Zavrieť

Porady

Nový spoločník v s.r.o.

Rada by som vás poprosila o radu, viac hláv - viac rozumu

Sme s.r.o. - jeden majiteľ. ZI-200 tis. Priemerný ročný zisk 400 tis. (nevydokladovaný). Majetok, teda nábytok, techniku a ostatné somariny sme vyčíslili na cca 350 tis. Do našej spoločnosti pristúpi ďalší spoločník, ktorému chceme dať podiel 1/3. Ako postupovať pri výpočte tej jednej tretiny?
Som v koncoch.
Navýšiť ZI? (A je to vôbec možné, keď máme daňové za minulý rok stratu?)
Keď ho nenavýšim, tak teda odpredať podiel toho jednoho majiteľa. Ale nemusel by z toho ten prvý majiteľ potom odvádzať daň z príjmu? Prosím, napíšte mi hocičo, čo Vás k tomu napadne, alebo ako ste vy postupovali, ak ste náhodou priberali ďalšieho spoločníka do spoločnosti. Budem povďačná za každú maličkosť, za každý nápad.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Ak nechcete navyšovať ZI, jednoducho sa časť členského podielu (20% ..50%..x% ?) prevedie na nového spoločníka, zmena podielov na ZI sa len zachytí v analytickom členení, účtovne sa ináč nezmení nič. Samozrejme, treba dodržať všetky formálne náležitosti pri prevode podielu v zmysle obchodného práva (rozhodnutie spoločníka, zmluva o prevode, zápis zmien do OR...). Cena, za ktorú sa obchodný podiel prevedie, môže byť nominálna, vyššia (pri ziskovej firme) alebo aj nižšia (pri stratovej), malo by sa vychádzať z čistého obchodného majetku firmy.

    evelien je offline (nepripojený) evelien

    evelien
    Vyskytla sa mi ďalšia otázka: Ten nový spoločník bude u nás iba spoločníkom. Zároveň má aj svoju živnosť. Majiteľ firmy si želá, aby sme novému spoločníkovi pravidelne vyplácali peniaze za nových klientov, ktorých nám sprostredkuje. Mohol by nám ako živnostník vystavovať faktúru? Neviem, či by to nerobilo problémy pri daňovom priznaní, kde by vystupoval ako spriaznená osoba. Keď by pravidelne poberal peniaze, potom by bolo problematické rozdelenie zisku. Samozrejme sa snažíme vykázať čo najnižší zisk a preddavky na podiel zo zisku sú zakázané. Ako teda vydokladovať tie pravidelné mesačné podiely, ktoré bude dostávať.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Podľa mňa, ak má v živnosti sprodtredkovanie obchodu, nemal by byť s fakturáciou provízií problém. Z hľadiska dane z príjmov by cena za sprostredkovanie mala byť tzv. "cena obvyklá". Je vhodné to ošetriť zmluvne, napr. stanovením % z dohodnutého obchodu alebo fixnou sadzbou za každého nového klienta. Pravidelný príjem spoločníka by sa mohol riešiť aj nejakou prácou na dohody s možnosťou robiť cesťáky pri cestách za klientami.
    Ešte k tej pôvodnej otázke - tá cena za podiel vo firme je príjem spoločníka, nie s.r.o., je to cena za pôvodne zaplatenú časť vkladu do ZI + cena za odstúpený podiel na trhovej hodnote firmy. Proste tie peniaze by si mal terajší majiteľ strčiť do vrecka, alebo ak ich mieni použiť na ďalší rozvoj firmy, tak zaúčtovať ako jeho pôžičku do podnikania (na 365).

    evae je offline (nepripojený) evae

    evae
    ak mozem, tak mam podobny problem. nateraz tu je jeden spolocnik, ZI200000, chce vstupit druhy a zrejme to bude 50:50. najlepsie bude spravit kupno predajnu zmluvu podielu vo firme, kde sa stanovi urcita hodnota, za ktoru ten novy odkupi jeho polovicu vo firme (nechceme navysovat imanie), vsak?

    a dalsie otazka, ked su dvaja majitelia, ale iba jeden je konatel, kto ma vacsiu pravnu zodpovednost, konatel?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    evae
    ak mozem, tak mam podobny problem. nateraz tu je jeden spolocnik, ZI200000, chce vstupit druhy a zrejme to bude 50:50. najlepsie bude spravit kupno predajnu zmluvu podielu vo firme, kde sa stanovi urcita hodnota, za ktoru ten novy odkupi jeho polovicu vo firme (nechceme navysovat imanie), vsak?

    a dalsie otazka, ked su dvaja majitelia, ale iba jeden je konatel, kto ma vacsiu pravnu zodpovednost, konatel?
    Nie kúpno predajnú zmluvu - ale zmluvu o prevode obchodného podielu. To je vec spoločníkov a notára. Už som sa tomu na porade venovala. Zmluva musí byť aspoň overená notárom (môže byť aj spísaná), má predpísané náležitosti, takže ak nemáš aktuálny vzor, alebo "právnu zdatnosť a skúsenosť" radím JUDr. (teda právnika - napr. ten notár).
    Kúpa existujúceho podielu nemá nič s imaním. Ty len analyticky spreúčtuješ na účte 411, lebo podiely sa vedú analyticky podľa spoločníkov. Účet 419 v tomto prípade nie je nutné použiť, lebo nedôjde ani k zníženiu ani zvýšeniu základného imania.

    Zodpovednosť za chod spoločnosti nesie konateľ - spoločník nemá oprávnenie riadiť firmu - má iba právomoci najvyššieho orgánu spoločnosti, t.j. valného zhromaždenia napr. môže odvolať aj menovať konateľa atď. atď. ale z titulu vlastníctva neriadi. To, že sa to väčšinou vo firmách spája, t.j. druhá vec. Právnu zodpovednosť však nesie konateľ. To je tak, ako keby som ja mala 1 akciu v železiarniach a mala niesť zodpovednosť za to, že napr. niekomu neuhradili mzdu. Pritiahnuté za vlasy, ale aplikácia je rovnaká.

    evae je offline (nepripojený) evae

    evae
    dakujem velmi pekne. aj som si myslela, ze to bude takto, ale po vcerajsej dvojhodinovej hadke s tym novym majitelom (lebo on bude dolezitejsi ako nejaky konatel a bude musiet vsetko podpisovat atd atd) som si uz nebola ista a svita nam na krasny cas hihi

    evae je offline (nepripojený) evae

    evae
    chcela by som sa este spytat. najskor idem so zmenami na zivnostensky a potom na OR? jedna sa mi akomam postupovat.

    pred chvilou ma konfrontovali s otazkou, co ked v priebehu roka jediny spolocnik (momentalne) zmenil podpisovy vzor, ma to nahlasit na OR a ZR, jedna sa mi o to, aby mi zmluvy neuznali za neplatne. DAKUJEM

    Nový spoločník v s.r.o.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.