Zavrieť

Porady

chov sliepočiek

Ahojte poraďáci,neviem či som dobre zaradila tému,ale chcem sa spýtať kto mi vie povedať kedy začínajú znášať sliepočky vajíčka. Som novpečený dedinčan a 1. júna sa mi vyliahli kuriatka.Chcela by som vedieť v akom veku začnú znášať. Dočítala som sa všeličo o chove a plemenách ale tieto moje kurence sú plemena aké bolo vajce také sa kura vylahlo.....čiže nič presné.
Ďakujem aprajem pekný dník
Usporiadat
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

Peter z Bratislavy Pozri príspevok
Skús sledovať túto chovateľskú inzerciu:
http://www.ifauna.cz/drubez/inzerce/r/

tam vývajú ponuky aj na preličky
Ďakujem. ifaunu poznám, viem o dvoch v CZ.
0 0
12matess3 12matess3

12matess3 je offline (nepripojený) 12matess3

Dobry den poradaci, chcel by som sa vas opytat, chcem si v marci zakupit 3dnove kuriatka zrejme Sasex.
Mam otazku, co musia mat take kuriatka k dispozicii, budem ich mat v kotolni, co im davat na zaciatok zrat, ako sa o ne starat atd...???
Prosim poradte mi vsetko o chove tychto 3dnovych kuriatok???
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Po vyliahnutí prvých 24 hodín kuriatka vstrebávajú ešte žltok z vajca, z ktoreho sa vyliahli. Prvé 3 dni dávam len čistý kukuričný šrot (aby nemali zalepené zadky) a čierny čaj. Od 3. dňa primiešavam zmesku K1 (Verse Laga, Energys) až po 7 dňoch prejdem na čistú zmes K1. Čaj podávam do veku cca 2-3 týždňov a postupne ho riedim vodou a vo veku cca 1 mesiac už prejdem na vodu. Do nej je dobré kvapnúť vitaminy AD3. Tiež im občas nastrúham na tvrdo uvarené vajce, ale môže byť aj tvaroh, aby mali aj živočíšne bielkoviny. Roky očkujem proti kokcidioze (najväčšia pliaga mladých kurčiat) doživotnou vakcinou Livacox.
Prvé tohoročné kuriatka sa vyliahli 25.1.2013. Liaheň je už zase plná.

2 0
ajuschka ajuschka

ajuschka je offline (nepripojený) ajuschka

12matess3 Pozri príspevok
Dobry den poradaci, chcel by som sa vas opytat, chcem si v marci zakupit 3dnove kuriatka zrejme Sasex.
Mam otazku, co musia mat take kuriatka k dispozicii, budem ich mat v kotolni, co im davat na zaciatok zrat, ako sa o ne starat atd...???
Prosim poradte mi vsetko o chove tychto 3dnovych kuriatok???
ahoj, chcem sa spytat - to budu tvoje prve sliepocky? ak ano - nebude lepsie kupit si nejake starsie nosnice? tak okolo 9 tyzdnov?
0 0
Mario NR Mario NR

Mario NR je offline (nepripojený) Mario NR

ahoj te nieviete mi poradit ci slepka pri zmene prostredia a stravy prestane znasat na mesiac?
0 0
12matess3 12matess3

Poradaci, chcem sa opytat, zajtra v sobotu donesiem domov ku 7rocnym sliepkam kohutika okolo 7-8mesiacov, uz skace po sliepkach aj kikirika, mam otazku, on vlastne zacne skakat po sliepkach, je sanca ze okolo jari si sadne jedna sliepka alebo ako to je pri sliepkach s kohutmi atd...???Kolko vlastne sedi sliepocka na vajickach atd...???
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Poradaci, chcem sa opytat, zajtra v sobotu donesiem domov ku 7rocnym sliepkam kohutika okolo 7-8mesiacov, uz skace po sliepkach aj kikirika, mam otazku, on vlastne zacne skakat po sliepkach, je sanca ze okolo jari si sadne jedna sliepka alebo ako to je pri sliepkach s kohutmi atd...???Kolko vlastne sedi sliepocka na vajickach atd...???
Aké máš sliepky? Čistokrvné? Pokiaľ nemáš čistokrvné sliepky ale hybridy, tak také sliepky nezvyknú kvokať.. A sliepky kvokajú či kohúta majú alebo nie. Im je to jedno. Kohút je na oplodňovanie vajec. Sliepky máš sedemročné? nepomýlil si sa - nemáš sedem mesačné? Sliepka inak sedí na vajciach 21 dní.
Naposledy upravil wagner : 22.02.13 at 21:49
0 0
12matess3 12matess3

Pomylil som sa myslel som to tak ze mam doma 7ks-rocnych sliepok.
0 0
12matess3 12matess3

Dobrý deň, poraďáci, chcem sa opýtať, mam sliepocky maju 1 rok a pekne niesli aj teraz cez zimu jeden deň so 7sliepok 6vajec, druhy deň 3vajcia a tak, krmil som ich zvyskami z kuchyne, makovniky, buchty s vodou zmiesané-niesli celkom dobre.
Teraz od soboty som presiel na rozmoceny suchy chlieb so susenymi listami trávy a to im miesam, sobota-zo 7sliepok 3vajcia, nedeľa 1vajce, pondelok nič, bol som dnes pri nich a dival som sa a nemajú pekný pevný trus ale normalne hustejšiu vodu, môžu mať nejakú hnačku a preto nenesú???
Čo mám teraz robiť, aby mali pekný pevný trus, aby dobre niesli ako vtedy, čim ich mam krmiť atď.........???Prosím aj nejaké vaše postrehy, tipy ...??Ďakujem
0 0
wagner wagner

Dobrý deň, poraďáci, chcem sa opýtať, mam sliepocky maju 1 rok a pekne niesli aj teraz cez zimu jeden deň so 7sliepok 6vajec, druhy deň 3vajcia a tak, krmil som ich zvyskami z kuchyne, makovniky, buchty s vodou zmiesané-niesli celkom dobre.
Teraz od soboty som presiel na rozmoceny suchy chlieb so susenymi listami trávy a to im miesam, sobota-zo 7sliepok 3vajcia, nedeľa 1vajce, pondelok nič, bol som dnes pri nich a dival som sa a nemajú pekný pevný trus ale normalne hustejšiu vodu, môžu mať nejakú hnačku a preto nenesú???
Čo mám teraz robiť, aby mali pekný pevný trus, aby dobre niesli ako vtedy, čim ich mam krmiť atď.........???Prosím aj nejaké vaše postrehy, tipy ...??Ďakujem
Pšenicu im nedávaš? Ja kŕmim sliepky pšenicou a dávam im varené zemiaky so šrotom (trochu kukuričného a pšeničný) a k tomu sušenú žihľavu. Chleba dávam iba občas. Myslím si, že ten chlieb by im nemal uškodiť. Ale treba im dávať aj pšenicu - to by mal byť základ potravy pre sliepky. Inak sliepky si občas spravia prestávku v nosení vajec. Mne tiež teraz nesú iba dve sliepky.
0 0
12matess3 12matess3

Dobry den, s akym krmivom mate vy najlepsie skusenosti mam 7sliepok plus 1 kohutik k nim.
Myslim krmivo (nie psenica atd...), ale napr. suchychlieb zmiesany s niecim plus nieco a tak???
S cim mate najlepsie skusenosti a navyse potom sliepocky vyborne nesu???
0 0
Newcs69 Newcs69

Newcs69 je offline (nepripojený) Newcs69

Zdravim. JJa suchy chlieb namacam do vody a miesam s psenicnym, jacmennym alebo kukuricnym srotom, vela zelneho (pokosena trava, burina zo zahrady) hlavne v zime kuchynsky odpad zo zeleniny a ovocia, vajecne skrupiny. Chovam sliepky pre vlastnu spotrebu masa a vajec uz 30 rokov...
Dobry den, s akym krmivom mate vy najlepsie skusenosti mam 7sliepok plus 1 kohutik k nim.
Myslim krmivo (nie psenica atd...), ale napr. suchychlieb zmiesany s niecim plus nieco a tak???
S cim mate najlepsie skusenosti a navyse potom sliepocky vyborne nesu???
0 0
12matess3 12matess3

Zdravim, mozu mat moje pipky nejaku dobu ked nenesu od soboty nemam ani vajicko, neviem davam im suchy chlieb rozmocim, do toho zo sena tu drolinu to, trochu srotu a nič.
Neviem kedy by mohli zacat uz konecne niest???Ale oni neseru normalne ale normalne hustejsiu vodu moze to byt aj tou hnackou???Poradte co mam urobit???
0 0
12matess3 12matess3

oje sliepky maju hnačku, maju v zadkoch trus, seru tak vodu riedku, co mam robit???Vobec nenesu
0 0
wagner wagner

oje sliepky maju hnačku, maju v zadkoch trus, seru tak vodu riedku, co mam robit???Vobec nenesu
Sliepky niekedy majú aj redší trus, podľa toho čo žerú. Nerieš to. Dávaš im aj ocot do vody? Ak nie, skús im dať do 5 litrov vody deci octu každý tretí deň počas 2 týždňov. Potom im dávaj raz za týždeň octovú vodu. Vajíčka Ti budú niesť, ale dali si prestávku. Musia im dorásť. Aj mne nesú iba dve sliepky. Ostatné tiež dva týždne nenesú. To je bežné, že si dajú prestávku.
1 0
12matess3 12matess3

Takze nieje to ziadna tragedia???
V sobotu som inac doniesol kohuta uz skace po nich a kikirika pekny velky, tak prestali niest davam im kazde rano rozmocene pecivo al sladke, do toho trochu srotu navlhcim a este susena drolina z pod sena v senniku, plus v krmitku maju cely den nasypanu slnecnicu, samozrejme nie vela a vodu.
0 0
wagner wagner

Takze nieje to ziadna tragedia???
V sobotu som inac doniesol kohuta uz skace po nich a kikirika pekny velky, tak prestali niest davam im kazde rano rozmocene pecivo al sladke, do toho trochu srotu navlhcim a este susena drolina z pod sena v senniku, plus v krmitku maju cely den nasypanu slnecnicu, samozrejme nie vela a vodu.
Pšenicu nedávaš? Treba im zrno. Inak ja v zime krmim tri krát denne, v lete len dva krát. Ráno im dám pšenicu - iba toľko čo zožerú. Nenechávam im nič na žranie. Na obed dostanú zemiaky so šrotom a žihľavou. Na večer zase dostanú pšenicu. Stále majú iba vodu - žrádlo nie. Zožerú a musia vydržať do ďalšieho krmenia.
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
...ahojte, potrerbujem poradiť, neviem z akého dôvodu mi začali sliepky zo seba vytrhávať jedna druhej perie v zadnej časti chrbta, niektoré majú doslova len čistú kožu.., do krmiva im pridávam minerály, kŕmne vápno, sú síce uzavreté , teda, že nemajú takú možnosť ako inokedy, keď som to oplotil ale majú tam aj piesok , aj jemný štrk, hlinu v takých nádobách 1x2m..krmivo striedam, pšenica, šrot, zemiaky, kŕmna repa, voda..., vie niekto prečo to je????
0 0
wagner wagner

legolas Pozri príspevok
...ahojte, potrerbujem poradiť, neviem z akého dôvodu mi začali sliepky zo seba vytrhávať jedna druhej perie v zadnej časti chrbta, niektoré majú doslova len čistú kožu.., do krmiva im pridávam minerály, kŕmne vápno, sú síce uzavreté , teda, že nemajú takú možnosť ako inokedy, keď som to oplotil ale majú tam aj piesok , aj jemný štrk, hlinu v takých nádobách 1x2m..krmivo striedam, pšenica, šrot, zemiaky, kŕmna repa, voda..., vie niekto prečo to je????
To zvykne robiť jedna sliepka. Škoda že si ju hneď nevystopoval a nezabil. Ja som jednu vystopovala čo ozobávala zadky a na druhý deň už išla do mrazničky. Ostatné to nerobia. Ale keď to je už v takom rozsahu, tak na jar si kúp druhé a tieto zabi. Niekedy majú sliepky sklony ku kanibalizmu, hovoria, že treba dávať do vody magi. Inak ja si myslím, že je to tým, že majú v zime menej miesta a nudia sa. Aj na stránke gyronu to už preberali, tak to podľa toho usudzujem.
0 0
wagner wagner

Doplňam zo stránky gyron.sk
Aby sa vám hydina neozobávala - kanibalizmus

Chovateľom hydiny sa niekedy stáva, že sa im hydina, najmä sliepky začnú ozobávať a vytŕhať si perie, obvykle v zadnej časti tela. Tento zlozvyk môže prepuknúť až do kanibalizmu, keď sa jednotlivé kusy navzájom pozabíjajú. Vyskytuje sa to u každého druhu hydiny, no u sliepok najčastejšie. Ide tu o agresívnych jedincov, ktorých treba oddeliť od ostatných, prípadne už i poranených kusov.
Prečo?

Hydina takto reaguje na stres, ktorý prežila napríklad počas prepravy, zmeny ustajňovacích priestorov, zmeny krmiva, alebo ktorý práve prežíva. Tu sa najčastejšie vyskytuje stres z prehustenia chovateľských priestorov, vplyv iných hlučných okolností v okolí tejto hydiny, príliš veľa svetla v odchovnom zariadení, príliš teplo alebo veľká zima, rovnako aj zmena klimatických podmienok v počasí.

Neexistuje jednoznačný dôvod prečo sa hydina zrazu začne takto správať a prejavia sa u nej sklony ku kanibalizmu, no záleží na každom chovateľovi, ako si dokáže odsledovať správanie svojej hydiny a prípadné problémy ihneď riešiť. Čo robiť?

Poznáme niekoľko spôsobov, ako sa dá tento zlozvyk eliminovať. V prvom rade treba hydinu umiestniť do chovateľských priestorov tak, aby sa ukľudnila. To znamená vytvoriť v odchovni šero až tmu a podať im vitamíny, napr. B vitamín, alebo nejaký komplex vitamínov. V takejto tme s minimálnym svetlom ich udržujte niekoľko dní. Počas týchto dní ich vypustite len na 2-3 hodiny von do výbehu a znova ich zatvorte.

Podávajte originálnu kŕmnu zmes určenú pre ten druh hydiny, ktorý chováte. Na rany, ktoré týmto vznikli použite spray KUBATOL a zasypte ich zásypom na rany, môže byť aj detský zásyp.
Treba si uvedomiť, že vo výbehu treba počítať na jednu sliepku s priestorom ideálne 10 metrov štvorcových, resp. čím viac tým lepšie. Nezabudnite na čistú vodu s prídavkom vitamínov, napr. Multivitamín.

Pokiaľ by nepomohli ani tieto opatrenia, treba prikročiť k drastickejším, a to skrátiť vrchnú časť zobáka. Treba uchopiť zobák, otvoriť ho a vrchnú časť opilníkovať, alebo odstrihnúť či zrezať, ostrým nožíkom alebo nožnicami zhruba 2-4 milimetre, ale len po živú nezrohovatenú časť zobáka, aby nedošlo k veľkému krvácaniu. Hydina na niekoľko dní obmedzí spotrebu krmiva, ale za pár dní je po problémoch.

Niekedy tento stres vznikne aj z nudy zvierat a vtedy stačí zabaviť ich napríklad rozhádzaním obilia po zemi, preseknúť repu, alebo zavesiť nad ich hlavu trs ďateliny, aby ju dočahovali a zobali do nej, čím sa vlastne budú zabávať. Všetky potrebné vitamíny, prípravky a zmesi si môžete zakúpiť aj v predajnom centre Dom - Dielňa - Záhrada.

Babský recept, alebo rady a skúsenosti niektorých chovateľov:

Na 5 litrov vody pridajte 1 polievkovú lyžicu Magi. Pomiešajte a podávajte sliepkam niekoľko dní. Magi je vlastne výťažok z kostí a kopýt zvierat, takže obsahuje potrebné látky, ktoré môžu znížiť prejavy kanibalizmu. Taktiež môžete v kuríne, pokiaľ má okná natrieť ich na modro, čím vznikne modré svetlo, ktoré sliepky vnímajú ako tmu. V tejto sa obvykle zvyknú ukľudniť. Tiež sa niekedy pridáva do vody kuchynská soľ na niekoľko dní. Pozor, pridávajte iba malé množstvo, lebo môžu byť ohrozené obličky u hydiny.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať