Zavrieť

Porady

Pohonné hmoty - účtovanie

účtujem v podvojnom účtovníctve. PHM pri nákupe sme účtovali na 501, na konci roka sa robí prepočet PHM. Máme teraz audit a audítor mi povedal, že už v roku 2007 sa nemalo účtovať priamo na 501 a nadspotrebu účtovať mesačne. Neviete niečo o tom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    Alena Šimová Pozri príspevok
    účtujem v podvojnom účtovníctve. PHM pri nákupe sme účtovali na 501, na konci roka sa robí prepočet PHM. Máme teraz audit a audítor mi povedal, že už v roku 2007 sa nemalo účtovať priamo na 501 a nadspotrebu účtovať mesačne. Neviete niečo o tom?
    Prečo by sa nemalo účtovať priamo na 501? Je to spotreba PHM za účelom dosiahnutia zisku? Dúfam, že vo Vašom prípade je. Každý mesiac si urobte prepočet skutočnej spotreby podľa knihy jázd a tankovania PHM a uvidíte, či bola nadspotreba alebo úspora... ja si to tak robím, na konci roka pri inventúre PHM urobím interným dokladom zápis - podľa toho, či je nadspotreba alebo úspora PHM. Alebo ak chcete môžte aj mesačne účtovať nadspotrebu 501AÚ/501AÚ, ale je to prácnejšie. Možno sa vyjadria aj iní poraďáci.
    Pekný deň.
    Lenka

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Alena Šimová Pozri príspevok
    účtujem v podvojnom účtovníctve. PHM pri nákupe sme účtovali na 501, na konci roka sa robí prepočet PHM. Máme teraz audit a audítor mi povedal, že už v roku 2007 sa nemalo účtovať priamo na 501 a nadspotrebu účtovať mesačne. Neviete niečo o tom?
    Audítor sa mýli. Nákup PHM účtujeme na 501. Ak si chceme odsledovať nadspotrebu mesačne, môžeme si to nedaňovo rozčleniť, ale mesačne je to asi zbytočne, pretože posudzujeme aj tak celý rok.

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    ...ešte ak Ti môžem poradiť, skús v sekcii "Tlačivá" -dole dať vo vyhľadávači " nadspotreba" alebo "tabuľka" a vyhľadá Ti super tabuľku k určeniu nadspotreby alebo úspory PHM, ja ju využívam, je super.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Audítor má pravdu. Nákup PHM nemôžete účtovať priamo do spotreby. Pozrite si témy ohľadne účtovania zásob spôsobom A v prípade, že podliehate povinnému auditu.

    http://www.porada.sk/t57595-uctovanie-zasob.html
    http://www.porada.sk/t81023-uctovanie-zasob.html

    cactus je offline (nepripojený) cactus

    nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac cactus
    Denda Pozri príspevok
    Audítor má pravdu. Nákup PHM nemôžete účtovať priamo do spotreby. Pozrite si témy ohľadne účtovania zásob spôsobom A v prípade, že podliehate povinnému auditu.

    http://www.porada.sk/t57595-uctovanie-zasob.html
    http://www.porada.sk/t81023-uctovanie-zasob.html
    Ďakujem za usmernenie, človek sa učí stále a stále... aj som si to zrovnala, našťastie nemám firmy s povinným audítom.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Tweety Pozri príspevok
    Audítor sa mýli.
    Denda Pozri príspevok
    Audítor má pravdu.
    Podľa môjho názoru je správna odpoveď niekde v strede. A čo sa týka účtovania a preukazovania spotreby PHL, ako aj stanovenia súvisiacich povinností zamestnancov možno len odporučiť vnútorný predpis. A v prípade, že niekto tvrdí, že niečo je zle, alebo dobre odporúčam vždy položiť otázku PREČO, prípadne odkaz na porušenie povinností vyplývajúcich z konkrétneho ustanovenia zákona alebo postupov. Zastávam však názor, že riešenie nemusí byť nevyhnutne len jedno. Ani v tomto prípade.

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    Ďakujem Janka, je to tak, ale čo ak neúčtuje spôsobom A alebo B? Zadávateľka otázky nenapísala akým spôsobom účtuje. Na povinnosť auditu stačia dve z troch podmienok, či sa mýlim? Či všetky tri? Musím pozrieť.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Jana Acsová Pozri príspevok
    Podľa môjho názoru je správna odpoveď niekde v strede. A čo sa týka účtovania a preukazovania spotreby PHL, ako aj stanovenia súvisiacich povinností zamestnancov možno len odporučiť vnútorný predpis. A v prípade, že niekto tvrdí, že niečo je zle, alebo dobre odporúčam vždy položiť otázku PREČO, prípadne odkaz na porušenie povinností vyplývajúcich z konkrétneho ustanovenia zákona alebo postupov. Zastávam však názor, že riešenie nemusí byť nevyhnutne len jedno. Ani v tomto prípade.
    Súhlasím s týmto tvrdením, ale ak nekupujeme do zásob, ale na priamu spotrebu, potom je účtovanie priamo na 501AE v súlade s postupmi účtovanie nie?
    __________________

    nane je offline (nepripojený) nane

    nane
    Lenka1979 Pozri príspevok
    ...ešte ak Ti môžem poradiť, skús v sekcii "Tlačivá" -dole dať vo vyhľadávači " nadspotreba" alebo "tabuľka" a vyhľadá Ti super tabuľku k určeniu nadspotreby alebo úspory PHM, ja ju využívam, je super.
    Prosím poradí mi niekto ako nájsť tú tabuľku ? Nejako sa mi to nedarí. Ďakujem

    Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

    Miriam.x
    Lenka1979 Pozri príspevok
    Ďakujem Janka, je to tak, ale čo ak neúčtuje spôsobom A alebo B? Zadávateľka otázky nenapísala akým spôsobom účtuje. Na povinnosť auditu stačia dve z troch podmienok, či sa mýlim? Či všetky tri? Musím pozrieť.
    Vo firme kde je povinný audit nemôžeš účtovať spôsobom B.

    cactus je offline (nepripojený) cactus

    nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac cactus
    nane Pozri príspevok
    Prosím poradí mi niekto ako nájsť tú tabuľku ? Nejako sa mi to nedarí. Ďakujem
    Musíš ísť do dokumnetov a tam si nájsť v tabuľkách, čo potrebuješ.
    Stiahla som tieto pomocné tabuľky, možno je to to, čo hľadáš
    Naposledy upravil cactus : 04.12.08 at 07:20

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.