Zavrieť

Porady

izolácia základov

Aktívny človek s technickým myslením, budúci stavebník ...viac
[FONT='Arial','sans-serif']Prosím "poraďákov" o pomoc.[/FONT]
[FONT='Arial','sans-serif']Mám otázku. Staviame na dosť vlhkom pozemku. Základy boli vystavené predchádzajúcim majiteľom do cca 50cm výšky. Na to sme dali základovú dosku. Okolie domu plánujeme zaviezť- zvýšiť o cca 50cm, až po dosku. Akým spôsobom príp.do akej (budúcej) hĺbky zaizolovať základy? Projekt nám toto nerieši, hľadáme optimálne riešenie aj na následné odvodnenie pozemku. [/FONT]
[FONT='Arial','sans-serif']Ďakujem za Vašu pomoc[/FONT]
Usporiadat
Milan.Žiška Milan.Žiška

Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

Určiťe doporučujem izoláciu základovej dosky v celom rozmere bez prerušenia. Odizolovať spodnú stavbu od hornej (Dôkladne - oceníš neskôr).
Ak je pozemok v spáde je vhodné použiť drenáže a parcelu odvodniť.

Ak to inak nejde sú odskúšané riešnia pomocou " zberacích studní", z ktorých je voda odčerpávaná. Zníži sa tak hladina spodnej/povrchovej vody v okolí studne.
Konkrétny návrh riešenia sa robí na konkrétne pomery/prítoky hladiny vody.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
mexo55 mexo55

mexo55 je offline (nepripojený) mexo55

Odizolovanie stavby by si mal urobit aspom 20cm nad buduci(hotovy) teren.Cize platna ako celok +sokle do pozadovanej vysky.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
poprosím o tejto izolácii napíšte podrobnejšie.
Mám hotovú platňu - práve ju polievame, čo bude ďalší krok? tá izolácia? a ak áno tak aká - myslím aký materiál?
Celý povrch platne sa pokryje nejakou izoláciou?
Viem, že na platňu má ísť aj polystyrén, nakoľko to má byť zo všetkých strán aj tepelne izolované. momentálne to vyzerá takto - prikladám link,posledná fotka bude betónová platňa.
http://www.porada.sk/blog.php?b=327
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

KEJKA Pozri príspevok
poprosím o tejto izolácii napíšte podrobnejšie.
Mám hotovú platňu - práve ju polievame, čo bude ďalší krok? tá izolácia? a ak áno tak aká - myslím aký materiál?
Celý povrch platne sa pokryje nejakou izoláciou?
Viem, že na platňu má ísť aj polystyrén, nakoľko to má byť zo všetkých strán aj tepelne izolované. momentálne to vyzerá takto - prikladám link,posledná fotka bude betónová platňa.
http://www.porada.sk/blog.php?b=327
Kejka, čo si ja pamätám z našej stavby, celú platňu sme neizolovali hneď. Izolovalo sa len pod múrmi, lebo izoláciu tak tepeľnú ako aj hydroizoláciu by poškodili v priebehu stavby. Celoplošná izolácia sa robí až po omietkách, pred inštaláciou kúrenia. Aspoň my sme to tak robili.
Pod múrmi sa robila len hydroizolácia, materiály sú po 10-tich rokoch úplne iné v tom Ti ja neporadím.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
VladoaKatka Pozri príspevok
Kejka, čo si ja pamätám z našej stavby, celú platňu sme neizolovali hneď. Izolovalo sa len pod múrmi, lebo izoláciu tak tepeľnú ako aj hydroizoláciu by poškodili v priebehu stavby. Celoplošná izolácia sa robí až po omietkách, pred inštaláciou kúrenia. Aspoň my sme to tak robili.
Pod múrmi sa robila len hydroizolácia, materiály sú po 10-tich rokoch úplne iné v tom Ti ja neporadím.
V oblasti izolácií sa materiály izolácií takmer nezmenili .Pomenili sa len ich názvy a ceny.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ĎAKUJEM, aspoň si môžem odsledovať, až začnú murovať.ZÁKLADY
Použitie stavebného systému MAX+ nemá vplyv na spôsob zakladania stavby.
Je možné použiť základové pásy, ako aj základovú dosku. Podstatná je povolená výšková tolerancia hornej hrany základov, ktorá je v rozmedzí 1cm.
Z tepelnotechnického pohľadu ide hlavne o zabránenie premŕzaniu základov do interiéru. Teda odstránenie tepelného mostu, ktorý by vznikol, ak by základová doska nebola izolovaná z ochladzovanej strany.
Pri základových pásoch sa tento detail rieši obložením pásu izoláciou z EPS 100Z, minimálne do hĺbky 0,5m pod úrovňou terénu.
Pri použití tvárnice s vonkajšou stenovkou o hrúbke 15cm sa táto stena predsadí o 10cm pred základovú dosku a základový pás sa oblepí EPS 100Z hrúbky 10cm. Izolovať základový pás je možné aj pred betonážou pridaním EPS 100Z dosiek do debnenia. Z hydrogeologického pohľadu ide hlavne o zabránenie prenikanie vlhkosti cez základovú dosku do interiéru stavby.
Základová doska sa preto chráni použitím hydroizolačných pásov, alebo hydroizolačného náteru. Ďalšou možnosťou je použitie štrku z penového skla, čo je nosný podklad, hydroizolácia a tepelná izolácia súčasne.
to je odpoved na otázku, prečo mám ten fibran okolo betonovej platne.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
čo som odcitovala, mám z netu, ani zbla tomu nerozumiem. Zarazilo ma však, že mi dodávateľ v rámci úspory nákladov chce zameniť MEDMAX - čo je komplet tvárnica so zateplením - obyčajnými tvárnicami, ktoré sa budú zateplovať až na stavbe. Lacnejší materiál znamená vyššiu pracnosť, teda vyšší podiel ľudskej práce a vyššie náklady na prácu - môj laický úsudok.Všetko dodávateľsky, ....
ako sa mám rozhodnúť? Predbežne som požiadala o konkurenčnú cenovú ponuku.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
posúvam.........................
0 0
TinkiDinki TinkiDinki

TinkiDinki je offline (nepripojený) TinkiDinki

Mi sme izolovali takou čiernou umelinou medzi základmi a múrmi. Potom medzi spodnou podlahou a vrchnou podlahou. Ukázala mi to firma, ktorá mi podrezávala dom. Nechceli mi povedať odkiaľ to majú, v stavebninách o takom ani chýr. Nakoniec som zistil že to vyrába Plastika Nitra. Podľa smradu je to asi ten istý materiál s ktorého vyrábajú tie čierne potrubia s ktorými sa robia prípojky na vodu k vodomerom. A keď to vydrží.... Nie tie štuplíky ale rovná platňa ako linoleum. Do základov by som Vám okrem izolácie odporúčal poinformovať sa o nejakých prímesiach, ktoré zamedzujú nasiakavosť betónu. Hľadajte niečo sanačné silikónové a pod. Ďalej nebetónujte základy z vápnového štrku. Úplne vylúčte vápno s celej stavby málta, omietky - dá sa to.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ďakujem, skúsim si to odsledovať.
0 0
mikpet mikpet

mikpet je offline (nepripojený) mikpet

TinkiDinki: Nam podrezavali dom tento tyzden a tiez neviem, co je to za foliu - je cierna asi 1,5 az 2 mm hruba, pouzili dva druhy - jednu maksiu, tam kde im to islo dobre a druhu tvrdsiu, tam kde to museli dost silno narazat. Teraz ale neviem ako to napojit na vodorovnu izolaciu podlahy(myslim tym ako to zlepit alebo natavit) - chceli by sme na podlahu pouzit asfaltovu lepenku(IPA). Alebo by bolo lepsie aj na podlahu pouzit rovnaku foliu ako pouzili pri podrezani murov? Ale v tom pripade by som asi potreboval nejaku zvaracku na tu foliu. Vy ste to uz spajali s izolaciou podlahy? Mozte poradit? Dakujem.
0 0
TinkiDinki TinkiDinki

TinkiDinki je offline (nepripojený) TinkiDinki

To čo trčalo s podrezania som vo vnútri prihol dole k stene, alebo dlážke. A pribil o stenu aby to tam držalo. Na to išla sanačná omietka. Ja som bol kúpiť na podlahu to isté, veď to píšem v príspevku.A tú podlahovú izoláciu som zahol zase hore. Vznikla vanička na suchú dlážku.Treba na tom aj logicky uvažovať, ako pôjde tá voda ak to podtečie. Nič som nezváral, len som to prekladal jedno cez druhé. Oni hovorili že stačí 10 cm. Ja som račej trošku pridal. Kde to ako vyšlo tak aby som nič neodrezával a neaké pásy nezahadzoval. Vonku bude izolácia prihnutá hore pod omietku - toto ešte nemám.
0 0
mikpet mikpet

mikpet je offline (nepripojený) mikpet

Dakujem za odpoved. My asi budeme davat na podlahu ipu a pokusime sa to aspon pritavit teplom k tej umelej folii.
Ale pre pripad, ze by som chcel dat aj na podlahu taku istu foliu, kde sa to da kupit? Pisali ste, ze v stavebninach to nemaju.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
VladoaKatka Pozri príspevok
Kejka, čo si ja pamätám z našej stavby, celú platňu sme neizolovali hneď. Izolovalo sa len pod múrmi, lebo izoláciu tak tepeľnú ako aj hydroizoláciu by poškodili v priebehu stavby. Celoplošná izolácia sa robí až po omietkách, pred inštaláciou kúrenia. Aspoň my sme to tak robili.
Pod múrmi sa robila len hydroizolácia, materiály sú po 10-tich rokoch úplne iné v tom Ti ja neporadím.
220870 Pozri príspevok
V oblasti izolácií sa materiály izolácií takmer nezmenili .Pomenili sa len ich názvy a ceny.
prikladám viac fotiek izolácie s IPA, podla citovaných príspevkov som si myslela, že je to OK. Na Blogu som si našla reakciu, že je to urobené zle.
Vyjadrí sa niekto? Vopre ďakujem. Prilepovali to k základovej doske nahrievaním (horák a bomba).
IPA.jpg  
IPA_2.jpg  
IP_3.jpg  
1/1
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Tá prvá fotografia je ako odstrašujúci príklad.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
220870 Pozri príspevok
Tá prvá fotografia je ako odstrašujúci príklad.
prosím, nedá sa to upresniť? Beton pod IPOU nebol hladky, tak som tie nerovnosti považovala za normálne, diery tam neboii. IPA je širšia ako múr, ešte tam pojde dalsia izolácia po celej ploche - tak som to tu "naštudovala". Ja neznalá veci chybu nevidím. Aj tak je už pozde, mur už stojí.
Na okraj - s "majstrami" som sa už rozlúčila, momentálne stojím a rokujem, kto tu stavbu prevezme.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Tá IPA je deravá a na veľmi nerovnom podklade.Časom môže dôjsť k narušeniu tejto vrstvy a vzlínaniu vlhkosti.Byť vami tak si túto fotografiu strážim ako oko v hlave .Pre prípadnú reklamáciu.Možno sa mýlim ,preto som pýtal ďalšie fotografie.Penetrovali podklad?Nikde nevidím penetrák.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nepenetrovali - teda tu IPU lepili priamo na ten beton. Ako vyzerá penetrák?
Beton a jeho nerovnosť som si porovnávala podľa príspevkov na Porade, vraj môžu byť nerovnosti, tak som to pochopila.
easybloky kládli na vrstvu malty, tak som si myslela, že tým sa to vyrovná.
Čo s tým? Ako opraviť, ak sa to vôbec dá v tomto štádiu? Múry sú vytiahnuté až po preklady na okná ap.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Asi som vás dosť postrašil ,berte to z rezervou.To lesklé okolo IPA je penetračný náter ,Penetral.
P7270010.jpg  
0 0
sucan sucan

sucan je offline (nepripojený) sucan

KEJKA Pozri príspevok
nepenetrovali - teda tu IPU lepili priamo na ten beton. Ako vyzerá penetrák?
Beton a jeho nerovnosť som si porovnávala podľa príspevkov na Porade, vraj môžu byť nerovnosti, tak som to pochopila.
easybloky kládli na vrstvu malty, tak som si myslela, že tým sa to vyrovná.
Čo s tým? Ako opraviť, ak sa to vôbec dá v tomto štádiu? Múry sú vytiahnuté až po preklady na okná ap.
Toto je stará dobrá klasika - pozri foto dolu.
Betón natrieš týmto bordelom, narežeš si vhodnú šírku IPY, zoženieš si plynovú bombu a horákom ( takú tú čo sa s ňou opalujú prasiatka), jeden človek rozbaľuje ipu, druhý ju nahrieva. A netreba zabudnúť na rukavice.

Ale ako tak čítam, vTvojom prípade je to už pasé. Ale vnútorné priestory tak určite nezabudni robiť.
Naposledy upravil sucan : 01.08.09 at 20:53
Penetrák.JPG  
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať