Zavrieť

Porady

výpoveď nájomnej zmluvy

Dobry den!
Neviem, ci som sa zaradila do tej spravnej "miestnosti", no dufam, ze sa najde niekto, kto mi poradi.

Mam takyto problem:
V maji som uzavrela najomnu zmluvu na dobu urcitu (na jeden rok). Chcela by som sa ale prestahovat a zrusit tuto najomnu zmluvu. Len neviem, ci by to bolo mozne. Viem, ze zakon hovori, ze je mozne podat vypoved najomnej zmluvy, v tom pripade plynie trojmesacna vypovedna lehota. Lenze to sa vztahuje na najomnu zmluvu uzavretu na dobu neurcitu. Ako je to v pripade, ze najomna zmluva bola uzavreta na dobu urcitu? Je mozne nejakym sposobom zrusit tuto najomnu zmluvu? Alebo musim v tomto byte zotrvat, resp. platit najomne cely rok? V realitnej kancelarii, v ktorej som zmluvu podpisovala, mi povedali, ze nemozem podat vypoved. Dana zmluva sa da zrusit len dohodou medzi mnou a prenajimatelom bytu. Resp. ze musim najst za mna nahradu, cize niekoho, kto to najomne bude za mna platit...
V zmluve mam osetrenu len vypoved zo strany prenajimatela. Vypovedou zo strany najomcu sa nezaobera. Domnievam sa, ze z toho dovodu, ze je uzavreta na dobu urcitu :-)

Velmi pekne vam vopred dakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    danipak Pozri príspevok
    Dobry den!
    Neviem, ci som sa zaradila do tej spravnej "miestnosti", no dufam, ze sa najde niekto, kto mi poradi.

    Mam takyto problem:
    V maji som uzavrela najomnu zmluvu na dobu urcitu (na jeden rok). Chcela by som sa ale prestahovat a zrusit tuto najomnu zmluvu. Len neviem, ci by to bolo mozne. Viem, ze zakon hovori, ze je mozne podat vypoved najomnej zmluvy, v tom pripade plynie trojmesacna vypovedna lehota. Lenze to sa vztahuje na najomnu zmluvu uzavretu na dobu neurcitu. Ako je to v pripade, ze najomna zmluva bola uzavreta na dobu urcitu? Je mozne nejakym sposobom zrusit tuto najomnu zmluvu? Alebo musim v tomto byte zotrvat, resp. platit najomne cely rok? V realitnej kancelarii, v ktorej som zmluvu podpisovala, mi povedali, ze nemozem podat vypoved. Dana zmluva sa da zrusit len dohodou medzi mnou a prenajimatelom bytu. Resp. ze musim najst za mna nahradu, cize niekoho, kto to najomne bude za mna platit...
    V zmluve mam osetrenu len vypoved zo strany prenajimatela. Vypovedou zo strany najomcu sa nezaobera. Domnievam sa, ze z toho dovodu, ze je uzavreta na dobu urcitu :-)

    Velmi pekne vam vopred dakujem za radu.
    Bohužiaľ, realitka má pravdu. Nájom nebytového priestoru, ktorý je dohodnutý na dobu určitú nemožno vypovedať bez dôvodu. Zákon 116/1990 v §9 ods. 3 presne uvádza dôvody, kedy môže nájomca vypovedať zmluvu:

    (3) Nájomca môže písomne vypovedať zmluvu uzavretú na určitý čas pred uplynutím dojednaného času, ak

    a) stratí spôsobilosť prevádzkovať činnosť, na ktorú si nebytový priestor najal;
    b) nebytový priestor sa stane bez zavinenia nájomcu nespôsobilý na dohovorené užívanie;
    c) prenajímateľ hrubo porušuje svoje povinnosti vyplývajúce z § 5 ods. 1.


    Inak si povinná platiť nájom až do ukončenia doby nájmu, pokiaľ sa nedohodnete inak.

    Trojmesačná výpovedná lehota platí pri nájme na dobu neurčitú.

    aksas2 je offline (nepripojený) aksas2

    aksas2
    danipak Pozri príspevok
    Dobry den!
    Neviem, ci som sa zaradila do tej spravnej "miestnosti", no dufam, ze sa najde niekto, kto mi poradi.

    Mam takyto problem:
    V maji som uzavrela najomnu zmluvu na dobu urcitu (na jeden rok). Chcela by som sa ale prestahovat a zrusit tuto najomnu zmluvu. Len neviem, ci by to bolo mozne. Viem, ze zakon hovori, ze je mozne podat vypoved najomnej zmluvy, v tom pripade plynie trojmesacna vypovedna lehota. Lenze to sa vztahuje na najomnu zmluvu uzavretu na dobu neurcitu. Ako je to v pripade, ze najomna zmluva bola uzavreta na dobu urcitu? Je mozne nejakym sposobom zrusit tuto najomnu zmluvu? Alebo musim v tomto byte zotrvat, resp. platit najomne cely rok? V realitnej kancelarii, v ktorej som zmluvu podpisovala, mi povedali, ze nemozem podat vypoved. Dana zmluva sa da zrusit len dohodou medzi mnou a prenajimatelom bytu. Resp. ze musim najst za mna nahradu, cize niekoho, kto to najomne bude za mna platit...
    V zmluve mam osetrenu len vypoved zo strany prenajimatela. Vypovedou zo strany najomcu sa nezaobera. Domnievam sa, ze z toho dovodu, ze je uzavreta na dobu urcitu :-)

    Velmi pekne vam vopred dakujem za radu.
    Nechcem vyzerať blbo, ale mne z toho nevychádza, že sa jedná o nebyťák) Netýka sa otázka náhodou bytu?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    aksas2 Pozri príspevok
    Nechcem vyzerať blbo, ale mne z toho nevychádza, že sa jedná o nebyťák) Netýka sa otázka náhodou bytu?
    Zadávateľ otázky to neuviedol. Potom sa človek zbytočne namáha a musí hádať, o čo ide - či o byt alebo nebyt. Teraz riešim kopec prípadov výpovedí (aj nájomnej zmluvy na nebytový priestor), lebo firma sa sťahuje, tak som to bral z profesionálnej deformácie ako nebytový priestor.

    Sory.

    AK ide o byt, tak to sa riadi obč. zákonníkom § 710 - Zánik nájmu bytu


    (1) Nájom bytu zanikne písomnou dohodou medzi prenajímateľom a nájomcom alebo písomnou výpoveďou.

    (2) Ak bol nájom bytu dohodnutý na určitý čas, zanikne tiež uplynutím tohto času. Ustanovenie § 676 ods. 2 neplatí pre zánik nájmu bytu.

    (3) Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu. Na doručovanie písomnej výpovede nájmu bytu sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu.5a)

    (4) Ak bola daná výpoveď z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d), že nájomca nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu, a preukáže, že ku dňu doručenia výpovede bol v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, 5b) výpovedná lehota sa predlžuje o ochrannú lehotu, ktorá trvá šesť mesiacov.


    V takom prípade v zmysle ods. 3 môže nájomca vypovedať zmluvu. Ak nebola v zmluve dohodnutá dlhšia výpovedná doba, platí tá 3-mesačná. A nevidím v ustanovení, že by nebolo možné vypovedať zmluvu, ak je na dobu určitú.
    A čo potom § 678, ktorý hovorí o tom, že výpovedná doba, vypratanie a odovzdanie platia iba vtedy, ak zmluva alebo osobitné predpisy neustanovujú inak.
    ?????
    Neznamená to to, že si môžem určiť kratšiu výpovednú dobu,ako stanovuje zákon?

    M.
    vodnarica
    Re: výpoveď nájomnej zmluvy

    A čo potom § 678, ktorý hovorí o tom, že výpovedná doba, vypratanie a odovzdanie platia iba vtedy, ak zmluva alebo osobitné predpisy neustanovujú inak.?????Neznamená to to, že si môžem určiť kratšiu výpovednú dobu,ako stanovuje zákon?M.
    __________________________________________________ __________________________________________________ ____________________

    Vodnarica, §678 OZ patrí k všeobecným ustanoveniam nájmu. Osobitné ustanovenia medzi, ktoré patrí aj §710 sú tu práve na to, aby poskytovali ochranu nájomcov bytov. Jeho znenie je:

    § 710 OZ
    "Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu."

    Prenajímateľ môže určiť v zmluve aj dlhšiu lehotu, ale kratšiu absolutne nie.

    výpoveď nájomnej zmluvy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.