Zavrieť

Porady

Exekúcia a zablokovanie účtov

Ahojte. Poradí mi prosím niekto ako správne postupovať?
Jedná sa o DZP Perspektíva. V roku 2005 mi prišiel od nich platobný výmer, ktorým mi uložili povinnosť zaplatiť dlžné poistné vo výške 8 756,-Sk. Na tento som reagovala v tom zmysle, že pri ich kontrole určite došlo k omylu, pretože poistné bolo starostlivo uhrádzané z čísla účtu.......s názvom......
Na toto mi ako odpoveď prišlo rozhodnutie že sa mi platobný výmer dlžného poistného mení na čiastku 411,-Sk. Avšak stálo tam aj POUČENIE: proti tomuto rozhodnutiu o odvolaní sa nemožno ďalej odvolať v zmysle § 59 ods. 4 zák. č. 71/1967 Zb. o správnom konaní.
Neodvolávala som sa teda i keď som vedela že poistné bolo načas a v správnej výške uhradené.
Považovala som toto za vyriešené, pretože sa vo veci už absolútne nič nedialo. Ale kdežééé. Dňa 1.10.2008 som si išla do bankomatu vyplatiť účty....a ups...na účte mínusová suma. Išla som sa teda informovať do banky čo sa deje a oznámili mi že mám zablokovaný účet exekútorom. Dopracovala som sa aj k telefónnemu číslu exekútora a tak som mu telefonovala čo sa vlastne deje. A čuduj sa svete, zo sumy 411,-Sk načas uhradenej už je suma nabalená o trvy exekúcie t.j. 7 020,-Sk a nárokuje si na ňu firma ZH Kredit, ktorá medzičasom vraj odkúpila pohľadávky Perspektívy od konkurzného správcu. Toto všetko však viem iba na základe telefonátov, pretože doposiaľ mi neprišlo NIČ!!!!
- ani výzva na úhradu pohľadávky
-ani upovedomenie o začatí exekúcie
LEN MI ZRAZU BOLO SIAHNUTÉ NA ÚČET KDE MI CHODÍ JEDINÝ ZDROJ OBŽIVY nakoľko som samoživiteľ - rodičovský príspevok a prídavky na deti.
....kiežby sa takto rýchlo vedelo konať aj vo vymáhaní výživného na deti....
Usporiadat
robert9691 robert9691

robert9691 je offline (nepripojený) robert9691

Nezda sa mi v poriadku postup exekutora... ze ti teda neprislo Upovedomenie o zacati exekucie zrazkami z prijmu... Alebo aspon tzv. Vyzva na dobrovolne plnenie. Takto by si s predstihom vedela, ze sa nieco deje...

Vyssie spomenute "odkupovanie" pohladavok firmami, ktore maju ledva PO Box a len malokedy kamennu adresu, je taky vydobytok, ktory suvisi s tym, ze sme v 89-om zvonili ako blbci na namestiach :-) Ale to ber len ako moj sukromny nazor...

Este jedna laicka uvaha suvisi s tym, ze proti tomu platobnemu vymeru svojho casu nebolo pripustne odvolanie. Je preto mozne, ze prave preto nebolo dorucovane Upovedomenie, pretoze proti Upovedomeniu je mozno podavat v istej lehote namietky, ale ty uz vtedy, ked ti stanovili zaplatit tych 411 Sk si vlastne nemala moznost namietat... Odvolavat si sa teda nemohla, ale tych 411 Sk si mala radsej zaplatit a pripadne dalej este skusat komunikovat s poistovnou a namietat chybu v stanoveni vysky tej ciastky a dolozit im to papierovo - poukazkami alebo vypisom z uctu.

Predpokladam, ze oni nejaky cas cakali a ked sa tam "natocila" zaujimava suma, tak sa takto ozvali... Necakali nahodou 3 roky?

To su veci, ktore nie su nahodne... jedno prislovie hovori, ze najviac penazi je medzi chudobnymi ludmi. A su firmy, ktore to dobre vedia vyuzivat... Ako som povedal, je to isty "systemovy" vydobytok po 89-om. Silnejsi pozieraju slabsich a na vyzivu deti si budes muset pozicat od susedov...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
pali433 pali433

pali433 je offline (nepripojený) pali433

Ďakujem Ti aj za pochopenie, hoci som sa vo veci veľmi neposunula.
Zabudla som dodať že keď som telefonovala exekútorovi, pracovníčka mi oznámila, vraj sa im vrátil nejaký list z pošty aby mi ho poslali na aktuálnu adresu a mám čakať kedy príde a potom zareagovať. Nechcem urobiť ďalšiu chybu a preto pýtam radu čo všetko má tá "reakcia" obsahovať.
.....a kým zareagovali čakali niečo viac ako tri roky. Má to nejaký vplyv?
0 0
robert9691 robert9691

robert9691 je offline (nepripojený) robert9691

Jasne... moja odpoved nie je velmi erudovana, len laicka.

Pytaj si co najviac informacii od exekutora, od banky, od posty a od tej podivnej firmy ZH Kredit... najlepsie pisomne. Ja na tvojom mieste by som si urcite vyziadal podacie cislo tej zasielky, ktoru ti udajne posielali, ale sa im nevyzdvihnuta vratila... aby bolo jasne, ci ju vobec zasielali :-) Nech teda ti oznamia cislo doporucenej zasielky, ktorou ta oboznamovali s exekuciou (ci islo o Vyzvu na dobrovolne plnenie alebo Upovedomenie nie je teraz jasne). Ak sa im zasielka vratila, musia ju mat este stale k dispozicii v podkladoch ku tej tvojej exekucii.

Vyziadal by som si od banky informaciu OD KEDY dal exekutor zablokovat tvoj ucet a ci im to prislo pisomne. Ak je to mozne, tiez by som (na tvojom mieste) chcel vidiet tu zasielku (je mozne, ze budes musiet ist az na ustredie svojej banky, nie na pobocku).

Pokial este si klientkou poistovne, dalej by som s nou komunikoval v tom zmysle, ze ani suma 411 Sk nebola podla teba dobre vypocitana a pripravil by som si pisomne podklady, ktore to potvrdzuju... bolo by dobre, keby to nebol iba tvoj "dojem", ale keby si mala to ako dolozit...

Uz to, ze povodne ti vypocitali 8 756 Sk a az po tom, co si sa ozvala si oni povedali "oops, tak sme sa prepocitali" a vyslo ti uz iba 411 Sk, nie je pre mna dobry signal o tej poistovni ako o celku. Ale je mozne, ze ti tam boli odpustene penale alebo nieco take a preto doslo ku korekcii sumy... mame od teba malo informacii o tom, co vsetko bolo zahrnute v sume 8 756 Sk a co vsetko je v sume 411 Sk. Urcite mas k tomu nejake podklady pisomne... Je to len kvoli tomu, ze ak by si dokazala, ze chybu aj v pripade vycislenia 411 Sk urobila poistovna, tak (si myslim), ze by si mohla prostrednictvom sudu sa branit, ze exekucia je protipravna, lebo si dlh nemala a ze takym vedenim exekucie ti vznikla ista skoda... ale to si musis ty urobit jasno v tom, ako to v roku 2005 (ci kedy) vlastne bolo...

Znalejsi ti povedia viac...

Pre teba by bolo dobre, keby si zatial (kym ti nepride ta zasielka od exekutora) mala opatovne odblokovany ucet, ale to neviem ci sa da... to ti ini povedia.
0 0
pali433 pali433

pali433 je offline (nepripojený) pali433

Ďakujem, ďakujem, ďakujem,......si zlatý za svoju ochotu mi pomôcť. Trošku ti to ešte objasním. Tá zdravotná poisťovňa už dávno neexistuje. Skrachovala pred desiatimi rokmi. Doklad o zaplatení mám, včera som si bola vyžiadať v banke výpis z už zrušeného účtu a stretla som sa fakt s ochotou. Iný doklad od toho nemám pretože je to už viac ako 10 rokov. Jednalo sa o 6/1998 kedy mesačná platba do zdravotnej poisťovne bola 411,-Sk(poistné bolo od 1/1998 zvyšované z 370,-SK na 411,-Sk). V sume 8 756,-Sk bolo zahrnuté čiste iba poistné
8,9,10,11,12/1996 á 370,-Sk/mesiac
1 až 12/1997 á 370,-SK/mesiac
1 až 6/1998 á 411,-Sk/mesiac
Neviem či je to aj teraz tak, ale vtedy bolo poistné splatné vždy do 8. v mesiaci (čo som vždy mala tak okolo 3. až 5.) a práve tá platba za 6/1998 bola zrealizovaná už 29.5.1998. Nešlo ale o omeškanú platbu za 5/1998, tá bola uhradená 4.5.1998. Nechápem!!!! Tak ľahká matematika. Keby som im tam spôsobovala aspoň guláš s meškajúcimi platbami tak to beriem, že sa tam mohla "vloudit" nejaká chybička....ale toto...???...
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

Pravdepodobne v tej pošte, čo ti povedala pracovníčka úradu, ti príde Upovedomenie o začatí exekúcie a môžeš sa odvolať, § 50 - ak po vzniku exekučného titulu nastali okolnosti, ktoré spôsobili zánik vymáhaného nároku alebo bránia jeho vymáhateľnosti. Napíš, že pohľadávka je uhradená /Viď prílohy - zašli/ a je taktiež premlčaná.
0 0
pali433 pali433

pali433 je offline (nepripojený) pali433

Zuzka ďakujem aj tebe že si sa ozvala a podala mi pocnú ruku....
Viem, že takýto postup je minimálne nevyhnutný, ale mám pocit, že tuto to bude troška zložitejšie. Nemôžem sa spoliehať na to, čo je pravdepodobné. Čo ak tú zásielku, ktorá sa im vrátila s upresnením novej adresy budú považovať za doručenú. A ja budem len čakať a čakať......
Irituje ma to, že som sa do takejto situácie dostala aj napriek tomu že som im tam ozaj poctivo platila. Veď to je ako v Kocúrkove.
Chcem dosiahnuť, nie len zastavenie exekúcie, ale aj čo najrýchlejší prístup k peniazom na účte - samozrejme bez strhnutých poplatkov na spracovanie exekúcie, a vyhnúť sa akýmkoľvek trovám. A úplne najideálnejšie by bolo, keby mi ten dotyčný správca konkurznej podstaty odškodnil ujmu na cti atď.
Mimochodom včera som si na nete zistila, že bolo na neho 18.08.2007 zaslané na ORPZ Bratislava oznámenie o podozrení spáchania trestného činu skresľovania údajov hosp. a obch. evidencie v zmysle §125 a 255 Trest. zák. č.140/1961 Zb. a §259 Trest. zák. 300/2005 Zb. zák. a podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku (§255), poškodzovanie veriteľa (§256), zvýhodňovania veriteľa(§256a) a marenie konkurzného konania (§256c), Trestného zákona č.140/1961 Zb.
Asi nie som jediná poškodená, ale prečo by som mala ustúpiť a slepo sa pozerať ako jeho deťom rastú za knižkách milióniky vďaka čestným ľuďom. Možno doposiaľ tak reagoval každý a práve preto, !!!KDE JE POTOM SPRAVODLIVOSŤ? !!!
Zuzka, tá pohľadávka určite nie je premlčaná, lebo sa mi ten spomínaný JUDr. .... správca konkurznej podstaty, ozval keď mi znemožnil odvolať sa dňa 20.07.2005.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zdravotné poistenie sa vždy platilo do 8. dňa po skončení kal.mesiaca. Skontroluj si ešte raz platby, možno jedna tam naozaj chýba.
0 0
pali433 pali433

pali433 je offline (nepripojený) pali433

Veronika ďakujem, pozriem to ešte raz. Nevieš náhodou ako to je v prípade ak som 22.5.1998 nastupovala na MD? Ten máj mal byť uhradený do 8.06.1998 v plnej výške alebo iba pomerná časť?
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

pali433 Pozri príspevok
Veronika ďakujem, pozriem to ešte raz. Nevieš náhodou ako to je v prípade ak som 22.5.1998 nastupovala na MD? Ten máj mal byť uhradený do 8.06.1998 v plnej výške alebo iba pomerná časť?



máj - iba pomerná časť.

Skús ešte zaslať správcovi kon. podstaty všetky dostupné podklady, ktoré máš o tom, že všetko je uhradená a žiadaj ho, aby oznámil exekútorovi, že je to v poriadku, a nech podá návrh na zastavenie exekúcie. Ako si písala máš výmer na 411,-Sk - pozri o aké obdobie sa jednalo a odkontroluj to, či je to skutočne uhradené. Ak podá oprávnený návrh na zastavenie, on znáša trovy exekúcie.
0 0
pali433 pali433

pali433 je offline (nepripojený) pali433

Zuzka, má zmysel to posielať správcovi kon. podstaty i keď ním už dávno nie je a pohľadávky skrachovanej poisťovne (odo mňa) teraz vymáha celkom iná firma?
A napadla ma ďalšia skutočnosť: veď ja som v tom roku 1998 bola už niekedy od januára rsp. februára PN (to by som mohla vyžiadať od gynekológa) a rovno z PN-ky som nastupovala na materskú dovolenku. Tam tiež v tom prípade boli nejaké úľavy na zdravotnom poistení. Či sa mýlim?
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

počkaj si na ten list od exekútora a potom uvidíme čo ďalej. V tom výmere na sumu 411,-Sk musí byť obdobie, ktoré si mala byť dlžná. Ak je to tak, ako vravíš, že si bola PN + MD, alebo máš všetko uhradené, zašli to písomne firme, ktorá prevzala záväzky od Perspektívy ZP a požiadaj exekútora o odblokovanie účtu. Ak máš papiere, choď ak to nemáš ďaleko do kancelárie exekútora osobne a skôr sa dohodneš ako ďalej.
0 0
pali433 pali433

pali433 je offline (nepripojený) pali433

Ahoj Zuzka, tak už mi prišiel ten list. Ide o upovedomenie o začatí exekúcie na vynoženie pohľadávky 411,-Sk a príslušenstva pohľadávky, a to
-úraky z omeškania 1.529,74 Sk
-trovy právneho zastúpenia pri exek. 880,-Sk-úroky z omeškania vo výške 0.1% odo dňa 8.9.2008 zo sumy 411,-Sk do zaplatenia
Ďalej som upovedomená, že konanie začalo 17.7.2008 a predbežné trovy exekúcie sú 4.200,-Sk.

Niekde v predchádzajúcom príspevku som ti zle uviedla dátum (prepáč, asi je to stresom), že som na MD nastupovala 22.5.1998. Po pravde som nastupovala až 22.6.1998, ale pred tým som bola na PN už od 19.1.1998. Mám o tom doklad od lekára a dokonca som v starých spisoch našla aj fotokópiu vystavenia PN.
Týmto som sa len uistila o tom, že posledné poistné som bola povinná odviesť za obdobie 5/1998 a to bola tá platba 29.5.1998, ale za ten 6/1998 už bol povinný odviesť poistné za mňa štát podľa zákona 273/1994 § 10/6, ktorý bol doplnený o písmeno "r" a nadobudol účinnosť 1. júna 1998.
Z toho vyplýva, že žiadajú po mne duplicitnú platbu na ktorú vôbec nemajú nárok.
Poraď mi prosím ťa ako mám postupovať a či sa mi to hlavne oplatí ťahať sa pre 7.000,-Sk po súdoch a platiť súdne poplatky, či boj o úspech nebude drahší ako exekúcia sama o sebe.
ZH Kredit už som napísala žiadosť o zastavenie exekúcie, no zatiaľ neodoslala. Ďakujem, ďakujem miliónkrát.
0 0
k-a-t-k-a k-a-t-k-a

k-a-t-k-a je offline (nepripojený) k-a-t-k-a

Ak máš zablokovaný účet banka je ti povinná aj zo zablokovaného účtu vyplatiť aspoň životné minimum ale iba raz.Je na to zákon číslo ti momentálne nepoviem ale riešila už zablokovaný účet známej.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Hlavne ak sa to rozhodneš zaplatiť - skús to zaplatiť dobrovoľne - bez toho, aby to exekútor vymohol - vtedy je jeho odmena 10% z vymáhanej sumy (ak by to vymohol zrážkou zo mzdy, z účtu a pod. je jeho odmena 20% z tej sumy) a následne ho žiadaj o vyúčtovanie jeho účelne vynaložených trov a o vrátenie trov, ktoré si uhradila navyše. Iste to nebude tých 4.200,-Sk - na začiatku si exekútor uvádza veľké trovy, lebo nevie ako dlho bude exekúcia trvať (tipujem, že vráti cca 2.000,-). Prikladám, možno sa to hodí aj niekomu inému. Môže sa to aj zjednodušiť o pasáže, ktoré nie sú povinnému známe alebo ich nevie vyčísliť.

Žiadosť o vyúčtovanie trov exekúcie
Na základe návrhu oprávneného, exekučného titulu – ....... zo dňa ..... a poverenia Okresného súdu ..... zo dňa ..... č. ..... ste dňa ..... vydali upovedomenie o začatí exekúcie.
V štrnásťdňovej lehote na podanie námietok proti exekúcii som zaplatil dobrovoľne pohľadávku oprávneného v celom rozsahu vo výške ....,-Sk a trovy exekúcie vyčíslené v upovedomení o začatí exekúcie vo výške ....,- Sk.
Podľa § 46 ods. 3 prvá veta Exekučného poriadku, exekútor upustí od vykonania exekúcie ak povinný splnil, čo mu ukladá rozhodnutie.
Z dôvodu, že došlo k dobrovoľnému plneniu a to v lehote na podanie námietok proti exekúcii, Vaša odmena sa znižuje o 50% to znamená, že Vaša odmena je 10% z vymáhanej sumy ....,- Sk, čo predstavuje sumu ....,- Sk + hotové výdavky, ktorými sú poštovné, telekomunikačné poplatky a 19% DPH. Do dnešného dňa som neobdržal vyúčtovanie trov exekúcie a vrátenie preplatku.
Súdny exekútor ako ekonomický subjekt je povinný vykonať vyúčtovanie trov exekúcie k rukám povinného, z ktorého bude zrejmé a preukázateľné, že tieto trovy vznikli.
Na základe uvedených skutočností Vás vyzývam, aby ste mi predložili v lehote 10 dní vyúčtovanie trov exekúcie, pričom Vaša odmena je 10% (upustenie od exekúcie) + hotové výdavky. Môžem len predpokladať, že výška trov exekúcie nie je viac ako ...,- Sk s DPH.
Preplatok trov exekúcie žiadam zaslať na č. účtu: .... vedený v ......
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

Ako ďaleko bývaš od exekútorského úradu? Ak nie ďaleko, odnes mu všetky kopie a dohodni sa čo ďalej. Ak ďaleko, napíš to čo si písala tu, to znamená, že to už máš uhradené, žiadaš exekúciu zastaviť, prilož kopie dokladov o úhrade a to isté zašli aj na adresu oprávného. Načo by si platila druhýkrát to isté aj s trovami? Nech si to oprávnený odkontroluje a on znáša trovy, nech on podá návrh na zastavenie exekúcie.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Je pravda, že takéto preukazovanie úhrady môže byť účinné, ale to už skôr odporúčam podať námietku voči upovedomeniu o začatí exekúcie (aby sa neprešvihol termín - 14 dní myslím) a k nej priložiť všetky doklady o úhrade, potom to rieši súd. V prípade nejakého naťahovania sa s oprávneným alebo exekútorom, či to bolo uhradené alebo nebolo sa stane, že exekútor bude aj po dvoch mesiacoch blokovať účet a nebude ani možnosť podania námietky.
0 0
pali433 pali433

pali433 je offline (nepripojený) pali433

iriska, nevieš mi náhodou poradiť aj akým §-om by som sa v takom prípade mohla ohradiť? V exekučnom zákone som také nič nenašla. Tam je to všetko iba o tom keď dlžník naozaj dlžníkom aj je.
A ešte poprosím, vie mi niekto poradiť aký § mám použiť v žiadosti pre ZH kredit, či vôbec nejaký zákon na to je podľa ktorého by som mala postupovať ak exekúciu nezastaví.
Musím to všetko riešiť písomne, pretože ma aj od exekútora, aj od ZH kredit delí kilometrov a kilometrov.
Ďakujem mocky.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Na konci upovedomenia o začatí exekúcie máš poučenie, v ktorom sa píše ako treba podať námietky.
A v tomto konaní, či sa ti to páči alebo nie predsa vystupuješ ako dlžník.
0 0
mardz mardz

mardz je offline (nepripojený) mardz

chcel by som poprosit o radu, prisiel mi EP,a exekutor mi na ucte zablokoval sumu vo vyske exekuovanej ciastky, chcem to zaplatit ale nemam peniaze navyse - t.j. chcel by som pouzit na uhradu exekucie blokovanu sumu.
je nejaka moznost ako ju odblokovat - napr. s tym ze bude ucelovo pouzita na uhradu exekucie?

vopred dakujem
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

V tomto je ťažko radiť, ak už zablokoval účet. Pravdepodobne ste dostali príkaz na začatie exekúcie a odo dňa prevzatia si vypočítajte 14 dní a apelujte na exekútora nech po uplynutí 14 dní pošle banke exekučný príkaz a tá mu hneď pošle zablokované prostriedky. A hneď nato zase urgujte exekútora, aby poslal banke odblokovanie účtu a budete ho mať k dispozícii. Týmto pravda prichádzate o peniaze, ktoré zaplatíte navyše ako odmenu, pretože pri dobrovoľnom plnení je odmena 10% a pri vymáhaní 20% z vymáhanej sumy.

Samozrejme, existuje aj možnosť, že sa exekútor bude ochotný s Vami dohodnúť na postupe, že Vám odblokuje účet, ale to robí asi len 0.0001% exekútorov. V prípade, že Vám ale na účte blokujú viac peňazí ako je uvedené v exekúcii, je to protiprávne, ale pravdepodobne nestihnete uvoľnenie prostriedkov do tých 14 dní.
Tiež môžete skúsiť dohodu na splátkovom kalendári a pritom žiadať exekútora o odblokovanie účtu. Ale tu musíte navrhnúť dostatočné splátky (napr. keď je pohľadávka 10.000, tak splátky cca 3.000,- alebo ak je pohľadávka 200.000,- tak aspoň 50.000,-, tak aby s tým bol spokojný aj on aj oprávnený)

Čiže existuje ešte možnosť niekde zohnať peniaze, zaplatiť a v tom momente žiadať exekútora o odblokovanie účtu, aby ste ich mohli vrátiť.

V prípade, že nenadobudnete nejaký obnos do 14 dní od prevzatia toho príkazu na začatie exekúcie, je veľká pravdepodobnosť, že exekútor pošle banke exekučný príkaz a peniaze mu odošlú.

Iný postup v praxi neviem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať