Zavrieť

Porady

VYDRŽANIE POZEMKU - v extraviláne

Vidím, že sa tu prejednávala v minulosti podobná téma. Pre príbuzného sa už veľmi dlho snažím zistiť nejaké informácie o vydržaní, avšak stále neúspešne. Ide o pozemok, ktorý v 50-tych rokoch odkúpili rodičia mojho príbuzného, ale nie je na to písomný doklad. Príbuzný tento pozemok dlhé roky obrábal (do 10 rokov to určite spadá). Poradíte prosím (možno aj tí, ktorí ste sa tu už na takéto niečo pýtali, možno ste časom niečo užitočné zistili), má značnú šancu s vyvlastnením uspieť? Z druhej strany existuje aj nejaký dedič. Neviem, akú informáciu by tu bolo treba ku komplexnosti predostrenia problému poskytnuť. Prípadne poradíte v BA, v Malackách nejakého právnika, schopného (a seriozneho) v tejto veci? Neviete, vie to vybaviť aj notár? Odporučte. Vďaka.

Kto žil v 50-tych rokoch, tak vie, ze isla mena penazi a tak ludia o dusu kupovali co mohli. Vtedy clovek, co si vlastnou pracou nasporil nejake korunky bol rad,ze cosi mohol kupit a nedbalo sa zial na take malickosti ako pisomny doklad. Dnes sme v mysleni ovela dalej, a aj tak sa v sucasnosti riesi, ze ludia si nepytaju vsetko pisomne, takze tazko odsudzovat situaciu v 50-tych rokoch, ked bol clovek tlaceny situaciou. Kebyze pribuzny chce niekoho ogabat, tak na to nebudeme hladat radu. Kazdy chce len svoje. No zrejme ak sa nenajde ziaden doklad, tak asi je to v nenavratne. Ale za pokus - spytat sa tu - to stoji.
Naposledy upravil monika08 : 19.09.08 at 06:36
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    NInive je offline (nepripojený) NInive

    NInive
    Moji predkovia pred mnohými rokmi skúpili celé Slovensko, len o tom nemám doklad. Tak si to vybavovať vy vydržiavači nemusíte, lebo ja vydržím aj to vaše. To fakt nemáte rozum?

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    NInive Pozri príspevok
    Moji predkovia pred mnohými rokmi skúpili celé Slovensko, len o tom nemám doklad. Tak si to vybavovať vy vydržiavači nemusíte, lebo ja vydržím aj to vaše. To fakt nemáte rozum?
    Ten zelený zubatý smajlík na konci znamená akože humor?
    ... no potom sa mi fakt uľavilo

    sia777 je offline (nepripojený) sia777

    sia777
    Dobrý deň Monika,

    mám presne podobný problém. Moja mama po smrti rodicov sa snazi vysporiadat pozemok, na ktorom byvali. Takisto este v 40-rokoch kupili dom s pozemkom, na ktory sice existuje doklad, ktory vsak neobsahuje potrebne nalezitosti zmluvy. Vydrzanie ako take upravuje obciansky zakonnik. Moj probem spociva najma v tom, ze mama ma este brata, ktory zjavne neprejavuje zaujem a ochotu pri rieseni tohoto problemu. Ale v pripade, ze to mama dotiahne do konca, na polovicu pozemku si samozrejme narokuje. Prosim, neviete mi niekto poradit - ake ustanovenie to spravuje, vzhladom na to, ze zrejme nejde o dedicstvo, nakolko islo o dedenie zo zakona a v dedicstve nebol pozemok spomenuty, preto v katastri je uvedeny povodny vlastnik. &ide teda o podielove spoluvlastnictvo v pripade, ak mama na zaklade notarskej zapisnice s prilohami svedkov ziska pozemok??? Ak niekto viete, prosim poradte... Dakujem

    Bubačik je offline (nepripojený) Bubačik

    Bubačik
    Ja sa tiez uz rok snazim dat do poriadku pozemok. Od 4 vlastnikov sme ho kupili za korunu, ja som piaty vlastnik, takze uz vlastnim 5/6tin pozemku. 1/6 patri neznamemu vlastnikovi. Posledna zmienka je v r. 1947 (info z pozem. mapy a z katastra). Podla priezviska sme v dedine obehali vsetkych, no nik danu parcelu nema ani v dedictve, ani nevlastni. Neviem ako dalej, mozem tiez poziadat o vydrzanie pozemku?

    geciak je offline (nepripojený) geciak

    geciak
    Samozrejme, treba nejake to vyjdrenie z obce, ze taky clovek sa tam nenachadza, ani sa nenachadzal poslednych desat rokov. Este treba zaist na Sloovesnky pozemkovy fond do tvojho mesta a informavat sa ci nemaju oni nejaku vedomost o tom vlastnikovi co je zapisany v katastri, lebo oni spravuju pozemky nezistenych vlastnikov.

    Takze ak budes mat potvrdenie z obce a suhlasne stanovisko SPF o vydrzani pozemku, a hospodaril si na nom resp. vlastlin minimalne 10 rokov - nie je tam ziadny problem aby ti notar vyhotovil zapisnicu o vydrzani

    olybaba je offline (nepripojený) olybaba

    olybaba
    pozdravujem,
    najjednoduchsie a zadarmo sa da riesit vydrzanie v tych obciach, kde sa vyhotovuje register - ROEP, podľa § 11 zak.c.180/95 Z.z.

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    olybaba Pozri príspevok
    pozdravujem,
    najjednoduchsie a zadarmo sa da riesit vydrzanie v tych obciach, kde sa vyhotovuje register - ROEP, podľa § 11 zak.c.180/95 Z.z.
    Prosím poraď, čo k tomu potrebujem. Ďakujem

    ascari je offline (nepripojený) ascari

    ascari
    Ja trochu skritizujem tvojich predkov. Aj v 40-50tich rokoch tu boli zákony a právne normy ktoré bolo treba dodržiavať. To sa týka aj vyhotovovania kúpnych zmlúv v tom čase. Keď boli tvoji predkovia lajdáci tak ty za to teraz musíš trpieť.

    samozrejme súhlasím s tým čo ti poradili predo mnou len upresním príspevok čo napísal olybaba. Vydržať pozemok podľa § 11 zak.c.180/95 Z.z sa dá len počas námietkového konania registra ROEP resp. niekedy (nie vždy) aj počas 3ročnej lehoty po zápise ROEP do katastra nehnuteľností. Či je vyhotovený ROEP v tvojej obci zistíš na obecnom úrade alebo na katastri.

    dzastinka1 je offline (nepripojený) dzastinka1

    dzastinka1
    My máme taktiež podobný problém. Sme vlastníkmi pozemku, ktorý obrábame cca 50 rokov, teda môj dedo, potom otec a teraz my. Problém je, že pozemok je napísaný ešte na dedovu sestru, ktorá nemala vlastné deti, iba 3 nevlastné, ktoré sa nárokov na pozemok zriekli. Samozrejme, nikde nie je možné nájsť o tom písomnú zmienku.Notárka nám poradila vyhľadať všetkých dedičov, ktorý nám musia podpísať, že si nebudú uplatňovať žiadne nároky. Lenže to je v dnešnej dobe ťažké, pretože keď ľudia viadia pozemok, idú sa zblázniť bez ohľadu na to, či naň majú alebo nemajú nárok.

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    Riešila som tento problém ,po smrti mamy,kde tiež bola "akože"majiteľkou,ale na katastri som zistila osem iných vlastníkov,ale mama tam nefigurovala.Vybavil to právnik,dohodol u notára,overoval,či žijú majitelia,(je dobré, ak nežijú) ktorí sú na LV a na MÚ,kde sa nehnuteľnosť nachádza som potrebovala: POTVRDENIE O UŽÍVANÍ STAVBY,že sme dom a pozemky dlhodobo užívali.A potom u notára som dostala Osvedčenie vyhlásenia o vydržaní vlastníckeho práva k nehnuteľnosti podľa § 63 Zák.č.397/2000Z.z.

    anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

    anonym222
    dzastinka1 Pozri príspevok
    My máme taktiež podobný problém. Sme vlastníkmi pozemku, ktorý obrábame cca 50 rokov, teda môj dedo, potom otec a teraz my. Problém je, že pozemok je napísaný ešte na dedovu sestru, ktorá nemala vlastné deti, iba 3 nevlastné, ktoré sa nárokov na pozemok zriekli. Samozrejme, nikde nie je možné nájsť o tom písomnú zmienku.Notárka nám poradila vyhľadať všetkých dedičov, ktorý nám musia podpísať, že si nebudú uplatňovať žiadne nároky. Lenže to je v dnešnej dobe ťažké, pretože keď ľudia viadia pozemok, idú sa zblázniť bez ohľadu na to, či naň majú alebo nemajú nárok.
    Notárka Vám poradila dobre. Tak sa to má robiť. Ako sa tie nevlastne deti zriekli toho pozemku? Ústne? Asi to nestačí. Ak sa ich dediči budú domáhať vlastníctva, asi uspejú. Nedávno som riešil jedno vydržanie, ale mal som potrebné dokumenty. Pôvodní vlastníci tiež začali špekulovať, ale som im vysvetlil, že mám platnú zmluvu a ak mi to nepodpíšu, budem sa domáhať vlastníctva súdnou cestou. Tak mi to nakoniec podpísali a všetko potom prešlo OK.

    dzastinka1 je offline (nepripojený) dzastinka1

    dzastinka1
    Z tých troch nevlastných detí dve ešte žijú. Jednu sme navštívili a tá tvrdila, že oni podpísali, že nič nechcú, len bohužiaľ nikto nevie, kde je tá listina a prečo tam práve ten náš pozemok nie je. Druhá dcéra je v kláštore a tá vraj odmieta podpisovať čokoľvek ohľadom pozemkov, chce mať vraj pokoj. Tretí syn mal tri deti, ktoré už pravdepodobne ani nebudú tušiť o čo ide. Takže uvidíme ako sa to vyvinie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.