Zavrieť

Porady

DPH pri fakturovaných úrokoch

Ako treba vystavit fa za uroky z poskytnutej pozicky? Poskytol som pozicku do Ciech a som osoba identifikovana pre dan a aj Cech je osoba identifikovana pre dan. Bude sa to fakturovat s dph alebo bez dph?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    porfin je offline (nepripojený) porfin

    porfin
    Záleží podľa mňa od tvojej podnikateľskej činnosti, ale ak by si napríklad predal dáky tovar zákazníkovi a on nemal naň peniaze a ty by si mu ešte aj požčal na tento tovar hotovosť tak tu by som DPH neuplatňovala.
    Viď §4 ods .9 .....Výnosy/ príjmy/ z poist......., ktoré sú oslobodené od dane podľa §39, sa nezahŕňajú do obratu, ak sú tieto služby poskytované pri dodaní tovaru aklebo služby ako doplnkové služby.
    Takto to bolo povedané na školení dúfam že som to správne pochopila a nedoplietla som Ťa.
    Krásny deň

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Ja by som odpoveď od "porfin" poopravil v tom zmysle, že fakturovanie úrokov sa robí zásadne bez DPH a je jedno, či partner je zo Slovenska alebo iného štátu. Podľa § 2 zákona o DPH je predmetom dane dodanie tovaru alebo služby. Vyrúbenie úrokov z pôžičky nie je ani jedno ani druhé, čiže fakturuje sa bez DPH.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Ja by som to tiež trošku poopravila.
    Úroky z poskytnutej pôžičky sú podľa môjho názoru protihodnota pri poskytnutej pôžičke... Takže skôr nie že to nie je predmetom dane, ale je to od dane oslobodené - viď § 39 Zákona o DPH.

    § 39
    Finančné služby
    (1) Oslobodené od dane sú:
    a) poskytnutie, dojednávanie a sprostredkovanie úveru, poskytnutie a sprostredkovanie pôžičky, správa úveru a pôžičky osobou, ktorá ich poskytla, a sprostredkovanie sporenia...

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    OK, Alenka, bolo by Však na ďalšiu diskusiu, či účtovanie úrokov je to isté, ako poskytnutie a správa pôžičky. Podľa mňa nie je. Hlavné je, že fakturácia úrokov je bez DPH tak, či tak.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nie je jedno, či úroky sú/nie sú predmetom dane DPH, alebo či sú oslobodené.
    Nakoľko sú oslobodené, tak DPH na vstupe sa kráti koeficientom. Toto tiež neplatí vždy, a síce napr. ak ide o príležitostnú - jednorazovú záležitosť.
    Ak by úroky neboli predmetom dane, tak by sme v súvislosti s nimi nemuseli nič upravovať.
    Naposledy upravil KEJKA : 18.05.09 at 19:36

    lynn je offline (nepripojený) lynn

    lynn
    Prosím Vás poraďáci o odbornú pomoc: na úroky z omeškania vystavujem fa domácemu odberateľovi bez DPH. Toto zdan.plnenie nie je predmetom DPH alebo je oslobodené? Podľa predchádzajúcich informácií je oslobodené. Má byť vyjadrené v niektorom riadku DP DPH? Ak je oslobodené musí sa krátiť koeficient na vstupe? čo sa týka účtovania prijatých úrokov je účet 662 správny?/311/662/. Predpokladám, že pokiaľ úroky nie sú zaplatené nie sú daňovým výnosom.
    Vďaka za každú radu

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    lynn Pozri príspevok
    Prosím Vás poraďáci o odbornú pomoc: na úroky z omeškania vystavujem fa domácemu odberateľovi bez DPH. Toto zdan.plnenie nie je predmetom DPH alebo je oslobodené? Podľa predchádzajúcich informácií je oslobodené. Má byť vyjadrené v niektorom riadku DP DPH? Ak je oslobodené musí sa krátiť koeficient na vstupe? čo sa týka účtovania prijatých úrokov je účet 662 správny?/311/662/. Predpokladám, že pokiaľ úroky nie sú zaplatené nie sú daňovým výnosom.
    Vďaka za každú radu
    Úrok z omeškania nie je predmetom dane ( na rozdiel od úrokov z poskytnutej pôžičky, kedy úroky sú predmetom dane )

    Účtovanie 31X / 644 .

    Úrok z omeškania vstupuje do základu dane až po jeho inkase od dĺžnika.

    lynn je offline (nepripojený) lynn

    lynn
    Milan ďakujem za skorú odpoveď. Aby som tomu správne rozumela Vaša formulácia "nie je predmetom dane" znamená, že pri fakturácii úrokov z omeškania nejde o plnenie oslobodené od DPH a teda otázky ohľadom koeficientu sú bezpredmetné? V každom prípade faktúra je vystavená bez DPH.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    lynn Pozri príspevok
    Milan ďakujem za skorú odpoveď. Aby som tomu správne rozumela Vaša formulácia "nie je predmetom dane" znamená, že pri fakturácii úrokov z omeškania nejde o plnenie oslobodené od DPH a teda otázky ohľadom koeficientu sú bezpredmetné?

    ANO

    V každom prípade faktúra je vystavená bez DPH.
    Nie celkom. V jednom prípade je vystavená bez DPH a v druhom s 0% DPH.

    DPH pri fakturovaných úrokoch

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.