Zavrieť

Porady

Potraviny

Mal by som zaujem otovriť obchod s potravinami v našej obci. Len neviem čo všetko na to potrebujem a kde mam začať. Budem vdačný za každu pomoc. Ďakujem!
Usporiadat
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

SelPa
Mal by som zaujem otovriť obchod s potravinami v našej obci. Len neviem čo všetko na to potrebujem a kde mam začať. Budem vdačný za každu pomoc. Ďakujem!
Obchod s potravinami - najťažší biznis v dnešnom svete plnom hypermarketov...... Pre otvorenie takejto prevádzky potrebuješ v prvom rade vyjadrenie hygieny s následným schválením priestorov. Lepšie je ich prizvať na obhliadku ešte na začiatku úpravy priestorov. Povedia Ti, čo je nevyhnutné z ich hladiska priestorovo vyriešiť ( sklad, dvojdres, teplá voda, výlevka, umývadlo pre zákazníka, sanitačný poriadok, zabezpečenie vetrania,......a pod.požiadavky ). Ty osobne ak nie si vyučená predavačka budeš potrebovať Osvedčenie o spôsobilosti pre prácu v epidemiologickom prostredí, zdravotný preukaz. Snáď prispejú aj ostatní......
Pekný deň.....
2 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Tak ako píše Adamka, dôležité je povolenie od hygieny, všetci pracovníci aby mali zdravotný preukaz, pri manipulácii s potravinami aj osvedčenie, mať spravený Sanitačný poriadok, nezabudni že každý rok Ťa prídu pozrieť a musíš mať pekne vymalované, žiadna pavučinka, proste poriadok a čistučko. Nezabudni si zaučiť ohľadom sanitácie predavačky, ak budeš mať mraziace boxy meranie teploty v chladničkách či mrazničkách.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Najskôr si zisti, či v tvojej blízkosti nie sú alebo nebudú v blízkej dobe väčšie obchody, kde môžu tvoji potenciálni zákazníci nakupovať lacnejšie ako u teba, potom to všetko ,čo písali predo mnou, vyhotoviť prevádzkový poriadok, prístupovú cestu na dovoz tovaru, dostatočné skladové priestory, nakúpiť majetok - chladničky, mraziaky, boxy, regále, váhy, chladiace vitríny, pulty, vývesnú tabuľu...

To je len minimum, čo ma napadlo, nájdi si účtovníčku, na ktorú sa budeš môcť spoľahnúť nielen cenovo ale aj rozumovo!! Kto ťa bude zastupovať v predajni, keď pôjdeš na výber a dovoz tovaru, lebo všetko ti nedovezú - uzatvoriť prac.zmluvu, prihlásiť na poisťovne, na DÚ...
Možno ma neskôr ešte niečo napadne a doplním.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
A ešte nesmieš zabudnúť pravidelne kontrolovať dobu spotreby. Po tom ide SOI
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Držím Ti palce a prajem úspech, ale zároveň kladiem otázky: Kedy chceš otvárať a zatvárať ? Kde budú Tvoji zákazníci popíjať pivečko a pofajčievať? A čo na to susedia? A kto bude v obchode, keď sa Ti zažiada ísť na huby?
0 0
inge57 inge57

inge57 je offline (nepripojený) inge57

Prosím Vás nemáte niekto vypracovaný prevádzkový poriadok?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ja som tu už parkrát o tom poriadku písala, prilepila som na Poradu aj HACCP. Skús si zadať vyhľadávanie, a tento súbor s názvom HACCP obsahuje aj prevádzkový poriadok, sanitáciu.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Adam... v ktorých potravinách majú dvojdres a umývadlo pre zákazníkov???
Len by ma to zaujímalo. Napr. mám v potravinách oddelenú drogériu vo vitrínach, lebo to tak "musí byť" a kde to majú? Prídite sa pozrieť na tú raritu ku mne .

A napr. nemusím nikoho zamestnávať a byť si živnostníkom sám pre seba, nie? Na tovar sa chodí po záverečnej alebo cez obedné prestávky... A na huby sa chodí, keď je škaredé počasie alebo cez týždeň - hlavne vtedy, keď je menej zákazníkov.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Iriska, ja som si zažila s hygienou a ich požiadavkami až až.

Nečudujem sa, že od Teba požadovali mať zvlášť drogériu.

Ak to máš, teš sa, dajú Ti pokoj, prídu raz za rok Ťa pozrieť, pokukať Ti predajničku a budeš rada, že Ti spravia len nejaký zápis do Inšpekčnej knihy, dajú Ti termín na odstránenie závad, a budeš mať od nich pokoj. Ale čím viac Ti zapíšu závad, tým viac za Tebou budú loziť. Ty si asi nezažila Zvolenskú hygienu.

P.S. Nikto Ti neprikazuje mať zamestnanca. Ale keď Ti prídu na kontrolu a budú Ťa chcieť nejaké info, ty budeš musieť zavrieť predajničku, lebo nebude Ti mať kto predávať. A ja som zažila takú kontrolu, že neboli na kontrole len 1 hodinu.

Ten dvojdres požadujú väčšinou v pohostinstvách, tam si na to potrpia. A takisto aj podľa toho, čo predávaš.
2 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

[QUOTE=iriska]Adam... v ktorých potravinách majú dvojdres a umývadlo pre zákazníkov???
Len by ma to zaujímalo. Napr. mám v potravinách oddelenú drogériu vo vitrínach, lebo to tak "musí byť" a kde to majú? Prídite sa pozrieť na tú raritu ku mne .


V roku 1999 som otvárala potraviny a jednou s podmienok bolo aj umývadlo
pre zákazníka. Ja som to riešila dvojdresom - 1 pre predavačky, 1 pre zákazníka. Drogéria musí byť na samostatnom regále. Aj v hypermerketoch je drogéria oddelene.
Mám pocit, akoby si sa hnevala na naše reakcie, ale ver, až budeš mať s hygienou toľko zážitkou ako ja, budeš súhlasiť so všetkými odpoveďami. Na kontrolu záruk mi bol pán každý týždeň na celý deň!!! A ani som si nešktla ak niečo našiel.....
Naposledy upravil adam : 01.06.05 at 12:34
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Adam, myslíš, že nestačí zážitkov z hygienikmi za 25 rokov praxe v potravinách?
Ja sa nehnevám, ale napr. lepšie ako zamestnať nejakého človeka na pár hodín je asi zatvoriť (keď máš obchodík 6x4) lebo ti nezarobí ani na to, čo mu vyplatíš za prácu.
A tú drogériu požadovali nie na osobitnom regále, ale zatvorenú v regále, takže sú tam priehľadné dvierka.. Radosť pozrieť
0 0
t.o t.o

t.o je offline (nepripojený) t.o

toto pomohlo aj mne planujem takisto otvorit potraviny.dufam ze nie vtej iste obci....chi
0 0
taoland taoland

taoland je offline (nepripojený) taoland

Cawtw chcem sa opytat či je potrebne mat aj sklad v potravinách ja plánujem predávať v unimobunke a sklad sa mi tam už asi nezmesti ze čí bi nemohol bit napr. v dome v ktorom bývam alebo v garážia tak je to hned vedla asi 4 m. DIK
0 0
brato brato

brato je offline (nepripojený) brato

Tak ja len tolko kedže mám tiež potraviny.Ak si pred tym pracoval niekde v zavode a mal si fajront ked ti padla a šiel si z kamošma na pivo tak na taketo veci možeš velmi rychlo zabudnuť, ak nebudeš mať zamestnanca alebo aspon niekoho na koho sa budeš mocť na 100perc. spolahnuť.Po zaverečnej pekne sadneš do auta a pojdeš na tovar.Kym skončiš bude aj polnoc takže budeš rád že sa aspon trochu vyspiš pretože rano makaš znova.

Ale samozrejme tymto mojim prispevkom ťa nechcem odradiť....
Hlavne treba mať kopec trpezlivosti a nečakať že za 2 mesiace budeš mať nove auto.
A ešte jedna rada.Musiš mať veľa tovaru čim viac tym lepšie, proste aj ked si mysliš že už maš všetko stale je ešte niečo čo nebudeš mať, ale to časom zistiš aj sam.Netreba sa bať len treba chcieť.A ešte jedna rada.Mne osobne sa oplatilo investovať do chladiacej vytriny je sice draha ale daju sa kupiť aj spod ruky....tak asi len tolko.čavte
0 0
taoland taoland

taoland je offline (nepripojený) taoland

Pekne si to napísal nečakám zázraky pracovala bi tam priateľka aj na tovar bi si sama chodila sem tam ja atd. Len odpoveď som nedostal ja budem mat tie potraviny v unimobunkach a preto sa pýtam čí je zo zákona povinost mat sklad priamo v obchode alebo môže byt aj príklad v garáži alebo niekde inde.

Tovaru tam chcem mat veľa teda strašné veľa preto ich chcem aj otvoriť lebo u nás je taký úbohý len 1 obchod že tam ledva rožok kúpim. Chcem sa ešte spýtať koľko odhadujete cenu na prvý nákup Dik za odpoveď.
0 0
JaDo JaDo

JaDo je offline (nepripojený) JaDo

Hlavne si v súčasnej dobe nekúpte staršie pokladnice. Úpravy na nich by boli drahé alebo vôbec nemožné. Novinkou je fiškálna pamäť a tú ešte pokladnice nemajú.

Dňa 1.3.2009 nadobudol účinnosť vo všetkých paragrafoch nový zákon o registračných pokladniciach č. 289/2008 Z.z, ktorý nahrádza vyhlášku č.55/1994 a jej nasl. novelizácie
V období od 1.3.2009 do 31.12.2010 sa podnikateľ môže rozhodnúť, podľa ktorej právnej úpravy bude evidovať tržby. Po 1. 1. 2011 však budú musieť podnikatelia používať už len registračné pokladnice, ktoré spĺňajú technické požiadavky a parametre podľa zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice.

http://www.elcomp.sk/html/fiskal.htm
1 0
taoland taoland

taoland je offline (nepripojený) taoland

Poradi niekto ?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Myslíš ten sklad v dome? Aké potraviny budeš mať? Ak len také, čo sa skladujú v suchu tak by sa to dalo po dohode s hygienikmi poriešiť.
0 0
taoland taoland

taoland je offline (nepripojený) taoland

No ja bi som to riesil aj bez skladu kupim a dolozim v potravinach bi som chcel mat vsetko ale ten sklad nebudem vobec potrebovat iba ak hygiena bi ho potrebovala tak preto sa pytam.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
No ja pochybujem, že do unimobunky sa Ti zmestí všetok tovar, ktorý kúpiš. Je potrebné brať na zreteľ, že hygiena bude sa pozerať aj na to, ako je jednotlivý tovar uložený, nesmie byť po zemi, musia byť regále, alebo poličky. Pokiaľ tovar je balený a nemá rôzne vône, mohli by povoliť tovar v tej jednej miestnosti, kde budeš predávať. Ale tak, aby bolo miesto pre zákazníka, aj pre predavačku a aby tovar neohrozoval nikoho.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať