Zavrieť

Porady

RZZP prerušená živnosť, práca v Írsku

Prosím o pomoc, viem že sa tu o RZZP popísalo mnoho, už 2 hodiny sa prehrabávam v téme, skúšala som vyplniť RZZP ale neviem si rady. Osoba od 1.1.2007 prerušila živnosť. 1 deň /t.j. 1.1.2007/ sa počíta za SZČO a od 2.1.2007 do 31.12.2007 bol registrovaný ako samoplatiteľ. Preddavky neplatil. V priebehu roka pracoval v Írsku. V daňovom priznaní má uvedené v príjme § 5 zo závislej činnosti ako vymeriavací základ 552970,- Sk. Vypĺňať tlačivo S, alebo X ? Začala som vyplnať tlačivo S, SB kde som uviedla nulový príjem a v tabuľke minimálneho VZ 1 deń a 245,- Sk, z toho je vypočítaná povinnosť 35,- Sk
V liste SC som uviedla obdobie od 2.1.do 31.12.2007 a v riadku C06 uviedla sumu z daňového priznania. Vyšla mi strašne vysoká suma. Koeficient Kmax je 1. Volala som u nás do pobočky ZP Union tak mi pani dobreže nevynadala, že ona nie je účtovníčka, skadiaľ to má vedieť. Podnikateľ už dostal výzvu, potrebuje to čím skôr odovzdať. Môže mi niekto poradiť ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    V Irsku pracoval na pracovnú zmluvu alebo "načierno" ?
    Ak píšeš o príjme podľa § 5, zrejme na PZ. V tom prípade sa ale mal odhlásiť zo zdr.poistenia v SR a nemal byť evidovaný ako samoplatitel. Do RZZP by si zahrnula len VZ za obodbie SZČO /1deň/. Zaplatené poistné ako samoplatiel by mu mala ZP vrátiť a nevykazovať to ako preplatok.
    Do ZP treba zaniesť preloženú prac.zmluvu z Irska.

    EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

    EkoMax
    Pracoval oficiálne, ale dostal len jedno potvrdenie P60 kde je potvrdená suma ktorú mu vyplatili a poistné. Na slovensku sa z poistenia odhlásil, v Írsku pracoval 23 týždňov. Tu mu tvrdili, že sa musí zaevidovať ako samoplatiteľ.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Ak bol v Írsku zdravotne poistený, tak u nás na tú dobu MUSÍ byť odhlásený. Ako samoplatiteľ sa má prihlásiť iba za dobu, keď nevie zdokladovať poistenie v inom štáte. A príjem z Írska sa tam v Tvojom prípade neuvádza.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    ...trošku zo zákona ZP
    (2) Povinne verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt 3) na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak
    a) je zamestnaná
    1. v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť zamestnanca,

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    EkoMax,
    podľa mňa má vyplniť:
    X, XB, XC a dátumy ani príjem počas pobytu v Írsku tam neuvádza, ale samozrejme si musí dať do poriadku odhlášku a príhlášku počas zamestnania v Írsku

    EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

    EkoMax
    som zvedavá, čo mi zajtra povedia v ZP, on ani sám nevie, či tam bol zdravotne poistený. Doniesol len jedno potvrdenie a ten príjem zdanil

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    EkoMax Pozri príspevok
    som zvedavá, čo mi zajtra povedia v ZP, on ani sám nevie, či tam bol zdravotne poistený. Doniesol len jedno potvrdenie a ten príjem zdanil
    v zdr.poisťovni bude potrebovať preloženú pracovnú zmluvu z Irska

    EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

    EkoMax
    Zistila som v poisťovni, že nakoľko bol prihlásený ako samoplatiteľ. musí zaplatiť minimálny odovod na ZP. Vzhľadom na to, že príjem v zahraničí bol zdanený a aj zańho odvádzali poistné, tento príjem sa neuvádza v ročnom zúčtovaní.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    EkoMax Pozri príspevok
    Zistila som v poisťovni, že nakoľko bol prihlásený ako samoplatiteľ. musí zaplatiť minimálny odovod na ZP. Vzhľadom na to, že príjem v zahraničí bol zdanený a aj zańho odvádzali poistné, tento príjem sa neuvádza v ročnom zúčtovaní.
    Ak pracoval v Irsku na pracovnú zmluvu a platil tam zdravotné poistenie, ZP na Slovensku neplatí. Nepodali ti správnu informáciu. Aj keď bol na Slovensku prihlásený ako samoplatitel - toto obdobie sa nezahrňa do RZZP a treba žiadať o vrátenie preplatku.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Ak v IR bol zamestnaný 23 týždňov =>
    1 deň SZČO = VZ 246, odvod 14% 35 Sk
    cca 203 dní dobr. nezamest. = VZ 4936, odvod 14% 692/mes.
    zvyšok 161 dní(23 týž), ako už bolo uvedené, žiaden VZ, žiadne odvody.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.