Zavrieť

Porady

Auto v podnikaní

Prosím Vás, neviem nájsť problematiku používania motorového vozidla zaradeného do podnikania. Podnikateľ používa vozidlo len na podnikanie, ale býva 20 km od sídla svojej firmy. Tú cestu domov a z domu do práce mám brať ako súkromnú cestu alebo pracovnú?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    Natka
    Prosím Vás, neviem nájsť problematiku používania motorového vozidla zaradeného do podnikania. Podnikateľ používa vozidlo len na podnikanie, ale býva 20 km od sídla svojej firmy. Tú cestu domov a z domu do práce mám brať ako súkromnú cestu alebo pracovnú?
    Ak nejde navštíviť napr. neakého klienta, tak cesta z domu do práce a naopak je považovaná za súkromnú jazdu.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Natka
    Prosím Vás, neviem nájsť problematiku používania motorového vozidla zaradeného do podnikania. Podnikateľ používa vozidlo len na podnikanie, ale býva 20 km od sídla svojej firmy. Tú cestu domov a z domu do práce mám brať ako súkromnú cestu alebo pracovnú?
    Treba brať do úvahy aj to , že keď firemné auto použije na súkromné účely , tým sa mu krátia výdavky napr. za lízingové splátky , PHM atď . Netreba tam vykazovať žiadne súkromné účely , treba vymyslieť fakt nejaké obchodné rokovanie , alebo zabezpečenie obchodu , materiálu atď .

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Niekedy ide z domu do práce a odtiaľ napr. o hodinu ide za zákazníkom a niekedy ide priamo za zákazníkom. Treba to rozlišovať? A poobede tak isto: príde od zákazníka do firmy a potom ide domov a navyše niekedy aj za zákazníkom (ale nejako sa musí dostaviť domov-súkromne alebo pracovne?). Mám v tom guľáš...

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    Natka
    Niekedy ide z domu do práce a odtiaľ napr. o hodinu ide za zákazníkom a niekedy ide priamo za zákazníkom. Treba to rozlišovať? A poobede tak isto: príde od zákazníka do firmy a potom ide domov a navyše niekedy aj za zákazníkom (ale nejako sa musí dostaviť domov-súkromne alebo pracovne?). Mám v tom guľáš...
    Domov súkromne. Pozri komentár Zitka, tam z toho je to jasné.
    Naposledy upravil dara : 17.05.05 at 09:05

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Jasné že všetci podnikatelia jazdia na autách domov. A aj do práce. Nie je dôležité, kde jazdia, ale čo majú napísané v zázname o premávke motorového vozidla. Ak má napísané, že išiel firma - bydlisko, je to súkromná jazda. Ak má ale napísané, že išiel firma - zákazník tak to je v poriadku. Zákazník môže byť jeden a ten istý v bydlisku. Nikde nie je povedané, koľkokrát môže navštíviť zákazníka. Alebo, prečo si píše, že jazdí firma - bydlisko, nech si píše, že bol x krát na pošte, banke, úrade, za zákazníkom a potom mu aj kilometre budú sedieť.
    3_8_11v.gif  

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    Anto, a keď v ten deň napr. nerobil, žiadnu platobnú transakciu kôli ktorej by bol v banke, neoverujú si to aj takto ? Napr. kuknú prevodné príkazy a podobne ? Ale čo sa týka pošty, ústrižky z poštovného. Ak ich nemá v ten deň môžu to napadnúť ? Na čo tam potom podnikateľ bol ? Ale to už sa asi zamotávam.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    dara
    Anto, a keď v ten deň napr. nerobil, žiadnu platobnú transakciu kôli ktorej by bol v banke, neoverujú si to aj takto ? Napr. kuknú prevodné príkazy a podobne ? Ale čo sa týka pošty, ústrižky z poštovného. Ak ich nemá v ten deň môžu to napadnúť ? Na čo tam potom podnikateľ bol ? Ale to už sa asi zamotávam.
    dara , ale podnikateľ nemôže vedieť , že či má výpis, alebo nie a nakoniec do tej banky môže chodiť denne . Alebo , ak dáš zabezpečenie materiálu , prídeš do obchodnej firmy , a teraz nebudú mať to čo potrebuješ , tak tú cestu musíš zaevidovať aj keď nakupovanie bolo bez výsledného efektu . Nie ?
    Pošta , nemusí ísť na poštu , pôjde len vtedy ak bude trebárs nejaký doklad .
    Môže použiť auto aj na účtovníčku/tým nemyslím , že ju prejde / , odovzdanie podkladov na zaúčtovanie resp.spracovanie miezd atď,atď .

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    Zitka, to je fakt, ja len overujem, máte v tomto viac skúseností a chcem od Vás postupne dostať rozumy. S tou účtovníčkou to bolo dobré ako vtip. :p

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ok , veď práve preto to píšeme , aby z toho mohli čerpať aj novší poraďáci . Veď všetci sa stále učíme , neboj sa aj mne nie je vždy a všetko jasné .

    Mária B je offline (nepripojený) Mária B

    Mária B
    dara
    Ak nejde navštíviť napr. neakého klienta, tak cesta z domu do práce a naopak je považovaná za súkromnú jazdu.
    A ak má v mieste bydliska sídlo firmy, vtedy to môže účtovať ako pracovnú cestu?

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    Mária B
    A ak má v mieste bydliska sídlo firmy, vtedy to môže účtovať ako pracovnú cestu?
    Majka nerozumiem dosť dobre tvojej otázke, zrejme ide o nasledovné: môže si účtovať do nákladov služobnú cestu, ktorú vykonáva v mieste svojho bydliska, kde mu sídli aj jeho firma? Áno, predsa musí chodiť do banky, poisťovní, na poštu, ku klientom a podobne.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Mária B
    A ak má v mieste bydliska sídlo firmy, vtedy to môže účtovať ako pracovnú cestu?
    Ak má miesto podnikania na adrese trvalého pobytu tam nie je o čom hovoriť .
    Ale ak by napr. býval v BA na ulici J.Hrašku a prevádzku a sídlo firmy by mal na
    ul. J.Mrkvičku .tak z domu do firmy nemôže vykazovať jazdy .
    Zita5 prosím ťa o názor: čo ak mám sídlo v X (a na tomto sídle mám aj trvalý pobyt resp. tu bývam) a prevádzku v Y (ktorá je vzialená 20 km), tak potom sa cesta z X do Y a aj z Y do X považuje za služobnú cestu? (V podstate je to cesta z domu do práce a naopak)

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Slavo zo Štiavnice
    Zita5 prosím ťa o názor: čo ak mám sídlo v X (a na tomto sídle mám aj trvalý pobyt resp. tu bývam) a prevádzku v Y (ktorá je vzialená 20 km), tak potom sa cesta z X do Y a aj z Y do X považuje za služobnú cestu? (V podstate je to cesta z domu do práce a naopak)
    Ak máš sídlo firmy na totožné s adresou trvalého pobytu a okrem toho máš ešte oficiálne zriadenú prevádzku vo vzdialenosti 20 km tak účtuješ cestu oprávnene. Čiže proti tomu nemôže mať nikto nič .


    Jazda motorovým vozidlom /firemným/ z domu/adresa trvalého bydliska/ do práce a z práce domov , sa považuje za súkromnú jazdu , a tu je účtovanie do nákladov neopodstatnené .
    ďakujem za odpoveď. Prave som dostal telefonický typ - ak urobím zmluvu s firmou o garážovaní vozidla v mojom vlastnom dome (bezodplatne) potom môžem cestu do zamestnania a zo zamestnania považovať za služobnú cestu, pretože keždý deň podľa zmluvy budem garážovať auto vo svojom vlstnom dome a každé ráno ho budem musieť pristaviť pred budovu firmy. A toto všetko budú služobné cesty, hoci ja ich zároveň využijem na dopravu domov a do práce.
    PS: Zita5 je aj toto správne a orpávnené?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    No neviem a čo spravíš zmluvu sám so sebou ?
    Ahoj Zita5: Ak chcem chrániť obchodný majetok, (v tomto prípade MV) a vo firme nemám kde parkovať a doma mám prázdnu garáž tak urobím zmluvu medzi firmou a mnou. (aj ked firma som ja takze sam so sebou). Ved aj cestovný príkaz si musím urobiť sám sebe. Postavím sa pred zrkadlo a prikážem si služobnú cestu. Potom tento príkaz dám na papier. A aj vyúčtovanie si robim sám sebe. Mám aj podobný príklad sám so sebou: vlastním budovu, ktorú firme prenajímam. Na nájomnej zmluve som opäť dvakrát podpísaný ako prenajímateľ (vlastník budovy) a nájomca ako konateľ za firmu.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Slavo zo Štiavnice
    Ahoj Zita5: Ak chcem chrániť obchodný majetok, (v tomto prípade MV) a vo firme nemám kde parkovať a doma mám prázdnu garáž tak urobím zmluvu medzi firmou a mnou. (aj ked firma som ja takze sam so sebou). Ved aj cestovný príkaz si musím urobiť sám sebe. Postavím sa pred zrkadlo a prikážem si služobnú cestu. Potom tento príkaz dám na papier. A aj vyúčtovanie si robim sám sebe. Mám aj podobný príklad sám so sebou: vlastním budovu, ktorú firme prenajímam. Na nájomnej zmluve som opäť dvakrát podpísaný ako prenajímateľ (vlastník budovy) a nájomca ako konateľ za firmu.
    Ak máš s.r.o. tak to je iné kafé ,to áno , ale já som myslela FO xxx uzavrie zmluvu o prenájme so SZČO xxx a to sa mi moc nepáči . Tak som myslela , že sám so sebou .

    Veď nakoniec nemusíme si nič hovoriť , v konečnom dôsledku sa aj tak tie km prejazdené musia ukryť . Nie ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.