Zavrieť

Porady

Rýchlosť internetu

Ahojte, poraďte mi prosím v otázke rýchlosti internetu. V tejto oblasti som jednoducho laik, i keď internet využívam denne. Používam lokálny internet a v blízkej budúcnosti budem musieť využívať mobilný. Po návšteve mobilných operátorov som nebola z ich informácií o moc múdrejšie. Ide mi o to aby sa mi stránky načítavali rýchlejšie a aby sa mi nezasekávalo video a pod. Ktoré parametre, neviem či som sa správne vyjadrila, sú rozhodujúce. Podľa čoho si vybrať. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ludo_centrum je offline (nepripojený) ludo_centrum

    ludo_centrum
    pohoda62 Pozri príspevok
    Ahojte, poraďte mi prosím v otázke rýchlosti internetu. V tejto oblasti som jednoducho laik, i keď internet využívam denne. Používam lokálny internet a v blízkej budúcnosti budem musieť využívať mobilný. Po návšteve mobilných operátorov som nebola z ich informácií o moc múdrejšie. Ide mi o to aby sa mi stránky načítavali rýchlejšie a aby sa mi nezasekávalo video a pod. Ktoré parametre, neviem či som sa správne vyjadrila, sú rozhodujúce. Podľa čoho si vybrať. Ďakujem.
    mobilní operátori hlásajú všeličo, ale pravda je asi tak niekde medzi ničím a nulou z toho čo hlásajú o ich super špeciál extra bezkonkurenčný rýchly lacný a neviem čo.
    Som len užívateľ internetu od 1995, niečo z toho som pochytil.
    Sleduj asi toto vzhľadom na to čo píšeš:
    - rýchlosť pripojenia v tvojej lokalite, kde sa budeš najčastejšie zdržiavať. Najlepšie je ak to už niekto má, tak sa ho spýtaj na reálne čísla. Operátor ti vždy odpovie, že tá oblasť je super pokrytá. Prax je však na 99% iná.
    - pozor ak sleduješ videá z web-u, koľko dát ti povolí v rámci paušálu tvoj operátor stiahnuť. Môžeš to draho preplatiť.

    Aby si vedela, žiaden operátor nie je lepší než ten druhý. A priprav sa ešte nato s mobilným internetom, že ťa sklame často v momentoch kedy to netreba.
    Ďalej neviem čo ešte. Snáď toľko, že reklamovať u nich nie je vhodné nič. Aj tak po dlhom ničnerobení (oni to nazývajú skúmaní problému alebo hľadaní riešenia) ti oznámia, že je všetko OK alebo že je chyba na tvojej strane.

    To sú moje postrehy z užívania pomarančového mobilného internetu.

    Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

    Fero11
    pohoda62 Pozri príspevok
    Ahojte, poraďte mi prosím v otázke rýchlosti internetu. V tejto oblasti som jednoducho laik, i keď internet využívam denne. Používam lokálny internet a v blízkej budúcnosti budem musieť využívať mobilný. Po návšteve mobilných operátorov som nebola z ich informácií o moc múdrejšie. Ide mi o to aby sa mi stránky načítavali rýchlejšie a aby sa mi nezasekávalo video a pod. Ktoré parametre, neviem či som sa správne vyjadrila, sú rozhodujúce. Podľa čoho si vybrať. Ďakujem.
    Co je to lokalny ?? To si iba v ramci LAn ? Preco chces odist od kablu ? nieje zatial lepsie riesanie ako kabel, nech napisu wifickary, mikrovlnkary, ci mob. klienti ako su spokojny s netom (lubo sa uz vyjadril).
    Ak mozes ostan u kablu.
    stranky nacitava v pohode uz 512 KB net. Co sa tyka videa, tak zalezi s akym tokom vysiela. Ak sledujes hlavne videas youtube a pod. tak sa nemusis bat ani pri pomalom nete, pretoze video sa natahuje do cache a spusti sa az vtedy, ked je to mozne, napr. uz je urcita cast stiahnuta a az vtedy sa zacne prehravat a zaroven sa stahuje zvysok (hovoria o tom aj indikatory stahovania a prehravania).
    Ak sledujes zive vysielanie, napr. z pozeraj.com , tak to vyskusaj a uvidis ci to pojde

    vyr skalny je offline (nepripojený) vyr skalny

    vyr skalny
    Ja mam mobilny net od t-mobilu vyse roka a som uplne spokojny, realne mi to ide 1 - 1,5 Mbps (max. udavana rychlost je 2). Vypadky ziadne, rychlost stabilna, neklesa ani v spicke. Mam to ale na jednom mieste a vyborny vyhlad na radiorouter - cca 200m bez prekazok co je velmi dolezite. Ak to chces do notebooku a behat s tym kade tade tak je jasne ze to nepojde stabilne. Signal je niekde dobry, niekde horsi a niekde ziadny - znizuje sa prekazkami (stromy, budovy...), vzdialenostou atd. Preto vela ludi na to nadava ale ked su v mieste bez dobreho signalu tak je logicke ze to dobre nepojde. T-mobile dava zariadenie na skusku, do 7 dni to mozes bez slova vratit.

    kergulaan je offline (nepripojený) kergulaan

    kergulaan
    Dovolim si jednu otazku k rychlosti inetu, na ozrejmenie ci mam pravdu:
    Rychlost udavana ako 10240 kbit/s = 10240kb/s = 10Mb/s = 1280 kB/s = 1,25 MB/s.
    Prosim, kde sa da zmerat alebo lepsie povedane otestovat moja rychlost pripojenia - skusal som vsetko mozne a kazda stranka ukazuje cosi uplne ine (teda aj po prepoctoch podla vyssie uvedeneho vzorca):
    http://www.speed.io/index_en.html
    http://speed.upc.sk/index.php
    http://www.dsl.sk/speedmeter.php?id1...&id=speed_show

    pri testovani na staovanie velkeho suboru zo stahuj.sk mi to ukazalo rychlost 70.7kB/s - no a deklarovanu mam mat 1280kB/s

    Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

    Fero11
    Na tieto speedmetre sa vykasli, kazdy ukazuje inak, je to jasne.
    Takze provider ti ponuka takzvanu 10 megovu linku. t.j. 10240 Kb/s co pri plnej rychlosti znamena, ze za jednu sekundu by si mal na HDD ulozit 1.28 MB dat.
    Rychlost sa udava vzdy v bitoch kilo/mega/giga/tera....
    kapacita sa udava vzdy v bajtoch kilo/mega/giga/tera....
    1 bajt = 8 bitov
    Kedze v zmluve sa pise vacsinou rychlost pripojenia a ludi skor zaujma, za kolko stiahne napr 100MB, tak si to musi vydelit cislom 8 a hotovo.
    Pisal som, aby si sa na speedmetre vykaslal, realnu rychlost zistis tak, ze pojdes na stranku http://distrowatch.com/ tam si vyberies nejake distro, napr. debian, kubuntu, suse a pod. a zacnes stahovat. Tieto distra su na velmi rychlich serveroch, takze by ti to malo ist full.

    kergulaan je offline (nepripojený) kergulaan

    kergulaan
    toz som stiahol, podla navodu vyssie jeden subor:
    velkost: 694.49MB
    cas potrebny na stiahnutie: 15:04
    priem rychlost: 786.93 kB/s
    - to mi ukazal spravca preberania (FF)
    prepocet:
    694.49 MB = 5555.92Mb = 5689262.08 kb / ((15*60)+4) = 6293.343 kb/s

    pri deklarov 10240 je to viac menej polovica - mam dobre tie prepocty

    Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

    Fero11
    No ak mas skutocne zaplatenu garantovanu linku 10240 kbps, tak realne (podla uplinku serveru z ktoreho tahas) by ti malo vo FF ukazovat 1280kbps (MAS TO GARANTOVANE ??)
    Bud rad, ze mas aspon 786kbps
    Skus aj ine distra z nejakych univerzit (kludne mozes aj zo slovenskych, tuke, upjs a pod..), mozno sa ti podari, vytiahnut aj viac

    kergulaan je offline (nepripojený) kergulaan

    kergulaan
    No neviem, aby som stahoval iba koli stahovaniu a testovaniu rychlosti, ...
    Vies ja vobec ani netusim, co su to "distra".
    Co som pozeral to stahovanie, to vsetko bolo open source - linux a podobne a ja bohuzial (fakt ma to skrie) ale na ucenie novych systemov, pre moju pracu nepotrebnych ba az kontraproduktivnych nemam cas. (spravne sebakriticky by som mal napisat chut a volu)
    no coz, budem sa snazit do toho zatiahnut syna, ma 12 rokov a celkom sa snazi, takze na buduci rok, ked dostane svoj pocitac tak zacneme excperimentovat.
    este raz dakujem

    Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

    Fero11
    ja som ti nekazal studovat linuxy. Ja mam net len 3,5 mbps a rychlost som testoval na stahovani takychto velkych suborov, kde viem ze su na moc silnych FTP serveroch, vacsinou som dosahoval celkom dobre vysledky, takze ber to tak, ze ak chces testovat rychlost pouzivaj podobne stranky s mocnymi servermy, nie typu rapid, tam je to obmedzovane, pokial nemas zaplatene konto

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.