Zavrieť

Porady

Skončenie PP-zlý zdravotný stav

zamestnankyna odisla z prace z dôvodu §63 ods.1 pís c). stala sa invalidnou. vtedy to bol polovicny invalidny dôchodok. samozrejme, že byvaly zamestnavatel jej nepomohol najst si inu vhodnejsiu pracu. nasla si ju sama, popri dôchodku na 4 hodiny u zamestnavatela, kt. na nu zobral z uradu dotaciu (neviem ako to funguje). lenze jej zdravotny stav sa casom zhorsoval, vacsinu casu bola PN. 21.6. jej konci podporna doba a nechcu jej dat ani cely dochodok. doktorka jej napisala len papier, ze pre taky a taky zdr. stav uz nemoze vykonavat ani tuto pracu a zdrziavat sa v tomto prostredi. Ako sa ma ukoncit tento pracovny pomer aby boli obe strany spokojne?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

  Luba2
  No ak má lekársky posudok o zdravotnom stave, tak 63/1c s dvojmesačnou /resp.3mesačnou/ výp. dobou, alebo dohodou a odstupným.

  A tie 4 hodiny denne, to má týždenne 20 hodín, alebo má uzatvorený pp na kratšý prac. čas do 20 hodín podľa § 49/6 Zákonníka práce? V tom prípade by bola výpovedná doba 15 dní bez odstupného.

  uko je offline (nepripojený) uko

  uko
  keby dali dohodu: maju tam naformulovat to ze "pre zly zdravotny stav" a prilozit to vyjadrenie od lekara? čo potom? ona sa boji aby nebola chápaná na úrade práce ak dobrovoľne nezamestnaná, alebo že sama odmietla pracovať?

  Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

  Luba2
  ano môžu dohodu tak formulovať. Ale pri dohode z dôvodu zlého zdravotného stavu, podloženého lekárskym posudkom, by mal zamestnávateľ vyplatiť odstupné.

  A čo sa týka chápania na úrade práce, teraz už nerozlišujú dôvod ukončenia pracovného pomeru.

  uko je offline (nepripojený) uko

  uko
  ďakujem,že so mnou o tom diskutuješ. o to odstupné asi bojovať nebude, veď vieš ako to je. tato situacia je vlastne aj pre zamestnavatela nevyhodna, musi zhanať noveho zamestnanca, keď zobral ten prispevok, a hocikto mu tam nechce ist.
  k tomu uradu prace: teraz su vlastne dôležite tie 3 roky, však? ale dostane ona niečo keď už akože príjem-ten invalidný dôchodok má?

  Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

  Luba2
  No mne to vychádza tak, že ako zamestnanec povinne platila nemocenské a teda aj poistenie v nezamestnanosti, podporu by nedostala len ak splní podmienky nároku na starobný dôchodok, tak ak z posledných 4 rokov tri roky bola poistená v nezamestnanosti, mala by mať nárok. Však mi to niekto odobríte?

  Daskale je offline (nepripojený) Daskale

  Daskale
  Mala som takýto prípad. Na § 63 ods. c. možes prepustiť zamestnanca jedine so súhlasom Úradu práce, ktorý žiadaš písomne a naťahuje sa to. Jednoduchšie máš, sa so zamestnancom dohodnúť a vyplatiť mu dvoj mesačné odstupné.

  uko je offline (nepripojený) uko

  uko
  tak ak by niekoho zaujimal ten moj dnesny problem.volala som na urad prace. zamestnankyna sa nemusi bat, že by ÚP bral ako dobrovoľne nezamestnanu. oni uz ozaj nepozeraju dôvod skoncenia PP. im sa dava zapoctovy list, a ak sa teda dohodli na skonceni PP podla § 60 ma tam uviest aj "-zo zdravotnych dôvodov" a nemusi sa bat. teraz sa môže rozhodnut či sa chce prihlasit do evidencie, pozru či ma zo 4 rokov platene poistne 3 roky, ale nemusi sa ak jej stači dôchodok a nechce podporu, lebo za nu plati poistne stat.

  Skončenie PP-zlý zdravotný stav

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.