Zavrieť

Porady

Osobná asistencia

Prosím má niekto skúsenosti s osobnou asistenciou, nie z daňového hľadiska, ale z hľadiska zdravotného a sociálneho poistenia? Ide mi totiž o to, že zdravotná poisťovňa po podaní daňového priznania za rok 2004 chce po študentke poistné a osobná asistencia dosiahla cca 44 000,- za 8 mesiacov. Nenašla som k ich tvrdeniu žiadnu oporu v zákone, odvolávajú sa len na nejaké nariadenie z centrály.
Naposledy upravil beatap : 06.05.05 at 05:49
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    punnk je offline (nepripojený) punnk

    punnk
    ja mam osobneho asistenta uz 2 roky a platila som 420 korun mes za neho a vsetko bolo v poriadku tento rok si on uz zdr.poi. neplati

    karpis je offline (nepripojený) karpis

    karpis
    OD januára 2005 sa z príjmov dosiahnutých za Osobnú asistenciu poistné na Zdravotné poistenie neodvádza.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    V roku 2004 sa osobní asistenti, ak neboli zdravotne poistení ako zamestnanci alebo ako SZČO, posudzovali ako tzv. dobrovoľne nezamestnané osoby (štát za ne poistné neplatil) - viď § 10 ods.2 zákona 273/1994.

    Platili 420 Sk mesačne, ich VZ však bol daný ako ich zdaniteľný príjem, takže ak bude chcieť poisťovňa 14% zo zdaniteľného príjmu - z tých 44 tisíc, tak sa nečudujte.
    beatap
    Prosím má niekto skúsenosti s osobnou asistenciou, nie z daňového hľadiska, ale z hľadiska zdravotného a sociálneho poistenia? Ide mi totiž o to, že zdravotná poisťovňa po podaní daňového priznania za rok 2004 chce po študentke poistné a osobná asistencia dosiahla cca 44 000,- za 8 mesiacov. Nenašla som k ich tvrdeniu žiadnu oporu v zákone, odvolávajú sa len na nejaké nariadenie z centrály.
    no majú pravdu, len si treba vziať zákon pred 08/2005 od 1.9. je to trošku iné tam sa prepočítava príjem. Takže: do 1.9. je povinnosť platiť z osobnej asistencie ZP, a od 1.9. ak bola poistencom štátu podľa §11, tak len ak príjem za 09-12 presiahol 13000,--
    a je v tom chaos, to bude sranda pracovať na takýchto ročných zúčtovaniach, to sa bude dať aj zlatom vyložiť :-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.