Zavrieť

Porady

prestávka v práci

Zamestnanec má nárok pri smene dlhšiej ako šesť hodín prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút ako je to však v prípade, že zamestnanec, robí dlhšie ako 12 hodín (predpokladám že zamestnávateľ môže skrátiť odpočinok medzi smenami na 8 hodín) - má nárok na 2 polhodinové prestávky? Ďakujem za skorú odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Libusa je offline (nepripojený) Libusa

    Libusa
    Naši zamestnanci ktorí pracujú 12 hod. majú výkon práce 11,25 hod. a prestávku 45min .

    Libusa je offline (nepripojený) Libusa

    Libusa
    kukuliena Pozri príspevok
    myslela som že výkon práce je 12 hodín + 1 hodina na prestávku? = spolu 13 hodín
    My máme po dohode so zamestnancami upravenú pracovnú dobu tak ako som napísala. Zo zákonníka je to tak ako si napísala.

    Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

    Livia2
    Libusa Pozri príspevok
    My máme po dohode so zamestnancami upravenú pracovnú dobu tak ako som napísala. Zo zákonníka je to tak ako si napísala.
    V zákonníku je dané, že zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Zaujímalo by ma, kde je dané, že má byť aj ďalšia prestávka v prípade, že pracovná zmena je 12 hodinová.
    A tiež chcem poprosiť o názor, ako je to v prípade, keď pracovná zmena trvá 7,5 hod + 0,5 hod prestávka a potom zostane zamestnanec na 8 hodinový nadčas. Bude mať zaplatených v nadčase 8 hod alebo opäť 7,5 + 0,5 (prestávku samozrejme v skutočnosti mal).
    Ďakujem
    Naposledy upravil Livia2 : 13.10.08 at 05:58

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    V ZP sa uvádza len povinnosť 30 min. odpočinok po 6-tich hodinách. Odpracovaný nadčas = 7,5 hod.

    pufamuf je offline (nepripojený) pufamuf

    obyčajný človek pufamuf
    Ak si dobre pamätám bolo niekedy v ZP uvedené, že pri 12 h. zmene patrí zamestnancovi ďalšia prestávka v trvaní 15 min., ale fakt si to pamätám len hmlisto. Teraz tam nič podobné nieje.
    Podľa môjho názoru pri 12 h. zmene nie je nárok na 2x30min. prestávku. Vychádzam z toho, že "Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času".

    V prípade 8h. nadčasu má podľa mňa nárok na 30 m. prestávku, čiže fond prac. času 7,5 h.. Treba dať pozor aby boli splnené podmienky § 92 ZP:
    Nepretržitý denný odpočinok
    (2) Tento odpočinok možno skrátiť až na osem hodín zamestnancovi staršiemu ako 18 rokov v nepretržitých prevádzkach a pri turnusovej práci, pri naliehavých opravárskych prácach, ak ide o odvrátenie nebezpečenstva ohrozujúceho život alebo zdravie zamestnancov, a pri mimoriadnych udalostiach. Ak zamestnávateľ skráti minimálny odpočinok je povinný dodatočne poskytnúť zamestnancovi do 30 dní rovnocenný nepretržitý náhradný odpočinok.

    Som len obyčajný zamestnanec, čiže nejde o odbornú radu. Je to môj názor.

    blazonko je offline (nepripojený) blazonko

    blazonko
    30 min. prestávka je povinnosťou pri 8 hod. aj pri 12 hod. smene. Všetky ostatné závisia na dohode so zamestnancami.

    pavlinka je offline (nepripojený) pavlinka

    pavlinka
    Zamestnancovi ideme skracovať PP na 27,5 hod týždenne,denne 5,5 hod.Kedže nárok na prestávku vzniká až nad 6 odpracovaných hodín, tento môže po odpracovaní 5,5 hodín denne odísť a nemusí byt v práci o 30 minút dlhšie.Vznikne mu len nárok na stravné ale nie na prestávku.Dobre som to pochopila?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    pavlinka Pozri príspevok
    Zamestnancovi ideme skracovať PP na 27,5 hod týždenne,denne 5,5 hod.Kedže nárok na prestávku vzniká až nad 6 odpracovaných hodín, tento môže po odpracovaní 5,5 hodín denne odísť a nemusí byt v práci o 30 minút dlhšie.Vznikne mu len nárok na stravné ale nie na prestávku.Dobre som to pochopila?
    Nárok na zabezpečenie stravovania podľa §152ZP mu vznikne. Nárok na prestávku nie.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    pavlinka Pozri príspevok
    Zamestnancovi ideme skracovať PP na 27,5 hod týždenne,denne 5,5 hod.Kedže nárok na prestávku vzniká až nad 6 odpracovaných hodín, tento môže po odpracovaní 5,5 hodín denne odísť a nemusí byt v práci o 30 minút dlhšie.Vznikne mu len nárok na stravné ale nie na prestávku.Dobre som to pochopila?
    Ano.
    Aj ked moze mat prestavku definovanu aj skor ako po 6 hodinach.
    vsetko zavisi od organizacie prace na pracovisku.

    pavlinka je offline (nepripojený) pavlinka

    pavlinka
    To znamená že keď sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodnú že bude čerpať prestávku v strede pracovnej smeny, potom zostane o 30 minút dlhšie v práci. A keď sa dohodnú že nebude mať prestávku odíde po odpracovaní 5,5 hod.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    pavlinka Pozri príspevok
    To znamená že keď sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodnú že bude čerpať prestávku v strede pracovnej smeny, potom zostane o 30 minút dlhšie v práci. A keď sa dohodnú že nebude mať prestávku odíde po odpracovaní 5,5 hod.
    Ano.
    Napr. ak zamestnanec pracuje od 10,00 a vo firme je prestavka na obed 11,30-12,00 , tak aj zamestnanec na kratsi uvazok moze mat nariadenu prestavku v tomto case. teda moze mu ju zamestnavatrl v tom case nariadit, nemusi sa s nim dohodnut. V tvojom pripade by teda bol v praci do 16,00 s 1/2 hod. prestavkou na obed.
    ak nariadenu prestavku mat nebude, pracuje v kuse od 10,00 do 15,30.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.