Zavrieť

Porady

povrchova uprava komina

Aka je najvhodnejsia povrchova uprava komina? a je potrebne nechat komin napr. 1-2 roky aby sa "vyhrial"? alebo sa moze urobit povrchova uprava hned? nestane sa s nou nic vplyvom teploty (vnutornej teploty spalin)?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    deli. je offline (nepripojený) deli.

    deli.
    komin by nemal mat ziadnu povrchovu upravu, maximalne oblozenie licovymi tehlami. Ale nema sa omietat (aj ked to tak niektori robia)! vplyvom rozdielov teplot omietka casto opadava.

    slnecnicaa je offline (nepripojený) slnecnicaa

    slnecnicaa
    tvarnice su sivej farby a je na nich vidiet napis znacky komina, preto by sme to chceli niecim zakryt.

    bulnova je offline (nepripojený) bulnova

    bulnova
    My sme komíny zateplili polystyrénom, na to sieťku s lepidlom a potom mrazuvzdornú omietku. Poradil nám to stavebný dozor (pracuje pre veľkú stav.firmu), aby nedochádzalo ku kondenzácií a zníži sa aj riziko pretekania popri komíne pri oplechovaní na streche.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    komin by nemal mat ziadnu povrchovu upravu, maximalne oblozenie licovymi tehlami. Ale nema sa omietat (aj ked to tak niektori robia)! vplyvom rozdielov teplot omietka casto opadava.
    Absolútne nesprávna odpoveď. je to presne naopak. omietka chráni murivo pred poveternostnými vplivmi.

    Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

    Milan.Žiška
    Pravdu by som hľadal kdesi uprostred. Záleží od materiálu, z ktorého je komínové teleso zhotovené, prípadne o aký typ spalín sa jedná ( ich teplota)
    Určite by som nedoporučoval obkladať murovaný komí s pálených " krásnych" tehál. Tam dochádza k spomínaným teplotným zmenám a životnosť omietky by určite nesplnila očakávania.
    V prípade betónových tvaroviek so " žiaruvzdornými " vložkami opatrených tepelnou izoláciou, by som tento problém už neriešil. Povrchovú úpravu by som robil štandardne ( prípadne zabezpečil sieťkou proti popokaniu v " extréme").
    K obkladaným komínom niet čo dodať - čistá robota (ale aj stoja).

    ňUrčite by som si dal pozor na horľavé materiály a ten spomínaný polystyrén by som radšej vymenil za niečo menej horľavé - ale to je vec názoru.

    deli. je offline (nepripojený) deli.

    deli.
    220870 Pozri príspevok
    Absolútne nesprávna odpoveď. je to presne naopak. omietka chráni murivo pred poveternostnými vplivmi.
    .. ked podklad omietky nema stalu teptotu, omietka opadava, je to fakt a, mimochodom, tvrdi to aj profesor na VS zaoberajuci sa povrchovymi upravami, nie len ja...

    Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

    Milan.Žiška
    Budem trochu namietať "deli" - čo znamená nestála teplota?
    Obvodové steny sú predsa tiež vystavené rozkyvu teplôt ( v tomto prípade z exteriérovej strany a objekty omietame )
    V predošlom príspevku som to vysvetloval - nie je komín ako komín a sú rozne aj jeho teploty.
    Pán profesor správne uviedol o omietkach komínov, ale treba brať na zreteľ aj to že každý dodavateľ komínov rieši svoju problematiku. v tomto prípade opadávanie omietky vplyvom teplôt je riešené izoláciou telesa komína, aby sa zabránilo prehrievaniu/ocladzovaniu povrchu počas prevádzky.

    slnecnicaa je offline (nepripojený) slnecnicaa

    slnecnicaa
    Komin je znacky Leier, obvodovy plast je z betonovych tvarnic s kruhovym otvorom v strede pre samotovu vlozku, a su tam otvory aj pre izolaciu (vid foto). planujeme dat kachlovu pec. pri nej su vraj vyssie teploty spalin ako pri krbe.
    foto.jpg  

    mlaco je offline (nepripojený) mlaco

    mlaco
    Aha, takze slnecnicaa sa pyta aj to ako s omietanim komina v interieri... vsetci doteraz odpovedali len o nadstresnej casti.

    Takze ako s omietanim komina v interieri?

    Btw. vcera som na cudzej stavbe v Pezinku videl prechod komina žb. stropom - natesno obliaty betonom. Cital som ze prechod musi byt oddilatovany. A tu majster tvrdil ze ziadna roztiaznost nehrozi. Myslim ze sa bud mylil alebo nechcel priznat chybu jeho ludi.

    slnecnicaa je offline (nepripojený) slnecnicaa

    slnecnicaa
    Ide o povrchovu upravu v exterieri, cize nad strechou. V interieri ho nebude vidiet, iba asi kusok nad zaustenim. Takze potesia akekolvek napady a navrhy.

    mlaco je offline (nepripojený) mlaco

    mlaco
    Ok, ale ked uz, tak predsa: komin sa v interieri normalne klasicky omietne? Alebo oblozi protipoziarnym sadrokartonom? Alebo nieco ine?

    deli. je offline (nepripojený) deli.

    deli.
    mlaco Pozri príspevok
    Ok, ale ked uz, tak predsa: komin sa v interieri normalne klasicky omietne? Alebo oblozi protipoziarnym sadrokartonom? Alebo nieco ine?
    V interieri by komin nemalo byt vidno, pretoze bude okolo neho kachlova pec a jej komora, kde bude akumulovat teplo.

    evula0 je offline (nepripojený) evula0

    evula0
    Ako bude povrch komínového telesa vyzerať po nejakom čase závisí najviac od jeho konštrukcie ( súhlasím s Žiška) a následne od povrchovej úpravy.Ak má komín sendvičovú skladbu( dýmovod napr.šamot,nerez,potom izotermickú časť napr.5cm žiaruvzdorný Nobasil a až potom obal napr.tehla,Ytong,...), jeho povrch nie je vystavený extrémnym rozdielom teploty telesa a vonkajšieho vzduchu a môže byť aj omietnutý.Takúto konštrukciu majú aj súčasné komíny- skladačky.
    Ak použijete ako obal(murivo) napr.Ytong hr.150mm, musíte ho uzavrieť zasieťkovaním a možete omietnuť napr. tenkovrstvou silikátovou rýhovanou(zatieranou) omietkou.Takýto mám už tri roky bez viditeľnej zmeny.
    Ak je komín starej konštrukcie typu tehla-zabetónovaná rúra, obal by mal zostať tehla.Aj tak je po čase problém s vlhkými a rozpadajúcimi sa tehlami.
    V interiéri(najmä pri dodatočnom vybudovaní) može komín vhodne dopĺňať alebo spestriť jednotvárne steny, ak sa stavia krb,môžu byť zlúčené.Ak je izotermicky dobrý komín a nepreniká cez steny kondenzovaná voda, v interiéri nie je vystavený napr.dažďu, akákoľvek úprava povrchu by mala držať ako aj na inej stene.
    Naposledy upravil evula0 : 02.10.08 at 09:10

    marian7148 je offline (nepripojený) marian7148

    marian7148
    Ja mám komín omietnutý a omiietka drží .POužil som ako podklad flexkleber a sklovlaknovú sieťku a na vrch klasika - feinputz. komín ma šamotovú rúru ktorá je obalená izoláciou takže neviem či sa dá hovoriť o opadaní omietky vplyvom teplôt

    juvask je offline (nepripojený) juvask

    juvask
    Možeš to vo vnutrý normálne omietnut tak ako steny. Len spoj komin-tehla presietkuj aby ti to potom nepraskalo. a V exterieri sa kominu možu aj zasietkovat a alebo omietnut a natiahnut farbu ako aj zateplit a potom zasietkovat a natiahnut s farbou. Ani s jednou možnostou sme nemali problemy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.