Zavrieť

Porady

dedenie dlhov a nezaplatenych účtov

Už bolo o tom dosť popísané no aj ta sa chcem spýtať. Zomrel mi brat mal pasíva v hodnote asi 100 000- 150 000,. Sk, jeho aktíva predstavujú len poistaka aII. dôchodkový piler cca 50 000.-. Potom súto nezaplatené učty za telefón. Kto bude dediť a v ako pomer. brat bol slobodný bez detí ostala mamka, setra a brat. Vyrieši túto situáciu keď sa vzdáme dedičstva.Vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Ak sa vzdáš dedičstva, vzdávaš sa aktuálnych aktív a pasív zomrelého, ale aj prípadných neskôr zistených aktív.
    Aby si nemusel platiť dlhy po bratovi, vzdanie sa dedičstva to vyrieši.
    Len si určite v rodine osobu, ktorá za brata podá DP k dzP FO do 3 mesiacov od úmrtia.

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    ja len dodám, že vyhlásenie o odmietnutí dedičstva je potrebné urobiť do jedného mesiaca odo dňa, keď ste boli o práve dedičstvo odmietnuť, ako aj o následkoch tohto kroku súdom upovedomený. Pritom ak je dedičov viac, každému z nich plynie lehota osobitne.
    Dedičstvo je možné odmietnuť len ako celok alebo len ako celú časť pripadajúcu na dediča. K odmietnutiu dedičstva nemožno pripojiť výhrady alebo podmienky.

    arimadub je offline (nepripojený) arimadub

    arimadub
    jaja99 Pozri príspevok
    Ak sa vzdáš dedičstva, vzdávaš sa aktuálnych aktív a pasív zomrelého, ale aj prípadných neskôr zistených aktív.
    Aby si nemusel platiť dlhy po bratovi, vzdanie sa dedičstva to vyrieši.
    Len si určite v rodine osobu, ktorá za brata podá DP k dzP FO do 3 mesiacov od úmrtia.
    Čo to znamená podať danové priznanie k dzP FO. Môj brat zomrel v zahraničí a budú teraz tri mesiace a ja stále dávam dokopy papiere?

    arimadub je offline (nepripojený) arimadub

    arimadub
    arimadub Pozri príspevok
    Čo to znamená podať danové priznanie k dzP FO. Môj brat zomrel v zahraničí a budú teraz tri mesiace a ja stále dávam dokopy papiere?
    Prípadné dajdené aktíva môžu byť čo? Naša mamka má dom no je to výlučne jej vlastníctvo, nemôžu siahnuň na jej majetok?

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    ak sa dodatočne zistí, že mal nejaký majetok - napr. účty v bankách, cenné papiere, nehnuteľnosti ap.

    pasíva / dlhy / sa čerpajú len do výšky hodnoty dedičstva
    matke na jej majetok nesiahnu

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    § 49 ZDP:

    (4) Ak daňovník zomrie, daňové priznanie za príslušnú časť roka je povinný podať dedič. Ak je dedičov viac, podáva daňové priznanie ten, ktorému to vyplynie z dohody dedičov. Ak sa nedohodnú, ktorý z nich priznanie podá, určí ho správca dane. Ak je dedičom Slovenská republika, daňové priznanie sa nepodáva. Daňové priznanie sa podáva do troch mesiacov po smrti daňovníka, pričom správca dane môže túto lehotu na žiadosť dediča predĺžiť, ak žiadosť dedič podá najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania podľa tohto odseku.

    Poadjte aspoň nulové DP.

    Juditka je offline (nepripojený) Juditka

    Juditka
    po prečítaní tejto témy sa chcem aj ja opýtať na podanie daňového priznania. Manžel zomrel pred mesiacom. Bol však riadne zamestnaný na TPP. U jeho zamestnávateľa som sa pýtala na podanie daňového priznania a povedali mi, že to až po skončení roku ich mám o to požiadať. Tak ako je to vlastne, ked je človek zamestnaný. Predpokladám, že tam bude preplatok, lebo manžel bol tri mesiace PN.

    mongolik je offline (nepripojený) mongolik

    mongolik
    Pokiaľ je isté, že nejestvujú iné aktíva, tak je zrejme jednoduchšie vzdať sa dedičstva. Čo sa týka samotného dedenia tak určite v minulosti platilo, že pasíva sa dedili len do výšky aktív, čo znamená pokiaľ by pasíva boli vyššie / ako je to v tomto prípade/ tak by sa dedili len do výšky aktív.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Juditka Pozri príspevok
    po prečítaní tejto témy sa chcem aj ja opýtať na podanie daňového priznania. Manžel zomrel pred mesiacom. Bol však riadne zamestnaný na TPP. U jeho zamestnávateľa som sa pýtala na podanie daňového priznania a povedali mi, že to až po skončení roku ich mám o to požiadať. Tak ako je to vlastne, ked je človek zamestnaný. Predpokladám, že tam bude preplatok, lebo manžel bol tri mesiace PN.
    Vypýtaj si od zamestnávateľa Potvrdenie o zdanitelnej mzde. Ak mal len príjmy zo zamestnania, podávaš DP typu A. Môžeš uplatniť celú nezd.časť základu dane pre rok 2008. Do poznámky treba uviesť, u ktorého notára bude prebiehať dedičské konanie.
    som rada ze sa da zistit daco o dedeni dlhov moj priatel ma tiez problem taky s otcom,chceli by sme vediet ako to je no ked nebude uz zit dlhy nezdedi pokial neprevezme dedictvo ale ako to je s pozickou na ktorej figuruje priatel ako druhy ducitel a nanestastie sme sa dozvedeli ze ta pozicka sa vobec neplati ak mozte poradit poradte dakujeme

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.