Zavrieť

Porady

aký krb-teplovodný alebo teplovzdušný?

dobrý deň, viem že tu už nejaké témy ohľadne krbov boli, ale prosím ak máte skúsenosti, poradte... aký je lepší a výknnejší krb, teplovodný napojený na radiátory alebo teplovzdušný? počula som veľa názorov, že pri teplovzdušných rozvodoch sa zvykne na stenách usadzovať "čiernota." chcem do domu krb a nevieme sa rozhodnúť čo bude lepšie.
Usporiadat
zdenkahn zdenkahn

zdenkahn je offline (nepripojený) zdenkahn

no čo, nik nemá skúsenosť?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Gyures001 Gyures001

Gyures001 je offline (nepripojený) Gyures001

Zaujimava otazka aj ja som zbedavy ze co je lepsie ..
0 0
diry diry

diry je offline (nepripojený) diry

Podľa mňaje to jedno - rozdiel je iba v tom, že teplovodný má v sebe zabudovaný teplovodný výmenník. Krb ako taký ale bude stále kúriť teplovzdušne! Takže keď nie je poriadny odvod spalín, tak ta tzv. čiernota na stenách bude tak, či tak. Mám krb na chalupe bez teplovodného výmenníka.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Závisí aj na type radiátorov, ak je v systéme veľa vody, tak to s vykurovaním tiež bude horšie. Zvažovali sme aj my , ale máme obrovské liatinové radiátory a kopec vody.
O ttých spalinách v stenách nič neviem, keď dymovod je napojený na komín a kompletne utesnený- ako inak má unikať ten dym mimo?
0 0
kabul kabul

kabul je offline (nepripojený) kabul

Ahoj
ja som planoval použit na vykurovanie teplovodny krb. No rozmyslam teraz tak že asi si dam teplovzdušny, a urobim prieduchy do izieb tak aby my krb vykuroval cely barak. A k tomu elektricke podlahove kurenie.
Myslím že tak by to mohlo byt efektivnejšie, jednoduchšie na inštaláciu, a vraj aj elektricke podlahove je ekonomicke, tak by to malo byt ok

A este tak mat ele. solarne panely alebo turbinu, vtedy by to bolo velmi zaujimave riesenie
Naposledy upravil kabul : 26.10.08 at 11:37 Dôvod: dodatok
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

ma tu niekto nainstalovanu zostavu teplovodneho krbu s podlahovkou a kondenzacnym kotlom?
0 0
bobo01 bobo01

bobo01 je offline (nepripojený) bobo01

Na jednu dôležitú vec netreba zabudnúť.
Pri teplovodnom krbe je vo vnútri výmenník, kde cirkulácia vody je zabezpečená čerpadlom na elektrický prúd. Ak vypadne prúd, plynový kotol sa vypne tiež, ale pri krbe to neplatí. Ak bude výpadok prúdu dlhší, nadmerne zohriata voda môže výmenník roztrhnúť. Neviem si predstaviť, že by niekto vymetal oheň s krbu pri každom vypadnutí el. prúdu.
Toto bol dôvod, prečo doma krb s výmenníkom nemám. Okrem toho, si neviem predstaviť, že by som musel kúriť v krbe, aby som mal doma teplo, prípadne TÚV. Skončil som v kombinácií – kondenzačný kotol, podlahové kúrenie a rekuperátor, na TÚV: 300l bojler + solar a napojenie na kotol. Starosť o to je minimálna a ostáva viac času na robotu okolo domu, ktorej je aj tak dosť.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

proti vypadku elektriny by som dal UPS a este je tam predsa pretlakovy ventil, ktory odpusti vodu pokial by prislo k neumernemu zvyseniu tlaku. V najhorsom pripade ak by zlyhal zalozny zdroj, tak by cast vody odtiekla do kanalu. Nechcem mat krb ako hlavne vykurovanie, na to bude kondezacny kotol, ale obcas sa da kurit aj drevom.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

bobo01 Pozri príspevok
Na jednu dôležitú vec netreba zabudnúť.
Pri teplovodnom krbe je vo vnútri výmenník, kde cirkulácia vody je zabezpečená čerpadlom na elektrický prúd. Ak vypadne prúd, plynový kotol sa vypne tiež, ale pri krbe to neplatí. Ak bude výpadok prúdu dlhší, nadmerne zohriata voda môže výmenník roztrhnúť. Neviem si predstaviť, že by niekto vymetal oheň s krbu pri každom vypadnutí el. prúdu.
Ako casto mas vypadky prudu? Ja som ich spozoroval tak 1x za rok...
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

alltracboy Pozri príspevok
ma tu niekto nainstalovanu zostavu teplovodneho krbu s podlahovkou a kondenzacnym kotlom?
nie , ale planujem presne toto riesenie. momentalne to riesim, zatial som naprojektoval podlahovku a zacinam riesit ako do sustavy s KV, bojlerom ,AN napojim plynovy kotol
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

bobo01 Pozri príspevok
Na jednu dôležitú vec netreba zabudnúť.
Pri teplovodnom krbe je vo vnútri výmenník, kde cirkulácia vody je zabezpečená čerpadlom na elektrický prúd. Ak vypadne prúd, plynový kotol sa vypne tiež, ale pri krbe to neplatí. Ak bude výpadok prúdu dlhší, nadmerne zohriata voda môže výmenník roztrhnúť. Neviem si predstaviť, že by niekto vymetal oheň s krbu pri každom vypadnutí el. prúdu.
Toto bol dôvod, prečo doma krb s výmenníkom nemám. Okrem toho, si neviem predstaviť, že by som musel kúriť v krbe, aby som mal doma teplo, prípadne TÚV. Skončil som v kombinácií – kondenzačný kotol, podlahové kúrenie a rekuperátor, na TÚV: 300l bojler + solar a napojenie na kotol. Starosť o to je minimálna a ostáva viac času na robotu okolo domu, ktorej je aj tak dosť.
Ist to ide aj pri vypadku el. energie, moznosti je viacero od zalozneho zdroja po ochladzovaciu smycku. Ked rusi zavru kohutik tak ti ten rekuperator bude na dve veci, potom by si si vedel predstavit kurit v krbe/peci
0 0
canbo canbo

canbo je offline (nepripojený) canbo

bobo01 Pozri príspevok
Na jednu dôležitú vec netreba zabudnúť.
Pri teplovodnom krbe je vo vnútri výmenník, kde cirkulácia vody je zabezpečená čerpadlom na elektrický prúd. Ak vypadne prúd, plynový kotol sa vypne tiež, ale pri krbe to neplatí. Ak bude výpadok prúdu dlhší, nadmerne zohriata voda môže výmenník roztrhnúť. Neviem si predstaviť, že by niekto vymetal oheň s krbu pri každom vypadnutí el. prúdu.
Toto bol dôvod, prečo doma krb s výmenníkom nemám. Okrem toho, si neviem predstaviť, že by som musel kúriť v krbe, aby som mal doma teplo, prípadne TÚV. Skončil som v kombinácií – kondenzačný kotol, podlahové kúrenie a rekuperátor, na TÚV: 300l bojler + solar a napojenie na kotol. Starosť o to je minimálna a ostáva viac času na robotu okolo domu, ktorej je aj tak dosť.
Tento problém je aj zo solárnym kolektorom, ktorý pri výpadku el. prúdu má problémy obdobné krbu s výmenníkom. Riešenia sú , min. chladiaca smyčka (povinné riešenie),
automat. uzavretie primárneho vzduchu, až po záložní zdroj prúdu...
0 0
patrixo patrixo

patrixo je offline (nepripojený) patrixo

patrixo :)
bobo01 Pozri príspevok
Na jednu dôležitú vec netreba zabudnúť.
Pri teplovodnom krbe je vo vnútri výmenník, kde cirkulácia vody je zabezpečená čerpadlom na elektrický prúd. Ak vypadne prúd, plynový kotol sa vypne tiež, ale pri krbe to neplatí. Ak bude výpadok prúdu dlhší, nadmerne zohriata voda môže výmenník roztrhnúť. Neviem si predstaviť, že by niekto vymetal oheň s krbu pri každom vypadnutí el. prúdu.
Toto bol dôvod, prečo doma krb s výmenníkom nemám. Okrem toho, si neviem predstaviť, že by som musel kúriť v krbe, aby som mal doma teplo, prípadne TÚV. Skončil som v kombinácií – kondenzačný kotol, podlahové kúrenie a rekuperátor, na TÚV: 300l bojler + solar a napojenie na kotol. Starosť o to je minimálna a ostáva viac času na robotu okolo domu, ktorej je aj tak dosť.
a nemoze byt prirodzena recirkulacia vody?
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Roztrhnúť výmenník nehrozí, na to je expanzná nádoba. Ale je to aj tak problém, preto by bolo dobré urobiť ÚK systém so samoťahom a je navždy pokoj, prevádzka bez čerpadla a platby za elektriku.
Ale ako by to bolo pri prekúrení, keď nepotrebujeme vykurovať radiátormi-napr. v prechodnom období, návšteva a pod.? Výmenník asi trpí v tých plameňoch
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

samotah je minulost.. na to treba hrube rury.
0 0
Olča Olča

Olča je offline (nepripojený) Olča

zena-matka 2 detí
My máme doma teplovodný krb už asi 4-5 rokov, ale tohto roku sme do kotolni dali namontovať kotol na drevo, lebo pri kúrení krbom sa nám tiež začierńovali steny a to tým, že pri otvorení dierok na krbe pri nakladaní dreva do miestnosti stále unikne dym a pri vyberaní popolu ten sa tiež rozvíri a hoci sú to malé čiastočky popola, stále bolo vidno zaprašený nábytok.Ďalšia práca bola aj s čistením sklenených dvierok na krbe. Treba ich čistiť častejšie, lebo keď sa tam pripáli veľa sadze, potom to ide ťažko a treba používať špeciálne prípravky.
Tohto roku pri používaní kotla nám odbudol dym a zaúdené miestnosti, máme menej prachu a takťiež špiny, ktorá sa nám nosila pri nosení dreva do miestnosti. Odporúčam radšej kotol, drevo tam horí pomalšie a efektívnejšie ako v krbe, treba aj menej často prikladať ako do krbu/krb máme veľký, ale celú noc tam málokedy vydržalo tlieť bez dokladania/.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

nakoniec dam predsa len teplovzdusny, ale iba na prilezitostne kurenie kvoly atmoske. Cize ziadne rozvody. Kondenzacny kotol vykuri dom efektivnejsie a bez starosti.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Olča Pozri príspevok
My máme doma teplovodný krb už asi 4-5 rokov, ale tohto roku sme do kotolni dali namontovať kotol na drevo, lebo pri kúrení krbom sa nám tiež začierńovali steny a to tým, že pri otvorení dierok na krbe pri nakladaní dreva do miestnosti stále unikne dym a pri vyberaní popolu ten sa tiež rozvíri a hoci sú to malé čiastočky popola, stále bolo vidno zaprašený nábytok.Ďalšia práca bola aj s čistením sklenených dvierok na krbe. Treba ich čistiť častejšie, lebo keď sa tam pripáli veľa sadze, potom to ide ťažko a treba používať špeciálne prípravky.
Tohto roku pri používaní kotla nám odbudol dym a zaúdené miestnosti, máme menej prachu a takťiež špiny, ktorá sa nám nosila pri nosení dreva do miestnosti. Odporúčam radšej kotol, drevo tam horí pomalšie a efektívnejšie ako v krbe, treba aj menej často prikladať ako do krbu/krb máme veľký, ale celú noc tam málokedy vydržalo tlieť bez dokladania/.
1) asi mas slaby tah komina alebo blbo urobeny dymovod/klapku, ak to dymi dovnutra
2) prikladat treba az ked zostanu len uhliky, nie ked tam su 30cm plamene
3) teplovzdusny krb nie je o tom, ze drevo vydrzi horiet do rana
4) zacmudene sklo = mokre drevo alebo malo vzduchu

Takze teplovzdusny krb by som uplne nezatracoval
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

ona pisala o teplovodnom. ale s tym drevom to bude pravda, ludia chcu setrit tak palia cokolvek. potom to spini sklo. Pre ten pripad je lepsia pec v suterene.
0 0
magno magno

magno je offline (nepripojený) magno

My mame doma teplovzdusny krb 3 roky,ale nemozem povedat ani jednu nevyhodu ak nebudem riesit chystanie dreva.Mame porobene rozvody do celeho domu a v pohode s tym vykurime.Nemame ziadnu ciernavu nad krbom,ani dym nam dnu neunika,teda ak rychlo neotvorim dvierka,takze som uplne spokojna-je aj teplucko a aj atmoska .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať