Zavrieť

Porady

vie mi niekto poradit?

ahojte vsetci, mam zivnostnika zvaraca, ktory ma prijmi mesacne 40 000 ale vydavky iba min.napr.nafta a odpis auta. Uplatnujem na nom pausalne vydavky lenze dan mu vyjde strasne vysoka...vie mi niekto s tym pomoct...ako znizit tu dan???
prijmy za rok 480 000
40%vydavky 192 000
podnika prvy rok takze SP neplati, a ZP mu robi cca.12000 - 13000

dakujem za radu....teda ak sa nejaka najde, ako znizit tu dan...
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

A kde a ako vykonáva svoju živnosť? Nemá výdavky napr. s nájmom priestoru, elektrinou, materiálom, telefónom atp.? Možno by sa mu oplatil "nepaušál".
0 0
iva novakova iva novakova

iva novakova je offline (nepripojený) iva novakova

nemá okrem toho ziadne vydavky...lebo podnika vo firme...a tam proste elektrinu ma od "zamestnavatela"aj material,telefon ten ma ale to ho nejak nezachrani...
fakt neviem co s nim...
ved ma nakope do ... ked mu zahlasim dan 30 000
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

To je ten istý, čo mu robíš JÚ? :
http://www.porada.sk/t90248-zaciatoc...vnostnici.html

Podľa toho, čo teraz píšeš, to vyzerá na závislú prácu.
0 0
iva novakova iva novakova

iva novakova je offline (nepripojený) iva novakova

nie...on nerobi JU...proste si uplatnuje pausal...
0 0
iva novakova iva novakova

iva novakova je offline (nepripojený) iva novakova

viem ze sa to dozviem na zivnostenskom urade...ale len taky dotaz zvaraci su remeselna cinnost...cize si uplatnuju az 60%????nie len 40%???spravne???
0 0
iva novakova iva novakova

iva novakova je offline (nepripojený) iva novakova

prave som si nasla zoznam remeselných živnosti a je totalna kravina ze zvaraci tam nepatria cize si neuplatnuju pausal 60%,ale zamocnici tam patria...pane boze to je logika
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Zmier sa s tým, že daň bude mať vysokú. Vysoký príjem - nízke náklady = vysoká daň.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Daň bude mať cca. 33 tisíc. Ostane mu 450 tisíc. Ver tomu, že veľa živnostníkov by sa aj tomu potešilo.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

iva novakova Pozri príspevok
ahojte vsetci, mam zivnostnika zvaraca, ktory ma prijmi mesacne 40 000 ale vydavky iba min.napr.nafta a odpis auta. Uplatnujem na nom pausalne vydavky lenze dan mu vyjde strasne vysoka...vie mi niekto s tym pomoct...ako znizit tu dan???
prijmy za rok 480 000
40%vydavky 192 000
podnika prvy rok takze SP neplati, a ZP mu robi cca.12000 - 13000

dakujem za radu....teda ak sa nejaka najde, ako znizit tu dan...
On síce nemá povinnosť platiť odvody do SP ale na druhej strane môže platiť odvody. Bude mať istotu ak by sa náhodou niečo udialo. Zhoršenie zdravotného stavu napr. a môže mať platené aspoň nemocenské poistenie. Jeden nikdy nevie kedy bude potrebovať PN a PN do DP sa neuvádza ako príjem ... takisto môže mať aj životnú poistku, ktorou si môže znížiť zákla dane. V konečnom dôsledku keď sa pozrieš na živnostenský list a má uvedenú ohlasovaciu živnosť je to jednoznačne remeselná živnosť. Treba zvážiť aj náklady... nejaký nákup zariadenia alebo vec vhodnú k živnosti. A vtedy by sa mu určite oplatilo vieš účtovníctvo.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
iva novakova Pozri príspevok
nemá okrem toho ziadne vydavky...lebo podnika vo firme...a tam proste elektrinu ma od "zamestnavatela"aj material,telefon ten ma ale to ho nejak nezachrani...
fakt neviem co s nim...
ved ma nakope do ... ked mu zahlasim dan 30 000
Od zamestnávateľa má aj ochranné pracovné prostriedky? Tie zvárači potrebujú ako soľ. A nie je to ani zanedbateľná čiastka.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Danila Pozri príspevok
Od zamestnávateľa má aj ochranné pracovné prostriedky? Tie zvárači potrebujú ako soľ. A nie je to ani zanedbateľná čiastka.
Žartuješ Dani? Tie má ešte "vyfasované "
0 0
iva novakova iva novakova

iva novakova je offline (nepripojený) iva novakova

presne tak vsetko "fasuje"cize ziadne vydavky nema...dakuje vsetkym za nazory...ale nakoniec som sa rozhodla ze asi mu budem viest teda ucto...urcite ma vyssie vydavky ako 40%z prijmov teda dufam
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

iva novakova Pozri príspevok
presne tak vsetko "fasuje"cize ziadne vydavky nema...dakuje vsetkym za nazory...ale nakoniec som sa rozhodla ze asi mu budem viest teda ucto...urcite ma vyssie vydavky ako 40%z prijmov teda dufam
ivka, to pochybujem, zváračov som robila. K paušálnym výdavkom sa prípočítavajú zaplatené odvody do zdr.poisťovne, ako si písala v prvom príspevku...

Pri vedení účtovníctva niektorí chcú znižovať základ dane výdavkami za použitie súkromného mot.vozidla /paušálom za použitie súkr.motor.vozidla na cestu do "zamestnania"...
Naposledy upravil veronikasad : 21.09.08 at 10:09
0 0
iva novakova iva novakova

iva novakova je offline (nepripojený) iva novakova

tomuto trosku nerozumiem...co pochybujes???ty si ich robila cez pausal,alebo evidovala ucto???
0 0
iva novakova iva novakova

iva novakova je offline (nepripojený) iva novakova

aha...no a pausal si im teda robila len 40%?no sak to ze oni maju len tie pracovne cesty,no a vlastne odpis auta poniektory,ale to moc nezachrani stale to aj tak neni dost na 40% z prijmu....
0 0
iva novakova iva novakova

iva novakova je offline (nepripojený) iva novakova

mozem sa spytat vsimla som si ze si s pd,nahodou ten zamestnavatel nebol vo vacsine konkretna zvaracska skola ktora je v pd?teda lebo ja mam hlavne odtadial chalanov ktorym robim ucto...a nad hentou teoriou faktura som neuvazovala...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

iva novakova Pozri príspevok
mozem sa spytat vsimla som si ze si s pd,nahodou ten zamestnavatel nebol vo vacsine konkretna zvaracska skola ktora je v pd?teda lebo ja mam hlavne odtadial chalanov ktorym robim ucto...a nad hentou teoriou faktura som neuvazovala...
Ivka, takéto veci nerieš, ty si účtovníčka a účtuješ to, čo ti prinesie klient. Možno o niektorých prídeš, ale budeš kludne správať. Zvárači sú kapitola sama o sebe.
0 0
iva novakova iva novakova

iva novakova je offline (nepripojený) iva novakova

len tu je problem ze ti klienti sú buď rodina alebo známi dost blízki...ale sak to je jedno...proste uplatnim si pausal...teda 40% a ich problem tak povediac....
0 0
Lídia Lídia

Lídia je offline (nepripojený) Lídia

Tiež robím paušál SZČO, ale klampiarovi, takže má 60% paušál. Odpočítavam mu len odvody do poisťovne a kedže si platí životnú poistnku, tak aj to v sume 12 000 Sk. do daňového tieto doklady prikladám ako súčasť.
Iné výdavky sa nedajú odpočítavať pri paušali= preto je paušál.
==================
Ak chceš pomôcť a je to nejaká blízka osoba, tak je výhodnejšie pre neho, ale Ty s tým budeš mať viacej práce, mu urobiť riadne účtovníctvo,výdavky - napr. používanie motorového vozidla na súkromné účely, cesťáky atď., len tam treba dať pozor na zaplatenie cestnej dane a iné....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Lídia Pozri príspevok
Tiež robím paušál SZČO, ale klampiarovi, takže má 60% paušál. Odpočítavam mu len odvody do poisťovne a kedže si platí životnú poistnku, tak aj to v sume 12 000 Sk. do daňového tieto doklady prikladám ako súčasť.
Iné výdavky sa nedajú odpočítavať pri paušali= preto je paušál.
==================
Ak chceš pomôcť a je to nejaká blízka osoba, tak je výhodnejšie pre neho, ale Ty s tým budeš mať viacej práce, mu urobiť riadne účtovníctvo,výdavky - napr. používanie motorového vozidla na súkromné účely, cesťáky atď., len tam treba dať pozor na zaplatenie cestnej dane a iné....
životnú poistku nemôžeš pripočítať k paušálnym výdavkom. Je to odpočitatelná položka od základu dane,
0 0
Načítať ďalšie