Zavrieť

Porady

Určovanie dovolenky

Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ, sú určené obdobia na ktoré sa čerpanie dovolenky nemôže určiť, je však možné pracovníkovi v smenovej prevádzke určiť dovolenku na jeho voľný deň, vyplývajúci zo smenového harmonogramu?

diky
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Ano, je to mozné a môze to urobit. je to v súlade s § 112 ZP, kde je uvedené: "Zamestnávatel je povinný nahradit zamestnancovi náklady, ktoré mu bez jeho zavinenia vznikli preto, ze zamesntávatel mu zmenil cerpanie dovolenky alebo ho odvolal z dovolenky."

Myslím, ze paragraf je jasný.
0 0
monika-s monika-s

monika-s je offline (nepripojený) monika-s

Neviem, tam sa skôr píše o tom, keď zamestnávateľ zamestnanca "odvolá" z dovolenky.

Ale mne išlo o to, že zamestnanec si pýta RD napr. na 09.08.2005 (1 deň) na vybavovanie súkromných záležitosti.
Zamestnávateľ mu však tento deň nemôže umožniť čerpanie RD (PN-ky) ale mu to môže umožniť napr. až v ďalšom týždni.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Tak potom platí aplikácia § 111, kde sa hovorí, ze "Cerpanie dovolenky urcuje zamestnávatel po prerokovaní so zamestnancom podla plánu dovoleniek...", takze ak zamestnávatel nesúhlasí s cerpaním dovolenky, tak si ju zamestnanec nemôze cerpat.

Je to otázka dohody, kedy si ju zamestnanec zoberie, ale za kratsí koniec tahá zamestnanec, lebo zamestnávatel mu môze aj zrusit schávlenú dovolenku, ak to prevádzkové dôvody vyzadujú.
0 0
judy judy

judy je offline (nepripojený) judy

Denda
Je to bohužial povinnosť podľa zákonníka práce a dostali sme zato pokutu.
Co taky plan dovolenky ma vlastne obsahovat, a kym je vlastne schvaleny zo strany zamestnancov ak vlastne nie su urceni "zatupcovia zamestnancov"
Dakujem
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

judy
Co taky plan dovolenky ma vlastne obsahovat, a kym je vlastne schvaleny zo strany zamestnancov ak vlastne nie su urceni "zatupcovia zamestnancov"
Dakujem
Treba si uvedomiť, že Zákonník práce platí pre zamestnávateľa aj zamestnanca rovnako.
V ňom sa hovorí, že zamestnanec má nárok na dovolenku. Ak nie je mu umožnené čerpať dovolenku, je tu na to inšpek. práce, resp. súdna žaloba.

Ďalej sa v zákonníku práce hovorí o tom, že čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ. Je to logické, pretože to ide z jeho nákladov.
Ale čerpanie dovolenky je podmienené prerokovaním so zamestnancom , ak sú zástupcovia, teda odbory, tak predchádza prerokovanie s nimi.

Plán čerpania dovolenie nie je povinnosť zamestnávateľa, ale má možnosť určiť zamestnancovi termín čerpania hromadnej dovolenky v dlžke 2 týždňov a je povinný mu to oznámiť minim. 14 dní vopred. Ak sú odbory, tak s ich súhlasom. Ak nie sú, tak zamestnávateľ koná za seba.

Zamestnanec nemôže nastúpiť na dovolenku, ak nie je vopred prerokovaná, napr. podpísaný dovolenkový lístok, so zamestnávateľom.
Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca.
Jedna časť dovolenky musí byť aspoň 2 týždne vcelku ak sa zamestnanec nedohodne so zamestnávateľom inak.
Čerpanie dovolenky je v každom prípade otázkou predchádzajúceho vzájomného prerokovania.

V každom prípade treba konať podľa Zákonník práce ako zamestnávateľ tak aj zamestnanec.
0 0
judy judy

judy je offline (nepripojený) judy

Dakujem judy
0 0
azalka azalka

azalka je offline (nepripojený) azalka

Prosím o radu: môže zamestnávateľ nariadiť dovolenku aj, povedzme len na prá dní (2-5) kvôli prekážkam v práci na jeho strane? Zamestnávateľ napríklad plánuje určité stavebné úpravy na pracovisku. Je to vôbec možné takto "zneužiť" dovolenku? V §112 ods.2 sa píše len o prekážkach na strane zamestnanca.
Vďaka.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

azalka
Prosím o radu: môže zamestnávateľ nariadiť dovolenku aj, povedzme len na prá dní (2-5) kvôli prekážkam v práci na jeho strane? Zamestnávateľ napríklad plánuje určité stavebné úpravy na pracovisku. Je to vôbec možné takto "zneužiť" dovolenku? V §112 ods.2 sa píše len o prekážkach na strane zamestnanca.
Vďaka.
§ 142
Prekážky na strane zamestnávateľa
(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o inú prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.
0 0
azalka azalka

azalka je offline (nepripojený) azalka

Tweety, náhrady za prekážky na strane zamestnávateľa sú mne jasné, ale pre istotu si som si to chela overiť aj u vás ostatných - totiž jeden môj klient vymyslel miesto toho dovolenku! Ja si tiež myslím, že im má vyplatiť náhrady v sume 100% náhrady priem.zárobku (zástupcov zamestnancov nemá).
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

azalka
Tweety, náhrady za prekážky na strane zamestnávateľa sú mne jasné, ale pre istotu si som si to chela overiť aj u vás ostatných - totiž jeden môj klient vymyslel miesto toho dovolenku! Ja si tiež myslím, že im má vyplatiť náhrady v sume 100% náhrady priem.zárobku (zástupcov zamestnancov nemá).
Napísala som Ti §, pretože si písala, že v ZP sa nepíše o prekážkach na strane zamestnávateľa.
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

azalka
Prosím o radu: môže zamestnávateľ nariadiť dovolenku aj, povedzme len na prá dní (2-5) kvôli prekážkam v práci na jeho strane? Zamestnávateľ napríklad plánuje určité stavebné úpravy na pracovisku. Je to vôbec možné takto "zneužiť" dovolenku? V §112 ods.2 sa píše len o prekážkach na strane zamestnanca.
Vďaka.
Podľa mňa môže, keďže na tento prípad nie je v ZP napísané, že nesmie. Aj celozávodné dovolenky sa plánujú napr. na 2 týždne a počas tejto doby firmy vykonávajú údržbu (napr. maľovanie a pod.).
0 0