Zavrieť

Porady

ako skončiť poistku?

Zdravím - neviem či mi poradíte, ale chcela by som ukončiť životné poistenie v jednej poisťovni (neviem či môžem menovať.....). Prosím neviete aký je postup? ako to ukončiť? aký udať dôvod????? dostanem naspäť asi len odkupnú hodnotu však?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Pohar Pozri príspevok
    Zdravím - neviem či mi poradíte, ale chcela by som ukončiť životné poistenie v jednej poisťovni (neviem či môžem menovať.....). Prosím neviete aký je postup? ako to ukončiť? aký udať dôvod?????
    Ukončiť treba výpoveďou, výpovedná lehota je spravidla 6 týždňov (pokiaľ nie je inak dohodnuté vo VPP). Nemusíš uvádzať žiadny dôvod.

    Pohar Pozri príspevok
    dostanem naspäť asi len odkupnú hodnotu však?
    Presne tak, len odkupnú hodnotu, AK máš na ňu nárok.

    Pohar je offline (nepripojený) Pohar

    Pohar
    Chobot Pozri príspevok
    Ukončiť treba výpoveďou, výpovedná lehota je spravidla 6 týždňov (pokiaľ nie je inak dohodnuté vo VPP). Nemusíš uvádzať žiadny dôvod.



    Presne tak, len odkupnú hodnotu, AK máš na ňu nárok.
    čo to znamená "AK"? kedy nemám......

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Pohar Pozri príspevok
    čo to znamená "AK"? kedy nemám......
    Pozri si uzatvorenú zmluvu. Tam to je určite uvedené.

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    Prečo chceš tú poistku končiť?Teraz nie je vhodná doba.Počkaj ako sa situácia vyvinie.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Pohar Pozri príspevok
    čo to znamená "AK"? kedy nemám......
    Pri kratších poistkách máš nárok na odkupnú hodnotu po 1 roku od uzatvorenia poistnej zmluvy. Pri dlhších poistkách (nad 10 rokov) to zvykne byť až po 2 rokoch od uzatvorenia. Teda ak vypovieš zmluvu po 10 mesiacoch trvania poistky, tak nedostaneš nič.

    Chceš vypovedať poistku v Amslico?

    Pohar je offline (nepripojený) Pohar

    Pohar
    Chobot Pozri príspevok
    Pri kratších poistkách máš nárok na odkupnú hodnotu po 1 roku od uzatvorenia poistnej zmluvy. Pri dlhších poistkách (nad 10 rokov) to zvykne byť až po 2 rokoch od uzatvorenia. Teda ak vypovieš zmluvu po 10 mesiacoch trvania poistky, tak nedostaneš nič.

    Chceš vypovedať poistku v Amslico?
    ano amslico
    vieš ja tam mam aj iný problém......
    nemám sa ani s kým poradiť . zmluvy nám robil ( mne a manželovi) jeho brat....ktorý s nami už 5 rokov nekomunikuje......a ja potrebujem spraviť tam aj nejaké zmeny - napríklad doplniť dcéru a tak.....v centrále to riešia už 2 mesiace a nič.......
    môžeš poradiť?? aj s tým poradcom?

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Treba ísť priamo na agentúru pod ktorou je vedený ten brat ( väčšinou do okresného mesta a tam požiadať konkrétneho vedúceho o zmenu osoby ktorá sa stará o vašu poistku.nemal by byť s tým problém.

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    Pohar Pozri príspevok
    čo to znamená "AK"? kedy nemám......
    Ty sa pýtaš na kapitalovu životnu poistku? Zvycajne prve roky ämožno tak 3 nedostanes naspeť nič. Potom je odkupna hodnota stale nizka. Napr. v 4.roku už mas zaplatene poistne na hodnote H, pričom odkupna hodnota je H/3. Ako sa blíži datum dožitia, tak sa odkupna hodnota blíži sume na vyplatenie.

    Apropo, aku poistovnu riešiš? Amslico? Ja tam mam kapitalovku od roku 2001. Ved neblaznite, to je davova psychoza? Ved na slovensku je samostatny subjekt, dcera. A poistovne maju svoje pozicie zichrovane cez zaisťovne. Komu prasknu nervy a zruší poistku, da zarobiť poisťovni.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    duves Pozri príspevok
    Ty sa pýtaš na kapitalovu životnu poistku? Zvycajne prve roky ämožno tak 3 nedostanes naspeť nič. Potom je odkupna hodnota stale nizka. Napr. v 4.roku už mas zaplatene poistne na hodnote H, pričom odkupna hodnota je H/3. Ako sa blíži datum dožitia, tak sa odkupna hodnota blíži sume na vyplatenie.

    Apropo, aku poistovnu riešiš? Amslico? Ja tam mam kapitalovku od roku 2001. Ved neblaznite, to je davova psychoza? Ved na slovensku je samostatny subjekt, dcera. A poistovne maju svoje pozicie zichrovane cez zaisťovne. Komu prasknu nervy a zruší poistku, da zarobiť poisťovni.
    Presne tak, poisťovňa vyplatí len odkupnú hodnotu a zvyšok zostane poisťovni na vykrytie nákladov.

    Heeelenocka je offline (nepripojený) Heeelenocka

    Heeelenocka
    No, pri životných zmluvách nemusíš dodržať 6 týždňovú lehotu, jednoducho vypovieš a je to.Ani dôvod nemusíš udávať.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Heeelenocka Pozri príspevok
    No, pri životných zmluvách nemusíš dodržať 6 týždňovú lehotu, jednoducho vypovieš a je to.Ani dôvod nemusíš udávať.
    A toto máš odkiaľ??

    Aj pri životných poistkách platí 6 týždňová výpovedná lehota. V závislosti od podania sa odvíja skončenie poistky. Ak máš ročné poistné obdobie, tak ak nestihneš tých 6 týždňov pred koncom poistného obdobia, tak sa ti poistka zruší až v nasledujúcom roku a zbytočne budeš platiť poistné za 1 rok!

    Ak je poistné obdobie mesačné, tak sa skončenie poistky posunie max. o jeden mesiac. Ale výpovedná lehota 6 týždňov platí!

    Heeelenocka je offline (nepripojený) Heeelenocka

    Heeelenocka
    Sorry, nebola som tu nejaký čas, a tak reagujem až teraz. S tou výpoveďou pri životných poistkách nemáš pravdu.

    biaaa je offline (nepripojený) biaaa

    biaaa
    Vypovedna lehota pri poistkach je vacsinou 1 mesiac (samozrejme zavisi od poistovne ale treba si pozret aj obch. podmienky) vzdy ku koncu mesiacu.
    Odporucam dorucit vypoved najneskor k 19 dnu v mesiaci.
    T.j. ak dodas vypoved napr. 19.11 mala by byt akceptovana a zmluva by mala byt zrusena k 1.12. - vyplatenie by malo potom prebehnut cca do 20.12.
    Vypoved odporucam podat pisomne priamo na pobocke, aj s cislom uctu kam ma byt vyplatena suma.

    Ano - Dostanes len odkupnu hodnotu.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Heeelenocka Pozri príspevok
    Sorry, nebola som tu nejaký čas, a tak reagujem až teraz. S tou výpoveďou pri životných poistkách nemáš pravdu.
    Môžeš mi to nejako podložiť ustanoveniami právnych predpisov, v čom nemám pravdu? V 6 týždňovej výpovednej lehote? Tak potom to u nás vo firme budeme musieť upraviť, lebo naša poisťovňa uplatňuje 6 týždňovú výpovednú lehotu pre väčšinu poistných produktov - píšem väčšinu. lebo Obč. zákonník štandardne určuje 6 týždňovú VL a poisťovne sa od nej môžu odkloniť len v prospech poisteného.

    § 800 ods. 1:

    (1) Poistenie, pri ktorom je dojednané bežné poistné, zanikne výpoveďou ku koncu poistného obdobia; výpoveď sa musí dať aspoň šesť týždňov pred jeho uplynutím.

    Heeelenocka je offline (nepripojený) Heeelenocka

    Heeelenocka
    Ano, cituješ paragrafy,ale život je o inom. Poistenie predsa zanikne aj neplatením následného poistného / do 1 mesiaca od doručenia výzvy/, poistka zaniká alebo sa mení na redukovanú. Hovoríme, samozrejme o kapitálových život. poisteniach. V praxi sa ,,životky" vypovedávajú hocikedy, nečaká sa na 6 týždňovú výpovednú lehotu.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Heeelenocka Pozri príspevok
    Ano, cituješ paragrafy,ale život je o inom. Poistenie predsa zanikne aj neplatením následného poistného / do 1 mesiaca od doručenia výzvy/, poistka zaniká alebo sa mení na redukovanú. Hovoríme, samozrejme o kapitálových život. poisteniach. V praxi sa ,,životky" vypovedávajú hocikedy, nečaká sa na 6 týždňovú výpovednú lehotu.
    Ale skončenie poistnej zmluvy z dôvodu neplatenia poistného je niečo úplne iné, ako výpoveď poistnej zmluvy. To nemôžeš s tým porovnať. TO nie je skončenie poistky výpoveďou! A poistka nezanikne pre neplatenie automaticky, záleží na poisťovni, kedy a či poistku zruší z dôvodu neplatenia.

    A môžem ťa uistiť, že aj v praxi sa životky vypovedajú so 6 týždňovou výpovednou lehotou (zo strany poisteného či poistníka, lebo poisťovňa nemôže poistku vypovedať). Na akú prax sa odvolávaš, kde si videla takú prax? Robíš v poisťovni?

    Heeelenocka je offline (nepripojený) Heeelenocka

    Heeelenocka
    Nie, nerobím, ale mám s tým skúsenosti, že to ide aj mimo tých 6 týždňov. Pri životkách. Ale všade je to asi o inom, a záleží od ľudí a od ochoty.

    Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

    optimistka Leila2006
    V lete som zrušila kapitálové poistenie v Allianzi - dohodou - do 2 týždňov som mala peniaze na účte. Takže zrejme to v niektorých prípadoch ide.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Leila2006 Pozri príspevok
    V lete som zrušila kapitálové poistenie v Allianzi - dohodou - do 2 týždňov som mala peniaze na účte. Takže zrejme to v niektorých prípadoch ide.
    TO je dohodou a nie výpoveďou. To je ako pri pracovnom pomere - tiež je výpovedná doba 2 mesiace, ale ak skončíte PP dohodou, tak výpovedná doba nie je. A dohoda je len na dobrej vôli poisťovni. Nie je to nárokovateľné.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Pohar Pozri príspevok
    ano amslico
    vieš ja tam mam aj iný problém......
    nemám sa ani s kým poradiť . zmluvy nám robil ( mne a manželovi) jeho brat....ktorý s nami už 5 rokov nekomunikuje......a ja potrebujem spraviť tam aj nejaké zmeny - napríklad doplniť dcéru a tak.....v centrále to riešia už 2 mesiace a nič.......
    môžeš poradiť?? aj s tým poradcom?
    Ja som zrusil poistku v Amslicu bez problemov, peniaze poslali na ucet, ziaden dovod uvadzat nemusis. Samozrejme - je mozne, ze teraz sa budu trocha trhat, lebo vela ludi rusi zmluvy. Ja som poistku vypovedal este pred financnou krizou.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.