Zavrieť

Porady

platca DPH a forma uctovnictva

Ahoj,

som zivnostnik, naklady si pocitam ako 40% pausal a momentalne nie som platca DPH. Chcem sa spytat nasledovne:

Ak sa od januara 2009 stanem platcom DPH, budem si nadalej moct vykazovat 40% pausalne naklady a viest jednoduche uctovnictvo, alebo budem musiet robit podvojne ucto? Ak ano, bude to platit aj v pripade, ze si nebudem nic z obchodov na firmu?

Nevadi mi totizto ak sa platcom od noveho roku stanem, len si nechcem komplikovat uctovnictvo.

Dakujem,
ethaniell
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ethaniell Pozri príspevok
    Ahoj,

    som zivnostnik, naklady si pocitam ako 40% pausal a momentalne nie som platca DPH. Chcem sa spytat nasledovne:

    Ak sa od januara 2009 stanem platcom DPH, budem si nadalej moct vykazovat 40% pausalne naklady a viest jednoduche uctovnictvo, alebo budem musiet robit podvojne ucto? Ak ano, bude to platit aj v pripade, ze si nebudem nic z obchodov na firmu?

    Nevadi mi totizto ak sa platcom od noveho roku stanem, len si nechcem komplikovat uctovnictvo.

    Dakujem,
    ethaniell
    Nemusíš viesť podvojné účtovníctvo ani keď budeš platiteľ dph. Zákon o účtovníctve to neprikazuje.

    paťuška je offline (nepripojený) paťuška

    paťuška
    Ak sa staneš platcom dph napr. od 1.1.2009, nebudeš môcť uplatňovať paušálne výdavky, ale skutočne vynaložené náklady aj keď budeš viesť jednoduché účtovníctvo.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Mimochodom hovorí o tom § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov. Uvádzam len preto, že relatívne na všetko je odpoved v zákonoch a nejaký ten prehľad treba mať.

    odkaz: http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...-2008-a.html#6

    ethaniell je offline (nepripojený) ethaniell

    ethaniell
    ok, dakujem! ..

    takze podvojne netreba ..
    ale nemozem si vykazovat 40% pausalne naklady

    dikes moc

    heles je offline (nepripojený) heles

    heles
    A ak sa stane fyzická osoba, ktorá účtuje v sústave JÚ a uplatňuje si paušálne náklady 40%, platiteľom DPH od 1.11.2008, tak si môže uplatňovať paušálne náklady do 31.10. a od 1.11 preukázateľné náklady?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Nie , nedá sa kombinovať spôsob uplatňovania výdavkov. Zákon nič také neprikazuje, ani nepripúšťa.
    Pozri si § 6 ods.10 Zákona o dani z príjmov.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    heles Pozri príspevok
    A ak sa stane fyzická osoba, ktorá účtuje v sústave JÚ a uplatňuje si paušálne náklady 40%, platiteľom DPH od 1.11.2008, tak si môže uplatňovať paušálne náklady do 31.10. a od 1.11 preukázateľné náklady?
    Za rok 2008 si ešte môžeš uplatniť paušálne výdavky. Od 1.1.2009 musíš viesť jednoduché účtovníctvo /môžeš samozrejme aj podvojné/. Nezabudni na úpravu základu dane o neuhradené pohľadávky a nespotrebované zásoby.
    Naposledy upravil veronikasad : 04.12.08 at 15:12

    heles je offline (nepripojený) heles

    heles
    A tie paušálne výdavky budem uplatňovať iba za obdobie 1.1. až 31.10.2008 a od 1.11. až 31.12.08 preukázateľné výdavky?
    Alebo môžem dať paušálne za celý rok, napriek tomu že je platcom DPH od 1.11.2008?

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    heles Pozri príspevok
    A tie paušálne výdavky budem uplatňovať iba za obdobie 1.1. až 31.10.2008 a od 1.11. až 31.12.08 preukázateľné výdavky?
    Alebo môžem dať paušálne za celý rok, napriek tomu že je platcom DPH od 1.11.2008?
    Môže byť ešte paušal.

    (10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

    holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

    holubička1
    AKo je to teda s paušalistom, ktorý sa stane platcom DPH od 3/09. Viem , že tento rok si môže uplatniť paučál výdavky , ale ako sa vedie evidencia DPH? Len z odoslaných faktúr t.j. na výstupe? alebo ako?

    holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

    holubička1
    holubička1 Pozri príspevok
    AKo je to teda s paušalistom, ktorý sa stane platcom DPH od 3/09. Viem , že tento rok si môže uplatniť paučál výdavky , ale ako sa vedie evidencia DPH? Len z odoslaných faktúr t.j. na výstupe? alebo ako?
    ___????????????

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Evidenciu DPH robíš podľa § 70 Zákona o DPH. Obsah je ustanovený, forma nie .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.