Zavrieť

Porady

výpočet ceny za spoločný priestor

Veľmi by mi pomohlo, ak by mi niekto poradil ako určiť cenu za spoločný priestor- práčovňa.Ide o odpredaj miestnosti veľkej 7m2 v bytovke postavenej v r.1970. Záujemca niekde zistil, cenu za 1m2 - 250,- Sk.Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    renduša Pozri príspevok
    Veľmi by mi pomohlo, ak by mi niekto poradil ako určiť cenu za spoločný priestor- práčovňa.Ide o odpredaj miestnosti veľkej 7m2 v bytovke postavenej v r.1970. Záujemca niekde zistil, cenu za 1m2 - 250,- Sk.Ďakujem.
    Neviem, akým spôsobom to chcete predať, pretože spoločný priestor nemôžete predať. Najprv ho treba preklasifikovať na nebytový priestor a až potom je možný predaj.

    V každom prípade ale neexistuje cenník. Cena sa určuje na základe dohody medzi kupujúcim a predávajúcim. AK sa vám cena máli a máte iného záujemcu, ktorý je ochotný dať vám vyššiu cenu za miestnosť, tak to predajte inému. Ak nikoho iného nemáte, buď to predáte za tú navrhnutú cenu, alebo to nepredáte.

    renduša je offline (nepripojený) renduša

    renduša
    Neviem teda ako je to možné, ale v susednej bytovke takýto priestor odpredali majitelia aj bez preklasifikovania na nebytový priestor. Spoločenstvo hlasovaním väčšiny rozhodlo o odpredaji tohoto priestoru jednému z majiteľov bytu v tejto bytovke.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    renduša Pozri príspevok
    Neviem teda ako je to možné, ale v susednej bytovke takýto priestor odpredali majitelia aj bez preklasifikovania na nebytový priestor. Spoločenstvo hlasovaním väčšiny rozhodlo o odpredaji tohoto priestoru jednému z majiteľov bytu v tejto bytovke.
    To by som bvol zvedavý, ako je to zapísané v katastri. Ak pôjdeš okolo, zapíš si prosím ťa súpisné číslo (taká biela tabuľka s čiernymi číslicami, býva to cca. 4-miestne číslo a daj to sem, prípadne mi to pošli na chrobak7@post.sk).

    renduša je offline (nepripojený) renduša

    renduša
    urobili to len ako dohodu medzi vlastníkmi bytov ich spoločenstva, takže žiaden zápis v katastri
    Naposledy upravil renduša : 08.10.08 at 14:53

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    renduša Pozri príspevok
    urobili to len ako dohodu medzi vlastníkmi bytov ich spoločenstva, takže žiaden zápis v katastri

    Takže vlastníkom nie je, tak nemá k tomuto priestoru žiadne vlastnícke pravo, len nejaku dohodu... kým sa nenájde niekto, komu to bude vadiť

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    kombajn2 Pozri príspevok
    To asi hľadáš cenu za nájom.
    to som nepochopila , čital si čo sa tu píše? Neexistuje predaj na základe dohody bez zapisu do katastra.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    slavica Pozri príspevok
    to som nepochopila , čital si čo sa tu píše? Neexistuje predaj na základe dohody bez zapisu do katastra.
    Nie, on sa dobre pýta, len nastal zmätok v pojmoch a otázke zadávateľa. Možno aj ona chcela v konečnom dôsledku vedieť cenu za prenájom tej práčovne, pretože predaj je nemožný.

    Takže ak to zhrnieme - práčovňu predať nemôžu, môžu ju ale prenajať a cena za prenájom je záležitosťou dohody. Zadávateľka sa musí vyjadriť, čo teda chcú s tou miestnosťou urobiť.

    renduša je offline (nepripojený) renduša

    renduša
    Tú práčovňu chce jedna majiteľka bytu z nášho spoločenstva využívať na podnikanie.Lepšie povedané ona ju už takto využíva.Na zasadnutí spoločenstva tak rozhodla väčšina členov s tým, že patričnú čiastku vyplatí každému bývalému spolumajiteľovi. Nechce to iba prenajímať, chce to odkúpiť. Chápem, že sa to malo vyriešiť ešte predtým ako tam začne podnikať, ale už je takto,bohužiaľ.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    renduša Pozri príspevok
    Tú práčovňu chce jedna majiteľka bytu z nášho spoločenstva využívať na podnikanie.Lepšie povedané ona ju už takto využíva.Na zasadnutí spoločenstva tak rozhodla väčšina členov s tým, že patričnú čiastku vyplatí každému bývalému spolumajiteľovi. Nechce to iba prenajímať, chce to odkúpiť. Chápem, že sa to malo vyriešiť ešte predtým ako tam začne podnikať, ale už je takto,bohužiaľ.
    Kým to bude spoločný priestor, tak to nemôže odkúpiť. Treba to preklasifikovať na katastri ako nebytový priestor, primerane upraviť spoluvlastnícke podiely a potom sa to až môže predať. Má to ešte jeden háčik - musia s tým súhlasiť všetci spoluvlastníci. Ak sa nájde jeden, čo to nebude ochotný predať, tak vám ten plán predaja zlyhá. Tu sa nedá rozhodnúť o tom hlasovaním väčšiny.

    Predstav si, že by ste 10 ľudí vlastnilo jeden pozemok. Nejakú časť by chcel kúpiť nejaký cudzí človek. Pokiaľ všetci nepodpíšu kúpno predajnú zmluvu, tak sa to nepredá. Podobné je to s tou práčovňou.

    geronimo13 je offline (nepripojený) geronimo13

    geronimo13
    renduša Pozri príspevok
    Tú práčovňu chce jedna majiteľka bytu z nášho spoločenstva využívať na podnikanie.Lepšie povedané ona ju už takto využíva.Na zasadnutí spoločenstva tak rozhodla väčšina členov s tým, že patričnú čiastku vyplatí každému bývalému spolumajiteľovi. Nechce to iba prenajímať, chce to odkúpiť. Chápem, že sa to malo vyriešiť ešte predtým ako tam začne podnikať, ale už je takto,bohužiaľ.
    ona podniká s niečím, čo je vo vlastníctve všetkých členov a členovia z toho nemajú nič? nepripomína to niekomu bezdôvodné obohatenie?
    ... a ešte raz ... predať a zapísať takúto kúpnu zmluvu na katastri je nemožné!

    Igy je offline (nepripojený) Igy

    Igy
    Prenajmite to na dlhsie obdobie. Bude to mat skoro to iste ako kupu. Tych 250Sk/m to je bezna cena prenajmu kanc. priestorov za mesiac. Takze si treba preverit o co v susednom dome islo...

    renduša je offline (nepripojený) renduša

    renduša
    v susednom dome šlo o odpredaj práčovne za účelom bývania.keďže člen spoločenstva vlastnil byt v jej susedstve, uvedenú miestnosť si odkúpil a prerobil na obytnú súčasť svojho bytu.
    a k tomu prenájmu. o ňom nechce naša podnikateľka ani počuť.

    Igy je offline (nepripojený) Igy

    Igy
    No kupit dnes akykolvek priestor za 250Sk za meter je uplne zadarmo. Ja by som sa riadil trhovymi cenami vo vasom okoli.
    Samozrejme ak s predajom nebude suhlasit 100% vlastnikov ma vasa podnikatelka smolu. Neviem preco nechce o prenajme ani pocut. Vsak ak jej to prenajmete na 100 rokov ma to v podstate to iste ako kupu. Akurat to nema na liste vlastnictva. Na podnikanie by dokonca prenajom bol pre nu este vyhodnejsi nakolko ho moze davat priamo do nakladov...

    renduša je offline (nepripojený) renduša

    renduša
    ďakujem všetkým za príspevky,určite mi v niečom pomohli.musíme si to už nejako vyriešiť a poučiť sa v tom, že súhlas všetkých nájomníkov v snahe pomôcť susede, za to určite nestál. v našom prípade sa susedské vzťahy práve naopak zhoršili, hlavne zo strany našej podnikateľky. tvári sa akoby sa nič nestalo a na svoje reči o vyplatení už dávno zabudla. podaj niekomu prst a zoberie ti celú ruku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.