Zavrieť

Porady

Ako vymôct nezaplatenu pohladavku

Zaujímalo by ma, ako "donutit" odberatela aby nám zaplatil pohladavku.

Uz je polrok po splatnosti a chceme sa dostat k celej sume spolu s urokmi s omeskania, popripade s poplatkami suvisiacimi s jej vymozenim. Aké máme moznosti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    jedine to dať na riešenie právnikovi, ten už bude vedieť, ako na to, aké sú ďalšie kroky...platobný rozkaz, exekúcia.....

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    Ide vsak o to, ze ci pravnik potom vymoze od dlznika aj hodnotu, ktora sa zaplati jemu...

    A tato firma, ktora dlhuje, stavia objekty na uver, cize predpokladame, ze musi tej banke predkladat aj faktury od svojich dodávateľov... ci by sa nedalo ist napr. do tej banky opytat sa na to a ako keby udat, ze sice vyfakturovali sme mu, banka mu poslala peniaze, ale on nam tu fakturu stale neuhradil...

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Zadáš to advokátovi , odovzdáš mu všetky neuhradené faktúry , poprípade upomienky, poštové podacie lístky , poprípade doložíte ak si niečo konkrétne vyžiada . On napíše odberateľovi list , v ktorom dostane posledný termín na úhradu . Buď ho neplatič bude rešpektovať , alebo navrhne dáky splátkový kalendár . Ak list zaslaný advokátom nebude mať žiadnu odozvu , postúpy to na súd a neplatič dostane súdne rozhodnutie na vykonanie platby + úroky z omeškania + súdne trovy + poplatok za advokáta . Pokiaľ sa neplatič neodvolá na súd/má možnosť do 15 dní / a nezaplatí čiastku , tak so súdnym rozhodnutím sa obrátite na exekútora . Poplatky musíte zatiaľ platiť ako firma .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    andreaS
    Ide vsak o to, ze ci pravnik potom vymoze od dlznika aj hodnotu, ktora sa zaplati jemu...

    A tato firma, ktora dlhuje, stavia objekty na uver, cize predpokladame, ze musi tej banke predkladat aj faktury od svojich dodávateľov... ci by sa nedalo ist napr. do tej banky opytat sa na to a ako keby udat, ze sice vyfakturovali sme mu, banka mu poslala peniaze, ale on nam tu fakturu stale neuhradil...
    Neviem či banka bude s Vami o ich klientovi jednať , v rámci zákona . Na to má právo jedine buď súd, alebo exekútor .

    Janna je offline (nepripojený) Janna

    Janna
    Ja by som mu napísala posledný pokus o zmier, a v prípade jeho ingnorácie by som ho dala na súd.

    Treba napísať "Návrh na vydanie platobného rozkazu", doložť kópie faktúr, kópie upomienok, kópie napr. doporučených lístkov z pošty, prípadne ak sa zaslal list aj s návratkou, tak aj to. Všetko čo s tým súvisí, doporučujem zaslať kópie, lebo na súde sa to môže rýchlo stratiť.
    Takéto veci sa rozhodujú od stola. Do toho návrhu sa napíše, aký úrok požadujete, aby vám zaplatil dĺžnik.
    Súd po nejakej dobre rozhodne, vydá platobný rozkaz.
    Teraz neviem či súd urči aj exekútora, alebo si ho môžeme zvoliť my, ale jedno viem, že tento platobný rozkaz sa môže postúpiť exekútorovi, ktorý to bude vymáhať.
    Dlžník by mal zaplatiť aj náklady súvisiace s prácou exekútora, celkovú dlžnu sumu + úroky z omeškania.
    j.

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Ja by som robil tiež tak ako Janna. Neplatil by som na tieto úkony právnikovi. Keď súd vydá platobný rozkaz, treba si dať potvrdiť, že nadobudol právoplatnosť a potom si vybrať exekútora a poslať mu návrh na exekúciu. Ak bude exekútor úspešný všetky náklady zaplatí dlžník.
    Len myslím, že platobný rozkaz sa vydá len ak je dlžoba max. 2 000 000,- Sk, inak nariadi pojednávanie.

    Ako vymôct nezaplatenu pohladavku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.