Zavrieť

Porady

Typ komina v novostavbe (plyn + zaloha pre pevne palivo)

Ahojte,

uvazujem aky typ komina do novostavby zvolit. Ci jedno-, alebo dvojprieduchovy a potom ci s vetracou sachtou alebo bez...

Situacia:
- kurit sa bude plynovym kotlom (pravdepodobne kondenzacny)
- je len jeden spotrebic (ziadny krb - ani nebude v buducnosti)
- samostatna kotolna bude umiestnena v pivnici
- a kedze je v kotolni miesto, uvazujem ze by som si teda rad ponechal moznost (zalohu) aj pre pec na tuhe palivo (pelety)

Nejasnosti:
- keby som prechadzal na tuhe palivo, da sa vymenit vlozkovanie komina v buducnosti (vacsi priemer kominovej rury)
(schiedel absolut ma 1 tvarnicu pre vsetky priemery, len neviem ci je to vymenitelne dodatocne)
- alebo ajtak je lepsie spravit uz rovno teraz 2 kominove rury
- a tiez je tu otazka ci mat aj vetraciu sachtu ktora by umoznila prevadzku "spotřebiče na tuhá paliva s provozem nezávislým na vzduchu v místnosti". (Neviem nakolko su taketo spotrebice rozsirene.)

Dakujem za rozsirenie obzorov!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    patrikK je offline (nepripojený) patrikK

    patrikK
    Ked už uvažuješ o možnosti vykurovania tuhým palivom, nerozmýšľaj urob už teraz 2 komíny. Určite prerabanie vložkovaného komína nebude jednoduche a či vôbec bude vyhovovať. Ja som použil komín LEIER, priemer 200mm, zateplenie klinmi. Kedže ho použijem len ne krb stačí jeden komín, kotol kondenzačný-turbo.

    rolob je offline (nepripojený) rolob

    rolob
    Podla mna staci jednoprieduchový na pevne palivo pretoze dnes vyrobcovia dodavaju k plynovym kotlom aj komíny. Mam kondenzačný kotol a komín priemeru 80 mm z nejakeho plastu. Co sa tyka teploty komina pri kondenzacnom kotly je zanedbatelna.

    amco je offline (nepripojený) amco

    amco
    V prvom rede si ujasni aký plynový kotol budeš mať v dome. Kondenzačný kotol j v prevedení turbo a odvod čiže dymovod je samostatné teleso, ktoré je príslušenstvo ku kotlu. To ti ale stanoví projektová dokumentácia plynu. Čiže komín odpadá. Kotol alebo teleso ma pevné palivo musí byť zaústené do komínového telesa a to s príslušnou svetlosťou. Šchidel komíny sa nevložkujú preto majú patent!!! to znamená že potrebuješ iba jeden komínový prieduch. Iná ves je ak by si sa rozhodol pre kotol s atmosférickým horákom. Treba si uvedomiť aj druhú vec ako bude zabezpečovaný ohrev TÚV. ak sa bude ohrievať kotlom bez zásobníka priamoprietočnom, tak neuvažuj o kotly TURBO totižto nábehový čas pri zapálení je až cca 30sec. čím strácaš na spotrebe vody cca 10-15lit pri každom spustení batérie. Treba rozmýšlať v širších súvislostiach. Nejde o primárne náklady ale o tie sekundárne, ktoré budeš platiť stále a ceny plynu a vody pôjdu iba hore.

    marian7148 je offline (nepripojený) marian7148

    marian7148
    pre ušetrenie financií je možnosť postaviť komín s odvetravaciou šachtou. Odvetravacia šachta sa da vyvložkovať a použiť ako komín pre plyn a hlavná rúra pre kotol na tuhé palivo. Je to overené.

    timmo1 je offline (nepripojený) timmo1

    timmo1
    ...áno tak isto som to riešil aj ja, komín Prespor UN1 180(krb)+vetrací otvor, do toho otvoru, tuším 120*300mm v pohode dáš plastovú rúru na kond.kotol(cca 80 mm), cenovo fajn...komplet komínový systém 8,43m pod 30 tisíc......a ešte jedna rada keď teraz nechceš krb to neznamená že sa to nemôže zmeniť, ale potom tá robota!!!!
    Naposledy upravil timmo1 : 11.12.08 at 13:57

    henry_sk je offline (nepripojený) henry_sk

    henry_sk
    Oživujem tému

    1. keď je vybudovaný komín s vetracou šachtou, ako do nej neskôr vopchať a prichytiť rúru plynového turbo kotla a rúrok k soláru?

    2. nebude mi z tej vetracej časti komína chladnúť stena v interiéri?

    3. uvažujem aj o využití zbytkového priestoru na odvetranie z digestora, čo ho asi časom zamastí - vadí, či nevadí?

    4. ukončenie takého komína je krycou doskou a preto plynová koncovka zostane nad úrovňou tesne susediaceho vyústenia na tuhé palivo - nebudú sa ovplyvňovať?

    Ďakujem za upresňujúce odpovede.

    Ander111 je offline (nepripojený) Ander111

    Ander111
    Riešime podobnú situáciu. Komín Schiedel, 200mm s vetracou šachtou. Podľa plynára aj podľa majstra, čo nám bude realizovať komín, môžeme dať do vetracej šachty 80 mm plastovú rúru na kondenzačný kotol na odvod spalín. Lenže Shiedelák, nám poradil, že pri vyhorení sadzí ( môže sa stať raz za desať rokov ale nemusí ) môže dôjsť k zohriatiu tohto priestoru a následnému poškodeniu plastového dymovodu. preto zvažujem do tohto priestoru dať vložku z nereze ( nerezovú rúru ) Uvidím, ako sa nakoniec rozhodneme, nechcem špekulovať a nakoniec mať trable s kondenzom z komína, plus možné netesnoti v spojoch nerezových rúr a pod.

    Typ komina v novostavbe (plyn + zaloha pre pevne palivo)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.