Zavrieť

Porady

Svadba

Ahote poradáci,
prosím poradte mi, túto sobotu žením syna a mám problém.
Neviem koľko penazí sa dáva farárovi za sobášny obrad.
A ešte mi prosím pošlitel text odobierky nevesty a text prípitku na hostine.
Ďakujem vám všetkým,
čaute Enviros
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

    Som, kto som... AlaNR
    kuk sem:
    sú tam aj texty aj všeličo http://www.svadbazlasky.sk/index.php....html#svadba-8

    poprípade si do google daj vyhľadávať svadba, a nájde ti veľa stránok s takouto tematikou

    Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

    optimistka Leila2006
    Enviros Pozri príspevok
    Neviem koľko penazí sa dáva farárovi za sobášny obrad.
    Závisí od toho, koľko chceš a aj môžeš dať. Na dedine je to však aj otázka prestíže, tam sa to dozvedia všetci, jednoducho, musíš si to dobre premyslieť, aby si sa neskôr nemusel hanbiť, že si dal, povedzme málo.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Ja si zasa myslim, ze sa nedava nic, mam dojem, ze my sme nedali nic, lebo sme sa brali v kostole inej farnosti a farar bol zasa z dalsej farnosti, tak sme mu dali na pamiatku maly vecny darcek (v podstate suvenir). Ina vec je, ze sa clovek moze rozhodnut pri takejto vyznamnej prilezitosti podporit rozpocet fary, ale je to cisto dobrovolne. Myslim ze zalezi na tom, aky mate vztah k fare a jej majetku, ci mladi aj nadalej budu chciet chodit do kostola a ci im bude alebo nebude jedno, v akom stave cirkevne budovy su.

    Tiez zalezi myslim na vasej financnej situaci, ale opat zdoraznujem, ze sobas by nemala byt platena sluzba.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Leila2006 Pozri príspevok
    Závisí od toho, koľko chceš a aj môžeš dať. Na dedine je to však aj otázka prestíže, tam sa to dozvedia všetci, jednoducho, musíš si to dobre premyslieť, aby si sa neskôr nemusel hanbiť, že si dal, povedzme málo.
    Súhlasím s misomiso a len dodám, že človek sa má hanbiť za iné činy.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Leila2006 Pozri príspevok
    Závisí od toho, koľko chceš a aj môžeš dať. Na dedine je to však aj otázka prestíže, tam sa to dozvedia všetci, jednoducho, musíš si to dobre premyslieť, aby si sa neskôr nemusel hanbiť, že si dal, povedzme málo.
    Tradicie vo vseobecnosti (dedinu nevynimajuc) su take, ake ich my utvarame. Nema zmysel trapit sa vecami, ktore nedavaju zmysel iba preto, ze nam ktosi tvrdi, ze su sucastou nejakej tradicie. Kazdy by mal sam uvazovat nad tym, ktore tradicie treba zachovat a ktore ignorovat. S tym aj priamo suvisi otazka, za co sa hanbit a za co nie.

    milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

    milagros208
    Neviem síce koľko sme dávali farárovi, ale pred 10 rokmi sme boli povinní za obrad zaplatiť 500 sk.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    milagros208 Pozri príspevok
    Neviem síce koľko sme dávali farárovi, ale pred 10 rokmi sme boli povinní za obrad zaplatiť 500 sk.
    Nie..farárovi neplať niť (teda pokiaľ nechceš nahodou dobrovoľne prispieť na kostol alebo pod. - tzv oferu alebo ako sa to volá) - ale vykonať pohreb alebo sobáš je jeho normálny job...

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    machinak Pozri príspevok
    Nie..farárovi neplať niť (teda pokiaľ nechceš nahodou dobrovoľne prispieť na kostol alebo pod. - tzv oferu alebo ako sa to volá) - ale vykonať pohreb alebo sobáš je jeho normálny job...
    Samozrejme. Ulohou knaza je naplnit nebo spasenymi dusami, nie naplnit svoju alebo farsku penazenku. Ked nejaky knaz isiel za knaza zo zistnych dovodov, nech pyta peniaze od tych, ktori si myslia, ze peniazmi si mozu ziskat spasenie.

    Ina vec je, ze ak ma mat sobas v kostole nejaky vyznam, predpoklada sa dalsi zivot novomalzelov v sulade s vierou - teda v cirkvi. Cirkev, ako je vseobecne zname sice dostava dotiacie od statu (v podobe platov duchovnych), no na obnovua prevadzku chramov a budov sa skladaju veriaci na baze dobrovolnosti. Napriek tomu, ze je to dobrovolne sa asi tazko bude dobre ktokolvek citit v akomkolvek spolocenstve ludi, kde vyuziva nejake sluzby, ak sam nebude nijako prispievat. Teda svedomie kazdemu veriacemu kaze prispievat na potreby spolocenstva, teda cirkvi.

    To ale neznamena, ze by tieto prispevky mali nejako suvisiet s vysluhovanim sviatosti (nepr. sobas). Ked prispievam pravidelne podla svojich moznosti, na prevadzku kostole, tak je to O.K. Ak mam dojem ze nasa farnost je natolko bohata, ze moje prispevky nepotrebuje a rozhodnem sa namiesto toho podporovat nejake krestanske misie v Afrike, ci prevadzaku nejakeho charitneho domu u nas, tiez je to O.K. Dolezite je, aby sa clovek nehanbil sam pred sebou, nie pre ostatnymi z dediny.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Ja osobne som mal sobáš v kostole (evanjelickom) i keď som nekrstený neznaboh..ale manželka chcela, tak som chcel vyjst v ústrety. Ale pre sobášom sme boli na "pohovore" s farárom a silou mocou nám nanucoval, že i naše deti musia byť pokrstené evanjelickou vierou. To dosť pobúrilo i manželku, pretože to robil systémom ľudí, ktorý chodia od domu k domu a presviedčajú ostatných na svoju vieru...
    Nakoniec sme mu to "nasilu" sľúbili a boli spokojné obidve strany (samozrejme, že deti krstené neboli ani nebudú - keď mal farár taký prístup).
    Nakoniec sme zistili, prečo to robil. Platí príslovie viac ovečiek...viac money (cirkevná daň a pod.) Takže ak sa cirkev správa trhovo..nemám prečo byť veriaci.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    machinak Pozri príspevok
    Ja osobne som mal sobáš v kostole (evanjelickom) i keď som nekrstený neznaboh..ale manželka chcela, tak som chcel vyjst v ústrety. Ale pre sobášom sme boli na "pohovore" s farárom a silou mocou nám nanucoval, že i naše deti musia byť pokrstené evanjelickou vierou. To dosť pobúrilo i manželku, pretože to robil systémom ľudí, ktorý chodia od domu k domu a presviedčajú ostatných na svoju vieru...
    Nakoniec sme mu to "nasilu" sľúbili a boli spokojné obidve strany (samozrejme, že deti krstené neboli ani nebudú - keď mal farár taký prístup).
    Nakoniec sme zistili, prečo to robil. Platí príslovie viac ovečiek...viac money (cirkevná daň a pod.) Takže ak sa cirkev správa trhovo..nemám prečo byť veriaci.
    No ja teda neviem, ale keďže túto problematiku veľmi neovládam, naivne som sa domnievala, že aspoň to cirkevné je z presvedčenia a vládne tam poriadok.Ale ako všade inde " od buka - do buka".

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    misomiso Pozri príspevok
    Dolezite je, aby sa clovek nehanbil sam pred sebou, nie pre ostatnymi z dediny.

    Súhlas. Ak sa odo mňa niekto odvráti len preto, že som "všimné" nedala (jedno či farár, lekár, atp....), potom som nikoho a nič nestratila. Na mieste činu nezáleží, skutoční priatelia takéto niečo neodsudzujú.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Danila Pozri príspevok
    No ja teda neviem, ale keďže túto problematiku veľmi neovládam, naivne som sa domnievala, že aspoň to cirkevné je z presvedčenia a vládne tam poriadok.Ale ako všade inde " od buka - do buka".

    Som to sľúbil ešte dávno pred svadbou s podmienkou, že zostanem nepokrstený. A ako svedka som si pre istotu ešte zobral katolíka... Dúfal som, že toto už cez pravého evanejlického farára neprejde a svadba bude normálne na úrade. Ale zažmúril oči...
    Takže ako vravíš - od buka do buka..

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    machinak Pozri príspevok
    Ja osobne som mal sobáš v kostole (evanjelickom) i keď som nekrstený neznaboh..ale manželka chcela, tak som chcel vyjst v ústrety. Ale pre sobášom sme boli na "pohovore" s farárom a silou mocou nám nanucoval, že i naše deti musia byť pokrstené evanjelickou vierou. To dosť pobúrilo i manželku, pretože to robil systémom ľudí, ktorý chodia od domu k domu a presviedčajú ostatných na svoju vieru...
    Nakoniec sme mu to "nasilu" sľúbili a boli spokojné obidve strany (samozrejme, že deti krstené neboli ani nebudú - keď mal farár taký prístup).
    Nakoniec sme zistili, prečo to robil. Platí príslovie viac ovečiek...viac money (cirkevná daň a pod.) Takže ak sa cirkev správa trhovo..nemám prečo byť veriaci.
    machinak Pozri príspevok
    Som to sľúbil ešte dávno pred svadbou s podmienkou, že zostanem nepokrstený. A ako svedka som si pre istotu ešte zobral katolíka... Dúfal som, že toto už cez pravého evanejlického farára neprejde a svadba bude normálne na úrade. Ale zažmúril oči...
    Takže ako vravíš - od buka do buka..
    Tak neviem, ale to Ty mi Machinak pripadas "od buka do buka". Naozaj nechapem vas sobas v kostole. Aky to ma vyznam, ak ste neveriaci? Kedze manzelka trvala na sobasi v kostole, dalo by sa predpokladat, ze aspon ona je veriaca. Lenze ak ju poburila ta zakladna a logicka poziadavka, ze deti maju byt vychovavane vo viere, tak to znamena, ze aj ona je neveriaca.

    O.K., naozaj nic proti ateistom. Ale preco sa dvaja ateisti rozhodnu obtazovat farara s nejakym sobasom v kostole, to naozaj nechapem...

    Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

    optimistka Leila2006
    Leila2006 Pozri príspevok
    Závisí od toho, koľko chceš a aj môžeš dať. Na dedine je to však aj otázka prestíže, tam sa to dozvedia všetci, jednoducho, musíš si to dobre premyslieť, aby si sa neskôr nemusel hanbiť, že si dal, povedzme málo.
    Marína Pozri príspevok
    Súhlasím s misomiso a len dodám, že človek sa má hanbiť za iné činy.
    misomiso Pozri príspevok
    Tradicie vo vseobecnosti (dedinu nevynimajuc) su take, ake ich my utvarame. Nema zmysel trapit sa vecami, ktore nedavaju zmysel iba preto, ze nam ktosi tvrdi, ze su sucastou nejakej tradicie. Kazdy by mal sam uvazovat nad tym, ktore tradicie treba zachovat a ktore ignorovat. S tym aj priamo suvisi otazka, za co sa hanbit a za co nie.
    O.K., teraz vyzerám ako riadny pokrytec, ale uzavrela by som to asi tak, že každý nech dá sumu, akú uzná za vhodné, t.j. takú, aby mal z toho v konečnom dôsledku dobrý pocit. Či už pred sebou, alebo pred druhými.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    misomiso Pozri príspevok
    Tak neviem, ale to Ty mi Machinak pripadas "od buka do buka". Naozaj nechapem vas sobas v kostole. Aky to ma vyznam, ak ste neveriaci? Kedze manzelka trvala na sobasi v kostole, dalo by sa predpokladat, ze aspon ona je veriaca. Lenze ak ju poburila ta zakladna a logicka poziadavka, ze deti maju byt vychovavane vo viere, tak to znamena, ze aj ona je neveriaca.

    O.K., naozaj nic proti ateistom. Ale preco sa dvaja ateisti rozhodnu obtazovat farara s nejakym sobasom v kostole, to naozaj nechapem...
    miso, a keď už sme u toho, schytal to machinak, ale aj to ostatné je všetko s kostolným poriadkom? Ako je to s poskytnutými peniažkami? Len tak, na čestné slovo? Má sa dobre celá fara, alebo len farár???

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Danila Pozri príspevok
    miso, a keď už sme u toho, schytal to machinak, ale aj to ostatné je všetko s kostolným poriadkom? Ako je to s poskytnutými peniažkami? Len tak, na čestné slovo? Má sa dobre celá fara, alebo len farár???
    Krestanske nabozensto funguje na zaklade vztahu s Bohom. Boh "vidi aj v skrytosti", Boh naozaj nepotrebuje nejake listky z registracnej pokladnice nato, aby vedel posudit umysel albo cin.

    Teda - ak dam peniaze fararovi napr. na opravu kostola a on si za tieto peniaze napr. odskoci do erotickeho salonu, tak je to doslova "jeho problem", pretoze sa to bude pri posledom sude prave jeho realne tykat. Vztah kazdeho cloveka s Bohom je individualny a jedninecny. Nakoniec (nastastie) budeme vsetci posudzovani Bohom, nie sebou navzajom, takze v tom nevidim nejaky vacsi problem (napriek tomu, ze spominane konanie nie je "s kostolnym poriadkom" - samozrejme).

    Napriek tomu odporucam vsetkym, ktori chcu prispievat v ramci Cirkvi, aby rozlisovali, komu a na co davaju. Miestna farnost zvycejne dobre pozna umysly aj spravanie knaza. Su urcite aj negativne priklady. No my mame uz dlhe roky knaza, ktory by mohol byt prikladom naozaj vsetkym. Robi minimalne 12 hod. denne, casto aj viac uplne nezistne, s pomocou farnikov udrziava vsetky cirkevne objekty (nie je ich malo) v takom stave, ze by sa nemuseli hanbit ani vo Svajciarsku. Donedavna boli tieto objekty v podstate jedinymi, za ktore sme sa v ramci mesta nemuseli hanbit. Vsetky ostatne budovy totiz vyzerali ako na ukrajinskej dedine, pretoze sa okrem knaza nikto o nic nestaral. Ak mate pocit, ze vo vasej farnosti knaz nekona vzdy "s kostolnym poriadkom", nie je problem financne podporovat inu farnost, alebo ine cirkevne aktivity.

    Mne sa ale naopak zda, ze toto "kešové" narabanie s peniazmi, ktore je pochopitelne v cirkvi bezne, sluzi ako zamienka tym, ktori sice z nejakeho (mne nepochopitelneho) dovodu pozaduju vysluzenie niektorych sviatosti, ale ruka sa im roztrasie pri pomysleni, ze by sa na aktivitach farnosti mali podielat aj financne...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.