Zavrieť

Porady

tehotná zamestnankyňa - povinnosť voči zamestnávateľovi

Prosím, vie mi niekto poradiť ? Má pracovníčka, ( je už dlhšie zamestnaná) povinnosť písomne nahlásiť zamestnávateľovi, že je tehotná ? Stanovuje to nejaký predpis alebo zákon ? Z akého dôvodu ? Neviem to nikde nájsť.
Ďakujem všetkým za odpoveď.
Prajem príjemný deň.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    Nakoľko tehotná zamestnankyňa často chodí na lekárske prehliadky, má nárok na viac osobných prekážok v práci než obyčajný človek /ten má len 7 platených VP do roka z dôvodu návšetvy lekára/. Takže vo vlastnom záujme má nahlásiť zamestnávateľovi, aby tieto vyšetrenia mala platené - viď §141 ods.ods. 2písm.a/3.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Zákonník práce, § 40

    ...
    (6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie.
    ...

    Zákonník práce nezakladá nikde povinnosť informovať zamestnávateľa o tehotenstve. Tak ako uvádza Magma, zamestnankyňa má v prípade tehotenstva nárok na určité výhody, a na tieto má nárok od momentu, kedy podľa § 40 odsek 6 informuje zamestnávateľa o svojom stave.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    ale ak chcete mať vyšetrenia platené - tak § 40 ods. 6 ZP hovorí: "tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie". Čiže ak to zamestnávateľovi neoznámite, nemusí vás považovať za tehotnú. A ak by ste vykonávali prácu, ktorou sa nesmú tehotné ženy zamestnávať alebo by ohrozovala vaše materstvo, tak by vás mal zamestnávateľ preradiť na inú prácu. Ale keďže o vašom tehotenstve nevedel, tak nemá dôvod preradiť vás. A ešte má zamestnávateľ zákaz výpovede, ak ste tehotná, môže vám rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne len po dohode s vami (ak ste tehotná). Ešte dávam do pozornosti § 162, 163, 166 a nasl. Pekný deň

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    som pomalá, no čo narobím!!!

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ale v meradle kvality je Vaša odpoveď určite lepšia ako moja.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    ďakujem, aspoň niečo. Ale musím podotknúť, že fakt si Vás netrúfam časovo predbiehať, lebo sem-tam musím otvoriť zákon a študovať odpoveď. Moja taktika spočíva v tom, že odpovede viem kde hľadať. Nedržím to v hlave (odpoveď) len cestu k nej (nie na všetky otázky poznám odpoveď, ale snažím sa). Takže toľko na moju obhajobu.
    ... ale ešte predsa niečo. Tak sa mi zdá, že ak napíšete odpoveď a potom ju upravujete, už sa nezobrazí medzi najnovšie príspevky... Alebo sa mi to iba zdá???
    Naposledy upravil vladan : 30.06.04 at 10:00

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Taktiku máme úplne rovnakú, snáď si nemyslíte, že ovládam všetky nuansy Zákonníka práce z hlavy ?
    Môj najoblúbenejší pracovný nástroj je www.justice.gov.sk, kde je prístup na JASPI - on line aktuálne i archívne znenia všetkých našich zákonov. Stačí vedieť napr. číslo zákona, otvoriť ho a správne zadať kľúčové slovo pre vyhľadávanie...

    A k tým úpravám - áno, upravený príspevok sa nezobrazí medzi najnovšími. Preto na druhej strane nerád upravujem staršie príspevky, ak niekto "žije" s Poradou online, nevšimne si takúto zmenu....Ak mám upraviť - opraviť starší príspevok, to radšej napíšem v danej téme nový a eventuálne paralelne opravím chyby v tom staršom.
    Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.06.04 at 10:05

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    ok, takže mám dobrý postreh. Prajem ešte pekný zvyšok pracovného dňa, ak by sme sa na Porade dnes už nestretli.

    tehotná zamestnankyňa - povinnosť voči zamestnávateľovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.