Zavrieť

Porady

Prekročenie štandardnej dĺžky štúdia.

Dobrý deň.
Po skončení strednej školy som nastúpila na VŠ v Bratislave, kde som študovala len jeden semester.
Hneď ďalší rok som začala študovať na VŠ v Trnave. Teraz nastupujem do tretieho ročníka. Prekročila som tak štandardnú dĺžku štúdia o pol roka. Vznikla mi teda povinnosť zaplatiť poplatok za prekročenie v plnej sume ročného školného? Alebo vznikla mi vôbec nejaká povinnosť platiť? Ďakujem za odpoveď
Usporiadat
Watson Watson

Watson je offline (nepripojený) Watson

Výzvu na zaplatenie poplatku, jeho výšku a splatnosť by ti mala zaslať škola. Nie je rozhodujúce ako dlho trvalo štúdium navyše. Poplatok možno požadovať za celý školský rok. Mal som známu, ktorá sa zapísala na jednu VŠ, ale na druhý deň jej prišlo oznámenie o tom, že ju dodatočne prijali na VŠ, na ktorú chcela ísť pôvodne. Tak na tú, na ktorej sa zapísala ani nenastúpila a išla na tú druhú, ale v systéme už bola evidovaná duplicitne takže jej tiež v 3.ročníku prišlo oznámenie o poplatku. Myslím, že sa odvolala a znížili jej výšku poplatku.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
porada11 porada11

porada11 je offline (nepripojený) porada11

Tak mne škola zatiaľ neposlala žiadne oznámenie o tom, že by som mala platiť. Problém je však v tom, že na internete som našla oznam, že už pri zápise je potrebné preukázať sa ustrižkom s tým, že som školné zaplatila. Keby na tej stránke uviedli aspoň menný zoznam, komu vznikla povinnosť platiť.
Ale vďaka za info... Ak mi príde výzva, tak sa odvolám, aby i aspon znížili poplatok.
0 0
adika22 adika22

adika22 je offline (nepripojený) adika22

Ahojte,
ja sa chcem opytat som zakonov dost neznala a dnes sa ku mne dostalo ze nieco taketo existuje hoci mala som nejake info aj pred tym ale necakala som ze sa ma to tyka.
Prave dnes ma prijali na denne studium na VS.
Predtym som studovala:
1 semester denne studium ( 2005/2006) VS bratislava
1 semester denne studium (2006/2007) Kosice (po 1 semestri zanechala), subezne s tym som zacala externe studium v trnave, ktore trvalo do teraz cize 2 roky.
a teraz zacinam denne studium na dalsej skole.Vobec sa v tomto nevyznam nejako ludsky by ste vedeli zhrnut co vsetko mi hrozi a za co? aj za obdobie ked som bola vlastne pol roka doma alebo ako?
dakujem za odpovede a este kedy sa to ziada dakujem
0 0
Watson Watson

Watson je offline (nepripojený) Watson

No hrozí ti to, že už budeš aj za denné štúdium platiť poplatok stanovený tvojou školou. Odporúčal by som ti zistiť (na stránke univerzity alebo tvojej VŠ) aká výška poplatku sa vyberá za prekročenie štandartnej dĺžky štúdia a aká výška za externé štúdium. V prípade, že ten rozdiel je minimálny alebo žiadny, odporúčal by som ti prejsť na externé štúdium, pretože nebudeš mať také náklady cestovné, ubytovanie, zároveň budeš mať viac času na uskutočňovanie svojich iných aktivít napr. práca, šport atď.
0 0
adika22 adika22

adika22 je offline (nepripojený) adika22

Aha takze vlastne za bakalarske studium si budem platit vlastne cele tri roky studia? tak to vychadza?a skutocne sa do toho zaratava aj externe studium?
dakujem za odpoved.
poplatky na skole na ktoru ma prijali nie su zverejnene.zial zatial takze neviem,kazdopadne asi sa vsetko dozviem skor ci neskor by ma s tym mali oboznamit.
0 0
adika22 adika22

adika22 je offline (nepripojený) adika22

ano a este soms a dopocula ze to plati len pre ukoncene semestre a rocniky je to pravda?
pretoze napr v bratislave som urobila len jednu skusku to je tam co som bola jeden semester a ine nemam nic cize neukoncila som to riadne..a takisto v ke ten jeden semester tam som nerobila ziadnu skusku ked som to nechala..
no a teraz co som bola na externom tak tento posledny rok nemam riadne ukonceny tak isto lebo vela skusok tam nemam..
to nezavazi ci to je riadne ukoncene alebo nie??
prosim o odpoved
dakujem
0 0
Watson Watson

Watson je offline (nepripojený) Watson

Nie za každý ukončený, ale za každý začatý. Všetko o tvojom štúdiu je v AIS. Všetko musí mať škola na webe. Pozri si smernice univerzity, smernice fakulty. Toto všetko musia mať dávno zverejnené inak porušujú zákon.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

adika22 Pozri príspevok
Aha takze vlastne za bakalarske studium si budem platit vlastne cele tri roky studia? tak to vychadza?a skutocne sa do toho zaratava aj externe studium?
dakujem za odpoved.
poplatky na skole na ktoru ma prijali nie su zverejnene.zial zatial takze neviem,kazdopadne asi sa vsetko dozviem skor ci neskor by ma s tym mali oboznamit.
Myslim si, ze budes platit za 2 rocniky a nie za vsetky 3.

Rataju sa zacate rocniky denneho studia ...
0 0
adika22 adika22

adika22 je offline (nepripojený) adika22

Myslis ze len denneho????
ja som pocula ze aj externeho ze to nie je specifikovane aka forma tak tym padom sa beru obe formy..aj ked je pravda ze za externe som si aj v nitre aj v trnave platila...
co neje velmi spravodlive
0 0
adika22 adika22

adika22 je offline (nepripojený) adika22

ok teraz...nasla som studijny poriadok mojej fakulty na ktoru ma teraz prijali a tam sa pise toto:"1. Štandardná dĺžka vysokoškolského štúdia sa na fakulte určuje takto:v prvom stupni (bakalársky študijný program) je 3 roky"

ale hned za tym je napisane:

"Štúdium podľa študijných programov nesmie presiahnuť jeho štandardnú dĺžku o viac ako dva roky"
lebo potom je to spoplatnene..
ako to mam teraz chapat?
0 0
NIMBUS NIMBUS

NIMBUS je offline (nepripojený) NIMBUS

Dobrý deň, chcem sa vás opýtať, ked som študoval semester na súkromnej škole a idem od septembra na štátnu školu, tak platím za prekročenie štandardnej dĺžky štúdia na štátnej? ak áno, tak ked prekročím štandardnú dĺžkú štúdia, tak dostávam detské prídavky a daňový bónus?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Na statnej skole zacinas od zaciatku alebo pokracujes v studiu?

Pripadne prekrocenie standardnej dlzky studia nema vplyv na danovy bonus, zakon hovori len o "vyživovanom dieťati žijúcom v domácnosti s daňovníkom".

K pridavkom na deti sa neviem vyjadrit, ale myslim si, ze ani prekrocenie standardnej dlzky studia nema vplyv na (ne)narok na rodinne pridavky. Hranicou je vek 25 rokov, ak sa nemylim.


Vid. nizsie uvedene prispevky.
Naposledy upravil Lianka : 04.08.09 at 14:10
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Lianka Pozri príspevok
Na statnej skole zacinas od zaciatku alebo pokracujes v studiu?

Pripadne prekrocenie standardnej dlzky studia nema vplyv na danovy bonus, zakon hovori len o "vyživovanom dieťati žijúcom v domácnosti s daňovníkom".

K pridavkom na deti sa neviem vyjadrit, ale myslim si, ze ani prekrocenie standardnej dlzky studia nema vplyv na (ne)narok na rodinne pridavky. Hranicou je vek 25 rokov, ak sa nemylim.
Prekročenie štandardnej dĺžky štúdia má vplyv na poberanie daňového bonusu aj na poberanie rodinných prídavkov.
Zákon o dani z príjmov pri daňovom bonuse (§ 33 ZDP) už nemá priamo zadefinovaný pojem vyživované dieťa, ale hovorí, že za vyživované dieťa sa považuje nezaopatrené dieťa podľa zákona o rodinných prídavkoch 600/2003 Z.z. v platnom znení.
Zákon o rodinných prídavkoch v § 3 definuje nezaopatrené dieťa nasledovne:
§ 3
Nezaopatrené dieťa

(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, 3) najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak
a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.

(2) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je aj dieťa, ktoré
a) po skončení povinnej školskej dochádzky sa zúčastňuje dennou formou kurzu na získanie základného vzdelania, 3a) okrem kurzu organizovaného podľa osobitného predpisu, 3b) najdlhšie do skončenia školského roku, v ktorom dieťa dovŕšilo 18 rokov veku, alebo
b) je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.

(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,
a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,

b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku 4) alebo
c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. 5)


(4) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu.


Z uvedeného vyplýva, že po presiahnutí štandardnej dĺžky vysokoškolského štúdia stráca dieťa nárok na daňový bonus aj na rodinné prídavky (napriek tomu, že navštevuje vysokú školu).
1 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Mária.K. Pozri príspevok
Prekročenie štandardnej dĺžky štúdia má vplyv na poberanie daňového bonusu aj na poberanie rodinných prídavkov.
Zákon o dani z príjmov pri daňovom bonuse (§ 33 ZDP) už nemá priamo zadefinovaný pojem vyživované dieťa, ale hovorí, že za vyživované dieťa sa považuje nezaopatrené dieťa podľa zákona o rodinných prídavkoch 600/2003 Z.z. v platnom znení. ...
Nechcem sa sporit, ale v zakone o dani z prijmov je v suvislosti s danovym bonusom odvolavka len na § 115 Občianskeho zákonníka, ktory definuje pojem "domacnost".

Odvolavku na zakon o rodinnych pridavkoch som tam nenasla.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Lianka Pozri príspevok
Nechcem sa sporit, ale v zakone o dani z prijmov je v suvislosti s danovym bonusom odvolavka len na § 115 Občianskeho zákonníka, ktory definuje pojem "domacnost".

Odvolavku na zakon o rodinnych pridavkoch som tam nenasla.
V Zákone 595/2003 § 33 ods.3
(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)
Keď si pozrieš odvolávku 125 - odvoláva sa na zákon 600/2003 o Pnd a v § 3 zákona 600/2003 máš v odst. 3 definované:

(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,
a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku4) alebo
c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.


To znamená, že pri prekročení štandartnej dĺžky štúdia nemá nárok na PnD,ani na daňový bonus.
Naposledy upravil katka50 : 04.08.09 at 13:53
1 0
lover lover

lover je offline (nepripojený) lover

Ahojte,

tiez mam dilemu ohladom platenia skolneho za prekrocenie standardnej dlzky studia. V r. 2000/2001 som studoval 1 semester na jednej univerzite (externe spoplatnene studium), kde som po prvom semestri zo zdravotnych dovodov studium prerusil. V dalsom roku 2001/2002 som sa opatovne zapisal na tuto univerzitu, avsak v prvom semestri som skoncil...

V roku 2005/2006 som sa stal studentom STU, kde som v tomto roku 2009 zistal titul bakalar a nijake poplatky za prekrocenie dlzky som neplatil. (o nicom som ani len netusil a taktiez ma nikto nevyzval) Po zapise na II. stupen - Ing. (v tychto dnoch) som sa dozvedel, ze na prehlaseni o studiu malo byt poznacene aj uvedene studium v r. 2000/2001 a 2001/2002. Toto som vsak neuviedol... Jedna sa aj teraz o prekrocenie standardnej dlzky studia, kde ta je na Ing. 2 roky resp. zaratavaju sa tam i dva roky na bc. studiu spred 9 rokov?? Na Ing. alebo Mgr. studium som sa nikdy predtym nezapisoval, takze na druhom stupni som prvy krat...

BTW. zakon 131/2002 o vysokych skolach platiaci od februara 2002 ma retrospektivnu ucinnost alebo za prekrocenie standardnej dlzky studia sa povazuje az zapis na studium od r. 2002??

Mam obavu, ze som nieco nevedome zamlcal a zbytocne si tym zavarim...

DAKUJEM!!!
0 0
lover lover

lover je offline (nepripojený) lover

Prosim, viete mi poradit?!

Dakujem!
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

lover Pozri príspevok
Ahojte,

tiez mam dilemu ohladom platenia skolneho za prekrocenie standardnej dlzky studia. V r. 2000/2001 som studoval 1 semester na jednej univerzite (externe spoplatnene studium), kde som po prvom semestri zo zdravotnych dovodov studium prerusil. V dalsom roku 2001/2002 som sa opatovne zapisal na tuto univerzitu, avsak v prvom semestri som skoncil...

V roku 2005/2006 som sa stal studentom STU, kde som v tomto roku 2009 zistal titul bakalar a nijake poplatky za prekrocenie dlzky som neplatil. (o nicom som ani len netusil a taktiez ma nikto nevyzval) Po zapise na II. stupen - Ing. (v tychto dnoch) som sa dozvedel, ze na prehlaseni o studiu malo byt poznacene aj uvedene studium v r. 2000/2001 a 2001/2002. Toto som vsak neuviedol... Jedna sa aj teraz o prekrocenie standardnej dlzky studia, kde ta je na Ing. 2 roky resp. zaratavaju sa tam i dva roky na bc. studiu spred 9 rokov?? Na Ing. alebo Mgr. studium som sa nikdy predtym nezapisoval, takze na druhom stupni som prvy krat...

BTW. zakon 131/2002 o vysokych skolach platiaci od februara 2002 ma retrospektivnu ucinnost alebo za prekrocenie standardnej dlzky studia sa povazuje az zapis na studium od r. 2002??

Mam obavu, ze som nieco nevedome zamlcal a zbytocne si tym zavarim...

DAKUJEM!!!
O platení školného toho veľa neviem, ale viem, že štandardná dĺžka štúdia na školách je novinkou posledných niekoľko rokov. Skús si zistiť, či štúdijný odbor, na ktorý si bol prijatý v roku 2000 mal určenú štandardnú dĺžku štúdia. Ak ju nemal určenú, nemohol si ju prekročiť. Popozeraj sa do dokladov, ktoré si dostal v roku 2000 zo školy a pokús sa odraziť od toho, čo je tam uvedené.
0 0
lover lover

lover je offline (nepripojený) lover

Mária.K. Pozri príspevok
O platení školného toho veľa neviem, ale viem, že štandardná dĺžka štúdia na školách je novinkou posledných niekoľko rokov. Skús si zistiť, či štúdijný odbor, na ktorý si bol prijatý v roku 2000 mal určenú štandardnú dĺžku štúdia. Ak ju nemal určenú, nemohol si ju prekročiť. Popozeraj sa do dokladov, ktoré si dostal v roku 2000 zo školy a pokús sa odraziť od toho, čo je tam uvedené.
Dakujem za info. Bohuzial, podklady spred 9 rokov som uz doma nenasiel... Zrejme som to v tej dobe povazoval za uzavrete a zbavil som sa ich...
Ak ma niekto poznatok ohladom tohto problemu, tak dajte, pls, vediet.

Dakujem!
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Prečítaj túto stránku, je to tam pekne vysvetlené :
http://spw.blog.sme.sk/c/143280/Tele...-skolnemu.html

Ďalej prečítaj prechodné ustanovenia § 113a zákona č. 131/2002.
(príp. sa poinformuj priamo na škole )
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať