Zavrieť

Porady

chov sliepočiek

Ahojte poraďáci,neviem či som dobre zaradila tému,ale chcem sa spýtať kto mi vie povedať kedy začínajú znášať sliepočky vajíčka. Som novpečený dedinčan a 1. júna sa mi vyliahli kuriatka.Chcela by som vedieť v akom veku začnú znášať. Dočítala som sa všeličo o chove a plemenách ale tieto moje kurence sú plemena aké bolo vajce také sa kura vylahlo.....čiže nič presné.
Ďakujem aprajem pekný dník
Usporiadat
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Keďže sa kuriatka zväčša liahnu na jar a krúžkujú sa vo veku cca 2-3 mesaice, tak oravka s krúžkom z r. 2010 bude teraz na jesen po 2. znáške vhodna do kuchyne. V 3.roku totiž znáška už klesá a sliepka viac zje, ako vyprodukuje vajíčok.
2 0
12matess3 12matess3

12matess3 je offline (nepripojený) 12matess3

Zdravim, ja sa chcem spytat, kupil som nosnice 18tyzdnove pred znaskou 27.3.2012 a chcem sa opytat, mam ich sedem, ci je dobre, ked na jar 2013 po roku kupim nejake 3nove mlade znovu na male obnovenie a takto na kazdu jar kupit 3 a obnovovat to pravidelne je to dobre???Co by ste mi radili???
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Ak sa chceš vyhnúť problémom so zaraďovaním nových (a hlavne mladých) sliepok do hejna, tak je lepsie po 2 rokoch obnoviť naraz celý krdeľ. Čiže na jar 2014 si obstaráš nové mládky a starý krdeľ zužitkuješ v kuchyni.
0 0
12matess3 12matess3

12matess3 je offline (nepripojený) 12matess3

Zdravim, chcem sa spytat nejakeho skuseneho chovatela, co je najlepsie pre sliepky aby vyborne znasali je dobre mat psenicu alebo jacmen???Treba kazdu stravu posypat aj nejakou hrstou zmesky pre nosnice???
Poradte najlepsie skuseny chovatelia???
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Jačmeň určite nie je vhodné krmivo pre sliepky. Šrotujem pšenicu, do ktorej pridávam do 20% kukurice a tento šrot miešam so zmeskou. K tomu zelené a zbytky.
Závisí aj od plemena, veku a ustajnenia sliepok, ako budú znášať.
Určite to však nikdy nebude zdaleka 300 vajec, ako píšu farmy, ktoré predávajú nosné hybridy, ktoré sa chovajú v prídomových podmienkach.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Peter, prosím ťa, ktoré plemeno by si odporučil na mäso? Ale nie na rýchlovýkrm, ale také kombinované, niečo voľný výbeh, niečo výkrm.
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Z čistokrvných plemien su s kombinovanou užitkovosťou (na znášku i na mäso):
Australka, Sussex, Amrox, Hempšír,

Povodné mäsové plemeno z USA:
Jersejský obor
Belgické plemeno:
Mechelenská kukučka

Príp.Ich krížence.
Kohúty sú vhodné na zabitie vo veku cca 5 mesiacov, pokiaľ sú krmene len zrnom a majú výbeh.
To ich mäso má úplne inú konzistenciu, ako to "blatove" od rýchlovykrmenych brojlerov, kde sa svalovina vyvýja tak rýchlo.
1 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Peter z Bratislavy Pozri príspevok
Z čistokrvných plemien su s kombinovanou užitkovosťou (na znášku i na mäso):
Australka, Sussex, Amrox, Hempšír,

Povodné mäsové plemeno z USA:
Jersejský obor
Belgické plemeno:
Mechelenská kukučka

Príp.Ich krížence.
Kohúty sú vhodné na zabitie vo veku cca 5 mesiacov, pokiaľ sú krmene len zrnom a majú výbeh.
To ich mäso má úplne inú konzistenciu, ako to "blatove" od rýchlovykrmenych brojlerov, kde sa svalovina vyvýja tak rýchlo.

Čitala som jednu knižku o francuzskych potravinách. okrem iného sa tam hovorilo aj o tom, ako špeciálne chovajú kurčatá na maso. Velmi ma to láka, len neviem, či sa bude dať. Oni mali svoje vlastné plemeno s modrými nohami a bielym perim.
Konkrétne to bolo takto 5 týždnov vo vyhrievanych priestoroch, dalších 5 až 20 týždňov sú vo voľnom výbehu, kde si musia sami hľadať potravu, len "jemne" sú vykrmované. Ale výbeh je to teda poriadny, na 1 kura minimalne 10 m2. A následne ešte nejaký týždeň v obmedzenom priestore v klietke, s intenzivným výkrmom zrnom a kukuricou.

Celkom by ma zaujímalo, čo by si ty, ako odborník cez kurčatá na niečo také hovoril
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Je to franúzske plemeno Breeze galouise. Chova sa hlavne v bielej,ale aj čiernej farbe. Už sú prvé odchovy tohoto plemena aj na Slovensku.
Odporúčam však začať s niečim ľahšie dostupným na našom chovateľskom trhu. ke´d budeš mať s chovom skúsenosti, tak potom nebudeš mať problém ani s chovom inych plemien.
1 0
12matess3 12matess3

12matess3 je offline (nepripojený) 12matess3

Zdravim, a este sa chcem spytat, Peter pises, ze srotujes psenicu je lepsia zosrotovana alebo cena v zrnach???
Kupil som na Jar 2012 mladky nosnice 18tyzdnove pred znaskou v marci, chcem sa spytat ci na jar 2013 sa dockam nejakej kvocky mam ich 7ks a chcem sa spytat ci by na jar2013mohla nejaka zacat kvokat viete mi to niekto zistit???
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Vždy majú moje sliepky aj celé zrno, ale uprednostňujú na hrubo šrotované.
Predpokladám, že si kúpil nejaké znáškové hybridy. Tie sú práve celé generácie šľachtené nato, aby produkovali vajcia a nekvokali (čo je čistá strata pre farmu). Dávno stratili pud kvokavosti, ale nedá sa vylúčiť, že sa občas v niektorej z nich tento starý inštinkt ozve a zakvoká. je však otázka, či vydrží sedieť 21 dní na vajciach.
Ak chceš kvočku, odporúčam sliepku čistokrvného plemena, vyliahnutú a odovodenú pod kvočkou. Tu je podstatne vyšší predpoklad, že po "mamke zdedila" aj vlohy na kvokanie a úspešné odvodenie vyliahnutých kuriatok.
0 0
12matess3 12matess3

12matess3 je offline (nepripojený) 12matess3

Chcem sa este spytat, aj ked je tu tema o nosniciach ak niekto vie po kolkych mesiacoch sa zabijaju brojlerove kurcata v domacich podmienkach, cim sa krmia v domacom atd...???
0 0
12matess3 12matess3

12matess3 je offline (nepripojený) 12matess3

Poradaci, date mi radu ohladom zateplovania kurina hrubka polystyrenu a vlastne ako to mam zateplit aby ten polystyren nevydzobali tie sliepky poradte???
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

12matess3 Pozri príspevok
Poradaci, date mi radu ohladom zateplovania kurina hrubka polystyrenu a vlastne ako to mam zateplit aby ten polystyren nevydzobali tie sliepky poradte???
Keby si si prečítal všetky príspevky v tejto téme, tak by si túto otázku klásť nemusel. Peter tu už na to odpovedal, že zateplenie polystyrénom nedoporučuje. Pekne si spätne prečítaj všetky príspevky a dozvieš sa veľa.
0 0
11Dusan11 11Dusan11

11Dusan11 je offline (nepripojený) 11Dusan11

začínajúci chovateľ
Ahojte chovatelia, chcel by som na budúci rok na jar začať chovať sliepočky-nosnice. Chcem sa preto popýtať niekoho už skúseného, že čo majú sliepočky radi a tiež čo im prospieva, aby dobre znášali a tiež aby boli samozrejme zdravé. Už som sa tu dočítal, že vhodná je pšenica a kukurica či už celá, alebo zošrotovaná, viem že aj žihľava a zelené je dobré no nikde som sa tu nedočítal, či je vhodné im dávať nastrúhanu kŕmnu repu, jablká, hrušky a iné ovocie zo záhradky, ale tiež aj tekvice a cukety? Poradíte mi prosím?
0 0
KoxXxo KoxXxo

KoxXxo je offline (nepripojený) KoxXxo

Áno, je.
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Samozrejme, že je vhodné im dávať nastrúhanu kŕmnu repu, jablká, hrušky a iné ovocie zo záhradky, ale tiež aj tekvice a cukety, ale dobre je napr aj rôzne živočíšne bielkoviny. Keď uvaríme sliepku do polievky, tak napr kože nasekám nadrobno, kosti podrvím na pákovom drviči.
Chleba im občas namočím a doplním praškom s vitamínmi (Konvit, Biofaktory, Plastin a pod.)
Ale sú to všetko len doplnkové krmivá pre spestrenie a obohatenie sortimentu.
Pozor na plesne a zemiakové klíčky.

2 0
11Dusan11 11Dusan11

11Dusan11 je offline (nepripojený) 11Dusan11

začínajúci chovateľ
Ahojte Koxxxo a Peter z BA,ďakujem za odpovede. Možno ešte budem otravovať z otázkami, ak ma niečo pre mňa neznáme napadne. Chovu zdar a sliepočkám nosniciam zvlášť! :-)
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Kľudne sa ozvi, ak ťa niečo napadne. Ak budem vedieť - odpoviem.
Tu je môj čierny fešák Ayam Cemani pôvodom z Inodnezie:
1 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

11Dusan11 Pozri príspevok
Ahojte chovatelia, chcel by som na budúci rok na jar začať chovať sliepočky-nosnice. Chcem sa preto popýtať niekoho už skúseného, že čo majú sliepočky radi a tiež čo im prospieva, aby dobre znášali a tiež aby boli samozrejme zdravé. Už som sa tu dočítal, že vhodná je pšenica a kukurica či už celá, alebo zošrotovaná, viem že aj žihľava a zelené je dobré no nikde som sa tu nedočítal, či je vhodné im dávať nastrúhanu kŕmnu repu, jablká, hrušky a iné ovocie zo záhradky, ale tiež aj tekvice a cukety? Poradíte mi prosím?
Kukurica je vhodná šrotovaná, neviem či by zožrali celú. Ja im dávam tiež na jeseň kŕmnu repu a v zime im dávam jabĺčka. Keďže úroda jabĺk bola aj tento rok mimoriadna, tak budú mať potravu na zimu. Tiež som im dávala cukety, tekvice.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať