Zavrieť

Porady

Dlh s.r.o.

Teraz sa konateľ spoločnosti pýtal,či niečo viem o tom,že od 1.6.2005 má konateľ spoloč.zodpovedať svojim osobným majetkom za dlhy s.r.o. Viete niečo o tom, vraj to už vyšlov Z.z.
Naposledy upravil Luna : 16.05.05 at 08:02
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Veď to, že s tým prišiel majiteľ,že mu to nejaký právnik povedal medzi rečou,keď riešili iný problém.Ja o tom nič neviem preto sa Vás pýtam.

    Dada1 je offline (nepripojený) Dada1

    Dada1
    Ahojte... je na tom niečo, náš právnik mi o tomto priniesol komentár, tu je:

    S.r.o. zodpovedá za porušenie svojich záväzkov celým svojim majetkom. Spoločník za záväzky spoločnosti nezodpovedá, ručí však do výšky svojho nesplateného vkladu zapísaného v OR. Základný rozdiel medzi zodpovednosťou a ručením je ten, že veriteľ sa môže domáhať splnenia záväzku od ručiteľa, ktorým je v danom prípade spoločník až vtedy, ak spoločnosť, ktorá nesie primárnu zodpovednosť, nesplnila svoj splatný záväzok v primeranom čase po tom, čo ju veriteľ na jeho splnenie písomne vyzval. Vo vzťahu ku konateľovi ten za záväzky spoločnosti nezodpovedá ani neručí.
    Konateľ spol. predovšetkým rozhoduje o obchodnom vedení spoločnosti a koná v mene spoločnosti voči tretím osobám. Všeobecná povinnosť ukladá konateľom vykonávať svoju pôsobnosť s odbornou starostlivosťou, v súlade so záujmami spoločnosti a všetkých jej spoločníkov. Zároveň je konateľ povinný zabezpečiť riadne vedenie účtovníctva.
    Zodpovednosť konateľa je naviazaná na porušenie jeho povinností. Konateľ v prípade porušenia zákonných, resp. zmluvných povinností vo vzťahu k spoločnosti zodpovedá za škodu, ktorá tým spoločnosti príp. tretím osobám vznikne.
    Nárok na náhradu škody voči konateľovi môže uplatniť vo svojom mene a na vlastný účet veriteľ spoločnosti, ak nemôže uspokojiť svoju pohľadávku z majetku spoločnosti. V prípade, ak bol na majetok spoločnosti vyhlásený konkurz, uplatňuje nároky veriteľov spoločnosti voči konateľovi správca konkurznej podstaty.

    Viem, že je to trošku dlhšie, ale nechcela som vlastnými slovami. Ešte k tomu konateľovi... náš právnik splietal niečo o tom, že konateľ sa pred súdom obháji, že nebolo v jeho úmysle podnikať proti spoločnosti (ako napr. uprednostňovanie veriteľ - bežná záležitosť v reale nesplniteľná, čiže obhájiteľná). A vraj prípadov, v ktorých obvinili konateľa je veeeeľmi málo (min. rok jeden)

    Krásny deň prajem všetkým

    petka11 je offline (nepripojený) petka11

    petka11
    Ahojte,

    moze mi prosim niekto potvrdit predchadzajuce tvrdenie? Niekde som sa totizto docitala, ze spolocnost, pokial ma dlh voci s.r.o., moze obist tuto s.r.o cku a ziadat jeho splatenie priamo od konatela. A taktiez, ze konatel sa takejto zodpovednosti zbavit nemoze. Da sa aspon poistit?
    Ak ani to nie, znamena to, ze v podstate hocikto kto bude mat dlh voci spolocnosti, v ktorej som konatelom moze siahnut na moj osobny majetok?

    Dakujem velmi pekne, hladam na internete dost dlho a este stale nemam v tom uplne jasno.

    Petra

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    Nestotoznujem sa tu ani s jednym nazorom. Spolocnik nezodpoveda a podla mna ani neruci za dlhy spolocnosti absolutne v ziadnom rozsahu (s vynimkou nesplateneho vkladu). Za dlhy zodpoveda iba spolocnost. A to iste plati o konatelovi.
    Samozrejme konatel sa nemoze vyhnut trestnej zodpovednosti pri krateni dane alebo davok do socialnej poistovne. A pri podobnych zalezitostiach.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    Konatel podla noveho konkurzneho zakona zodpoveda aj vtedy, ak nesplni svoju povinnost dat VCAS navrh na vyhlasenie konkurzu na majetok spolocnosti.

    Peterka je offline (nepripojený) Peterka

    Peterka
    josh
    Nestotoznujem sa tu ani s jednym nazorom. Spolocnik nezodpoveda a podla mna ani neruci za dlhy spolocnosti absolutne v ziadnom rozsahu (s vynimkou nesplateneho vkladu). Za dlhy zodpoveda iba spolocnost. A to iste plati o konatelovi.
    Samozrejme konatel sa nemoze vyhnut trestnej zodpovednosti pri krateni dane alebo davok do socialnej poistovne. A pri podobnych zalezitostiach.
    (2) Konatelia, ktorí porušili svoje povinnosti pri výkone svojej pôsobnosti, sú povinní spoločne a nerozdielne nahradiť škodu, ktorú tým spoločnosti spôsobili. Najmä sú povinní nahradiť škodu, ktorá spoločnosti vznikla tým, že
    a) poskytli plnenie spoločníkom v rozpore s týmto zákonom,
    b) nadobudli majetok v rozpore s § 59a.
    (3) Konateľ nezodpovedá za škodu, ak preukáže, že postupoval pri výkone svojej pôsobnosti s odbornou starostlivosťou a v dobrej viere, že koná v záujme spoločnosti. Konatelia nezodpovedajú za škodu spôsobenú spoločnosti konaním, ktorým vykonávali uznesenie valného zhromaždenia; to neplatí, ak je uznesenie valného zhromaždenia v rozpore s právnymi predpismi, spoločenskou zmluvou alebo stanovami. Ak má spoločnosť zriadenú dozornú radu, konateľov nezbavuje zodpovednosti, ak ich konanie dozorná rada schválila.
    (4) Dohody medzi spoločnosťou a konateľom, ktoré vylučujú alebo obmedzujú zodpovednosť konateľa, sú zakázané; spoločenská zmluva ani stanovy nemôžu obmedziť alebo vylúčiť zodpovednosť konateľa. Spoločnosť sa môže vzdať nárokov na náhradu škody voči konateľom alebo uzatvoriť s nimi dohodu o urovnaní najskôr po troch rokoch od ich vzniku, a to len ak s tým vysloví súhlas valné zhromaždenie a ak protitakémuto rozhodnutiu na valnom zhromaždení nevznesie do zápisnice protest spoločník alebo spoločníci, ktorých vklady dosahujú 10 % výšky základného imania.
    (5) Nároky spoločnosti na náhradu škody voči konateľom môže uplatniť vo svojom mene a na vlastný účet veriteľ spoločnosti, ak nemôže uspokojiť svoju pohľadávku z majetku spoločnosti. Ustanovenia odsekov 1 až 3 sa použijú primerane. Nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom nezanikajú, ak sa spoločnosť vzdá nárokov na náhradu škody alebo s nimi uzatvorí dohodu o urovnaní. Ak je na majetok spoločnosti vyhlásený konkurz, uplatňuje nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom správca konkurznej podstaty.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Peterka, prosím ťa môžeš uviesť zákon, z ktorého je tento citát. Zaujíma ma to, totiž rozmýšľam o založení s.r.o..Jeden majiteľ - konateľ. Ak je to tak, potom zodpovednosť za vzniknuté škody je podobné ako u SZČO, že ručí celým svojím majetkom (aj súkromným).

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    smith
    Peterka, prosím ťa môžeš uviesť zákon, z ktorého je tento citát. Zaujíma ma to, totiž rozmýšľam o založení s.r.o..Jeden majiteľ - konateľ. Ak je to tak, potom zodpovednosť za vzniknuté škody je podobné ako u SZČO, že ručí celým svojím majetkom (aj súkromným).
    nie som Peterka, ale tiez toto nahodou viem je to obchodny zakonnik, § 135a - tak nech necakas

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    josh
    Nestotoznujem sa tu ani s jednym nazorom. Spolocnik nezodpoveda a podla mna ani neruci za dlhy spolocnosti absolutne v ziadnom rozsahu (s vynimkou nesplateneho vkladu). Za dlhy zodpoveda iba spolocnost. A to iste plati o konatelovi.
    Samozrejme konatel sa nemoze vyhnut trestnej zodpovednosti pri krateni dane alebo davok do socialnej poistovne. A pri podobnych zalezitostiach.
    zial, mas pravdu iba v tej casti ... ze spolocnik ak splati cely svoj podiel na ZI tak uz za spolocnost nicim neruci

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ayya
    nie som Peterka, ale tiez toto nahodou viem je to obchodny zakonnik, § 135a - tak nech necakas
    ĎAKUJEM!!!

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    smith
    ĎAKUJEM!!!
    nemas fakt za co dakovat
    pred par dnami sa tu niekde o tom istom hovorilo (ak mas zaujem, daj si vyhladat) obchodny zakonnik som si pamatala + tych 7 sekund cez ctrl+f ... nestoji za rec

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    Otazka ale nebola polozena ohladne zodpovednosti za skody, ktore vznikli spolocnosti (prip. veritelom) ale za zodpovednost za dlhy. A za tie podla mna konatel nezodpoveda.

    ezexyel je offline (nepripojený) ezexyel

    ezexyel
    sakra, ved je to tam jasne napisane.. konatel nezodpoveda za dlhy spolocnosti, ale za skodu, ktoru jej sposobi porusenim svopjich povinnosti....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.