Zavrieť

Porady

Daň za predaj bytu

Keďže už nemám trvalý pobyt v byte skoro rok, musím zaplatiť v r.2006 daň z predaja. To mi je jasné. Príjem 400 tis. Čo si môžem dať do nákladov okrem KPZ ? Keď som ho odkúpila od družstva za 5 tis. a za odstúpenie bytu som zaplatila 400tis. Ráta sa aj to do nákladov za kúpu bytu ? Čo iné si tam môžem dať. Je to nemysliteľné aby som za to za čo som aj ja zaplatila, musela dať 76 tis. štátu. Je mi z toho zle.
Usporiadat
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

Nenapísala si kedy si ho kúpila a kedy bol zápis do katastra.Možno ešte nemusíš platiť daň. Ak ho predáš po 5 rokoch od kúpi.
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

Táto podmienka už od 1.1.05 neplatí. Mám to overené na DÚ.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Bea Š.
Táto podmienka už od 1.1.05 neplatí. Mám to overené na DÚ.
To nie je pravda. V zmysle zákona o dani z príjmov je od dane oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie "trvalý pobyt dva roky" po uplynutí piatich rokov odo dňa nadobudnutia... (§9 ods.1 písm. b). A tam nie je podmienka trvalého pobytu.
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

V mojom prípade je to aj tak jedno, lebo 5 rokov mi uplynie až v novembri 2005. Takže neviete niekto ako je to s tými nákladmi na byt, ktoré sa môžu odrátať z bytu ?
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Ja chcem zase predať byt - družstevný. Mám ho 2 roky a nemám v ňom trvalý pobyt. Urobí sa len prevod člen.práv + prísl.poplatok, alebo musím platiť nejakú daň?. Ak ano, z akej sumy? Zostatková hodnota v družstve je 50000, Kúpila som ho vlastne za túto sumu + peniazmi mimo a chcem ho tak aj predať. Dúfam, že sa mi to podarí. Ďakujem.
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

Podmienka 5 rokov platí, len je to inak napísané. Súhlasím s bea/príspevok 702/.
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

A tie výdavky na byt??? Nikto neviete poradiť, ako znížiť príjem za predaj bytu ???
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Já som tiež zvedavá na tie výdavky . Už som položila otázku na porade ohľadom výdavkov - Predaj bytu / na porade / a nikto asi nevedel odpovedať . Tiež by ma to zaujímalo .
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

Náklady sú podľa mňa len kúpna cena a potom ešte výdavky na opravu bytu.Všetko preukazateľné.Potom by mohol byť výdavok cena za znalecký posudok.
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

Zita5
Já som tiež zvedavá na tie výdavky . Už som položila otázku na porade ohľadom výdavkov - Predaj bytu / na porade / a nikto asi nevedel odpovedať . Tiež by ma to zaujímalo .
Vydavky pri predaji bytu su bud preukazatelne - vsetko, co suvisi s predajom cize kupa bytu, znalecky posudok, kolky, pripadne rekonstrukcie. Alebo formou precenta t.j. 25% z hodnoty prijmu.
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

Môže to byť aj napr. Zmluva o odstúpení bytu ? ( T.j. keď sme ho kúpili, kým ešte nebol byt vo vlastníctve. ) Alebo môžu to byť fa. napr. za okná, bytového jadra, plávajúcej podlahy atď.???
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Vydavky na rekonstrukciu su danovymi vydavkami len vtedy, ak o byte uctujete ako o majetku, teda napriklad v podnikani.
Pri "predaji" (presnejsie prevod clenskych prav) druzstevneho bytu je podmienka na oslobodenie od dane z prijmu splnena aj vtedy, ak tento byt mate v najme od druzstva aspon 5 rokov pred predajom (nemusi byt teda splnena podmienka trvaleho pobytu).
Vydavkom (ak nie je moznost oslobodenia od dane) pri predaji bytu u bezneho smrtelnika moze byt vacsinou len kupna cena, za ktoru byt nadobudol a pripadny znalecky posudok.
Ale od tohto roku sa to vyrazne zjednodusilo tym, ze staci splnit podmienku trvaleho pobytu, kedze uz nemusi byt dvojrocne vlastnictvo. Je to vyhodne hlavne pre ludi, ktori si byt odkupili napriklad od druzstva a chcu ho obratom predat.
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

Môj prípad je, že byt sme kúpili v roku 1998, ešte ako družstevný, a v 11/01 sme sa stali jeho vlastníkmi tým, že sme ho odkúpili ao družstva. Tak teraz neviem, či som oslobodená, alebo nie.
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

Prosím poraďte. Ja fakt neviem, ako to je. Už mám z toho hokej, čo za chvíľu začína.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

V zákone o dani z príjmov v §8 ods. 5 - 7 sa píše o tom, čo môže byť výdavkom pri predaji nehnuteľnosti. Teda by to mohla byť kúpna cena bytu, znal. posudok, správne poplatky, daň z prevodu nehnuteľnosti, ak sa ešte pri kúpe platila, náklady na opravu, údržbu a pod. Všetko musia byť preukazateľne vynaložené výdavky. To percento (25 %) podľa mňa tam nemôže byť.
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

Bea Š.
Prosím poraďte. Ja fakt neviem, ako to je. Už mám z toho hokej, čo za chvíľu začína.
Teraz si citam vyklad § 9 zakona o dani z prijmov. Budem citovat:
Pri oslobodeni prijmu z predaja bytu su skumane dve skutocnosti.
- dlzka doby vlastnictva bezprostredne pred predajom
- dlzka doby trvaleho pobytu bezprostredne pred pradajom.
Podmienka vlastnictva bytu sa povazuje za splnenu, ak obcan preukaze, ze navrh na povolenie do katastra je starsi ako 2 roky. Oslobodenie 2 rokov sa vztahuje na byty, na ostatne nehnutelnosti sa vytahuje 5 rokov.
Cize podla mna si za vodou. Ale schvalne pozri si aj ty § 9 odst.1 pism.a). Tam sa hovori iba o dvoch rokoch, ziadne 5 rokov.
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

Ja som asi slepá, ale dva roky tam nevidím. A máš to v novele zákona z 01.01.05 ?
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

Bea Š.
Ja som asi slepá, ale dva roky tam nevidím. A máš to v novele zákona z 01.01.05 ?
Ano, je to od 01.01.2005.
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

Ja tom mám pred sebou a nie je to tam. Tak už neviem.§ 9

Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem

1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,

b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku.
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

Neuverím , kým to nenájdem v zákone. Prečo mi potom na dvoch rôznych DÚ tvrdili, že už len podmienka trvalého pobytu platí.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať