Zavrieť

Porady

Môže živnostník zamestnať manželku ?

Dobrý deň. Môže mi niekto poradiť? Živnostník popri zamestnaní môže nejakým spôsobom zamestnať svoju manželku, ktorá je tiež zamestnaná ? Či už na nejakú dohodu alebo ako. Ak áno, tak je stanovená nejaká minimálna odmena za prácu ?
Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    LUBIKA
    Dobrý deň. Môže mi niekto poradiť? Živnostník popri zamestnaní môže nejakým spôsobom zamestnať svoju manželku, ktorá je tiež zamestnaná ? Či už na nejakú dohodu alebo ako. Ak áno, tak je stanovená nejaká minimálna odmena za prácu ?
    Ďakujem za odpoveď.
    Áno môže, buď na dohodu o vykonaní práce, alebo na kratší pracovný čas, podľa §49 ZP. Musí dodržať všetky zákony týkajúce sa miezd, t.j. odvody, dane, prihásenie, výkazy - no spracovanie miezd so všetkým, čo k tomu patrí. A ako to myslíš, či je stanovená minimálna odmena? Veď ona má hlavného zamestnávateľa, takže jej môže zaplatiť aj napr.95,-Sk, alebo 95000,-Sk, samozrejme za podmienok daných zákonom.

    LUBIKA je offline (nepripojený) LUBIKA

    LUBIKA
    Ďakujem za odpoveď. Na výšku odmeny som sa pýtala v súvislosti s odvodmi do poisťovní. Ale ak som to dobre pochopila, tak "dohodár" je klasický zamestnanec,teda výška príjmu neovplyvňuje poistné ako u živnostníka. A teda dohodár a zamestnávateľ neplatia do poisťovní. Len zamestnanec platí 14 % zdravotné poistenie a zamestnávateľ 0,8 % z vymer. základu. Je to tak????

    Ďakujem za odpoveď.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Pri dohode platí sa 0,8% Úrazové poistenie, a zamestnancovi sa stiahne 19% daň.

    Môže živnostník zamestnať manželku ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.