Zavrieť

Porady

faktura v cudzej mene a dph

Zdravim, slov.firma fakturujem slov. firme dodanie sluzby v tuzemsku, (obaja su platcovia DPH) v euro plus dph. Odberatel uhradza fakturu vzdy len v slov. korunach.V zmluve je dohodnute, ze na prepocet na slov.koruny sa pouzije konverzny kurz 30,1260. Mozu si firmy takto prepocitavat dph (jedna vystup a druha vstup) alebo musia dodrzat §26 zakona o DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    tina106 Pozri príspevok
    Zdravim, slov.firma fakturujem slov. firme dodanie sluzby v tuzemsku, (obaja su platcovia DPH) v euro plus dph. Odberatel uhradza fakturu vzdy len v slov. korunach.V zmluve je dohodnute, ze na prepocet na slov.koruny sa pouzije konverzny kurz 30,1260. Mozu si firmy takto prepocitavat dph (jedna vystup a druha vstup) alebo musia dodrzat §26 zakona o DPH?
    KK nie je možné zatiaľ použiť, postupuješ podľa zákona o dph.

    tina106 je offline (nepripojený) tina106

    tina106
    Ja som uvazovala aj tak, ze sa nejedna o dodanie z ineho clenskeho statu, a ze cena za sluzby je dohodnuta v EURO a aj kurz je len vecou dohody zmluvnych stran, takze sa na mna § 26 nevztahuje, ze dohoda o euro je len interna, a do podkladom pre dph a uctovanie je az vysledna suma v SK.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    tina106 Pozri príspevok
    Ja som uvazovala aj tak, ze sa nejedna o dodanie z ineho clenskeho statu, a ze cena za sluzby je dohodnuta v EURO a aj kurz je len vecou dohody zmluvnych stran, takze sa na mna § 26 nevztahuje, ze dohoda o euro je len interna, a do podkladom pre dph a uctovanie je az vysledna suma v SK.
    Čiže mám to chápať tak, že si prepočítaš KK EUR,SKK a potom toľko EUR fakturuješ? Potom na faktúre uvedieš kurz pre dph podľa aktuálneho stavu? Ak áno, potom je to OK.

    tina106 je offline (nepripojený) tina106

    tina106
    Nie, v zmluve mam dohodnutu mesacnu pevnu odmenu za sluzby napr. 1000 Eur plus dph. V zmluve je dohodnuty aj kurz prepoctu pre obe strany- KK, takze ja kazdy mesiac mam rovnaku fa : 30126 Sk plus DPH. A faktura je hradena len v slov. korunach.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    tina106 Pozri príspevok
    Nie, v zmluve mam dohodnutu mesacnu pevnu odmenu za sluzby napr. 1000 Eur plus dph. V zmluve je dohodnuty aj kurz prepoctu pre obe strany- KK, takze ja kazdy mesiac mam rovnaku fa : 30126 Sk plus DPH. A faktura je hradena len v slov. korunach.
    Potom fakturuješ v SKK, nie v CM, ako si v príspevku č. 1 uviedla . Nemáš teda čo prepočítavať.

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Ak ja Fa vystavená v SK, tak musí byť cena uvedená aj v € a to KK. Lenže ak chcu obe strany, aby sa fakturovalo v €, tak potom sa musia držať kuru NBS.

    Misicka21 je offline (nepripojený) Misicka21

    Miška Misicka21
    My pracujeme v Maďarsku, prácu si u nás objednala slovenská firma, my sme slovenská firma, platiaca dph, ale objednávateľ chce faktúru vo foryntoch a bez DPH, je to správne??

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Misicka21 Pozri príspevok
    My pracujeme v Maďarsku, prácu si u nás objednala slovenská firma, my sme slovenská firma, platiaca dph, ale objednávateľ chce faktúru vo foryntoch a bez DPH, je to správne??
    § 15 Zákon o dph

    (7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

    (8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú

    a) reklamné služby,
    b) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
    c) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
    d) prevod alebo postúpenie autorských a im príbuzných práv, poskytnutie práv na predmety priemyselného vlastníctva a poskytnutie podobných majetkovo využiteľných práv,
    e) pridelenie zamestnancov,
    f) nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov
    g) telekomunikačné služby,
    h) služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
    i) elektronicky dodávané služby,
    j) prenos emisných kvót pre skleníkové plyny,
    k) poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.