Zavrieť

Porady

nezamestnanosť

čaute,,,,
chcem sa spýtať, môj synovec ukončil štúdium strednej školy a bol sa zaevidovanať na úrade práce má 20 rokov má nárok na nejaké dávky?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Kičvárom Pozri príspevok
    čaute,,,,
    chcem sa spýtať, môj synovec ukončil štúdium strednej školy a bol sa zaevidovanať na úrade práce má 20 rokov má nárok na nejaké dávky?
    Nie, nárok na podporu mu nevznikol.

    Kičvárom je offline (nepripojený) Kičvárom

    Kičvárom
    ja nemyslím podporu, ale sociálnu dávku, keď žije v domácnosti
    s matkou a neplnoletým súrodencom a ich čistý príjem je 9 800sk

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Kičvárom Pozri príspevok
    ja nemyslím podporu, ale sociálnu dávku, keď žije v domácnosti
    s matkou a neplnoletým súrodencom a ich čistý príjem je 9 800sk
    To posúdia na SP.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    matka musí zajsť na ÚPSVaR , doložiť všetky doklady o prijmoch + potvrdenie o návšteve školy / neplnoletý súrodenec / + potvrdenie UoZ druhý syn /
    budú sa posudzovať všetci : matka + dve deti

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    Chcela by som sa opýtať, ako to je v prípade, že sa niekoho manželka stane nezamestnanou zánikom firmy a keďže pracovala len 2 roky po materskej dovolenke, nemá nárok na dávky. Manžel je za ňu povinný platiť odvody? Je tam nejaká hranica, že aký musí mať jej manžel príjem? Z čoho sa počítajú odvody v tomto prípade a ako postupovať. Týka sa to aj ZP?
    Ďakujem.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Anonymka Pozri príspevok
    Chcela by som sa opýtať, ako to je v prípade, že sa niekoho manželka stane nezamestnanou zánikom firmy a keďže pracovala len 2 roky po materskej dovolenke, nemá nárok na dávky. Manžel je za ňu povinný platiť odvody? Je tam nejaká hranica, že aký musí mať jej manžel príjem? Z čoho sa počítajú odvody v tomto prípade a ako postupovať. Týka sa to aj ZP?
    Ďakujem.
    To že nemá nárok na dávku v nezamestnanosti ešte neznamená, že nemôže sa prihlásiť na ÚP. Dokonca sa odporúča, nakoľko ÚP za evidovaných uchádzačov platí zdravotné poistenie. Keby sa neregistrovala na ÚP, tak z hľadiska zákona o zdravotnom poistení by bola samoplatiteľka a vtedy by musela platiť sama odvod do ZP.

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    No samozrejme sa prihlási, to som nepísala, že sa neprihlási, len či musí za ňu platiť odvody jej manžel - do SP.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Anonymka Pozri príspevok
    No samozrejme sa prihlási, to som nepísala, že sa neprihlási, len či musí za ňu platiť odvody jej manžel - do SP.
    NIe

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Anonymka Pozri príspevok
    Chcela by som sa opýtať, ako to je v prípade, že sa niekoho manželka stane nezamestnanou zánikom firmy a keďže pracovala len 2 roky po materskej dovolenke, nemá nárok na dávky. Manžel je za ňu povinný platiť odvody? Je tam nejaká hranica, že aký musí mať jej manžel príjem? Z čoho sa počítajú odvody v tomto prípade a ako postupovať. Týka sa to aj ZP?
    Ďakujem.
    Ak dieťa ešte nemá 6 rokov a nie je umiestnené v školke, nemusí sa evidovať na úrade práce. Stačí ak sa prihlási v zdr. poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku, platitelom zdr.poistenia bude naďalej štát. Rovnako aj v sociálnej poisťovni bude štát platitelom dôch. poistenia. Pri evidencii na úrade práce štát za ňu dôch.poistenie neplatí.

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    Nemá šesť rokov ale je v škôlke...

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    dieťa ešte nemá šesť rokov ale chodí do škôlky.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Anonymka Pozri príspevok
    Nemá šesť rokov ale je v škôlke...
    v tom prípade nech sa eviduje na úrade práce. V SP sa môže evidovať ako dobrovolne poistená osoba, doporučujem dobrovolné nem. poistenie. Z ktorého bude mať nárok na príp. nemocenské aj OČR. Do doby poistenia 270 dní sa jej započítava aj poistenie u zamestnávateľa. /platí sa 4,4% z jej stanovené vymer. základu, najmenej 4,4% z 295,50€

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    teda to, že za ňu musí odvádzať manžel nie je pravidlo... keď ona nemá z čoho platiť ... to je asi samozrejmé ... a vo vlastnom záujme sa to platí. Dobre hovorím?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Anonymka Pozri príspevok
    teda to, že za ňu musí odvádzať manžel nie je pravidlo... keď ona nemá z čoho platiť ... to je asi samozrejmé ... a vo vlastnom záujme sa to platí. Dobre hovorím?
    Povinnosť registrácie v SP nie je, ale ani štát za ňu nič v SP neplatí /neráta sa jej to do dôchodku, ani na nemoc/. AK sa prihlási ako DPO na nem. poistenie, je vecou dohody manželov, z akých prostriedkov to bude platiť. Treba však platiť pravidelne do 8. dňa nasl. mesiaca, lebo inak to poistenie nemá význam, pri nedoplatkoch a neskorých platbách jej nárok na dávku nevznikne.
    Naposledy upravil veronikasad : 28.01.09 at 11:08 Dôvod: oprava preklepu "maželou"
    Chcem sa spýtať, keď ukončím strednú školu v máji, a mám voľný jún, júl, august a takmer celý september (potom idem na výšku) či je možné sa na tieto skoro 4 mesaice zaregistrovať na úrade práce ako nezamestnaný alebo nie. Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.