80

Pozri si temy porady najdes k tomu vela
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Pred dvoma týždňami som si volala na úrad na ochranu osobných údajov a tam mi povedali: na www.dataprotection.gov.sk je novela tohto zákona platná od 01.05.2005.
Sú tam aj nové formuláre, ktoré treba vyplniť a poslať na úrad a to: Oznámenie prevádzkovateľa o poverení zodpovednej osoby... a FORMULÁR (osobitnej registrácie)...
Zamestnávateľ nemusí povereného zamestnanca nejak špeciálne vyškoľovať, stačí vyplniť tento formulár.
Inak všetko sú to dobré hlúposti. Keď ten formulár budeš vyplňovať, tak si budeš asi myslieť že treba na to vysokú školu. Ja som vyplnila čo som vedela a keď to bude zle ozvú sa.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
http://www.porada.sk/showthread.php?...&page=38&pp=10
0 0
Bionke Bionke

Bionke je offline (nepripojený) Bionke

Presne som mala taký istý pocit, že na to treba vysokú školu... ja len tam nechapem ako mám vyplniť ten zoznam osobných údajov, čo tam všetko treba... no dúfam že to nieako zvládnem, a posielali ste to poštou alebo mailom?
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
posielala som to poštou...ale však to nie je až také komplikované...
0 0
katika katika

katika je offline (nepripojený) katika

Takže dnes som hovorila s pánom Michlíkom, máme 6 zamestnancov, kt. robíme mzdy. Povedal mi že mi stačí poslať Oznámenie o poverení zodpovednej osoby, keď som sa ho pýtala na registráciu, povedal, že Oznámenie o poverení vlastne nahrádza registráciu. Bezpečnostný projekt nemusí byť stačí Smernica a zodpovedná osoba môže byť aj samovyškolená. To je asi tak všetko. Hoci som už mala vyplnenú aj registráciu, pre istotu som zavolala a vidíte.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

--------------------------------------------------------------------------------

Ochrana osobných údajov - novela
Zmluvy a právne podania - Aktuálne zmeny v legislatíve, vydanie: 4/2005, vyšlo: 1.4.2005


Od 1.5.2005 je účinná posledná rozsiahla novela zákona o ochrane osobných údajov, ktorá okrem iného presnejšie určuje povinnosti zodpovednej osoby prevádzkovateľa pri spracúvaní osobných údajov.



Zákon o ochrane osobných údajov sa vzťahuje na osobné údaje systematicky spracúvané úplne alebo čiastočne automatizovanými prostriedkami spracúvania alebo inými ako automatizovanými prostriedkami spracúvania, ktoré sú súčasťou informačného systému alebo sú určené na spracúvanie v informačnom systéme.

Nevzťahuje sa však na ochranu osobných údajov, ktoré spracúva fyzická osoba pre vlastnú potrebu v rámci výlučne osobných alebo domácich činností, ako je vedenie osobného adresára alebo korešpondencia, boli získané náhodne bez predchádzajúceho určenia účelu a prostriedkov spracúvania, bez zámeru ich ďalšieho spracúvania v usporiadanom systéme podľa osobitných kritérií a nie sú ďalej systematicky spracúvané.

Prevádzkovateľom je orgán štátnej správy, právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá sama alebo spoločne s inými určuje účel a prostriedky spracúvania osobných údajov. Sprostredkovateľom je orgán štátnej správy, právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá spracúva osobné údaje v mene prevádzkovateľa alebo zástupcu prevádzkovateľa.
Oprávnenou osobou je každá fyzická osoba, ktorá prichádza do styku s osobnými údajmi v rámci svojho pracovnoprávneho vzťahu, štátnozamestnaneckého pomeru, služobného pomeru, členského vzťahu, na základe poverenia, zvolenia alebo vymenovania alebo v rámci výkonu verejnej funkcie, ktorá môže osobné údaje spracúvať len na základe pokynu prevádzkovateľa, zástupcu prevádzkovateľa alebo sprostredkovateľa, ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak.

Prevádzkovateľ je povinný pred začatím spracúvania osobných údajov jednoznačne a konkrétne vymedziť účel spracúvania osobných údajov určiť prostriedky a spôsob spracúvania osobných údajov.
Ďalej je povinný:
- zabezpečiť, aby sa spracúvali len také osobné údaje, ktoré svojím rozsahom a obsahom zodpovedajú účelu ich spracúvania a sú nevyhnutné na jeho dosiahnutie,
- získavať osobné údaje na rozdielne účely osobitne a zabezpečiť, aby sa osobné údaje spracúvali a využívali výlučne spôsobom, ktorý zodpovedá účelu, na ktorý boli zhromaždené; je neprípustné združovať osobné údaje, ktoré boli získané na rozdielne účely,
- spracúvať len správne, úplné a podľa potreby aktualizované osobné údaje vo vzťahu k účelu spracúvania; nesprávne a neúplné osobné údaje je prevádzkovateľ povinný blokovať a bez zbytočného odkladu opraviť alebo doplniť; nesprávne a neúplné osobné údaje, ktoré nemožno opraviť alebo doplniť tak, aby boli správne a úplné, prevádzkovateľ zreteľne označí a zlikviduje ihneď, ako to okolnosti dovolia,
- zabezpečiť, aby zhromaždené osobné údaje boli spracúvané vo forme umožňujúcej identifikáciu dotknutých osôb počas doby nie dlhšej, ako je nevyhnutné na dosiahnutie účelu spracúvania,
- zlikvidovať tie osobné údaje, ktorých účel spracúvania sa skončil;
- spracúvať osobné údaje v súlade s dobrými mravmi a konať spôsobom, ktorý neodporuje tomuto zákonu ani iným všeobecne záväzným právnym predpisom a ani ich neobchádza; Súhlas dotknutej osoby si nesmie prevádzkovateľ vynucovať a ani podmieňovať hrozbou odmietnutia zmluvného vzťahu, služby, tovaru alebo povinnosti ustanovenej prevádzkovateľovi alebo sprostredkovateľovi zákonom.

Ak prevádzkovateľ zamestnáva viac ako 5 osôb, na dodržiavanie zákonných ustanovení pri spracúvavaní osobných údajov, je povinný poveriť zodpovednú osobu. O tomto poverení je prevádzkovateľ povinný informovať Úrad na ochranu osobných údajov a to najneskôr do 30 dní odo dňa poverenia zodpovednej osoby, pričom oznamuje údaje o zodpovednej osobe stanovené v zákone a aj vyhlásenie o tom, že zodpovedná osoba spĺňa podmienky ustanovené novelou od 1. mája 2005, ktoré sú:
a) spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu
b) bezúhonnosť (doložená výpisom z registra trestov)
c) touto osobou nemôže byť fyzická osoba, ktorá je štatutárnym orgánom prevádzkovateľa alebo je oprávnená konať v jeho mene.

Prevádzkovateľovi podľa novely vyplýva povinnosť do 30.6.2005 oznámiť Úradu na ochranu osobných údajov, údaje o ustanovenej zodpovednej osobe a doložiť potvrdenie alebo vyhlásenie o tom, že zodpovedná osoba bola odborne vyškolená.
Za nesplnenie tejto povinnosti môže Úrad uložiť pokutu do výšky 1 000 000 Sk a až do výšky 3 000 000 Sk, ak prevádzkovateľ písomne nepoveril, alebo nevie preukázať písomné poverenie, alebo nezabezpečil školenie zodpovednej osobe.

zdroj: www.nrsr.sk



Možno to niekomu pomôže
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Mám dve otázky na "zodpovednú osobu":

1. Môže SZČO touto funkciou poveriť aj svoju účtovníčku, ktorá pre neho pracuje na živnosť (externá účtovníčka)?

2. Účtovníčka, ktorá pracuje na živnosť musí tiež poveriť niekoho cudzieho? Svoje účtovníctvo si predsa spracúva sama.

Ďakujem
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Napadla ma ešte jedna otázka: keď som čítala príspevky na porade, väčšina sa zhodla na tom, že zodpovedná osoba môže byť samovyškolená. Ja som to pochopila tak, že ak sa zo mňa stane zodpovedná osoba, prečítam si zákon a iné nariadenia a hotovo. Od toho však nebudem mať žiaden doklad. A v zákone som našla, že urád môže žiadať doklad o tom, že zodpovedná osoba bola vyškolená. Tak ako to je? Prosím vyjadrite sa k tomuto, lebo jednak to určite pomôže ľuďom, čo ešte váhajú a nie je im to jasné a potom o pár dní sa koná školenie, na ktoré neviem, či musím ísť. Lebo ak by som nemusela, bolo by to super, lebo by som ušetrila nemalé peniažky.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
JANKA,
peniažky si môžeš kľudne ušetriť....
stačí samovyškolenie...osobne som sa presne na toto pýtala....
tiež som nebola na žiadnom školení...a som zodpov. osoba..
a myslím si, že školenie, kde ti prečítajú zákon, ktorý si dokážeš aj sama prečítať je o ničom a škoda vyhodených peňazí....
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Janka6685
Mám dve otázky na "zodpovednú osobu":

1. Môže SZČO touto funkciou poveriť aj svoju účtovníčku, ktorá pre neho pracuje na živnosť (externá účtovníčka)?

2. Účtovníčka, ktorá pracuje na živnosť musí tiež poveriť niekoho cudzieho? Svoje účtovníctvo si predsa spracúva sama.

Ďakujem
na prvú otázku .áno..môže byť poverenou osobou aj externá účtovníčka...ale prevádzkovateľ čiže SZČO a sprostredkovateľ / ex. účtovníčka/ by mali mať písomne uzavretú zmluvu , v ktorej bude presne definované, na čo sa používajú OU, akých spôsobom sa získavajú, likvidujú a ....jednoducho všetky podrobnosti ohľadom OOU

druhej tvojej otázke akosi nerozumiem../pretože ak nemá zamestnancov, tak predsa nepotrebuje nikoho poverovať.../ skús to prosím upresniť, čo ťa vlastne zaujíma/
0 0
tkt tkt

tkt je offline (nepripojený) tkt

Doklad si viac-menej napíšeš sama a dáš si ho podpísať konateľovi alebo svojmu nadriadenému. Pozri prílohu. Ale niekto tu písal, že sa úradu nepáči, že tam je slovíčko vyškolila, tak neviem či ho treba niečím nahradiť.
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

TKT = pochvala za prilepené tlačivo. Presne takto to môže byť. My máme vyškolenú osobu, lebo vedieme register a nielen mzdy a kolegyňa absolvovala školenie, kde to presne takto vysvetľovali. Ja som to aplikovala na svoje súkromné firmy a uvidím čo sa bude diať.
0 0
Deny Deny

Deny je offline (nepripojený) Deny

Ešte by som Vás doplnila, bola som na školení, v kocke asi toto:

- každá osoba (FO aj PO), ktorá spracúva osobné údaje aj keď má len jedného zamestnanca, alebo je to účtovníčka čo pracuje pre klientov a má počítač pripojený na internet, musí mať spracovaný "Bezpečnostný projekt" o zabezpečení prístupu k informáciám.
Ak pripojenie na internet nie je, stačí "Bezpečnostná smernica"- pojednávajúca viac menej o tom, kde sú dokumenty uložené (v zamknutej skrini), ochrana počítača, či vstup nepovolaným osobám.
Tu by som rada oslovila všetkých, ktorí niečo podobné majú spracované, a môžu to dať k dipozícii - pls help, zatiaľ som nikde nič nenašla. Samozrejme, že si to každý musí prispôsobiť podmienkam, ale aspoň základy by bodli.

Ak som dobre počúvala, na rozdiel od registratúry sa tieto smernice a projekty nemusia predkladať na schválenie, iba predložiť pri návšteve poverenej osoby z Úradu, ktorý vraj nebudu oznamovať vopred, že prídu na kontrolu a majú vstup aj do domácností živnostníkov.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
http://www.porada.sk/showthread.php?...&page=40&pp=10
bezpečnostná smernica je niekde tu...
a projekt...je tam zbežne opísané, čo v ňom má byť
Naposledy upravil Hlinkovx : 23.05.05 at 08:04
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Súhlasím s Deny (tiež som bola na školení). Ešte doplním, že zodpovednú osobu treba zaregistrovať zaslaním vyplneného tlačiva Oznámenie prevádzkovateľa o poverení zodpovednej osoby.... a netreba k tomu nič prikladať (doklad o vyškolení a výpis z registra trestov treba mať vo firme k nahliadnutiu v prípade kontroly).
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Hlinkovx
druhej tvojej otázke akosi nerozumiem../pretože ak nemá zamestnancov, tak predsa nepotrebuje nikoho poverovať.../ skús to prosím upresniť, čo ťa vlastne zaujíma/
Chcela som len vedieť, či aj účtovníčky-živnostníčky sa musia zaoberať ochranou osobných údajov. Hlavne preto, lebo narábajú s osobnými údajmi. Ale to by malo byť starosťou firmy, pre ktorú účtovníčka pracuje. Bola to z mojej strany hlúpa otázka, ale mám v hlave taký myš-maš z osobných údajov a z registratúry, že už neviem čo je čo...
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Janka6685
Chcela som len vedieť, či aj účtovníčky-živnostníčky sa musia zaoberať ochranou osobných údajov. Hlavne preto, lebo narábajú s osobnými údajmi. Ale to by malo byť starosťou firmy, pre ktorú účtovníčka pracuje. Bola to z mojej strany hlúpa otázka, ale mám v hlave taký myš-maš z osobných údajov a z registratúry, že už neviem čo je čo...
NO..ak robíš účtovníctvo inej firme
/ a nemáš ty zamestancov/..tak v tom vzťahu učtovník - firma ...ty tu vystupuješ ako sprostredkovateľ...a firma, ktorej robíš papiere..je prevádzkovateľ...a práve prevádzkovateľ je zodpovedný za nakladanie s OU...
ty by si mala mať s ním nejakú zmluvu, v ktorej by bolo presne definované...za čo si zodpovedná, ako máš ty nakladať s OU, ako ich získavaš ,na aké veci ich môžeš a nemôžeš používať...
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Hlinkovx
NO..ak robíš účtovníctvo inej firme
/ a nemáš ty zamestancov/..tak v tom vzťahu učtovník - firma ...ty tu vystupuješ ako sprostredkovateľ...a firma, ktorej robíš papiere..je prevádzkovateľ...a práve prevádzkovateľ je zodpovedný za nakladanie s OU...
ty by si mala mať s ním nejakú zmluvu, v ktorej by bolo presne definované...za čo si zodpovedná, ako máš ty nakladať s OU, ako ich získavaš ,na aké veci ich môžeš a nemôžeš používať...
Ďakujem za vysvetlenie.

A ešte...či som to dobre pochopila...práve teraz pokračujem v študovaní zákona o OOÚ...ak prevádzkovateľ poverí zodpovednú osobu, nemusí sa registrovať. V takomto prípade stačí viesť evidenciu o IS. Túto evidenciu ale treba viesť najneskôr odo dňa začatia spracúvania údajov. To znamená, že ak prevádzkovateľ začal podnikať napr. v marci 2005 a teraz pošle úradu tlačivo s určením zodpovednej osoby, nebude už neskoro?
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Janka6685
Ďakujem za vysvetlenie.

A ešte...či som to dobre pochopila...práve teraz pokračujem v študovaní zákona o OOÚ...ak prevádzkovateľ poverí zodpovednú osobu, nemusí sa registrovať. V takomto prípade stačí viesť evidenciu o IS. Túto evidenciu ale treba viesť najneskôr odo dňa začatia spracúvania údajov. To znamená, že ak prevádzkovateľ začal podnikať napr. v marci 2005 a teraz pošle úradu tlačivo s určením zodpovednej osoby, nebude už neskoro?
Registrácia bola nutná /viac či menej/ pred novelizáciou zákona podľa toho, čo si vtedy napísala do FORMULÁRA...a či úrad rozhodol, či ťa bude, alebo nebude registrovať...- kto to stihol...má pokoj...už iba keby prišlo k zmenám tak tie nahlási...
keďže prišli na to...že to bolo tak trochu komplikované, prišli s novelizáciou, ktorá mala zjednodušiť postup...a to tým, že ak má niekto viac ako 5 zamestancov, poverí ZODPOVEDNÚ OSOBU.../ svojím spôsobom to trošku uľahčilo niektorým firmám , niektorým to už neurobilo nič, a niektorým skomplikovalo život/

ale ako sa hovorí..nikdy nie je neskoro....takže treba tam poslať to tlačivo čo najskôr..a hotovo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať