Zavrieť

Porady

Praca pre zahranicnu firmu

Dobry den prajem,
chcel by som poprosit o radu v nasledujucej situacii. Pracujem v zahranici (eu) ako programator a planujem odchod spat na Slovensko. Moj zamestnavatel mi ponukol moznost robit pre neho na dialku z domu.

Chcel by som pokracovat v uzavretej "obycajnej" zamestnaneckej zmluve s tym, ze by som iba zmenilo miesto kde pracujem (napriklad ako vysute pracovisko, alebo zahranicna cesta).
Je to mozne? Viete mi poradit ake odvody / dane by som platit na Slovensku?

Okrem toho este viem o moznosti pracovat na zaklade autorskeho zakona. Je este nejaka dalsia moznost?

Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lukama je offline (nepripojený) lukama

    lukama
    Vdaka za link a rychlu odpoved! Urcite to preluskam

    Len predsa by som chcel poznat aj alternativu. Da sa teoreticky pracovat na Slovensku ako na dislokovanom pracovisku zahranicnej firmy / sluzobnej ceste?

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    lukama Pozri príspevok
    Vdaka za link a rychlu odpoved! Urcite to preluskam

    Len predsa by som chcel poznat aj alternativu. Da sa teoreticky pracovat na Slovensku ako na dislokovanom pracovisku zahranicnej firmy / sluzobnej ceste?
    Ak zahr. firma založí organizačnú zložku v SR, tak áno. Ak by si ostal zamestnancom v zahraničí, bolo by treba sa oboznámiť so zákonníkom práce danej krajiny, či je to možné ako služobná cesta. Prac. pomer sa riadi legislatívou tej krajiny, kde je sidlo zamestnávateľa. Osobne ale o tom pochybujem, že by to mohla byť služobná cesta.
    Naposledy upravil JankaO : 25.09.08 at 17:18

    lukama je offline (nepripojený) lukama

    lukama
    Dobry den, skusil som sa vydat tou moznostou prace podla autoreskeho zakona, ktoru ste mi posunuli. Mam k tomu zopar otazkok ... mozno ani nie tak z oblasti dani a odvodov, ale vobec ako prakticky funguje tento typ prace.

    Na to, aby som dostaval mesacny plat potrebujem kazdy mesiac uzatvrorit zmluvu o dielo a potom to vyfakturovat? Zmluva by bola medzinarodna. Moznem ju pisat iba v anglickom jazyku? Potrebujem na overenie notara? (dufam, ze nie). Su potrebne nejake specialne informacie na fakturu pre zahranicnu firmu? Musi zahranicna firma prispievat do fondu kolektivne ochrany (myslim tie 2%), alebo tie peniaze mam dodatocne odviezt ja?

    Fuf, tych otazok by bolo. Uplne by som Vam bol vdacny aj keby ste ma iba presmerovali na uz existujuce temy. Dakujem.

    Praca pre zahranicnu firmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.