Zavrieť

Porady

Dedičské konania po manželoch

Prosím o radu:
Podali sme návrhy na obnovenie dedičského konania po mojej babke a dedkovi (boli manželia, ale podľa zákona vraj musí byť na každého poručiteľa zvlášť d. konanie). Bol by som však rád, keby majetok (parcely) po oboch bol prejednaný spolu, nakoľko po dedovi je len podiel v jednej malej parcele, ktorú nemá zmysel deliť.
Ako to najlepšie spraviť?
Bude stačiť, ak na prvom d. k. (napr. po babke) spíšeme notárom overenú dohodu, že d. k. po dedovi sa vysporiada tak a tak? Respektíve, že sa ostatní dedičia vzdávajú nároku na majetok po dedovi v porspech jedného dediča, ktorý samozrejme dostane z babkinho majetku menej?

A ešte jedna otázka (možno primitívna), ale chcem ísť na d. k. pripravený:
Môžem svoje dedičstvo priamo na d. k. nechať zapísať napr. na svoje dieťa, aby som potom, keď sa uzavrie d. k. nemusel spisovať darovaciu zmluvu a znova platiť a prepisovať to na katastri?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    [quote=JurajO;817775]Prosím o radu:
    Podali sme návrhy na obnovenie dedičského konania po mojej babke a dedkovi (boli manželia, ale podľa zákona vraj musí byť na každého poručiteľa zvlášť d. konanie).

    To je pravda, konanie musí prebehnúť na každého zvlášť, veď to boli dve osoby.

    JurajO Pozri príspevok
    Bol by som však rád, keby majetok (parcely) po oboch bol prejednaný spolu, nakoľko po dedovi je len podiel v jednej malej parcele, ktorú nemá zmysel deliť.
    Ako to najlepšie spraviť?
    Bude stačiť, ak na prvom d. k. (napr. po babke) spíšeme notárom overenú dohodu, že d. k. po dedovi sa vysporiada tak a tak? Respektíve, že sa ostatní dedičia vzdávajú nároku na majetok po dedovi v porspech jedného dediča, ktorý samozrejme dostane z babkinho majetku menej?
    Áno, môžete sa vopred dohodnúť a notár len spíše a potvrdí tú dohodu o vysporiadaní predmetu dedičstva.

    JurajO Pozri príspevok
    A ešte jedna otázka (možno primitívna), ale chcem ísť na d. k. pripravený:
    Môžem svoje dedičstvo priamo na d. k. nechať zapísať napr. na svoje dieťa, aby som potom, keď sa uzavrie d. k. nemusel spisovať darovaciu zmluvu a znova platiť a prepisovať to na katastri?
    Ďakujem
    Nie je primitívna otázka, je celkom logická. Áno, tiež to môžeš tak urobiť, že na d.k. sa vzdáš dedičstva v prospech svojho dieťaťa. Vtedy to notá tiež spíše a predmet dedičstva po dedkovi zdedí tvoj syn (dcéra).

    JurajO je offline (nepripojený) JurajO

    JurajO
    Vďaka, Chobot.
    Len, či som to správne pochopil:
    Dohodneme sa, že dedičstvo po dedovi bude mať celé len jeden z dedičov, napr. ja. Notár nám to spíše (napr. ten, čo bude prejednávať dedičstvo po babke). Prídeme na d. k. po dedovi a ja notárovi ukážem spísanú dohodu. Bude to pre toho notára záväzné? Nemôže sa stať, že ostatní dedičia to poprú alebo čo a budú sa dožadovať svojho podielu? A ja nakoniec po babke budem mať menej a po dedovi iba svoj podiel?

    Alebo sa to celé rieši inak?

    Ďakujem

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    JurajO Pozri príspevok
    Vďaka, Chobot.
    Len, či som to správne pochopil:
    Dohodneme sa, že dedičstvo po dedovi bude mať celé len jeden z dedičov, napr. ja. Notár nám to spíše (napr. ten, čo bude prejednávať dedičstvo po babke). Prídeme na d. k. po dedovi a ja notárovi ukážem spísanú dohodu. Bude to pre toho notára záväzné? Nemôže sa stať, že ostatní dedičia to poprú alebo čo a budú sa dožadovať svojho podielu? A ja nakoniec po babke budem mať menej a po dedovi iba svoj podiel?

    Alebo sa to celé rieši inak?

    Ďakujem
    No, skoro tak. K notárovi prídete všetci. Poviete mu, že ste sa dohodli, že dedičstvo po dedkovi chcete vysporiadať takto....... On spíše notársku zápisnicu, kde napíše, že dediči sa dohodli, že dedičstvo bude vysporiadané nasledovne..... to podpíšete a je to.

    Takže žiadna písomná zmluva pred prejednaním dedičstva. Musia oni potvrdiť, že súhlasia s takým vysporiadaním.

    A to v oboch konaniach treba takto.

    JurajO je offline (nepripojený) JurajO

    JurajO
    No, takže spisovať zmluvu nema zmysel?
    Ako potom zabezpečím, aby nepopreli to, čo sme sa dohodli? Vážne sa toho obávam.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    JurajO Pozri príspevok
    No, takže spisovať zmluvu nema zmysel?
    Ako potom zabezpečím, aby nepopreli to, čo sme sa dohodli? Vážne sa toho obávam.
    Musia to povedať pred notárom. AK to tam poprú, tak sa dedí zo zákona, nie podľa dohody.


    Neviíem, akú právnu váhu by mala nejaké dohoda, ktorú by ste spísali pred dedičským jednaním. Myslím, že o tú by si sa nemohol oprieť, keby na konaní povedali niečo iné.

    JurajO je offline (nepripojený) JurajO

    JurajO
    Vie mi niekto poradiť, ako zabezpečiť, aby na dedičskom konaní nepopreli to, čo sa predtým dohodneme?
    Ďakujem

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    JurajO Pozri príspevok
    Vie mi niekto poradiť, ako zabezpečiť, aby na dedičskom konaní nepopreli to, čo sa predtým dohodneme?
    Ďakujem
    To nemôžeš zabezpečiť. Aj keby napísal čestné prehlásenie, že sa vzdáva dedičstva a na pojednávaní o dedičstve povie, že si na dedičstvo predsa len nárokuje, tak bude dediť. Myslím, že ani zmluvou sa k tomu nemôže zaviazať. Spísať síce takú zmluvu môžete, ale znovu je smerodajné, čo povie osobne na konaní. Mohol by si od neho požadovať plnenie zmluvy, ktorou sa zaviazal, ale notár na zmluvu nebude prihliadať.

    JurajO je offline (nepripojený) JurajO

    JurajO
    A takto sa to nedá?
    Dohodneme sa napr., že budem všetko dediť ja, a aby to na dedičskom konaní nemohli poprieť, podpíšu mi čestné prehlásenie, že ich budem na d. k. zastupovať ja. Ja notárovi poviem, ako sme sa dohodli a v mene všetkých sa vzdám odvolania.
    Alebo aj keď budem mať čestné prehlásenie, môžu prísť na d. k. a stiahnuť späť čestné prehlásenie?
    Ďakujem

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    JurajO Pozri príspevok
    A takto sa to nedá?
    Dohodneme sa napr., že budem všetko dediť ja, a aby to na dedičskom konaní nemohli poprieť, podpíšu mi čestné prehlásenie, že ich budem na d. k. zastupovať ja. Ja notárovi poviem, ako sme sa dohodli a v mene všetkých sa vzdám odvolania.
    Alebo aj keď budem mať čestné prehlásenie, môžu prísť na d. k. a stiahnuť späť čestné prehlásenie?
    Ďakujem
    Čestným prehlásením myslíš asi Plnú moc na právne úkony? Pokiaľ budeš mať od nich plnú moc na ich zastupovanie počas dedičského konania, tak môžeš notárovi povedať, že ste sa tak dohodli. To ale neznamená, že nemajú právo prísť na dedičské konanie a konať vo vlastnom mene - pričom môžu na mieste odvolať tú plnú moc.
    Chobot Pozri príspevok
    Čestným prehlásením myslíš asi Plnú moc na právne úkony? Pokiaľ budeš mať od nich plnú moc na ich zastupovanie počas dedičského konania, tak môžeš notárovi povedať, že ste sa tak dohodli. To ale neznamená, že nemajú právo prísť na dedičské konanie a konať vo vlastnom mene - pričom môžu na mieste odvolať tú plnú moc.
    Plne súhlasím. Týmto spôsobom by sa to dalo zrealizovať (aj keď nikdy Vám nikto nezaručí, že tam zvyšní dedičia neprídu a plnú moc neodvolajú). V takom prípade by som len doporučila, aby priamo v plnomocenstve bolo uvedené, ako má znieť dohoda a aby bolo plnomocenstvo podpísané s notárskym overením - skúsenosti z praxe ;-)

    JurajO je offline (nepripojený) JurajO

    JurajO
    [quote=Chobot;817781]
    JurajO Pozri príspevok
    Prosím o radu:
    Áno, tiež to môžeš tak urobiť, že na d.k. sa vzdáš dedičstva v prospech svojho dieťaťa. Vtedy to notá tiež spíše a predmet dedičstva po dedkovi zdedí tvoj syn (dcéra).
    Nakoľko som už bol na d.k., chcem doplniť Chobotovu info:
    Vzdať sa dedičstva v prospech dieťaťa môžem, ale len na prvom d.k., nie na obnovenom. A tiež nie je možné časť dedičstva nechať na seba a časť na dieťa. Alebo sa vzdám všetkého, alebo ničoho. Aspoň podľa tvrdenia notárky.
    Takže ak chcem časť majetku dať na dieťa, na d.k. to nejde, musím to spraviť dodatočne napr. darovacou zmluvou s 2000,-Sk poplatkom na katastri. Škoda.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.